EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(13-12-2016, 13:26)Tigin Yusuf :
(07-12-2016, 18:33)kralarz : merhaba sömürge nasıl kurabilirim bir devlet üzerinde?

Exp. Idealarindan birini aliyorsun kolonici gelince koloni yapilabilinen topraklari koloni yapiyorsun 5 tane toprak bir bolgede kendiliginden koloni devletine donusuyor

Koloni kurma ile başka devlet üzerinde sömürge kurmak çok farklı şeyler. Tabi ki soran arkadaş senin dediğini sormuş olabilir. Ama oyunda sömürge mantığı diye bir şey bulunmuyor.
Ara
Merhabalar,

Dün itibari ile oyun durup dururken açılmamaya başladı. Steamdan silip tekrar yükledim , yönetici olarak çalıştırdım ve antivürüsü vs kapadım ancak hiçbir çözüm bulamadım henüz. Bir bilgisi olan veya yardım edebilecek olan var mı diye sizlere de danışmak istedim.
Ara
İberya tam olarak hangi toprakları kapsıyor? The Re-Reconquista başarımını kazanmaya çalışıyorum. Endülüs'ü kurdum ancak yeterli olmadı.
Ara
(15-12-2016, 16:01)captivesoul : İberya tam olarak hangi toprakları kapsıyor? The Re-Reconquista başarımını kazanmaya çalışıyorum. Endülüs'ü kurdum ancak yeterli olmadı.

Muhtemelen Labourd bolgesini almayi unuttun.
Ara
Öncelikle merhabalar arkadaşlar eu4 için can alıcı bilgilere ihtiyacım var çok bilinmeyen... Bu konuda benimle iletişime geçerseniz çok memnun olurum :)
Ara
@Big Bad Man
İlk başlarda yaptığın yapacağın herşey önemlidir.Seçtiğin idealar vs.
Overextansion 100 u geçtiğinde isyan eventleri gelir bunlara tamam demeden ekranın kenarında beklet 100 den aşağı düştüğünde alırsın.Bir tanesine tamam demeden yenisi gelmez
[+] 1 üye etzel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-12-2016, 16:23)sisisi :
(15-12-2016, 16:01)captivesoul : İberya tam olarak hangi toprakları kapsıyor? The Re-Reconquista başarımını kazanmaya çalışıyorum. Endülüs'ü kurdum ancak yeterli olmadı.

Muhtemelen Labourd bolgesini almayi unuttun.

Kanarya adalarını ve onun yanındaki 2 adayı da almak gerekiyormuş.
Ara
herkes son sayfaya bakıyor sanırım sorduğum sorular bi öncekindeydi ve ilgilenen olmadı.

cb çeşitlerini eventler haricinde nasıl elde ederim? vasallık cbsi mesela yada establish protectore atabilmek için hangi cb min olması lazım. conquer cb si ile sadece vasallık geçiş izinleri ticari güç transferi ve savaş tazminatı anlaşmalarını sağlıyor.

ayrıca establish protectore atılabiliyor şuan 3 4 toprağı olan amerikan yerli halkına.peki bu seçeneğin +sı -si nelerdir?

ivory coast tan sierra bilmem ne sahiline kadar aldım 3 4 topraklık bi arazi afrika kıyısında.ticaret şirketi kurmama izin veriyordu sağımdaki ve solumdaki topraklar spain e ait olduğunda.ama mali o toprakları spainden geri aldı ve ticaret şirketi kuramıyorum.bunun için ne yapmam lazım.

ticaret şirketi nedir? +sı-si rehberi varsa linkini koyabilir misiniz? yoksada kısaca açıklarsanız çok müteşekkir olurum.

ticaret şirketi kur simgesine tıkladığımda local olarak %100 ticaret etkinliği -%50 tax tan ve bissürü bişiler daha var. burda kastedilen local.sadece

ticaret şirketinin kurulduğu yerler mi? yoksa bütün ingilterenin sahip olduğu topraklar üzerinden mi -%50 tax? (ingiltereyle oynuyorum)

ticaret şirketi kimlerle kuruluyor? nerelerde kuruluyor?

daha önce bitirilmiş olan ideaları iptal edersek o ideanın getirileride gider mi? (ofansif ideada disiplin var mesela gider mi?)
Ara
1-) Vassallık cb'si yani subjucation casus belli eventlerle ve görevlerle gelir onun dışında görmedim. Protoctorate ise teknolojik olarak senden geri kalmış ülkelerle yapılan savaşlarda geçerli oluyor. Geri kalmış ülkelerle yaptığın savaşlarda 100 ws ile zorla koruman altına alabilirsin ama son yamada detaylarını bilmiyorum başka bir arkadaş detaylı bilgi verirse iyi olur.

2-) Protoctorate attığın ülkeler ticaretlerini sana aktarırlar ve core yapabildiğin bölgelerini seize land seçeneği ile herhangi bir ae almadan direk kendine alabilirsin. Tabi bu onların bağımsızlık isteğini arttırır.

3-) Ticaret soruları için buraya @jax61 arkadaşımızı alalım. Kendisi çok daha iyi cevaplar. :)
Ara
(17-12-2016, 16:08)thedevils4 : 1-) Ivory coast tan sierra bilmem ne sahiline kadar aldım 3 4 topraklık bi arazi afrika kıyısında.ticaret şirketi kurmama izin veriyordu sağımdaki ve solumdaki topraklar spain e ait olduğunda.ama mali o toprakları spainden geri aldı ve ticaret şirketi kuramıyorum.bunun için ne yapmam lazım.

2-) Ticaret şirketi nedir? +'sı-'si rehberi varsa linkini koyabilir misiniz? yoksada kısaca açıklarsanız çok müteşekkir olurum.

Ticaret şirketi kur simgesine tıkladığımda local olarak %100 ticaret etkinliği -%50 tax tan ve bissürü bişiler daha var. burda kastedilen local.sadece 

Ticaret şirketinin kurulduğu yerler mi? yoksa bütün ingilterenin sahip olduğu topraklar üzerinden mi -%50 tax? (ingiltereyle oynuyorum)

3-) Ticaret şirketi kimlerle kuruluyor? nerelerde kuruluyor?

4-) Daha önce bitirilmiş olan ideaları iptal edersek o ideanın getirileride gider mi? (ofansif ideada disiplin var mesela gider mi?)

1-) Öyle bir etken olduğunu hatırlamıyorum, belki sebebi enstitülerden birini benimsememiş olman olabilir ancak emin değilim.

2-)

(25-07-2016, 14:27)Redtay :
 Yukarıda görülen bölgelerdeki topraklara tıklayıp ticari şirketinize ekleyebilir veya direk o ticari bölgeye tıklayıp o bölgedeki tüm toprakları ticari şirketinize ekleyebilirsiniz. Bir bölgeyi ticari şirketinize ekledikten sonra o bölgedeki etkiler şöyle olur ;

28px-Local_trade_power.png
+%100
Yerel ticari güç
28px-Naval_forcelimit.png
+0.5
Donanma birim limiti
28px-Local_manpower_modifier.png
-%100
Yerel insan gücü
28px-Local_sailors_modifier.png
-%100
Yerel denizci gücü
28px-Local_tax_modifier.png
−50%
Yerel vergi geliri 
28px-Local_missionary_strength.png
−100%
Yerel misyoner gücü

28px-Tolerance_heathen.png Farkli din veya kabul edilmemiş kültür bulunmasından  dolayı oluşan isyan riskini kaldırma

Bölgenin %51'nin ticari şirketin elinde olması durumunda 28px-Merchants.png +1 tüccar

Zaten o topraklardan gelir elde edemeyip state yapmayacağınız için bölgelerde %75 otonomi bulunacaktır ve üretim-insan gücü-vergi geliriniz oldukça az olacaktır yani bu toprakları ticari şirketinize vermek daha mantıklı olabilir. Yine %75 otonomi değerinde kalacak ancak ticari gücü bir hayli yükselecektir.

3-) Ticaret şirketlerini son güncellemeden önce batılı devletler kuruyordu hala aynı mı yoksa enstitülere göre mi belirleniyor emin değilim. 

4-) Evet o idea grubunun verdiği tüm bonuslar silinir.
Ara
3-) Ticaret şirketlerini son güncellemeden önce batılı devletler kuruyordu hala aynı mı yoksa enstitülere göre mi belirleniyor emin değilim. 

Hindistan la Asya da kuramamıştım fakat Afrika da kurabilmiştim.Sanırım aynı kıta da kuramıyorsun.
Ara
state olmayan topraklarında ticari şirket kurarsın fakat bir afrikalı afrikada kuramıyor. gidip asyada veya hindistanda kurması gerek.yine de şirketlerle alakalı iyi düşünmek gerek. çünkü eskiden batılıların afrika kolonileri core yapılamıyordu.şuanda bu şansınız var.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
teşekkür ederim.ancak ticaret şirketi kurma sadece afrika kıtasındamı oluyor yani o kıtada ivory coast ı filan kolonici yollayıp elegeçirince ticaret şirketi kurma geliyor.bunu misal maliyle savaşıp toprağını alsak yinede kurulabilir mi şirket.veya ben ticaret şirketini japonyada kurmak istesem veya amerikada.bunu nasıl yapabilirim.sadece afrikada mı kuruluyor?
Ara
hayır üstte harita attı redtay. ticari şirketleri afrikada ve asyada kurabilirsin. redtayın mesajındaki spoiler tuşuna basarsan tiari şirket kurulabilen haritaları görebilirsin.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
zafer kartı nedir?

ilk defa güçlü bi devletle mp girebildim.diplomasi kısmında mavi renkli bi buton vardı içindede 4 seçenek.mpde çok kalamadım bakamadım bunlara.bendede bi tek rights of man dlcsi eksik.acaba bu seçenekler nelerdir ne işe yararlar?

birde kral ve varisinin göründüğü sekmede hem kralda hem variste taç resmi var onada çok bakamadım 2sindede seçilebiliyor?ne işe yarar bu seçenek?
Ara
rights of manın getirileri için forumumuzda right of man eklentisine dair bilgiler var. ordan inceleyebilirsin. victory card yani zafer kartı multiplayerlerde extradan puan almanı sağlayan , düşman toprakalrının belli bir bölgesini kapsar. rival olan komşu ülkelerde karşılıklı olarak çıkar. misal ingiltere isen muhtemelen victory card olarak fransanın paris bölgesini victory card olarak verecektir. alman durumunda puan kazanırsın ve sıralamadan öne geçersin.

kral ve varisin olduğu sekmedeki taç işaretleri şöyle. onlara tıklaman durumunda kralı tıklarsan kral devrilir varis başa geçer. varise tıklar isen varis kovulur yeni varis gelmesi beklenir.yani onları kovmaya yarıyor.

right of man için https://forum.strategyturk.com/konu-geni...hts-of-man
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda bakıyorum da sağdaki bilgi ekranında bulunan human players sekmesinde herkesin ismi yazıyor bende ise player yazıyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?
Ara
Steam üzerinden oynuyorsun değil mi?
Oyunda Kırımı nasıl Osmanlı vasalı yapıyoruz bunun yolu tam olarak nedir son sürümde 1.19
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(20-12-2016, 05:15)Duman : Steam üzerinden oynuyorsun değil mi?

Evet, hatta paradox hesabına da giriş yaptım belki ondandır diye yine olmadı :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.