EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(19-05-2017, 18:39)murathan3459 : Fransa ile Naples'in pu eventi tam olarak nasıl oluyor 2 saattir anlayamadım beynim yanıyor.

edit:yazım yanlışı
Napoli nin özgür olması lazım.Sonra Napoli ye event gidiyor ya Fransa ya pu oluyor ya da Fransa claim elde ediyordu.Şans oranı da sanırım pu nun %25 gibi bir miktardı.Yanlışım olabilir kullandığım bir şey değil çünkü.Oyun başı Aragon u direk pu almanı tavsiye ederim Napoli de hediye olarak geliyor o zaman o daha karlı olacaktır :D.

(19-05-2017, 20:13)Sübaşı : Constantinople ticaret bölgesinin yarısını Macaristana mı aktarmışlar yoksa ben mi yeni farkediyorum ?
Macaristan İstanbul ticaretinde baya etkili şu an :P

Evet 1.20 ya da 1.19 ile değişmişti orada ki trade node ları.
Ara
Kötü olmuş.Macarlar İstanbul ticaretinde %10 gibi önemli bir pay alıyor o şehirler nedeniyle.

Bu arada Fransa ile Aragonu PU yapabileceğimiz bir event falan mı var yoksa RM at bekle şeklindemi PU alınıyor ?
Ara
(19-05-2017, 21:00)Sübaşı : Kötü olmuş.Macarlar İstanbul ticaretinde %10 gibi önemli bir pay alıyor o şehirler nedeniyle.

Bu arada Fransa ile Aragonu PU yapabileceğimiz bir event falan mı var yoksa RM at bekle şeklindemi PU alınıyor ?

Aragon başlangıç heirini öldürüyor.Kralı da yaşlı olduğu için rm atınca kendi hanedanını başına geçiyorsun.Sonrası işte claim throne ve dalış.Ama baya deneme gerektirir, ilişkiyi de iyi tutmak lazım ve biraz da şans.Tabi eli de çabuk tutmak lazım, Wedding de çok erken geliyor.
[+] 1 üye iberkay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-05-2017, 20:56)iberkay :
(19-05-2017, 18:39)murathan3459 : Fransa ile Naples'in pu eventi tam olarak nasıl oluyor 2 saattir anlayamadım beynim yanıyor.

edit:yazım yanlışı
Napoli nin özgür olması lazım.Sonra Napoli ye event gidiyor ya Fransa ya pu oluyor ya da Fransa claim elde ediyordu.Şans oranı da sanırım pu nun %25 gibi bir miktardı.Yanlışım olabilir kullandığım bir şey değil çünkü.Oyun başı Aragon u direk pu almanı tavsiye ederim Napoli de hediye olarak geliyor o zaman o daha karlı olacaktır :D.

Wedding gelmeden önce 2 savaşta baya bir toprak aldım, Aragon'a da verdim sırf komşu olmasınlar diye içinden yılan gibi geçtim ama Aragon Granada'ya dalıp komşu oldu, 1 ay sonra Wedding oluştu.Tabi Aragon ve Naples müt. olup bağımsızlık savaşı açtılar, ben de bari Naples pu olayını yapayım dedim  :smiling:
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
Arkadaşlar This is Persia başarımı için Timurla Persia devletini kurmak istiyorum ancak oyunun açılışında isyanlar çok bel büküyor üç defa rage quit attım. Bütün bölgelere otonomi verip isyan riskini sıfırlıyorum ancak üç beş yıl sonra bir event geliyor ve Pers isyanları patlıyor. O event hangi şartlar altında tetikleniyor acaba bu isyanlardan kurtulmanın yolu yok mu?
Ara
Ruler'ın 3ten aşağı herhangi bir statı olması durumunda 1500'e kadar tetiklenebilen bir isyan eventi ve herhangi bir Persia core'una sahip olman durumunda 1550'ye kadar tetiklenebilen bir +10 unrest eventi bulunuyor. Bunlar pek kurtulmanın mümkün olduğu eventler değil maalesef.

Timur'la Persia'yı vassal olarak salıp oradan devam etmeni öneririm. (Pardon bu şekilde yapınca achievement geçersiz oluyormuş.)

Tabaristan'la başlayıp oradan Persia formlamanı öneririm. Bu şekilde Shahanshah başarımını da elde etmiş olursun.
Sic Parvis Magna
Ara
(20-05-2017, 19:50)altnkurt : Ruler'ın 3ten aşağı herhangi bir statı olması durumunda 1500'e kadar tetiklenebilen bir isyan eventi ve herhangi bir Persia core'una sahip olman durumunda 1550'ye kadar tetiklenebilen bir +10 unrest eventi bulunuyor. Bunlar pek kurtulmanın mümkün olduğu eventler değil maalesef.

Timur'la Persia'yı vassal olarak salıp oradan devam etmeni öneririm. (Pardon bu şekilde yapınca achievement geçersiz oluyormuş.)

Tabaristan'la başlayıp oradan Persia formlamanı öneririm. Bu şekilde Shahanshah başarımını da elde etmiş olursun.

Shahanshah başarımını yapmıştım ancak pek sağlıklı bir oyun olmamıştı, ben Taberistanla Persia kurana kadar Osmanlı iyice palazlanıyor. Timurla base kültürü Pers yapıp hızlıca kurayım dedim. O zaman otonomiyi azaltıp hızlıca isyan etmelerini sağlamak, daha sonra manpower ve para kaybını göze alıp bastırmak daha mantıklı. Peki bir kez bastırınca yine patlar mı?
Ara
Sanmıyorum. Tüm eventleri incelemedim ama bu eventler tekrar eden türden değil diye biliyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Koloni devletimden +5 force limit alamıyorum yeteri kadar büyük olmasına rağmen, sebebi ne olabilir ?
Ara
En az 10 şehri olmalı. Buna rağmen gelmiyorsa bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
(20-05-2017, 20:43)altnkurt : En az 10 şehri olmalı. Buna rağmen gelmiyorsa bilmiyorum.

Vikiden nelerin gerektiğine baktım, belirtilen her şeyi karşılıyorum ama gelmiyor.
Ara
Avusturya ile oynarken Macaristani 1500 de değilde 1465 e kadar pu almak güzel başlangıçtır.1455 te belli şartlar gerçekleştiğinde;
ya pu eventi gelir o cb ile Macari pu alırız.
Bir de bunun savaşmadan aynı tarihte direk Macaristan pu ya düşüyor.Eski oyunlarda daha sık oluyordu ancak yeni sürümlerde pek rastlamadım.Geçen oynarken ai olan avusturya Macaristani direk pu aldı.Buna sebep olan bisey var mi
Ara
İron man oyunlarda amerika gibi sonradan koloni ile kurulabien devletleri nasıl oynayabiliyoruz?(booköarktan seçmeden 1444te başlayan oyunla)
Ara
Vassal salıp oynamak gibi koloni salıp oynanıyor mu bilmiyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
evet salınıp oynanabilir ki ironman de böyle bir başarı söz konusu
salmak için liberty desire 50 den yukarı olması gerek salarken aynı vassal salar gibi geçmek istermisin sorusu sorulur
p8RNv0.png
(21-05-2017, 16:07)HulkSpider03 : İron man oyunlarda amerika gibi sonradan koloni ile kurulabien devletleri nasıl oynayabiliyoruz?(booköarktan seçmeden 1444te başlayan oyunla)

Bildiğim kadarıyla dediğin gibi olmuyor.Koloniyi kurup kendin oyna diyeceksin
Ara
Tatarstan başarımı için nereleri istiyor arkadaş anlayamadım? Tatar kültür grubu bölgelerini topla demiş, yani tam olarak nereler oluyor buralar?
Ara
http://www.eu4wiki.com/images/e/e8/Culture.PNG

Orta Asya'daki sarı renk.
Peki moskova bu kültürü asimile ederse hala orayı ele geçirmemiz gerekir mi?
Sic Parvis Magna
Ara
Kod:
achievement_tatarstan = {
    id = 159

possible = {
        NOT = { num_of_custom_nations = 1 }
        normal_or_historical_nations = yes    
        normal_province_values = yes
        ironman = yes
        start_date = 1444.11.11
        OR = {
            tag = KAZ
            tag = NOG
        }
    }

happened = {
        has_switched_nation = no
        OR = {
            tag = KAZ
            tag = NOG
        }    
        NOT = {
            any_province = {
                culture_group = tartar
                NOT = { owned_by = ROOT }
            }
        }        
    }
}

Gerekmez.

Konuyu Okuyanlar: 27 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.