EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Geçir bakalım zaten bedava
Ara
Ticari şirket kurarak nasıl tüccar sahibi olabiliriz? Mesela Osmanlıyla? Ben bir keresinde Osmanlıyla tüm Hindistanı alıp buralara ticaret şirketleri kurmuştum ancak tüccar gelmemişti. Tüccar Cumhuriyet mi olmak lazım bunun için?
Ara
Tüccar için ticaret şirketine sahip olduğun yerdeki ticaret bölgesinde %50'den fazla ticaret gücüne sahip olman lazım.
Teşekkürler sayın Duman. Bir şey daha soracağım, Osmanlı ile dini Kıpti yaparken zorlanıyorum epey, bazen de başarısız olup oyunu baştan açmam gerekiyor. İstanbulu aldıktan sonra Ak Koyunludan Erzincan'ı alıyorum, orada Zımmi vasıtasıyla isyan patlatıyorum ancak bazen tüm Anadoluyu ele geçirdikleri halde İstanbula gelemiyorlar, çünkü malum boğaz var. İsyancılar da bu durumda ya gidiyor komşu ülkelere salça olup yok oluyor, ya da Litvanya üzerinden İstanbula gelmeye çalışıyorlar ki o zaman da yolda yakalanıp boğazlanıyorlar. Bir keresinde de Ortodox olmak için uğraş verirken İstanbuldan önce Bosna'nın Hum şehrini alıp isyan patlatmıştım, Balkanların tamamını ve başkent Edirneyi almalarına rağmen din sadece ele geçirdikleri topraklarda değişmişti. Din değiştirmenin bilinen başka bir yolu var mı? Bence din değiştirmeyi kolaylaştırmalılar. :(
Ara
Ele geçirdikleri topraklarda din değişiyor, %51'den fazlası din değiştirince ülke olarak isyancılar kısmında isteklerini kabul edip o dine geçebiliyorsun. Gerisini convertlemek sana kalmış. Kıpti meselesini bizzat denemediğim için bilemiyorum ancak forumda onla ilgili şöyle bir konu mevcut, belki yardımcı olur: https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...me-rehberi
Ben de yapmıştım güzeldi.Senin dediğin o sıkıntıyı yani ta gürcistan litvanya polonya dolanarak gelmişti.Tech de ilerideyim diye yenen olmamıştı.Bir de önünde ai ordusu yoksa sağ salim varıyor balkanlara(Anadoludan sadece 5 toprak aldılar).Sonra sinirlendim tekrar açtım sıkıntısız oldu.Tavsiye olarak
Orada 2 tane kıpti toprak var ya ikisini de al 2 toprakta da dincilerin isteği yüksek olsun.İstanbulu almalarına gerek yok elindeki toprak sayısının yarısını aldıklarında kabul et.Bekle bekle bayıyor insanı

Heir seçme sistemi gitmişti ancak 1650 e kadar oynadım Bir monark gücü 5 ten aşağı olan heir hiç gelmedi.Zaten gelirse o kadar prestiji mezara mi götürecen öldür gitsin.Yeniçeriler için sıkıntı yok
Ara
Heir seçme sistemi nedir ?
DLC ile gelen bir özellik sanırım.Benim oyunumda sadece Rodos şövalyelerinde event şeklinde gelen heir seçme olayı vardı.
Ara
Heir seçme sistemi Osmanlıya özgü yönetim biçiminde bulunan ve Rights of Man DLC'siyle gelen bir özelliktir. Din değiştirmek, noble disasteri ve yönetim değiştirmek gibi durumlarda Ottoman Government yönetim biçimi geri dönüşsüz bir şekilde kaybolur ve heir seçme özelliğinizi de yitirirsiniz.
Sic Parvis Magna
Ara
Heir seçme Sünni Osmanlıya özgü. Zaman zaman seçenekler sunuyor istediğini seçiyorsun. Hoşuna gitmezse hiçbirini seçmiyorsun. Rights of Man dlcsi lazım.

Din değiştirme hususunda %51 olayından haberim yoktu. Başkenti almaları lazım sanıyordum. O zaman Anadoludaki toprak miktarını arttırıp öyle isyan patlatalım. Ben genelde beylikleri bile temizlemeden isyan çıkartıyordum, yanlışmış demek.
Ara
Bende o DLC olmadığına göre Osmanlı ile din veya yönetim değişikliği yapmanın bir sakıncası olmaz yani :D
Ara
Aynen.Şövalyelerdeki sistem bütün teokrasi yönetimlerindeki sistem.Rom da olan ecdadın heir seçmesi ona özel
Ara
Persia kurmak için tam gaz kültür çevirisi yaptım, başkenti Tebrize taşıdım, gerekli şehirleri de aldım ancak decision gelmedi, neyi eksik yaptım?

r3WXla.jpg

P082Ld.jpg

gqdv30.jpg
Ara
O rehberi baz alarak orthodox osmanli yapmistim kuzeyde baltiga doguda hindistana batida fransa siniri(iberyadan ) dogal olarak aragon pu sundan italyayada ve avustiryanin buyuk cogunluguna kadar dayanmistim bunlarin pek cogunu savasmadan pularla gerceklestirdim zevkli olan kismi oraydi zaten hatirladigim kadariyla isvec ve fransa tahtindada osmanoglu hanedani vardi tabi belli bir sure sonra super guc olunca bayiyor insani 1700lerin basinda kapattim.bulursam atarim resimlerini uzun lafin kisasi hristian osmanliyi tavsiye ederim arkadaslara:)

@Zebercet dostum bildigim kadariyla osmanliyla kurilamiyor arabistana formla sonra irani kur
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
Ara
Genelde HRE, Osmanlı, Papalık gibi ülkeler ile form yapmanız yasaklıdır, oyun dengesi açısından.

Wikiden bakabilirsin:
http://www.eu4wiki.com/Persia#Form_Persian_Nation

Alıntı:Potential Requirements

The country:
Ara
Arabistan üzerinden Persia kesin mi peki? Biri başarımlar sayfasında Osmanlıyla Persia kurabilirsiniz yazmış ben de ona güvendim.
Ara
Osmanlı'yla Arabistan da kuramazsın.

Eski sürümlerde oluyordu o.
Sic Parvis Magna
Ara
Peki bana hangi eski sürümle bunu yapabileceğimi söyler misiniz? 1.19.2'de olur mu, yoksa daha eski bir sürüme mi düşürmeliyim?
Ara
papalıgı kontrol etmek kardinalle mi oluyor yoksa papal influenceylemi ?
Ara
Influence ile seçilme şansını arttırıyorsun, kardinal influence kazanma oranını arttırıyor.
peki kardinal cıkarmanın bi yolu varmı yoksa eventle mi geliyor
Ara

Konuyu Okuyanlar: 34 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.