EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Yerliler de yok diye biliyorum da?
Beware the Light.

C0Ql7U2WQAAOHwx.jpg
Ara
1-koloni topraklarına state ekleyip core attığımızda yinede koloni kurulurmu yani admin monarklar boşa gidermi?

2-kolonimizin liderliğini yürüttüğünü production bize sayılır mı? yani atıyorum kakao lideri kolombia kolonimiz ancak koloni bize ait olduğundan lider bizmi oluyoruz.

3-liderliğini yürüttüğümüz ürünün bonusunu alabilmek için ne gerekli.lider olduğum bi çok ürünün bonusunu alamıyorum.

4-afrikada koloni kurulan bölge neresidir?

5-amerika kolonisini kurmak için kaç toprağa ihtiyacımız var. kolonistlerle 5 toprak attım 6 7 toprağıda yerlilerden aldım ancak halen koloni kurulmadı.

6-milliyetçi bi kültüre sahip toplumun kültürünü değiştirmek için kaç yıl beklemek gerekli?
Ara
Beyler Failed to backup save file hatası alıyorum yardım edebilecek var mı?
Ara
1- koloni toprakalrında koloni devleti kurulur ve admin puanların boşa gider, yalnız bunu önlemenin tek yolu vardır. başkentini koloni topraklarına taşımak. bunu yaptığında bu olmaz.
2- üretim liderliğinden kasıt bu ürünün üretimi ve ticaretinde dünyada söz sahibi ülke olabilmek.haliyle orada üretilen ürünün ticaretinin büyük kısmını sen yapıyorsan ve bu dünya üretiminde her devletten yüksek bir orana denk geliyorsa bu ürünün bonusunu alırsın.
3-söylediğim gibi üretimi artırıp ticaretinin önemli kısmını senin yapman gerek. yeni versiyonlarda kolonilerine bina yapabiliyorsun. bonusunu almak istediğin ürünün üretildiği koloni toprakalrına workshop felan yap..
4-afrikada koloni devleti kurulmaz. ticaret şirkketi yapabilirsin.
5- koloni bölgelerine göre her bölge için 5 toprak kolonileştiğinde koloni devleti kurulur. rasgele değil koloni bölgelerine göre atacaksın koloniyi..misal meksika bölgesinde devlet kurak için 5 toprak almak veya kolonileştirmek. ya da kanada bölgesinde koloni devlti için 5 toprak almak veya kolonileştirmek gibi..
6-milli yetçi bir kültürden kastın seperatistler ise seperatizm etkisi 30 yılda geçer. bu etkiyi azaltan idea grubu hümanist idea grubudur.bazen liderlere bu etkiyi azaltan conqueror etkisi gelir.horde devletlerde bu etkiyi azaltan national idea vardır.
6-
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yani koloninin lideri olduğu ürün aynı zamanda bizim lideri olduğumuz ürün olarak sayılıyor değilmi.yani şöyle anlatayım market kontrol başarımını açmada çalışırmı kolonilerin lider olması.
ayrıca newyork ve bitişiğine 5 adet kendim koloni ve diğer topraklarıda yine amerikanın içinde bulunduğu newyorkun bitişiğindeki yerlilerden aldım ama halen kurulmadı koloni
Ara
Topraklarımızdaki üretimi binalar ile arttırırsak bunun ticarete faydası olur mu?
Ara
üretilen ürün arttığı için o bölgenin ticaretine de etkisi olacaktır .. yerlilerden aldığın kolonilerden koloniyi 5 şehre tamalayacak şekilde core işlemi gerçekleştir. aksi halde kurulmaz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-02-2017, 22:05)bolls : arkadaşlar inka ile oynuyor ve gemiler açık değil. nasıl açacağım gemileri?

Ülkeyi reform ederek.
Sic Parvis Magna
Ara
Osmanlı ile Viyana'yı aldım fakat Westernize decisionu gelmedi.Ne yapmam gerekiyor ?
Ara
Westernize olma mekaniği yeni enstitü mekaniği ile kaldırıldı.
Ara
Eski bir versiyonda oynuyorsan; Decision geçirebilmek için Viyana'nın Seperatism'i sıfıra düşmesi gerek.
Sic Parvis Magna
Ara
1.18 oynuyorum amaç Avusturya ile Hre kurmak.Bu dini değişen devletlere ne zaman dinini değiştir diye savaş açabilirim
Bi keresinde ligler oluşuyor eventi gelince lübeck girdi bende direk ona savaş ilan ettim ama dağılmadı.Ben savaş ilan ederken protestanlar destek olarak onlara geliyor ama benim ligdekiler bana destek olarak gelmiyordu.Savaşı onların mi açması gerekli
Ara
(08-02-2017, 10:51)etzel : 1.18 oynuyorum amaç Avusturya ile Hre kurmak.Bu dini değişen devletlere ne zaman dinini değiştir diye savaş açabilirim
Bi keresinde ligler oluşuyor eventi gelince lübeck girdi bende direk ona savaş ilan ettim ama dağılmadı.Ben savaş ilan ederken protestanlar destek olarak onlara geliyor ama benim ligdekiler bana destek olarak gelmiyordu.Savaşı onların mi açması gerekli

O devletlere sınırının olması gerekiyor. Religious cb gerekli mi bilmiyorum. Ben religious seçiyorum au ile genelde.
Lig savaşını protestant lideri açabilir. Yeterli güce ulaşmazlarsa, seni güçsüz bir anda yakalamazlarsa savaş açmayacaklardır.
Lig savaşı yaşanmamışsa 30 sene içinde katolik zaferi ilan edilir, lig dağılır.
Ara
Din savaşını katolikler kazanırsa protestanlar otorite düşürmeye devam eder mi.Prostestan birine normal cb li savaş açınca büyük ülke diye katolik yapamıyorum.
Ara
Devam eder, çünkü İmparatorluğun üyesi olmalarına rağmen İmparatorluğun dininden değiller.
Çağ sistemi ile din değiştirme warscore maliyetini yarı yarıya azaltan bir bonus gelecekti sanırım.
arkadaşlar yeni teknoloji sistemi ile bakınca artık sanırım teknoloji gruplarının tek özeliği birim tiplerini vermesi haklımıyım
Ara
(09-02-2017, 07:34)etzel : Din savaşını katolikler kazanırsa protestanlar otorite düşürmeye devam eder mi.Prostestan birine normal cb li savaş açınca büyük ülke diye katolik yapamıyorum.

Sinir bozucu bir şey ama 4 topraklı devleti mezhep değiştirtmek %100'ün üzerinde war score istiyor. Mecburen küçültüp bir sonraki savaşta deneyeceksin.
Ayrıyetten lig sona erdiğinde devletlere mezhep değiştir diye istek gönderebileceksin ama senin hakkında görüşleri iyi olmalı kabul etmeleri için.
Ara
(09-02-2017, 22:22)Reaktans :
(09-02-2017, 07:34)etzel : Din savaşını katolikler kazanırsa protestanlar otorite düşürmeye devam eder mi.Prostestan birine normal cb li savaş açınca büyük ülke diye katolik yapamıyorum.

Sinir bozucu bir şey ama 4 topraklı devleti mezhep değiştirtmek %100'ün üzerinde war score istiyor. Mecburen küçültüp bir sonraki savaşta deneyeceksin.
Ayrıyetten lig sona erdiğinde devletlere mezhep değiştir diye istek gönderebileceksin ama senin hakkında görüşleri iyi olmalı kabul etmeleri için.

İşin kötü tarafı küçültüyorsun bu sefer sapkın devlet artıyor.O yüzden bir toprak katıp otorite alıp dinini değiştir CB si ile savaş ilan etmek en güzeli o bende bugün öğrendim.
Ara
Saygıdeğer oyun mensupları size bir sorum olucak bir devletin dinini nasıl değiştirebiliriz başlangıç yılı 1444 teknoloji 0 fikir 0 inancın koruyuculğu ok bunlara gerek var mı bunlar olamdan da değişebilir mi

özür dilerim yanlış sordum mesela ben a devletiyim mesela ilişkilerimin artması için B ülkesini hritiyan yapmak istiyorum bu mümkünmü dür
Ara
Savaşla değiştirebilirsin başka türlü zor
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.