EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Estateler topraklarda otonomiye yol açtığı için ben genelde yeni alıp otonomi bastığım topraklara veriyorum ki zaten otonomi olan toprak . Otonomi olmayan yerde extra otonomi yaratmaktan sa bu daha iyi . Bazi oyuncular Estateler konusunda daha derin çalışıyorlar özellikle Estatelerinverdiği bonusları kullanmak içn örneğin basetaxi yüksek yeri dincilere production yüksek yerleri tüccarlar a manpoweri yüksek yeri soylulara verip daha efektif uğraşlar verenler var.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(03-01-2017, 11:25)jax61 : Estateler topraklarda otonomiye yol açtığı için ben genelde yeni alıp otonomi bastığım topraklara veriyorum ki zaten otonomi  olan toprak . Otonomi olmayan yerde extra otonomi yaratmaktan sa bu daha iyi . Bazi oyuncular Estateler konusunda daha derin çalışıyorlar özellikle Estatelerinverdiği bonusları kullanmak içn örneğin basetaxi yüksek yeri dincilere production yüksek yerleri tüccarlar a manpoweri yüksek yeri soylulara verip daha efektif uğraşlar verenler var.

Ben sadece Sevilla, Lisbon, Porto, Tangiers gibi ticaret şehirlerini tüccarlara veriyorum. Gerisini random dağıtıyorum. Soylu ve dinciler için ekstra uğraşacak kadar bir fark olmuyor genelde. DEV'i yüksek şehirlerde her açıdan yüksek oluyor. Düşükse her açıdan düşük oluyor. 10-4-4 şeklinde DEV'i olan şehir pek görmedim.
Sic Parvis Magna
Ara
Öyle şehirler var özellikle avrupada. Gidip de 10-4-4 şehri noblelara verirsen hata edersin
Ara
Olmasa da yapay zeka bu tür şehirler yapıyor hammurabinin dediği gibi bu tür şehirleri gerektiği üzere kullanmak gerekir
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Yeni fethettiginiz yüksek devli bir sehri dincilere verin farki görün. Noble estate çok faydali degil hep düşük sehirlere dağıtıyorum.
Ara
evet onca saat oynamama rağmen bir sorum olacaktı :D revolutionlar hakkında detaylı bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. revolution republiclerden bahediyorum. disasteri nasıl başlar. şartları neleerdir vesaire felan fıstık. bişi denicem de :D
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Noble estate çok faydali degil demek oyunda yanlış bir söylem olur
p8RNv0.png
Ülkeni mahvetmen lazım, 1750 yılından sonra disaster mevcut Revolution şeklinde. 25 borcun varsa, %5 war exhaustion'un varsa, 0'dan düşük prestijin varsa vs. artış hızı yükseliyor disaster'ın. Birkaç mpde ülkemi Rev. yapmışlığım var.
daha detaylı bilgi alabilirsem sevinirim @Redtay konuya bekleniyorsunuz..

şartları getirileri götürüleri herşey kısacası..mümkünse tabii
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Noble estateyi kalesi olan yere verince bonus veriyordu galiba.
Ara
Revolution.png Revolution (Devrim)

Tarihte Fransız Devrimi olarak bildiğimiz oyunda sadece Fransa'da çıkmadığı için sadece "devrim" diyeceğimiz bu disaster (felaket/iç savaş) çeşidi aşağıdaki koşullar sağlandığı zaman aktif olur:
  •  Ülkede daha önce yaşanmamış olmalı.
  •  Ülke Papal State (Papalık Devleti) olmamalı.
  •  Ülke Fransa olmamalı. (Fransa için özel bir disaster var)
  •  Ülke bağlı yani vassal olmamalı.
  •  Ülkenin başkenti Avrupa'da olmalı.
  •  Ülke 30 tane şehire sahip olmalı.
  •  Azteklere ait "Doom" etkenine sahip olmamalı. 
  •  Başka bir devrim hedefi olmamalı.
 Eğer bu etkenler karşılanıyorsa aşağıdaki etkenler disasterın yayılma hızını ve ilerlemesini etkiler :

•  Başka disastera sahip değilse
  •  Stabilty (istikrar) 0'dan düşükse
  •  Tarih 1750'den geç ise

disaster başlamaya hazır olur.

+%2 disaster yayılma hızı eğer ülke battıysa.
 +%1 eğer en az 5.00 savaş yorgunluğuna sahip ise.
 +%1 eğer 0'ın altında prestije sahip ise.
 +%1 eğer 25'den fazla borca girmiş ise.
 +%0.5 eğer en az 10 en fazla 25 borca girmiş ise.

Devrim başladığında devrimci isyancılar isyana başlar ve yeni isyan dalgasının oluşmasını hızlandırır. Ülke 3 istikrar ve 10 prestij kaybeder. Ayrıca bu sürede ülke +10 isyan riski ve +%10 istikrar arttırma maliyeti gibi dezavantajlar kazanır. Bir süre sonra aşağıdaki koşullar sağlandığında devrim başarılı olur:
  •  Başkent isyancılar tarafından kontrol ediliyorsa.
  •  Başka bir devrim hedefi yok ise.
  •  Ve aşağıdakilerden en az bir tanesi doğru ise :
  1. Dünyada bir devrim meydana geldiyse
  2. 24px-Art_of_War.png Art of War dlc'si aktif ise.

Bir event ile ülke devrim hedefi olur ve yönetimini benimser. İstek olursa vakit bulduğumda - bu aralar zor buluyorum - Fransa'ya ait olan devrim disaster'ınıda açıklayabilirim.
[+] 4 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Manpower değeri yüksek olan bir yeri Noble estate'ine verirseniz manpower dezavantajı o bölgeden kalkar. Örnek verirsek yeni fethettiğiniz bir topraktan gelen manpower normal şartlarda 75 civarı iken Noble estate'ine verirseniz otonomisi yüksek olmasına rağmen 4-5k değerini görebilirsiniz. Bu durum Prusya gibi 7/24 savaş gerektiren devletler için gayet önemli bir olay. Aynı şekilde kısa vadede para kaldırmak isterseniz yeni fethettiğiniz toprakları dincilere verin, böylece vergi gelirindeki dezavantaj ortadan kalkacaktır. Başka bir deyişle normalde 0 kazancınız olan yerden -büyük şehirse- direk aylık  gelire +1 olarak yansıması mümkündür. Otonomisi isterse %95 olsun fark etmez. 

Estate olayı bazı çirkin eventler dışında gayet güzel ve yararlı bir şey, ama kullanmasını bilmekte fayda var.
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
redtay teşekkür ederim dostum. eline sağlık :) aradığım bilgi
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@Blackwhist teşekkürler valla ben estateyi sadece ticaret için kullanıyodum öğrendiğim iyi oldu
Sic Parvis Magna
Ara
Hollanda'yı aldım bağımsızlık savaşı açacağım fakat nasıl Fransa'nın vs beni desteklemesini sağlarım ? Nereden yapılıyor ?
Ara
Alliance'da ask for independent support mu ne var ona basacaksın
Ara
(04-01-2017, 18:40)Hammurabi : Alliance'da ask for independent support mu ne var ona basacaksın
İilişkim 125 daha artmıyor Alliance'da öyle bir seçenek yok.
Ara
Conquest of Paradise lazım.
Ekşi sözlükteki eu4 başlığı çoştu bugün :)
Ara
niçin?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.