EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Black Army, Manchu gibi ayrı birimler değil yanlış hatırlamıyorsam, sadece paralıaskerlere bonus veriliyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Spartan kültürüyle hangi devlet kuruluyor
Ara
Lost Cultures'teki kültürlerle herhangi bir devlet kurulabildiğini sanmıyorum. Hristiyansan belki Roma veya HRE.
Sic Parvis Magna
Ara
İskit kültürünün ne işi var oyunda ne kuruluyor iskit kültürüyle
Ara
DLC'lere fazla bütçe ayıracak, ayırabilecek birisi değilim. MP'de estate mekaniğiyle epey haşır neşir oldum; çok gerçekçi olduğunu ve hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Bu eklentiyi içeren DLC'yi kesinlikle alacağım ve oyunda olmazsa olmaz dediğiniz başka ilaveleri barındıran, yani oyunun işleyişine kökünden etki eden birkaç DLC'ye de para ayırabilirim. Hangilerini tavsiye edersiniz?
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
Common Sense enstitüyle birlikte bence en olmazsa olmaz. Rights of Man ve Art of War'ı da çok öneriyorlar.

O kültürün oyunda bulunması her kültürle illaki birşey kurulacağı anlamına gelmiyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(07-05-2017, 15:46)altnkurt : Common Sense enstitüyle birlikte bence en olmazsa olmaz. Rights of Man ve Art of War'ı da çok öneriyorlar.

Onları aldım, Cossacks gibi DLC'ler hakkında ne düşünüyorsun?
Ara
Onun dışında sık oynadığın ülkelere yönelik DLC'lere de bakabilirsin ama her DLC'nin bölgesel etkisi yanında tüm dünyayı etkileyen yönleri de mevcut.
Osmanlı ve Prusya için Rights of Man,
HRE için Art of War ve Common Sense,
Cumhuriyetler için Res Republica,
Yerliler için Conquest of Paradise ve El Dorado,
Koloniciler için El Dorado ve Wealth of Nations,
Hint devletleri için Wealth of Nations,
Horda devletler için The Cossacks,
Mağrib devletleri için Mare Nostrum.
Uzakdoğu devletleri için Mandate of Heaven.

Şahsen Estate mekaniği çok da güzel bir mekanik değil. Öylesine konulmuş gibi duruyor. Avantajları varsa bile işin o avantajlara kaldıysa zor. Horda oynamıyorsan bence çok da bi artısı yok o DLC'nin.
Sic Parvis Magna
Ara
(07-05-2017, 15:53)altnkurt : Onun dışında sık oynadığın ülkelere yönelik DLC'lere de bakabilirsin ama her DLC'nin bölgesel etkisi yanında tüm dünyayı etkileyen yönleri de mevcut.
Osmanlı ve Prusya için Rights of Man,
HRE için Art of War ve Common Sense,
Cumhuriyetler için Res Republica,
Yerliler için Conquest of Paradise ve El Dorado,
Koloniciler için El Dorado ve Wealth of Nations,
Hint devletleri için Wealth of Nations,
Horda devletler için The Cossacks,
Mağrib devletleri için Mare Nostrum.
Uzakdoğu devletleri için Mandate of Heaven.

Mare Nostrum ve Wealth of Nations'ı almayı düşünüyorum. Res Publica'da kararsız kaldım; ne getiriyor cumhuriyetler için. (Tabi ki demokrasiye karşıyız normalde :P)
Ara
Dutch Republic, Tradepost, National Focus, Elective Monarchy, Faction sistemi.
Sic Parvis Magna
Ara
(07-05-2017, 15:56)altnkurt : Dutch Republic, Tradepost, National Focus, Elective Monarchy, Faction sistemi.

Teşekkür ederim  :smiling:  Bu arada, MP'de, tarihçe yazımda belirttiğim gibi "noble republic" kuruldu Milan'da. Onun artısı ve eksisi nedir?
Ara
28px-Tolerance_heretic.png +1 Tolerance of heretics, 28px-Morale_of_armies.png +10% Morale of armies, 28px-Number_of_states.png +2 Number of states, 28px-Max_absolutism.png -40 Maximum absolutism,28px-Nobility.png +30% Territory demand

Özellikleri veriyor. Onun dışında bu yönetim biçimi sadece Aristokratlar tarafından darbe yapıldığında kurulabiliyor ve monarşiden farkı yok.
Noble Disaster'i yemişsin yani. Bunun dışında 24px-National_tax_modifier.png −25% national tax modifier, 24px-Trade_power.png −25% global trade power, 24px-Trade_efficiency.png −25% trade efficiency yiyorsun disasterden dolayı.
Disasteri kaldırdığındaysa 24px-Icon_stability.png 3 stability, 24px-Prestige.png 25 prestij kaybedeceksin. Disasteri nası bitirmen gerektiğini yazmadım biliyosundur diye.

Disaster kalktığında yönetim biçimin yine despotik monarşiye dönecek. @basileus

Böyle şekilli yorum atınca çok artistik duruyomuş onu farkettim.

Edit bilmem kaç.
Sic Parvis Magna
Ara
(07-05-2017, 16:08)altnkurt : 28px-Tolerance_heretic.png +1 Tolerance of heretics, 28px-Morale_of_armies.png +10% Morale of armies, 28px-Number_of_states.png +2 Number of states, 28px-Max_absolutism.png -40 Maximum absolutism,28px-Nobility.png +30% Territory demand

Özellikleri veriyor. Onun dışında bu yönetim biçimi sadece Aristokratlar tarafından darbe yapıldığında kurulabiliyor ve monarşiden farkı yok.
Noble Disaster'i yemişsin yani. Bunun dışında 24px-National_tax_modifier.png −25% national tax modifier, 24px-Trade_power.png −25% global trade power, 24px-Trade_efficiency.png −25% trade efficiency yiyorsun disasterden dolayı.
Disasteri kaldırdığındaysa 24px-Icon_stability.png 3 stability, 24px-Prestige.png 25 prestij kaybedeceksin. Disasteri nası bitirmen gerektiğini yazmadım biliyosundur diye.

Disaster kalktığında yönetim biçimin yine despotik monarşiye dönecek. @basileus

Bir çeşit geçici hükümet yani. Sağol yardım için  :grinn:
Ara
oyunda march vasal olunca vasaldan ne gibi eksilmeler oluyor.örneğin forcelimitlerde bi düşüş oluyor mu? kendi başına savaş açabiliyomusun?
Ara
28px-National_manpower_modifier.png +25% National manpower modifier
28px-Land_force_limit_modifier.png +30% Land force limit modifier
28px-Naval_force_limit_modifier.png +30% Naval force limit modifier
28px-Fort_defense.png +20% Fort defense
28px-Fort_maintenance.png −20% Fort maintenance
28px-Manpower_recovery_speed.png +20% Manpower recovery speed

-15% Liberty Desire

Bir vassal march olduğunda bu özellikleri kazanır fakat bağlı bulunduğu devlete para ödemez. Ayrıca aşağıdaki etkileşimler aktifleşir.
Fortify_March.png Fortify March
Send_Officers.png Send Officers
Subsidize_Armies.png Subsidize Armies

Vassallar ve marchlar kendi başına savaş açamazlar.
Sic Parvis Magna
Ara
WC için en uygun sürüm hangisi? Söyleyeceğiniz sürüme göre Osmanlının nerflenme oranının en düşük olması daha iyi olur. Ayrıca Osmanlı dışında yine söyleyeceğiniz sürüme göre en uygun ülke/ülkeler hangisidir?
Ara
Her sürümde WC yapması en kolay ülke avusturya'dır. Tabi bana göre öyle.

Osmanlıda 1.18 de iyiydi sanırım.
Ara
japonyada hristiyanlık eventi nasıl geliyor.japonyayı nasıl hristiyan yapabilirim illaki toprak mı almam lazım hristiyan bi bölgeden,en yakını umut burnunda fransanın carteri onunda işe yarıyacağını sanmıyorum.
Ara
1543'ten sonra Japon kültürüne sahip bir toprağın Katolik olması ve stabiliten 1'in altında olması şartıyla;

veya

Western Trade modifierine sahipken Japon kültürüne sahip bir toprağının Katolik olması şartıyla;

Dini Katolik'e çevirme eventleri geliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
(15-05-2017, 13:10)altnkurt : 1543'ten sonra Japon kültürüne sahip bir toprağın Katolik olması ve stabiliten 1'in altında olması şartıyla;

veya

Western Trade modifierine sahipken Japon kültürüne sahip bir toprağının Katolik olması şartıyla;

Dini Katolik'e çevirme eventleri geliyor.

1655deyim stab 3.ne yapmalıyım -1emi çekmeliyim onu. ayrıca dediğin gibi japon kültürüne sahip olan toprağı nasıl katolike çekicem.demek istediğin katolik bi şehir elegeçir ve kültür devşir?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 15 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.