EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Memlük ile oynuyorum kolonistim var sömürgeleştirmek istediğim yere gönderiyorum gittikten bir kaç gün sonra geri dönüyor 10 defa denedim farklı yerlere de gönderdim ama her defasında geri dönüyor ne yapmalıyım?
Ara
Geri dönüyor derken?
Sömürgeleştirme işlemi sıfırlıyor sömürgeleştirme yapamadım yani hiç
Ara
Acaba isyan mı çıkıyor?Native policy olarak ne seçtin
Ara
Hayır ya isyan çıkmıyor asker de gönderdim isyanı bastırdım yine de aynı şey oldu. Politikayı değiştirdim yine sonuç aynı :/
Ara
Bahsettiğin durum çok ilginç. Ekran görüntüsü atma şansın var mı?
Hangi şehirlere kolonist göndermeye çalışıyorsun?
Sic Parvis Magna
Ara
Yeni teknoloji sisteminde Avrupa dışında kalan ülkelerde teknolojiyi yakalamakta oldukça zorluk çekiyorum. Dev basmak için puan saklasam dahi enstitüyü benimsemekte oldukça zorluk çekiyorum , üstüne dev için puan sakladığımdan bu sefer de bölgede ki diğer ülkelere göre teknolojide geri kalıyorum. Enstitü ve teknolojide nasıl bir şekilde denge sağlayabilirim , önerileriniz var mı ?
Ara
15 Kasım 1611 129 günlük yolculuğa çıkıyoro0RnDQ.jpg

29 Mart 1612'de ulaşıyor
l36BaB.jpg

Birkaç gün sonra sömürgeleştirme iptal oluyor kendiliğinden
VP12qy.jpg
Ara
(25-01-2017, 22:31)EnginA : Yeni teknoloji sisteminde Avrupa dışında kalan ülkelerde teknolojiyi yakalamakta oldukça zorluk çekiyorum. Dev basmak için puan saklasam dahi enstitüyü benimsemekte oldukça zorluk çekiyorum , üstüne dev için puan sakladığımdan bu sefer de bölgede ki diğer ülkelere göre teknolojide geri kalıyorum. Enstitü ve teknolojide nasıl bir şekilde denge sağlayabilirim , önerileriniz var mı ?

Amerikan devletleriyle reform geçirerek direk enstitüleri alabiliyorsun fakat eski dünyadaki zayıf devletler için o mesele biraz zor oluyor. Zayıf devletten kastım advisor tutamayan devletler yani. İyi hükümdarlar gelmediyse çok sıkıntı çekebiliyorsun. Yakındaki devletlerin benimsemesini beklemek dışında bir şansın var mı bilmiyorum. İyi bir taktiği olan varsa paylaşsın. Bende merak ederim.

(25-01-2017, 23:13)semihuygur : 29 Mart 1612'de ulaşıyorl36BaB.jpg
Resimde görüldüğü gibi yıllık kolonici artışı -110. Yani başladıktan sonra sıfırın altına düşüp kayboluyor. Koloni masraflarını kıstığın için böyle bir sonuç olmuş. Ekonomi sekmesinden koloni masraflarını açmalısın.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Nasıl gözden kaçırdım bunu ya 100 senedir bu yüzden koloni yapamadım ya :/ teşekkür ederim halloldu
[+] 1 üye semihuygur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı ile oynuyorum, İran'la ilişkilerimi geliştiriyordum. Gayet iyi giderken, Karakoyunlu'da isyanlar çıkınca saldırdım. Tüm topraklarını alabiliyodum ama isyan çıkmasın diye sadece doğudaki toprakları aldım, ermenilerin devlet kurmasına yardım ettim, sonra ermeniler devlet kurdu büyümesinler diye yine saldırdım baya temizledim :D Kafkaslar ve doğu tarafının çoğu bende. Fakat İran, bana karşı ''Hostile attitude towards'' diyor. Bu durum ne kadar süre sonra düzelir? Çünkü İranla düzeltemezzsem Memlük ve İran arasında kalıcam.
Ara
İran'a ait toprakları aldıysan veya bölgede aşırı agresif şekilde genişlediysen sana bakışları kötü olabilir. Sadece almak istediği topraklara sahip olduğun için bile sana kötü bakıyor olabilir. "Hostile attitude towards" yazısının üstüne gelirsen sana bakışını etkileyen şeyleri görebilirsin. Anlamadığın bir madde olursa ss al veya direk yaz.
Sic Parvis Magna
Ara
eu 4du en zor seviyede oynadigim zamanda diger devletler durup dururken savas aciyorlar. ornek vermek gerekirse doguda sefere ciktigim zamanda once espanyollar sonra avusturya ve muttefikleri ve en son olarak rusya savas ilan etti. ne yazik ki son gucelleme ile durmadan basima geliyor. Deli oldum abiya sadece benim basimami geliyor

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara
(26-01-2017, 14:50)kebab oyuncu : eu 4du en zor seviyede oynadigim zamanda diger devletler durup dururken savas aciyorlar. ornek vermek gerekirse doguda sefere ciktigim zamanda once espanyollar sonra avusturya ve muttefikleri ve en son olarak rusya savas ilan etti. ne yazik ki son gucelleme ile durmadan basima geliyor. Deli oldum abiya sadece benim basimami geliyor

Bir bug olmadığını varsayıyorum. Müttefiklerin yok veya zayıftır. Manpowerın düşüktür. Ordun güçsüzdür. Technology'de gerisindir. Yani AI'ye yenebileceğini düşündürecek bir durumun içerisindesindir. AI'de birbiriyle savaşmıyordur. Senden başka derdi kalmamıştır. Sana saldırıyordur.
Farklı bir yaklaşım olarak da; oyunu en zorda oynadığın için çok fazla "Agressive Expansion" alıyorsundur. Sen farketmeden koalisyon kurulmuştur. Onun saldırısı altındasındır.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Senden başka derdi kalmamıştır. Sana saldırıyordur cevabini begendim

-manpower konusum fulldu.
-Diplomasi teknoloji konusunda ileride oldugum soyleyemem lakin diger devletlerle ayni seviyedeydim.
-ORDUM konusunda suphen olmasin.
-Müttefiklerin yok veya zayıftır... fransa ve vassallerim var.

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
[+] 1 üye kebab oyuncu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ordum konusunda şüphen olmasın derken askeri ideaları bitirdin mi? Yeniçerileri aldın mı? Sağlam generalin var mı?

Diplomasi değil askeri teknoloji daha önemli bu tarz konularda.

O kadar güçlüsün. Müttefiğin falan da var. Git iki tokat at kendilerine gelsinler. Ne kasıyosun.

Savaşı uzatırsan Manpower'ın da dolar bir yandan. Hem savaş skoru kazanırsın. Defansif savaşmakta her zaman fayda vardır.

Çok da bir şey gelmedi aklıma açıkçası. Büyük ihtimalle biri savaş açtığında diğer devletler de bu savaştan zayıf düşersin diyerek saldırmış olabilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Doğuya gitmeden önce her zaman batıyı yokla. Ya savaş halinde olsunlar yada kısa zaman önce senin tarafından sağlam bir tokatlanmış olsunlar. Ayrıca Fransa'nın durumu da önemli. O güçsüz durumda ise ve sen doğuya savaşa gittiysen bütün düşmanların sana yüklenir.
Ara
Önceden de bu sorunu yazanlar oldu.Bende resimle tekrar sorayım dedim.
Özellikle 1453 yıllarında hata vermesi dikkatimi çekti.Klasik save 0 kb oluyor.
GPrn4V.png
Herhangi bir önerisi olan var mı pc 32 bit 2 ram
Ara
Artık biliyosunuzdur da :D Osmanlıyım. Ben 40k'lık ordu ile dalarken adam 15k beni alıyor. Mesela benim ordum 10k adamınki 5k adam alıyor, müttefik geliyor 5k birleşince alabiliyoruz. Morallere bakıyorum full, komutan da atıyorum başlarına, kiralık ordu da aynı normal ordu da aynı, bakım masrafları full, teknolojim de gelişmiş. Acaba sorun ne? Youtube'da izliyorum adam 10k ordu ile 25k yı darmaduman ediyor. Aynı durum karşısında benim ordum yok oluyor :D

http://i.hizliresim.com/3v4g6M.png
Ara
Adamın morali 5.2 seninki 3.1 tabi tokatlicak :D Moral çok önemli ordunun canı gibi aynı
Ara

Konuyu Okuyanlar: elefsar, 41 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.