EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(15-02-2017, 23:51)thedevils4 :
(15-02-2017, 19:31)murathan3459 :
(15-02-2017, 19:20)Duman : Merhaba hoş geldin foruma.

Avusturya'nın Bohemya'yı PU yapmasını sağlayan görevin adı "Bohemia must accept Austrian over lordship"
Bu görevin gelmesi için Bohemya'nın toplamda 140 dev'den daha küçük olması, Avusturya'dan daha az toprağa sahip olması ve yılın minimum 1500 olması gerekiyor.

Bu görevi aldıktan sonra 25 yıl boyunca PU'ya almanı sağlayacak savaş sebebine sahip oluyorsun.

Hoşbulduk hocam,
140 dev mi aboov ben adama Poland'dan toprak kazandırdım  :dizzy:

1500 olmasına 30 yıl var müttefikliği bozup Lehlerin saldırmasını bekleyebilirim ya da ben saldırıp Silesya'yı kurtarabilirim o ara da Brandenburg veya Sakson dalarsa kurtarırım herhalde  :frown:  cevabınız için teşekkür ederim.

edit:Şuan tam olarak 142 dev var Bohem'de gülsem mi ağlasam mı bilemedim :)

edit2: Sanırım o görevin gelmesini bekleyemeyeceğim, pu olayına kafayı taktığım için yeniden başlayalım belki Kastil'de pu düşebilir  :smiling: Tekrardan teşekkür ederim flood yapmamak için editliyorum umarım bir sorun yoktur.

hocam benim gibi şansızsan boşuna pularla uğraşma ben merak ettiğim için sormuştum (şansızlık derken, kastil ile aragonu pudan düşürmüş insanım :D ayrıca 120 yıl boyunca au yu pu düşürmeyi beklerken aunun macar ve rusyayı pu alarak dahada güçlenmesi ve ayrıca başka oyunlarda au heirsiz kalınca benim hanedanden geçeceği sırada, kıçı kırık savoy hanedanının hem auya hem fransa hem bohemya tahtına geçmesi :D)
3 kere denedim hiçbirinde olmadı en sonunda weak claimden gönderdim truceun bitmesine 2 yıl kala Bohem hanedanını başa geçirdi ortada kaldım  :joy:
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Oyunun başında bohemyaya evlilik atarsanız onların başına habsburg gelme ihtimali baya fazla oluyor. Başlarına habsburg geldiği gibi claim throne atın ve saldırın. Bedavadan pu alırsınız.
Ara
beyler bir durum varki muzdaribim aynı zamanda kafayı çizmeye ramak kaldı. sorunum şu.aragon ile osmanlıyı yenemiyorum.nedenide boğazlardan ai geçtiği için.şöyleki istanbulu kuşattım ve aldım marmarada tam 110 adet gemiden oluşan bir filom var böyle olduğu halde osmanlıya düz çizgi gösteriyor geçiş veriyor.ancak şöyle bişide var.venedik benim kontrolümde ve orda birliğim var.birliğimi çıkartmaya kalktığımda macaristanın 4 tane kıçı kırık gemisi bloke ediyor geçişi.birde istanbul daki ordumu kocaeline çekmeye kalkınca donanmayı geri çektiğimde, osmanlı 1 adet gemiyle geçişi bloke ediyor.aynı durumda iberia yarımadasında gırnata jabal tariq şehirleri fasa ait.moroccoda ise sadece fasta ve gırnatada kale var.gırnatayı düşürdüm ama boğazdan geçiş vermiyor. istanbuldan çeksem donanmayı ordum tek yicek. ben anlamadım bu işi.normal zorluk seviyesinde oynuyorum ama şu boğazlardan geçiş yüzünden çok salakça savaş kaybediyorum.haksızlıktır bu.ss de vericem size

http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=864649621
http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=864649410

şimdi diceksiniz ki senden tarafta gözüktüğü için çarpı yok normalde asker geçemez ordan diceksiniz.ah yayın olsada göstersem
Ara
sorunu ben anlamadım ki.. istanbuldan karşıya ordu geçmesinden mi bahsediyorsun? iki tarafın kontrolü de osmanlıda ise her türlü karşıya geçer. değil ise gemi tarafından bloke edilirse geçemez. gemi tarafından kontrol edilmiyorsa yine geçer..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(16-02-2017, 13:13)jax61 : sorunu ben anlamadım ki.. istanbuldan karşıya ordu geçmesinden mi bahsediyorsun? iki tarafın kontrolü de osmanlıda ise her türlü karşıya geçer. değil ise gemi tarafından bloke edilirse geçemez. gemi tarafından kontrol edilmiyorsa yine geçer..

full benim kontrolümde olan venedik bendeyken 4 tane gemiyle geçemiyorum venezia danau tarafına.aynı durumda istanbul bende ama geçiyor.aynı durumda jebelitarık bende ama fas geçiyor.gemiler bloke ediyor ama geçiyo anlamadım ki ben bu işi
Ara
Marmaranın 2 tarafınıda kontrol altına alman lazım geçmemeleri için. Sonradan ally poland + build galleys taktiğini bozmak için eklediler bunu.
Ara
ben de üstte açıkladım dedim ki iki taraf da osmanlı kontrolünde ise her türlü geçer. bunun nesini anlamadınız ? sizin orayı işgal etmeniz bişeyi değiştirmez. osmanlı kontrolünde ise osmanlı ordan geçer.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Ben şu şekilde diye biliyorum ama yanlış olabilir daha önce hiç denemedim.

R1azp1.jpg

Kırmızı olarak işaretlediğim yerler biga-edirne geçişini engellemek için elde tutulması gereken bölgeler. Siyah olarak işaretlediklerimde kocaeli-istanbul geçişini engellemek için gerekenler. Oyunda sadece marmara boğazı için iki geçiş tutulması gerekiyor diye biliyorum.
Ara
(16-02-2017, 14:50)jax61 : ben de üstte açıkladım dedim ki iki taraf da osmanlı kontrolünde ise her türlü geçer. bunun nesini anlamadınız ? sizin orayı işgal etmeniz bişeyi değiştirmez. osmanlı kontrolünde ise osmanlı ordan geçer.

her türlü yolu denedim acaba dedim karadenizdendemi tutmak gerekir. yok üstelik kıyasta verdim. dedimki.venedik benim kontrolümde .şehirler bana ait.ama veneziadaki birliklerimi çıkartamadım au topraklarına nedenide.macaristan 4 tane gemiyle bloke ettiği için.onun kontrolünde olmayan bi yeri bloke ediyorsa.ben kontrolüm altında tuttuğum şehirden nasıl ai geçebiliyor.aynı durumda.iberia yarım adasından aşağıya moroccoya inemedim.gemi istedi geçebilmek için.kale var diye gösterdi.halbuki kale sadece fasta vardı.bak tala imsa benim kontrolümde şehir bana ait.ordada 4 lvl kale varken.işgal etmemişken morocco jabal tarıqtan gırnataya yürüdü gemisiz(jabal tarıq onun şehriydi)ama dediğim konu şu işte.ai geçebiliyoken.aynı imkanlarda ben denediğimde geçmiyor.ve şöyle bişi daha var.oyunun en başı 1444 aragonlayım. bi kaç yıl sonra tunus ve gırnataya daldım.castile gırnataya hostile iken zorunlu geçiş verildi gırnataya.ve valensia üzerinden( 3lv kale varken duruyorken) rosulluniye yürüdü dümdüz sanki orda kale yokmuş gibi. kıyas olarakta şuan moskof la milanla savaşıyorum.ceneviz benim şehrim(kale var).işgal etti milan.albenda milanın şehri(kalesi var) bende onu işgal ettim.ama milan albengadan ileri geçebiliyor benim cenevizi tekrar almam lazım.başka bir durumdaha söyliyim. osmanlı 23k ile mountain hills bölgelerinde bana dalıyor ben 54k yım aragonla.askeri hiç bir ideam yok.ancak durumlar şöyle askeri taktik osmanlıdan fazla 1.7 onun 1.5 idi. disiplin osmanlıda yeniçeriyi dimantle etmiş 100.benim advisorle 105.moral 5.4 osmanlının 5.1 benim.ve 10k kayıp vererek kaybediyorum.komutanlar osmanlının 4/2/1/0 dı yanlış hatırlamıyosam(fazlası yok kesinlikle eksik olabilir).benim 2/4/1/1
traditionu sorucak olan varsa sormasın.çünkü verdiği bonuslar meydan muharebesinde sadece moral olarak yansıyor.hadi bunu açıklayın bana.osmanlıyı nasıl yenicem lanet olası 2 kere daldı bana 2 kez white peace yaptık.
Ara
geçişlerin iki tarafını da kontrol edersen rahatça geçersin. etmezsen gemi yoksa geçersin. gemi varsa geçemezsin.. bundan ötesini ben de bilmiyorum. daha derinini araştırmak istersen http://www.eu4wiki.com/Europa_Universalis_4_Wiki
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Valla benim bildiğim kadarıyla da bi taraf + denizi tutarsan geçemiyolar diye biliyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
1-imperial cbsi ne zaman geliyor? onun için illaki imparatorlukmu olmalı.
2-100er monark veren cb hangisi nasıl elde edilir.
3- diplomatik insult ne gibi bi getiri sağlıyor.20 prestij veriyor ayrıcalıklı yenilgide.neye yarar ki bu?
4-papalığı yok edince.romayı aldığım için -5 papal influence yiyorum.6 tane kardinal boşa kürek çekiyor.nasıl düzelir bu?
Ara
1-) Diplomatik teknolojinin 23. seviyesinde geliyor. İmparator olma şartı yok.
2-) Humiliate rival cb'si ile savaş açıp show strenght seçeneğini seçersen uygulayabilirsin.
3-) Şuana kadar hiç kullandığım bir cb olmadı ama rivallarını insultyalayarak 5 pp kazanabilirsin. Ayrıca savaş açarsan açtığın savaş superiority savaşı olur.
4-) Katoliksen papalığı işgal etmeyeceksin. Vassal bulundurabilirsin ama ondada -2 diplomatic rep yersin.
Ara
Avusturya ile Bohemya ve Macar'ı pu aldım Macar'ı entegre etmem 1567'de başlayacaktı bir şey oldu okumadım da "inherit" falan yazıyordu bir baktım Bohem ve Macar entegre olmuş yıl daha 1517 ne oldu? Din savaşları başlamadan yapılır mı bu, ben onları kullanacaktım  :unhappy: 

Hayallerim vardı Osmanlı'ya Rusya, Kastilya (Aragon, Napoli), Ben, Bohem, Macar girecektik, Adana bıçak şov yapacaktım  :sob:

Edit:Olayın nasıl olduğunu birazcık araştırmayla öğrendim, (Baya şaşırdığım ve üzüldüğüm için anında buraya gelip yazdığım için kusura bakmayın  :smile: ) Ana ülkenin pu da bulunan ülkeyi topraklarına katmak için "şansı" varmış.Ben o yazıyı çeviri hatası olarak algılayıp entegre süreci başladığında, entegrenin hızını etkileyen bir faktör zannediyordum.Bu olay hoşuma gitmese de ağır bir yükten kurtulduğumu da itiraf edebilirim. :smiling: 

Bohem ve Macar ordularının, benim kontrolüme geçmesi güzel bir olay fakat o orduyu kaldıracak ekonomi henüz bize uğramadı.

edit2: Kafama takılan tek soru ise Macar'ın topraklarından sadece 1 fazla toprağım vardı.Okuduğuma göre diğer ülkeden daha büyük olmak demek 1 toprakla oluyor ise bu olmamış veya gerçekten de "şans" işi bir durum yaşadım.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
[+] 1 üye Aragramir nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hükümdarın ölmesi durumunda reputation değerine göre bir ihtimal inheritle ana ülkeye katılıyor.
Malesef oyunda bir topraklı vassala sahip olmak o toprağa direkt olarak sahip olmaktan çok daha karlı. Bunun sebebi uçuk "bağımsız ülke bonusları"

İngiltere ve Fransa'nın birbirine karşı savaşta başladığı versiyonlarda Fransa'yı zayıflatmak için Fransa'ya 5-6 tane vassal koymuştu geliştiriciler.
Ancak bu vassallar Fransa'nın zayıflamasından ziyade normalden çok daha güçlü olmasına sebebiyet vermişti.

Sonraki sürümlerde bu vassallar da ortadan kayboldu, bayağı nostaljik bir olay düşününce. :D
(17-02-2017, 19:05)Duman : Hükümdarın ölmesi durumunda reputation değerine göre bir ihtimal inheritle ana ülkeye katılıyor.
Malesef oyunda bir topraklı vassala sahip olmak o toprağa direkt olarak sahip olmaktan çok daha karlı. Bunun sebebi uçuk "bağımsız ülke bonusları"

İngiltere ve Fransa'nın birbirine karşı savaşta başladığı versiyonlarda Fransa'yı zayıflatmak için Fransa'ya 5-6 tane vassal koymuştu geliştiriciler.
Ancak bu vassallar Fransa'nın zayıflamasından ziyade normalden çok daha güçlü olmasına sebebiyet vermişti.

Sonraki sürümlerde bu vassallar da ortadan kayboldu, bayağı nostaljik bir olay düşününce. :D

Aynen hocam kral öldükten oldu.
Lübeck gibi bir vassalın varsa her türlü sana destek çıkıyor bunu görmüştüm ama eski versiyonlar da oynamak nasip olmadı.Oyuna baya tepeden bakıyordum.
Bohem ve Macar arkamda olunca Hre'de düzen çok kolay yürüyordu şimdi hangi birine dalacağım şaşırıyorum, kocaman ülkeyim ben kaleyi alana kadar adamlar benim ülkeyi boyuyor  :joy: Bohem'i vassal olarak bırakmayı düşünmüyor değilim  :smile:
Ara
https://i.hizliresim.com/37BEOr.png

https://i.hizliresim.com/ALQ1Or.png

Şu saf köylü ülke nin amacı nedir birisi açıklayabilir mi
Ara
Kardeş uzaksın az yanaş şöyle diyo. Yanaşırken yolda bulduğun şehirleri de al diyo. O zaman anlaşırız diyo.
Sic Parvis Magna
Ara
temel vergi karşılaştırması falan diyo o karşılaştırmayı nasıl yapıyor onu da çözemedim bildiğin oyun bahane üretiyo olmadı memlüke savaş açıcm yapcak bişi yok en korktuğum da avusturya ile ilişkiler köütye gidiyo memlüğe savaş açarsam kesin batının hepsi üstüme çullancak :(
Ara
Onun gelirinin topraklarına oranı senin gelirinin topraklarına oranından yüksek. Bunun wikide bi hesabı vardı ama çok karışık,olmuyorsa vur kafasına oturttur uğraştığına değmez. Ama yok illa ben hoşgörüyle gönülleri fethedecem dersen ülkeni geliştirmen gerek. Bi kaç toprak al sonra yeniden dene
Ara

Konuyu Okuyanlar: perverende, 35 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.