[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Dün bir aksilikden dolayı gelemedim umarım bunu fırsat bilip yorkland giren olmamıştır ?
Ara
alma demedim tavsiye etmem dedim .kuracağı ülkenşn ordusu max 20k olsun. orda dibinde dehong var 130k ordulu. napmasını bekliyorsun. bari kamçatkada kur da kolonileşerek sibiryada büyürsün.

düzeltme. dehogun üstyündeki diğer op devlet var. yani 2 op devlet :P
Ara
Göktürkler bir ilham kaynağı olabilir hemşehrim :)
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ajmer cok kozmopolitti ve savasınca dayanamadı.diğer 2 op ve hindistandaki op cok daha sağlam. her birinin 90 la 130k arası ordusu var.en sağlam ordusu olan player parthia idi . 3. sıradaki op devlete dayanamadı :P ona göre devlet kur :P
Ara
(22-08-2015, 08:38)Dehshetus : Oyundaki kurallarla ilgili bir kaç sorum var.
Geçen oyunda, Parthia sınırımızdaki toprağa claim atıp, rival ilan edip aynı yıl savaş açtı.  Askeri güç olarak 3 katım olmasına rağmen AI müttefiklerin desteğiyle kendi topraklarım üzerindeki savaşı yendim.
Bunun üzerine daha hiçbir toprağı kuşatılmamışken genelden barış istiyorum diye mesaj atınca, bende kurallara aykırı olmasın diye barış yaptım. Para, humiliate ve vasalından toprağı başka ülkeye verme gibi seçenekleri seçtim. Dolayısıyla savaştan zarar görmediğinden barış bitince muhtemelen yine savaşırız.
Benzer durumda:
- Karşı taraf savaşın başında hiçbir toprağına saldırılmadan çekilirse barış yapmak zorunda mıyım? (Kurallarda savaşlar uzatılamaz yazıyor)
- Barış istendiğinde 100%lük ve karşı taraf için en ağır barış önerilebilir mi?
- Sınır olarak sadece 1 toprağımız vardı. Savaşta 5-6 toprak alına bilir mi? (Kurallarda net bir sebeple açılacağı yazıyor (claim), fakat savaşı karşı taraf açtığından hiçbir toprağında claimim yoktu, dolayısıyla toprak almadım)
- Devamsızlık yapılan oyunculara saldırılmama kuralı var mı? (Partia son 2 oyundur yoktu, dün geldi, savaş bittikten sonraki rehosttan itibaren yine yoktu)

- Karşı taraftan istediğin bir toprak varsa orayı almak için uzatabilirsin örneğin ancak ülkeyi full işgalde tutamazsın. Teslim olan taraf teslim olduğu an barış yapmak zorunlu değil özellikle senin örneğinde " sana savaş açıldığı için " bu durum esnetilebilir bence. Savaş açıp 2 ay sonra teslim oluyorum demek başlı başına absürt bir olay çünkü.
- Onun müzakeresini teslim olan taraf ile yapman gerekir, eğer yenilen taraf koşulsuz şartsız teslim oluyorsa 100 WS'ye kadar istek gönderebilirsin. Ancak teslim olan taraf müzakerede şu WS'ye kadar teslim oluyorum diyebilir, eğer sen yenen taraf olarak bundan memnun değilsen savaşı uzatabilirsin.
- Defansif savaşlarda çok sorun teşkil edeceğini zannetmiyorum.
- Devamsızlık yapan oyunculara saldırmama gibi bir kural yok. Öyle bir kural olsa millet saldırı yiyeceğini anladığında bakar manpower az oyundan çıkar sonra manpower'ı AI toparlamıştır dediğinde geri döner.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Institute Reichsregiment

1486 senelerinin sonlarına doğru Günther Lothring, Heinrich Lothring'in tek oğlu babasının ölümü sonrası İmparator olarak seçildi. Günther Lothring döneminde Paris başta olmak üzere Batıda hem Lotharingia toprakları hem de İmparatorluk toprakları genişledi. İtalya'daki Savoie ve Wallis gibi İmparatorluk toprağı olan ancak İmparatorluk prensliği tarafından yönetilmeyen topraklar direkt olarak Lotharingia koruması altına alındı. Günther Lothring döneminde İmparatorluğa huzur hakim oldu, İmparatorluk prensliklerinde isyanlar azaldı aynı zamanda dönem Lotharingia'nın diplomatik olarak en meşgul olduğu dönemlerden de birisi olarak kabul edilir.

Lotharingian Interregnum

Günther Lothring 1492 senesinde atıyla Paris yakınlarındaki bir nehri geçerken atından düşüp ağır zırhından ötürü boğulunca Lothring hanesinin erkek soyu tükendi. Günther Lothring'in sadece 1 çocuğu bulunuyordu, o da kızdı. Bu durum tarihte Lotharingian Interregnum denen bir periyodu beraberinde getirdi. Lothring hanesinin erkek soyunun tükenmesiyle birlikte Utrecht Dükü Lotharingia tahtı üzerinde hak iddia etti, İmparatorluk seçmenleri ise oylarını kuzey İtalya'ya hakim olan Brescia düklüğüne vermeyi uygun gördüler ve Brescia Dükü İmparator oldu. Bu dönemde İmparatorluk içerisinde kaos hüküm sürdü, bir çok küçük prenslik komşu büyük prenslik tarafından yutuldu. 

Nihayetinde Lotharingia veraset savaşları içerisine girdi, bir yanda tahtın kendisinin hakkı olduğunu iddia eden Utrecht dükü, diğer tarafta daha çok başkent Lothringen ve çevresinde destek gören, Günther Lothring'in tek kızıyla evli olan Henri von Ringelheim, İmparatorluğun ve Lotharingia'nın anne soyundan bile olsa Charlemagne'in soyundan gelenler tarafından yönetilmesi gerektiğinin düşünenler Günther'in kızıyla evli olan Henri von Ringelheim etrafında toplandı ve Ringelheim'lara destek verdi. Henri von Ringelheim komutasındaki ordular Hollanda ve Utrecht'e girerek Lotharingia tahtının onun olduğunu Utrecht Düküne kabul ettirdi. Böylelikle Henri, Lotharignia tahtını ele geçirmişti ancak henüz İmparator değildi. Elektörler de İmparatorluğun başına Lotharingia Kralının geçmesi gerektiğini düşünüyordu ama seçtikleri Brescia Dükü ölmek bilmiyordu.
Benim ülkem kabul olduysa saat kaçta nasıl ve hangi sürümden katılacağım?
Ara
İnsan bi paragraflandırma yapar, kimsenin böyle okumayacağını biliyorsun herhalde.
Ara
2 gün oyun 1 gün tatil olarak oynuyoruz. Bugün tatil.

Oyuna başlangıç saati 22:00. 22:00'dan önce odada toplanıyoruz. Yarınki seansta ülkeni kurup katılırsın.

Oyun sürümü 1.13beta.
G0kMNN.png
Ara
Asya'da ülke kuracaksın diye Asya haritasını gönderiyorum. Burdaki büyük ülkelere çok fazla sınırın ve farklı dnin olursa saldırabilirler. Biraz daha kuzeydoğusu daha dahat olabilir. Ama tercih sana kalmış, istediğin yerde kurarsın.
71k5kh.jpg
Ara
Asya tarihte de böyleydi oyunda bile böyle geliyor. :Cry
G0kMNN.png
Ara
dehongla qakilik ittifak, ningbo ile de hungun muttefik. onu da ben ekleyeyim.hindistanda surguja ile mughal muttefik(mughal player) ,endonezyada da sumatra adaısndaki devletle de ben müttefikim.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(22-08-2015, 16:30)Fraude : İnsan bi paragraflandırma yapar, kimsenin böyle okumayacağını biliyorsun herhalde.

Önerin için teşekkür ederim dostum. Okuyan okur okumayan okumaz ben sadece içimde bulunduğum durumu Role Play tarzında yansıtmak istedim asıl aktarmak istediğim şey görsel.
Ara
Iceland

gA9140.png

İskandinavya'dan göç eden Viking'lerin bulduğu ve bir ülke kurduğu ada. Bazı misyonerlerin etkisiyle Katolik olmuştur. Bakalım atası Vikingler olan bu ülke gücünü gösterebilecek mi ?
Denemeyi bilene imkansız yoktur.

- III.Alexandros (Büyük İskender)
Ara
Yavrum bu saatten sonra kime gücünü göstereceksin?
Ara
Dünkü oyunun Vladimir Devleti için özeti:

YlO0V6.gif
[+] 2 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bkz. Vikingler
[+] 1 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-08-2015, 23:50)Fraude : Dünkü oyunun Vladimir Devleti için özeti:

YlO0V6.gif

WWE geneli bir senaryo üzeri olduğundan demekki kasıtlı bir büyütme var illemüneti duman göreve

Şaka bi yana şöyle editleme işiyle hiç uğraşmadım ancak güçten düşmüş finno ya anlaşmalı vikingde girmiş ama hakkıdır ayrı savaşlarda zaten ancak viking in odessa ordusu ile savaşması çıkarına gelmiyor 
Viking Biraz anlasmada Hitlerlik yapmış oldu Soviette finndi 5 aya düştü
Ara
Ben Viking'in yerinde olsam Vladimir savaşırken Finno'dan istediğim toprakları alır, Vladimir'in güçsüzleşmesine de izin verirdim. Finno zaten bitme noktasında, sıradaki büyük tehdit Vladimir olmalı Vikingler açısından.
Ara
Sayın Izlanda oyuncusu size sesleniyorum kurduğunuz ülke sağlıklı değil .
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.