EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
beyler acayip taktığım bi durum var.şimdi olay şu.arkadaşın birinden bi save aldım osmanlı ile 1567 de +70,9 trade income var istanbuldan aynı yılda bendeki save de ise sadece 19 income var bazen 24 oluyo da mesele o değil.şimdi bu arkadaşta kesinlikle ticari bi idea yok. adminstrative influance ofansive expension ideaları mevcut en son expansion var ondada ilk 3 idea açık.şimdi bu olay nasıl bu şekilde meydana geliyor.estatelerdende çok bi değişiklik yok normal seyrinde 46 adet kalesi mevcut ama hepsi kapalı bakımsız. 228 adet ordusu mevcut maintanance kapanınca 111.00 income açınca +60 bende hiç bi kale yokken ve ordularım 120k iken gelirim ordu maintanance açıkken 20k yı zor buluyor. arkadaşın merchantilism yüzde yüz trade efficiency yüzde 80 steering 64,2 1 kişiye amborgo uygulanık 7 kişiden ambargo yiyo.bu halde deli gibi para kasılıyo :D şimdi bu işin sırrı nedir.ticari idea kasmadan nasıl yapılabilir bu. aynı şekilde cenevizle veyahut başka bi ülkede bu kadar iyi trade income nasıl elde edilir.

ayrıca request to share maps seçeneğinde oyun başı rusyayı göremediğimden, rusya mapine sahip polonya vb ülkelere teklif sunduğumda yes yazıyor ancak tıklanmıyor. onun haricinde steal maps dede aynı şekilde.spainle filan oynarken portekizden doğu afrika mapini çalamıyorum veya rusyadan central asia mapini çalamıyorum.

son olarak osmanlıyla mesela sırbistanı full ilhak ediyorum. corelarımı atıyorum çıkan isyanları bi yeri elegeçirtmeden bastırıyorum.ancak başka bi ülkeden toprak aldığımda yanı overexpansion olduğunda bu sırt p*çleri yine ayaklanıyor. stability 3 prestij yüz unrest -2 bonuslarım var.dhimmi kontrolündeler.ancak ne zaman toprak alsam önceden aldığım yerlerdeki isyanlar yeniden patlak veriyor. bu sadece sırplar için geçerli değil.her nation yeniden isyana kalkıyor.sadece osmanlıdada değil.kastilyadada oldu.ve en kötü yanıda her isyan öncekindende güçlü çıkıyor.mesela sırbistan ilkte bi 8k atıyor.2.ye 15k+ sonrasında 30k+ 40k+ olduğunu biliyorum.ciğerim soluyor bunları bastırırken.bu neden böyle oluyor? özellikle deniz aşırı bi toprak almışsam yandım.
Ara
(28-01-2017, 19:14)thedevils4 : beyler acayip taktığım bi durum var.şimdi olay şu.arkadaşın birinden bi save aldım osmanlı ile 1567 de +70,9 trade income var istanbuldan aynı yılda bendeki save de ise sadece 19 income var bazen 24 oluyo da mesele o değil.şimdi bu arkadaşta kesinlikle ticari bi idea yok. adminstrative influance ofansive expension ideaları mevcut en son expansion var ondada ilk 3 idea açık.şimdi bu olay nasıl bu şekilde meydana geliyor.estatelerdende çok bi değişiklik yok normal seyrinde 46 adet kalesi mevcut ama hepsi kapalı bakımsız.  228 adet ordusu mevcut maintanance kapanınca 111.00 income açınca +60 bende hiç bi kale yokken ve ordularım 120k iken gelirim ordu maintanance açıkken 20k yı zor buluyor. arkadaşın merchantilism yüzde yüz trade efficiency yüzde 80 steering 64,2 1 kişiye amborgo uygulanık 7 kişiden ambargo yiyo.bu halde deli gibi para kasılıyo :D şimdi bu işin sırrı nedir.ticari idea kasmadan nasıl yapılabilir bu. aynı şekilde cenevizle veyahut başka bi ülkede bu kadar iyi trade income nasıl elde edilir.

ayrıca request to share maps seçeneğinde oyun başı rusyayı göremediğimden, rusya mapine sahip polonya vb ülkelere teklif sunduğumda yes yazıyor ancak tıklanmıyor. onun haricinde steal maps dede aynı şekilde.spainle filan oynarken portekizden doğu afrika mapini çalamıyorum veya rusyadan central asia mapini çalamıyorum.

son olarak osmanlıyla mesela sırbistanı full ilhak ediyorum. corelarımı atıyorum çıkan isyanları bi yeri elegeçirtmeden bastırıyorum.ancak başka bi ülkeden toprak aldığımda yanı overexpansion olduğunda bu sırt p*çleri yine ayaklanıyor. stability 3 prestij yüz unrest -2 bonuslarım var.dhimmi kontrolündeler.ancak ne zaman toprak alsam önceden aldığım yerlerdeki isyanlar yeniden patlak veriyor. bu sadece sırplar için geçerli değil.her nation yeniden isyana kalkıyor.sadece osmanlıdada değil.kastilyadada oldu.ve en kötü yanıda her isyan öncekindende güçlü çıkıyor.mesela sırbistan ilkte bi 8k atıyor.2.ye 15k+ sonrasında 30k+ 40k+ olduğunu biliyorum.ciğerim soluyor bunları bastırırken.bu neden böyle oluyor? özellikle deniz aşırı bi toprak almışsam yandım.
Ilgaz bunu beğendi

---------------------
İsyanlar soruna gelirsek sırp topraklarını state yapıp kabul edilen kültüre dönüştürmeyi dene veya oraları islama dönder o zaman isyan riskleri azalır.Savaşlardan yediğin yorgunluk veya oversadsa 100 e yaklaşırsa da isyanlar sıklaşır ülke genelinde.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(28-01-2017, 18:13)Hammurabi : Adamın morali 5.2 seninki 3.1 tabi tokatlicak :D Moral çok önemli ordunun canı gibi aynı

Max. moralde başladım savaşa. Bir de macaristanla da aynısı oldu onun morali 3.5 benimki 3.2 adam alıyor. Birde savaş ilerlemişti bu ss'yi aldığım zamana kadar.
Ara
(28-01-2017, 22:40)Geass :
(28-01-2017, 18:13)Hammurabi : Adamın morali 5.2 seninki 3.1 tabi tokatlicak :D Moral çok önemli ordunun canı gibi aynı

Max. moralde başladım savaşa. Bir de macaristanla da aynısı oldu onun morali 3.5 benimki 3.2 adam alıyor. Birde savaş ilerlemişti bu ss'yi aldığım zamana kadar.

Max moralin 3.1 zaten. Adam her türlü alır. Macaristan savaşında da tüm faktörlere bakmalısın. Tahminimce adama sen saldırmışsındır ve saldıran eksileri yemişsindir. Generalin de kötüdür. Disiplin veya asker kalitesi düşüktür. Kaybedebilirsin. Tek faktör moral değil sonuçta.

(28-01-2017, 19:14)thedevils4 : beyler acayip taktığım bi durum var.şimdi olay şu.arkadaşın birinden bi save aldım osmanlı ile 1567 de +70,9 trade income var istanbuldan aynı yılda bendeki save de ise sadece 19 income var bazen 24 oluyo da mesele o değil.şimdi bu arkadaşta kesinlikle ticari bi idea yok. adminstrative influance ofansive expension ideaları mevcut en son expansion var ondada ilk 3 idea açık.şimdi bu olay nasıl bu şekilde meydana geliyor.estatelerdende çok bi değişiklik yok normal seyrinde 46 adet kalesi mevcut ama hepsi kapalı bakımsız.  228 adet ordusu mevcut maintanance kapanınca 111.00 income açınca +60 bende hiç bi kale yokken ve ordularım 120k iken gelirim ordu maintanance açıkken 20k yı zor buluyor. arkadaşın merchantilism yüzde yüz trade efficiency yüzde 80 steering 64,2 1 kişiye amborgo uygulanık 7 kişiden ambargo yiyo.bu halde deli gibi para kasılıyo :D şimdi bu işin sırrı nedir.ticari idea kasmadan nasıl yapılabilir bu. aynı şekilde cenevizle veyahut başka bi ülkede bu kadar iyi trade income nasıl elde edilir.

Harita alma veya çalma olayı için hedef bölgenin yakınındaki birliklerin olmalı.

İsyan olayı için de değişik faktörler var. Overextansion bunlardan sadece birisi. Aldığın yerleri core yapsanda milliyetçilik duyguları bir süre daha devam edecektir. Ayrıca farklı dindense yine unrest olacaktır. Kendi dinine çevirmelisin. Buna ek olarak kabul edilmeyen kültürden olabilir. Bu da ayrı bir unrest yaratır. Bölgeyi coreladığında isyan riski düşmüş olabilir fakat başka bir yeri aldığında oradan kaynaklanan overextansion sebebiyle tüm ülkende huzursuzluk oluşur. Savaş yorgunluğu da buna etki eder tabi.

Üstte bahsettiğin olay hile gibi duruyor. Kesin demiyim yine de. Bölgelere DEV basmıştır. Mercantilism'i %100 yapması zaten çok epic bir durum. Baya hile gibi geldi bana.

Papalıkla HRE imparatoru seçilebiliyor muyuz? Normal yollarla seçilemiyorsak farklı bir yolu var mı?
Sic Parvis Magna
Ara
Harita alma veya çalma olayı için hedef bölgenin yakınındaki birliklerin olmalı.

İsyan olayı için de değişik faktörler var. Overextansion bunlardan sadece birisi. Aldığın yerleri core yapsanda milliyetçilik duyguları bir süre daha devam edecektir. Ayrıca farklı dindense yine unrest olacaktır. Kendi dinine çevirmelisin. Buna ek olarak kabul edilmeyen kültürden olabilir. Bu da ayrı bir unrest yaratır. Bölgeyi coreladığında isyan riski düşmüş olabilir fakat başka bir yeri aldığında oradan kaynaklanan overextansion sebebiyle tüm ülkende huzursuzluk oluşur. Savaş yorgunluğu da buna etki eder tabi.

Üstte bahsettiğin olay hile gibi duruyor. Kesin demiyim yine de. Bölgelere DEV basmıştır. Mercantilism'i %100 yapması zaten çok epic bir durum. Baya hile gibi geldi bana.

Papalıkla HRE imparatoru seçilebiliyor muyuz? Normal yollarla seçilemiyorsak farklı bir yolu var mı?
[/quote]

harita olayı için çok sağol kardeşim.mesela osmanlıyken kırıma asker çekip great horde den map çalabilirim öyle mi oluyor bu olay?
trade income 71 olayıda sadece bu arkadaşa geçerli değil ben normal geneo ile filan oynarken ai dede gördüm bunu 72 altın istanbuldan geliri var.yüzde yüz merchantilism i o tarihte basması benide şaşırttı çünkü geneoda 1495 -1507 yılları arasında hiç tech idea basmadan paso merchant basmaya dayadım. 1507 de görevlerle birlikte ve gelen eventlerle birlikte 56 merchantilism oldu. zaten bu nation 25 lemi ne başlıyor.osmanlı 8 9 la başlıyor.birde 2. ideası diplo monark harcattıran bi durum ve ayrıca unlawfull demand yapıp toprak alıyor.o tarihte onu görünce azım açık kaldı.ama hile dışında bi yol yokmu o kadar gelir elde etmenin.aidede görmesem aynını peşine düşmücem vallahi.

ayrıca dev denilen olay tam olarak ne oluyor.kısaltmaları hala tam öğrenemedimde
son olarak.kültür değişimi nasıl yapılabilir.örneğin osmanlıyken persiayı kurmak istiyorum yunanistandan mısıra kadar.bunu osmanlıyla kültür değiştirerek yapabilirsiniz diye okudum bi yerde ama kültür değişimini beceremedim nasıl sağlarım bu işi?
Ara
Peki ACİL bir sorum daha olacak. Bohemia ile ittifak kurmuştum. Aksine bu oyunda Litvanya ile Polonya dost olmadı. Araları iyi ama ittifakı yok. Polonya ile de dost oldum. Litvanya'da bana iyi bakıyor ama Bohemia ittifakı bozdu, Polonya ile ittifakımdan dolayı. Şimdi ne yapcağımı şaşırdım, Moskova ile de aramı iyi tutuyorum. Amacım da ilk önce Macaristan ve Avusturya'yı yemek. Yol gösterirseniz sevinirim.

http://i.hizliresim.com/d8VYPL.png

+ Kırım ile savaşa giriyorum fakat askerleri gönderince kuşatma yapmıyorlar, savaş olmuyor neden?
Ara
Ottoyla onlar senin muhtemel düşmanların onlarla dost olma. Fransa bi süre sonra friendly oluyor Osmanlı'ya tarihsel gerçeklik olsun falan diye heralde onunla müttefik ol. Bi de Rusyayla olabilirsin ama ben kuzeye genişlemeyi sevdiğim için tercih etmiyorum
Ara
EU4'de müttefik seçiminde rakiplere göz atmak çok önemli. Senle ortak rakibe sahip bir ülke ile müttefik olmak kolay ve güvenilirdir. Bir tarafının müttefikinin diğer tarafın rakibi olması da müttefikliği zor yapılabilir ve güvenilmez yapar. 2. sorun pek açık olmamış, fotoğrafla destekleyip tekrar sorarsan belki cevaplayabilirim.
Ara
Ben anladım onu yanlarında siyah bayrak oluyor mu askerlerin?
Ara
(29-01-2017, 11:40)thedevils4 : harita olayı için çok sağol kardeşim.mesela osmanlıyken kırıma asker çekip great horde den map çalabilirim öyle mi oluyor bu olay?
trade income 71 olayıda sadece bu arkadaşa geçerli değil ben normal geneo ile filan oynarken ai dede gördüm bunu 72 altın istanbuldan geliri var.yüzde yüz merchantilism i o tarihte basması benide şaşırttı çünkü geneoda 1495 -1507 yılları arasında hiç tech idea basmadan paso merchant basmaya dayadım. 1507 de görevlerle birlikte ve gelen eventlerle birlikte 56 merchantilism oldu. zaten bu nation 25 lemi ne başlıyor.osmanlı 8 9 la başlıyor.birde 2. ideası diplo monark harcattıran bi durum ve ayrıca unlawfull demand yapıp toprak alıyor.o tarihte onu görünce azım açık kaldı.ama hile dışında bi yol yokmu o kadar gelir elde etmenin.aidede görmesem aynını peşine düşmücem vallahi.

ayrıca dev denilen olay tam olarak ne oluyor.kısaltmaları hala tam öğrenemedimde
son olarak.kültür değişimi nasıl yapılabilir.örneğin osmanlıyken persiayı kurmak istiyorum yunanistandan mısıra kadar.bunu osmanlıyla kültür değiştirerek yapabilirsiniz diye okudum bi yerde ama kültür değişimini beceremedim nasıl sağlarım bu işi?
Evet aynen o şekilde Kırım'a asker çekip Golden Horde'den map çalabilirsin.

Mercantilism olayına bir şey diyemeyeceğim. Daha önce hiç tüccar devletlerle oynamadım. Fakat bir süre sonra trade idea açıp donanmayı dizdikten sonra ticaret geliri aşırı artıyor. Kolonici devletlerle çok oynamıştım. 100lerce ducat gelirim olduğunu bilirim.

Dev demek şehrin gelişmişliği yani development. Bunu common sense dlcsine sahipsen monark puanı kullanarak artırabilirsin. Onun dışında ufak tefek eventler dışında artıramazsın.

Kültür değişimi derken şehirlerin kendi kültürlerini ayrı, ülkenin birincil kültürünü ayrı değiştirmelisin.
Şehirler ya senin birincil kültürüne, ya komşu kültürlerden birisine ya da daha önceki 2 kültüründen birisine dönüştürülebilir. Dip puanı gerekir.
Senin birincil kültürünü değiştirmek için istediğin kültürün ülkenin %50'sinde mevcut olması gerekir. Büyük bir ülkeyle bu çok zordur. Osmanlı ile Persia kurmak çok zahmetli ve gereksizdir. Tabaristan'la kurmayı deneyebilirsiniz.
(29-01-2017, 12:59)Geass : Peki ACİL bir sorum daha olacak. Bohemia ile ittifak kurmuştum. Aksine bu oyunda Litvanya ile Polonya dost olmadı. Araları iyi ama ittifakı yok. Polonya ile de dost oldum. Litvanya'da bana iyi bakıyor ama Bohemia ittifakı bozdu, Polonya ile ittifakımdan dolayı. Şimdi ne yapcağımı şaşırdım, Moskova ile de aramı iyi tutuyorum. Amacım da ilk önce Macaristan ve Avusturya'yı yemek. Yol gösterirseniz sevinirim. 

http://i.hizliresim.com/d8VYPL.png

+ Kırım ile savaşa giriyorum fakat askerleri gönderince kuşatma yapmıyorlar, savaş olmuyor neden?

Polonya olası hedeflerinden birisi, onunla uzun süreli bir ittifak kurman zor olur. Eninde sonunda seni satacaktır. Bohemya'yla dost olsaydın keşke. Osmanlı sağlam vassal ve marchlar kasarak müttefik eksiğini giderebilir. Uzun vadede Polonya, Avusturya, Rusya, İspanya, Timur gibi büyük devletler seni düşman ilan edeceklerdir. Bohemya ve Fransa'yı müttefik almanda fayda var.

Kırım'la savaşa girdiğinde askerlerin başka bir savaştan mı dönüyordu? Veya askerlerin Kırım savaşındaki başka bir devletin toprağındayken o devletle barış mı yaptın?
Sic Parvis Magna
Ara
O kısımlarını hatırlamıyorum da şimdi de başka bir hata daha oldu. Oyunun yeni sürümünü indirdim kurdum, güncellemeyi yaptım açılmıyor. Baya birkaç kere kurdum, başka update denedim, updatesiz denedim, başka crackler denedim oyun ya hata veriyor yada tepki vermiyor. En son sürümünü nereden nasıl indirmemi öneririsiniz?
Ara
Alıntı:Yasak Hususlar Madde 3
Warez, crack, hack, seri numarası gibi yasadışı paylaşımlarda bulunulamaz veya bunları bulunduran sitelere bağlantı verilemez.

Forum kuralları dahilinde yasa dışı (korsan) paylaşımlar yapmıyoruz. Lütfen bu tür taleplerde bulunmayınız.
Sic Parvis Magna
Ara
Küçük bir devlete "vassal offer" seçeneklerinde ekonomik karşılaştırmadan çok eksi geliyor.
Küçük bir devletin ekonomisi benden çok fazla kötü olduğu için istemediği anlamına mı geliyor bu?
Ara
Arkadaşlar İngiltere için acil taktik lazım.. iki sorum var.

1. 100 yıl savaşlarını yenip nasıl fransayı PU yaparım.
2. En iyi idea sıralaması nedir.

Multi için konuşalım ve fransa da oyuncu olduğu farz edierek
Ara
osmanlıyla persia kurmak değil asıl amacım.amacım persia başarımını kasmak.bunuda osmanlıyla kültür değiştirilerek yapılabiliyormuş.sadece bunu yapmak istiyorum.kültür değişimi nedir nasıl yapılır.

ticaret olayınıda halen açıklamış değilsin :D şimdi hileyi mileyi s.et bana osmanlıyla veyahut başka bir devletle ticaret ideası haricinde nasıl yüksek gelir elde edilir onu açıkla.acayip merak içindeyim.

ve bir durum daha var 1460-70 arası venedik im osmanlı bana girdi.girmesi sıkıntı değilde. mpsi 70k limit olarak.land force limitide 73 sahip olduğu gemiler 70 adet.ben okadar osmanlıyla oynadım o tarihte hiç öyle rakamlara ulaşılmıyor.nolur açıklayın bunu bana bu olay nasıl cereyan ediyor. çıldırma eşiğindeyim.osmanlıda o kadar force limiti nasıl yaptı bu ai. zorluk derecesi very hard.acaba ondanmı fark ediyo dicem.ben her nationu very hardda oynuyorum zaten.ki her türlü zorlukta oynadım 1550 60 a kadar zor birikiyor force limit 60 70 k ya.force limit arttıran bina zaten basamaz o tarihte.hadi diyelim advisorlerden geldi.ama oyun başı bi tarih zaten osmanlıyla oynarken oyun başında 30 40 k bişi oluyor.yüzde 200 force limit modifierli bi advisor yokki.
Ara
vh zaten ai için bonuslar sağlar yani senin ulaşamaman normal. yapay zekanın %50 mp ve force limit bonusu var.
http://www.eu4wiki.com/Options
Ara
(29-01-2017, 20:30)crypoison : Küçük bir devlete "vassal offer" seçeneklerinde ekonomik karşılaştırmadan çok eksi geliyor.
Küçük bir devletin ekonomisi benden çok fazla kötü olduğu için istemediği anlamına mı geliyor bu?
Onun ekonomisi senin vassalın olabilecek limitlerden iyi olduğu için kabul etmiyor.
Ara
Ya bayadır uğraşıyorum denemediğim yol kalmadı, 1-2 kere girdim o da üst üste girmiyor. Belgelerim de ki settings den fullscreen off yapıp girdim, çıkıp birdaha girmiyor. Ya çalışmayı durdurdu hatası veriyor ya da tepki vermiyor, update de kurarak denedim, crack denedim olmuyor.( update 1.8 den 1.9)
Ara
(29-01-2017, 20:57)EthemSisli : Arkadaşlar İngiltere için acil taktik lazım.. iki sorum var.

1. 100 yıl savaşlarını yenip nasıl fransayı PU yaparım.
2. En iyi idea sıralaması nedir.

Multi için konuşalım ve fransa da oyuncu olduğu farz edierek

İdeayı sen bilirsin ama PU basit ya ben de zor sanıyordum da değülmiş. Avusturya ve Kastilya (Kastilya olmazsa Aragonla ol)  ile müttefik olacaksın Surrender of Maine eventi geldiğinde Maine'i teslim etmeyeceksin sonra savaş başlar başlamaz call to arms atacaksın bunlara. Sadece Avusturya ile de kazanabilirsin ama savaşı İber'e yayınca daha bi kolay oluyor.
Ara
@EthemSisli haftanın ülkesi ingiltere başlığına göz atarsan ingiltere ile fransayı pu ya alma taktiğini görürsün. son versiyon güncel taktik..fakat multiplayer için bu çok da mümkün değil. sağlam ittifak bulman gerek..idea konusunda ise ingilterenin en zayıf yönlerinden olan askeriyeye yönelik idea olmalıdır. ben genelde ilk idea quantity alırım. seni bilemem.

https://forum.strategyturk.com/konu-etki...-ingiltere
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 30 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.