EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
başka devletlerin yönetimine neden sızamıyorum.casus ağı puanım yeterli olduğu halde?
Ara
(17-06-2016, 20:08)Redtay : Infiltrate Administration : Kullanımı için 30. diplomatik teknolojiye ulaşılmış olması gereklidir. Hedef ülkenin üzerindeki sisi kaldırır keşfedilmiş tüm topraklarındaki her şeyi gözlemleyebilirsiniz. Maliyeti 40.00 Casusluk Ağıdır.
Ara
Arkadaşlar herkese selamlar. Formda yeniyim umarım doğru yere yazıyorumdur.lütfen yanlışım varsa kusura bakmayın.eu4 orijinal oyuna sahibim 8 kasım da gelen güncelleme hala bende mevcut değil oyunu açınca 1.84 sürümünü gösteriyor nedenini bilen varsa lütfen yardım etsin.
Ara
8 Kasımda oyuna güncelleme gelmedi sanırım, 1.19'u kastediyorsan o BETA'da ona da nasıl erişileceğinden burada bahsediliyor: https://forum.strategyturk.com/konu-yama...-19-0-beta
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
isyan çıkması bölgedeki huzursuzluğa bağlı bunu öğrendim oynayarak.ancak şöyle bir eşikte kaldım.portekizden aldığım bir şehir milliyetçi isyanı çıkarıcak ama aldığım gibi bölgedeki özerklik yüzde 75.huzursuzluk yüzde 19.4. huzursuzluğu düşürük özerlikliği artırırsam özerklik yüzde 100 olucak.bu 100de 100 olması ne gibi sonuçlar doğurur.acil yardım edin
Ara
bölgeden aldığın vergiler vs. sıfırlanır.
Onun dışında toprak hala senin olur ve eğer territory olarak bıraktıysan yavaş yavaş %75 bandına gelene kadar düşer.State haline getirdiysen %0 olana kadar yavaş yavaş düşer.
Ara
hocam birde şu ülkelerle ilişkiler belli bi yere kadar geliştiriliyor.misal gırnatayla fransa ilişkilerini geliştirdim ama en üst mertebeye geldi. -63 vardı +60 vardı bu sınırda kaldı lanet ilişkiler. azıcık daha çıksa müttefiklik teklif edebilcektim.ama elden bişi gelmiyo.ilişkiler diplomat haricinde nasıl geliştirilir.geri çağırıp yeniden yolluyorum ama nafile

birde tunusla ittifakım bozulcakmış öyle bi bildirim geldi.ilişkilerinizi +da tutun gibisinden bişiler söylüyor.bunu söylediği sırada diplomatım ilişkileri geliştiriyor zaten.ne yapmalıyım?
Ara
Royal marriage yapmak baya bir + puan getirir.Onun dışında eğer dost olmak istediğiniz ülke sizin bir rakibiniz ise veya siz dost olmak istediğiniz ülkenin rakip olduğu bir ülkeyle dost iseniz bu ciddi - puan getirir.
Tunus ile çıkarlar çakışmıştır belki.
Ara
aynen ya .tunusla en başından ittifaktık.sonra fas beni düşman belledi.onunlada ilişkilerimiz +100dü. neden böyle yaptı bilmiyorum. 1444 de başladık işte 1476dayız.tunus fasla ittifak olmuş benle olan ittifakını sonlandırdı.mal herif.royal marriage var zaten.

şimdi lazım olanlar.diplomasideki ilişkileri geliştir harici ilişki nasıl gelişir.ben sunniyim.katoliklerle evlilik yapılmıyo.
ülke diplomasisinde görünen düşmanları nasıl düşmanlıktan çıkarırırm.bu lanet olası fas ile nasıl barışıp ittifak kurabilriim.isyanlar bi taraftan imf bi taraftan ağzıma sıçıcaklar onlarda aşağıdan.

4/4 ilişki sınırına ulaştım.ve bir başkasıyla ilişki kurdum.evlilik.diğer yaptığım 2 ülke var onlar çok zayıf.ama evlilik yaptım.bozarsam istikrar düşücek diyor.nasıl zarar etmeden boşanırız
Ara
(10-11-2016, 21:27)thedevils4 : aynen ya .tunusla en başından ittifaktık.sonra fas beni düşman belledi.onunlada ilişkilerimiz +100dü. neden böyle yaptı bilmiyorum. 1444 de başladık işte 1476dayız.tunus fasla ittifak olmuş benle olan ittifakını sonlandırdı.mal herif.royal marriage var zaten.

şimdi lazım olanlar.diplomasideki ilişkileri geliştir harici ilişki nasıl gelişir.ben sunniyim.katoliklerle evlilik yapılmıyo.
ülke diplomasisinde görünen düşmanları nasıl düşmanlıktan çıkarırırm.bu lanet olası fas ile nasıl barışıp ittifak kurabilriim.isyanlar bi taraftan imf bi taraftan ağzıma sıçıcaklar onlarda aşağıdan.

4/4 ilişki sınırına ulaştım.ve bir başkasıyla ilişki kurdum.evlilik.diğer yaptığım 2 ülke var onlar çok zayıf.ama evlilik yaptım.bozarsam istikrar düşücek diyor.nasıl zarar etmeden boşanırız

İstikrar kaybetmemek için Diplomatic ideayı tamamlaman gerekiyor. İlişkileri hediye yollayarak +25 katkı sağlar(Borcun yoksa) ama düşmanına yollarsanda o sende bi çıkar beklediği için ilişkilerini geliştirmek pek katkı sağlamaz fakat zamanla güç dengesi değişince olumlu bakabilir.
[+] 1 üye Swedish SteeL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kastilyada isyan çıktı ve birçok kenti elegeçirdi.isyancılar.ben bunları nasıl desteklerim veyahut. total wardaki gibi isyancıların elegeçirdikleri şehirleri onlardan savaş ile nasıl alabilriim.savaş açamıyorum şuan çizdiler bütün kastilya topraklarını. birde gırnata başkentim.ve rönesans mevcut diyor.ancak nasıl geçiş yapıcağımı bilmiyorum.nasıl geçicez rönesansa
Ara
İsyancıların türü ne? Üstüne geldiklerinde ne yazıyor? Bunu fırsat olarak değerlendirip Kastilya'ya saldırabilirsin isyancılarla savaşmadan çevresinden dolaşarak. Teknoloji menüsüne gel sol üstte enstitü kısmı var. Oradan Rönesans'ı seçip embrace edeceksin para karşılığı.
Ara
hocam isyancılar portekizde körükledim. yüzde 30 dedi.sonra bi uyarı geldi ingilicce olduğundan anlamadım ama sanırım portekiz isyanı çıkmadan bastırdı. ilk verdiğim destek 6 altındı.şimdi 0dan 95 altın karşılığı bidaha başlattım.öbür isyancılara gelirsek. total war da bi ülkede isyan çıkınca (genelde hangi şehirde çıkacağı belli olur) o şehiri elegeçirirdi isyancılar.sonra o ülke o isyancılarla savaşmazdı bende gidip alırdım o şehri isyancılardan.yani demek istediğim.önce şehirleri isyancılar alıcak.sonra ben isyancılardan alıcam.kastilyaya bulaşmadan.bilemem anlatabildimmi.
rönesans akımının ilk başladığı kentide görebiliyomuşuz.misal şimdiki rönesanstan sonraki akım kolonicilik.ben onu endülüste herkesden önce nasıl başlatabilirim.yani akımlar orjinal tarihte ilk nerde çıktıysa oradamı oluyor oyundada. rönesansa para harici geçiş nasıl yapılır.diğer akımların öncüsü olmak için şehirlerimde o akımın ortaya çıkmasını nasıl tetiklerim?

ayrıca şehir gelişimi nasıl arttırılır.gırnata şuan en gelişmiş kentim.ama ben kurtubayı ondan daha öne geçirip başkent yapmak istiyorum.şehir gelişimini nasıl tetiklicem bulamadım.
Ara
Sende oyuna başlar başlamaz en zor devleti seçmişsin yav :D
450 saat oynadım oyunu ben bile Granada ile oynayamam :D
Para vermek iyi bir çözüm değil.Zaten küçük bir devletsin.O ülke ile verebileceğin maksimum para ile karşındaki herhangi bir ülke ile ilişkini en fazla +10 geliştirirsin.Buda sana pek yaramaz.Zaten Fransa gibi büyük devletler böyle küçük devletlerle anlaşmaz.Ordu ve Donanmanın eksikliği sana büyük - puanlar getirir çünkü.
Granada ile yapılacak tek şey Afrikadaki ülkelerle dost olup kendini Kastilya ya karşı garanti altına almak.Ama sen Fas ile düşman olmuşsun ilk yıllarda :D Şanslısın kastilya da isyan çıkmış yoksa oyun şimdi bitmişti :D
Eğer Fas ve Tlemcen (veya Tunus) ile ittifak halinde olsaydın Kastilyayı kolayca ilhak ederdin.
Bu oyun TW gibi değil.İsyancılar bölgeyi ele geçirdi diye sen isyancıdan alamazsın.Çünkü toprak hala Kastilya toprağı sayılıyor sadece İsyancılar bölgenin kontrolünü ele geçirmiş toprağı değil.Kısa bir süre sonra ya isyancı ordusunu tokatlarlar yada isyanın amacı neyse başarılı olur.
Ülkenin birçok kentini ele geçirdiklerine göre köylü isyanı olmalı.Büyük ihtimalle Kastilya devleti yakın zamanda o isyancılarla anlaşır.Ve sana dalar.

----------------------------------

Rönesans yavaş yavaş senin ülkene doğru gelir.Eğer sabırla beklersen 1 altın karşılığında embrace yaparsın.Paran çoksa 1 şehir embrace olduktan sonra diğerlerini parayla yaparsın.

Bu arada başkent değişimi bölge panelinin sol üst tarafında.
ADM puanı harcayarak başkent değiştirebiliyorsun.
Ara
hocam.kastilya kevgire döndü öyle deme.aragonla bi sağlı giriyoz bi sollu.müttefk değiliz bide. kastilya en fazla 25 k ordu basabiliyo.aşada fas p*çi kastilyayla anlaştı şuan.cezayir var tilemsanla anlaşmamızda özgür bıraktırttım şerefsizler düşman bellediler.demir adam modunda oynuyom. her ay başında save alıyom rar halinde:D kaç gün oldu oyunda 60 yıl oldu geri ala ala oyunu bi hal oldum.acayip zor ya.vallahi.
başkent değişimini biliyorum nasıl yapıldığını sadece en gelişmiş şehrimi başkent yapmak istedim.prensip icabı.yoksa sıkıntı değil. sorduğum şey.kent gelişimini nasıl elle arttırabilirim.yani elleden kastım ne yapmam gerekiyor gelişim için. vergilerin yüde yüzünü almak için ne yapmalı.rönesans şuanda bir tek gırnatada mevcut ama benimsemedi.diğer şehirlerde gelişiyor ama sanayi devrimi olcak.anca rönesansa geçerim ben :D. diğer akımların öncüsü olabilmek için ne yapmalı teknolojiye ağırlık mı vermeliyim? bir ticaret bölgesinin geliri nasıl arttırılır.misal sevilla oyun başında 15 altındı.şimdi 7.2 fransa karayiplerde ticaret gücüne tek başına hakim.ama ticaret sekmesinden gelirlere baktığımda 0.07 diyor.neye göre arttırılıyor.nasıl arttırılır ticaret geliri.(idea hariç)
Ara
Diğer akımların öncüsü olamazsın işte.O enstitüler kolonicilik ve printing press dışında fix İtalya da geliyor.
Şehir gelişimi derken development kastediyorsan Common Sense isimli DLC nin bulunması lazım.
Onun dışında %100 senin olmasını kastediyorsan şehirleri Territory konumundan State konumuna getirmelisin.Ancak böyle autonomy değerini %0 bandına indirebilirsin.Yoksa %75 te kalır.
Ara
yok hocam şehir gelişimi dediğim şey.şehirin görünümünü açtığında üstte üretimdir insan gücüdür bu kategoriler varya işte onun en sağında.yani kilitli binalar varya.kilidi açmak için 20 gelişiminde olması lazım filan.o olay işte.şehirlerin hepsini state yapıyorum zaten. otonomyle bi işim yok.zaten gırnatayı bıraktım.bu foruma başladımdan beri olmuyor gırnatayla devam edilmiyo :D.hindistanda delhiyi seçtim.hindistanı kurmak istiyorum ama oyun başında isyancılar var zaten direk isyana karşı savaşmam gerekiyor ama başaramıyoruz çünkü adamlar 30k biz 20k.neyse bi 2 şehir daha aldı bu isyancılar sonra ingilizce metinler açıldı.3 adet bildirim açıldı.bunlar ne demek oluyor.şuan yönetim biçimi halen sultanlık. yardımların içinde çok sağol hocam yani o koloniciliği ilk olarak osmanlıda yada fransada başlatamıcaz. ille ispanyada başlıcak demi.coğrafi keşiflerle.
Ara
(13-11-2016, 15:38)thedevils4 : Hindistanı kurmak istiyorum ama oyun başında isyancılar var zaten direk isyana karşı savaşmam gerekiyor ama başaramıyoruz çünkü adamlar 30k biz 20k

Pretender isyancıları çok güçlü ise onlara karşı savaşmana gerek yok. Tek yapacağı şey ülkendeki hanedanı ve hükümdarı değiştirmektir.
Ara
konsey naipliği ne oluyor.ben şehzadeleri tahta çıkarmak istiyom.sultanların özellikleri çok kötü oluyor ve 80 yaşına kadar yaşıyor namussuzlar.iddia güçlü diyor şehzadeler için ama vakti gelince kendi kendine geçiyor.bu sürece müdehale şansımız yokmu?
Ara
Konsey naipliği (Regency) varisin 15 yaşının altındayken kralın ölmesi ile gerçekleşir, varis 15 yaşına gelene kadar Konsey ülkeyi yönetir ve yetenekleri (3-2-1 gibi mesala) farklı olur. Bir kralı ölmeden tahttan indirmek için veya varisi değiştirmek içinse son DLC yani Rights of Man DLC'sine ihtiyacın var.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 34 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.