EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(24-12-2016, 12:33)dreamgamer : Oyuna yeni başladım,kara koyunluyla oynuyorum.İnsan gücüm çok az paralı asker de basmaktan kaçınmak istiyorum.Nasıl artırabilrim?

Manpower arttırma yöntemi öncelikle quantity ideasıdır. Bunun dışında paran oldukça şehirlerine askeri bina yapabilirsin. Bir de şehirlerinde askeri dev geliştirmesi yapabilirsin. Ama ne yaparsan yap ilk senelerde bu sıkıntıyı çekiceksin. Savaşa girmeden önce manpower biriktirmen lazım.
Ara
Ek paketleri hangi sıralama ile almak lazım ? En önemliden en önemsize doğru ? :(.
Ara
Late time da ordu dağılımı için neler önerirsiniz Infantry-Cavalry-Artillery şeklinde. Ben baya dengesiz dağıtıyorum da. :/
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
(24-12-2016, 14:55)AyranForever : Ek paketleri hangi sıralama ile almak lazım ? En önemliden en önemsize doğru ? :(.

Cossacks Common Sense Art of War Rights of Man onemli. Res Publica en onemsiz.
Ara
Bende Art of war,wealth of nations,res publica ve conquest of paradise var.
RoM şu an için pahalı.Onun dışında önerebileceğiniz DLC ler neler ?
Cossacks ile kısaca ne yapabiliyoruz mesela ?
Ara
Estate mekanikleri Cossacks ile geliyor.

https://forum.strategyturk.com/konu-geni...e-cossacks
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Dlcsiz Bradenburg ile oynuyorum protestan oldum. Bi event geldi din savaşları ile ilgili otto ve fransa gibi devletlerle ilişkimi arttırdı Avusturya ile kötüleştirdi. Din savaşı olacak mı yoksa dlc mi gerektiriyor?
Ara
Savaş için DLC lazım. Bir kere daha gelir tahminen.
Geri Döndüm (Sayılır)
Ara
merhaba bir sorum olucak oyunda kişisel birlik nasıl kuruluyor acaba litvanya-lehistan gibi
Ara
litvanya lehistan ve kastilya aragon eventle oluyo bide avusturya macaristan öyle sanırım onun dışında belli şartlar gerekiyo hedef ülkeyle aynı hanedandan olup onun varissiz ölmesi ve o sırada senin ondan fazla prestijin olması durumunda claim throne yaptıysan alabiliyon fln vs vs ben pek beceremiyom
Sic Parvis Magna
Ara
Personal Union Royal Marriage attığın devletin kralı öldüğünde yerine kimse geçmiyorsa olur.
Özel olarak PU ya düşen Aragon ve Litvanya devletleri var.Onun dışındakiler şans işi.
Ara
(07-08-2016, 12:16)Redtay : 28px-Personal_union.pngTaht İddiasında Bulunmak (Claim Throne)

Taht iddiasında bulunmak hedef ülkeye karşı hedef ülkeyi Personal Union altına almaya yarayan "Taht iddiası" savaş sebebini verir.  Taht iddiasında bulunmak için ;
  • Hedef ülke ile hanedan evliliği 28px-Royalmarriage.png bulunmalı.
  • Hedef ülke ile aynı hanedana sahip olunmalı.
  • Hedef ülkenin zayıf iddialı varisi olmalı veya varisi olmamalı.
  • Hedef ülkeden daha fazla prestije 28px-Prestige.png sahip olunmalı.
 Taht iddiasında bulunmak bazı diplomatik cezalara sebebiyet verir ;
  • Diğer hanedan evliliği yapılmış ülkeler ile -50 ilişki kaybı.
  • Hedef ülke ile -100 ilişki kaybı. 
  • -20 Prestij 28px-Prestige.png

PU almak için taht iddiasını da kullanabilirsin.
Ara
"Better Relations Over Time" mekaniğininin yeni işleyişi nasıl oluyor. ? Yerine improve relations gelmiş ama ae azaltılmasını nasıl etkiliyor anlayamadım.
Ara
(24-12-2016, 06:53)captivesoul :
(23-12-2016, 21:05)Royal Guard : Hayır.Aslında oyunda bir problem yok fakat ironman açtığım zaman otomatik olarak boyuna save alıyor.Save alırken tarih ilerlemeyi durduruyor (bazen durup dururken de oluyor) ve bu hata geliyor.OK diyip yoluma devam ediyorum.1 dakika sonra tekrar geliyor.Artık iyice sinir etmeye başladı.
1.19 yaması ile birlikte geldi bu hata.

Bu hata bende de mevcut. Ok deyip devam etmeyin hocam, oyun bu hatayı verdiği anda save dosyasına bakarsanız boyutunun 0 kb olduğunu göreceksiniz. Yani devam ettiğiniz zaman oyununuz kaydedilmeyecek. Oyunu yeniden başlatıp, normal save dosyası cortladığı için backup adlı save dosyası ile oyununuza devam edin.

Anlamadım aynı problem bende'de varda nasıl çözücez şimdi backup save dosyası ne ve bu kalıcı bir çözüm'mü?
Ara
İkisi farklı şeyler. Better Relations Over Time diplomat göndermeden gerçekleşiyor ve ilişki toparlanma hızını arttırıyor (AE bir örnek). Improve ise diplomatik gönderdiğinde gelişen ilişkinin hızı.
Ara
yeni versiyonda better relations over time kaldırıldı kanımca. zira eski sistemde ilişkilerinizin iyi olduğu bir devlet dahi agresiflik aldığında halen ilişkileriniz iyi olsa da koalisyona girme ihtimali vardı. sanıyorum (en azından gözlemlerim öyle ) yeni sistemde aldığınız agresiflik değeri ilişkiyi negatife düşürmediği sürece koalisyon ihtimali zayıf kalıyor. haliyle improve relation gelmiş durumda.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bunu anlamıştım ama son yamada better relations over time kaldırılmış heralde. AE düşüş hızını ne etkiliyor onu anlayamadım. 1.5 ile 2.4 arasında değişip duruyor. Öyle olunca bende hesap yapamıyorum.
Ara
onu keşfetmek lazım da tahminen konuşacak olur isek bölge bölge etkileniyorlar olabilir. ayrıca din mekaniği de önemli .kültür grubu da önemli.mesafe dahi önem arzedebiliyor.misal ingiltere ile irlandada yapacağınız saldırılar hollanda civarını fazlaca etkiler iken fransa daha az etkileniyor. kastilya ise neredeyse aldırış dahi etmiyor. ama ingiltere ile fransada yapacağınız fetihlerden tüm hre etkileniyor. aynı şekilde kastilyada yapacağınız bir fetihe de en fazla fransa aldırış edebiliyor. fakat farklı bir din grubunda aynı dine mensup ülkelerin neredeyse tamamı daha yksek değerde agresiflik alıyor. katsayıları nedir bilemiyorum ama oyun dosyalarında değerler vardır muhtemelen. anlayan birisi var ise baksın isterse. yeni sistemde agresiflik değerinizin düşmesine bağlı olarak kurulan koalisyonlar daha geç kurulabilir. kurulan koalisyon agresiflik sürerken dağılabilir fakat uzun vadede dikatli olmazssanız tüm dünyadan katılım yapılan bir koalisyonla karşılaşabilirsiniz. bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor.,

bir ekleme daha yapmak gerekirse osmanlı - roma serimde orta avrupanın çoğunluğu protestandı ben de protestandım. katolik olan devletlere saldırdığımda protestan devletlerin çoğunluğu bırak koalisyonu agresiflik dahi almıyorlardı. eskiden olsa bu mümkün değildi.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
En son oyunumda HRE'yi dümdüz ederken 1k AE'ye ulaşmıştım. Ama şaşırtıcı olan müttefikim Osmanlı'nın HRE'ye komşu olmasına rağmen AE değerinin 0 olmasıydı. Diğer bir yandan da Fransa ile müttefiktim ancak onlarda da 210 AE'ye ulaşmıştım. Sonuç olarak sistem baya bir değişik. Diğer bir sıkıntılı olay ise daha önceden koalisyona girmiş bir devletin AE 0 bile olsa koalisyondan çıkmaması.
Ara
tamamen tahminen konuşuyorum , ülkelerin hedef bölge olarka belirlediği bölgelerin fethedilmesi bile agresiflik üzerinde etkili olabilir diye düşünüyorum. @Blackwhist in theodorosunda hre saldırısından hre devletçiklerinin fazla agresiflik alırken fransanın daha az alması , osmanlının ise neredeyse hiç etkilenmemesi bu duruma örnek olabilir. muhtemeldir ki osmanlı viyanayı hedef almışsa ordan bir miktar agresiflik almıştır. onun dışında hiç sallamamıştır. hem dini açıdan hem kültürel açıdan etkilenmemiş. fakat fransa az da olsa etkilenmiş.

bu konuyu derinlemesine araştıracak arkadaş aranıyor :D sistemi çözelim :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 30 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.