EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Cenova 21 altında İstanbul 17 altında cenevizi nasıl geçerim sizce ? 
İrana mısıra saldırmaya devam edip ragusaya da saldıracağım kırıma tüccar koyup döndermeyi planlıyorum onlardan sonra ne yapmalıyım basraya mı aden körfezine mi sarkmalıyım ?
@Sahipkıran
ErL52g.jpg
Edit:Ülkenin hali
g2gZMQ.jpg
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Kırım'ı kendine çevir ve ticaret şehirlerine ticaret binası dik. 1600e kadar arap ve pers topraklarında da biraz ilerlersin. Bir de Kırım'ı annexlersin. Global trade almak çoğu devletle kolay ya. Osmanlı, Portekiz, İngiltere oyunlarımda hep bende çıktı. Trade idea almanı tavsiye ederim Osmanlı için.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-01-2017, 22:52)altnkurt : Kırım'ı kendine çevir ve ticaret şehirlerine ticaret binası dik. 1600e kadar arap ve pers topraklarında da biraz ilerlersin. Bir de Kırım'ı annexlersin. Global trade almak çoğu devletle kolay ya. Osmanlı, Portekiz, İngiltere oyunlarımda hep bende çıktı. Trade idea almanı tavsiye ederim Osmanlı için.

Trade idea aldım , kırım eventle march oldu marchlıktan çıkarmak ondan sonra annexlemek ne kadar sürer nasıl olur tam bilmiyorum kaç sene ister ?

iranda kolay ilerliyorum ama isyancılar zorlayacak.Arapları halledicem de oraya önem verip hint denizine çıksam mı karar veremedim ?
Ragusaya giden 0.90 altının peşine düştüm :D
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
onu salla ya en fazla wallachia litvanya ve venedik topraklarını alabilirsin istanbul nodundaki ama irana ve hint denizine ilerlemek daha önemli belki etiyopyayı da aradan çıkarırsın iyi bi ruler varsa
Sic Parvis Magna
Ara
O bölgenin tamamı bizde olduğunda orada tüccar olmamasına rağmen yine transfer veya toplama yaparmı ?
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Tek yöne transfer olan bölgeler sendeyse tüccar koyma. Fakat İskenderiye gibi dönen bölgelerse koy. Halepteki ticaret nereye akarsa aksın sana geleceği için İskenderiye'de %80leri geçince Haleptekini de al. Bırak İskenderiyeye aksın. Sana oradan döner. Sen Basra'ya doğru in. İstanbul'da da %80lerdeyse tüccar koyma boşver.
Sic Parvis Magna
Ara
@cemal öteyi beriyi çevirmeden önce istanbul ticaret bölgesinin üretimini binalarla artırmayı denedin mi ? ordaki bölgenin ticaret depolarını inşaa ettin mi ?
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İstanbula ve Bursaya market ve üretim binası kurdum.İranın ipek üreten şehirlerine üretim binaları kurdum...Ticaret deposu derken teknolojiyle gelen fabrikayı mı diyon ?
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Market binalarını kastediyo. Canik'e de kurman lazım sanırım. Ticaret filonu da İstanbul ve İskenderiye arasında paylaştır.
Sic Parvis Magna
Ara
Ticaret filonu gücünün az olduğu yerlere gönderirsen daha çok verim alabilirsin. Sonuçta ticari gemiler senin ticari gücünü arttırıyor. Zaten güçlü olduğun bir yerde etkili olamazlar.
Ara
Caniğe tüccar estatesi koymuştum da bina diktimmi hatırlamıyorum ticaret filosunu da mısırda
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(21-01-2017, 13:58)Redtay : Ticaret filonu gücünün az olduğu yerlere gönderirsen daha çok verim alabilirsin. Sonuçta ticari gemiler senin ticari gücünü arttırıyor. Zaten güçlü olduğun bir yerde etkili olamazlar.

Bu dediğin her durumda geçerli olmayabilir. Portekiz oynarken Sevilla'dan 150 dukat topluyordum. Gemileri koyunca 20 dukattan fazla fark ediyordu. Başka bir yerde bu farkı görmem zor olur.
Sic Parvis Magna
Ara
Ticaret işini çözdüm :D
Bu sefer idea kısmında üçülemde kaldım ...
Şimdi military puan üst sınırına ulaştı teknoloji atlasam 2 sene öndeyim idea seçsem quantitiy mi quality mi bilemedim(80 bin manpowerim var zaten şu anda gerekli mi ? )
Etiyopya hindistan iran avrupa gibi yerlere yayılmaya başlicam hümanist idea açmam lazım aynı zamanda kolonicilik için idea da açmam lazım adm puanım idare eder heir 5le geliyor fakat kırımı annexlediğim için diplo dipte.
Hindistana açılırken ticaret şirketi için idea lazım deniliyordu ?

Askeri ideayı seçmem lazım puan gitmesin diye ama o zamanda hümanist veya kolonicilik birinden kısa vadede vazgeçmem lazım bunlar da genişleme politikamı ters etkiler ??????
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Osmanlı'yla kolonicilik yapılmasını anlamıyorum açıkçası. Humanist de hiç gitmedim.

Askeri olarak Quantity Osmanlı'ya sakın alma. Quality al direk. Fazla gelen monark puanlarını da masraflı tech açmaktansa dev bas (DLC varsa).

Ticaret şirketi için idea gerektiği hatırlamıyorum. DLC gerekiyor sanırım.

Diplo-Annex yaparken de ADM-İNF Policyesini al. %20 indirim sana çok fazla DİP puanı kar ettirecektir. Zaten Osmanlı'da ADM-İNF ilk açılan idealar. O yüzden sık sık bu policy'yi kullan.
Sic Parvis Magna
Ara
Arkadaşımla 2 kere oynadık 2 sinde de din savaşları başlamadın bitti.
İlkinde Fransa HRE nin başına geçti iptal oldu.
Bu seferde hiç bir şey yokken kayboldu. Acaba biz taraflara katılmadığımız için mi başlamadı?
Ara
Elektörlerden biri protestan olduğunda din ligleri kurulur. Belli bir süre boyunca savaş olmazsa ligler iptal olur ve catholic official din olur. Savaş başlar ama belli bir süreden fazla sürerse westphalia barışı olur ve official religion olmaz. Herkes emperor olabilir. Koptik, ortodox ve reformist ülkeler ancak bu şekilde başa geçebilir.

İllaki başlamak zorunda değil. Taraflardan biri diğerine religious league cbsiyle savaş açarsa başlar. Bazı oyunlarda ben de katılmadığıma pişman oluyorum. Katolik kalınca sinir olup dağıtıyorum imparatorluğu.

Lig savaşları dışında imparatorluk dini hiçbir şekilde değiştirilemez.
Sic Parvis Magna
Ara
(22-01-2017, 13:52)altnkurt : Osmanlı'yla kolonicilik yapılmasını anlamıyorum açıkçası. Humanist de hiç gitmedim.

Askeri olarak Quantity Osmanlı'ya sakın alma. Quality al direk. Fazla gelen monark puanlarını da masraflı tech açmaktansa dev bas (DLC varsa).

Ticaret şirketi için idea gerektiği hatırlamıyorum. DLC gerekiyor sanırım.

Diplo-Annex yaparken de ADM-İNF Policyesini al. %20 indirim sana çok fazla DİP puanı kar ettirecektir. Zaten Osmanlı'da ADM-İNF ilk açılan idealar. O yüzden sık sık bu policy'yi kullan.

Dlclerim var fakat Policy işine daha alışamadım olduğunu unutuyorum birdahaki girdiğimde açarım o zaman.Quality de açarım.Dlcm var ticaret şirketleri için ama rehberlerde idea felan yazıyordu ama tam ayrıntısına inilmemiş.
Kolonicilikle asyada ve afrikada yayılmayı dşünüyordum ama aslında afrika da düz askerle de ilerlenir...
Etiyopyalıların hem coptic olması hem de kabul edilen kültür olmaması yüzünden bolca isyan edeceğini düşünüyorum hümanist açsam mı ondan mı bilemedim.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Religious al çevir hiç uğraşma derim. Defender of the Faith de alırsın zaten muhtemelen.
Sic Parvis Magna
Ara
(22-01-2017, 17:44)altnkurt : Religious al çevir hiç uğraşma derim. Defender of the Faith de alırsın zaten muhtemelen.

Teknoloji de iyi olayım diye din puanını - ye düşürmüştüm defender of faith de almamıştım  hata mı ettim acaba diye düşünmüyor değilim şu anda
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Ottoman government var ve hala techde geri mi kalıyosun?
Rights of Man geldiğinden beri Osmanlı hem enstitüyü erkenden alma hem de sağlam rulerlar çıkartma avantajlarıyla teknoloji de batılılardan daha üstün bir durumda bence. Para olarak da sıkıntı çektiğini sanmıyorum. Bu kadar avantaja bir de negatif piety bonusu eklemek gereksiz.

Batılılardan iki eksiği vardı. Tech ve Military. Tech eksiğini bu şekilde kapattıktan sonra tek eksisi askeri güç oluyor. O da janissary eventiyle büyük ölçüde kapansa da yine de askeri idealara ihtiyaç duyuluyor. Bunlara Defender of the Faith ve Piety'den gelen moral bonuslarını da ekleyince gelsin koalisyonlar.  :sunglasses:
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: Salomon, 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.