Blog: 31/01/2019 - Forum Makaleleri #12: Eski Dostlara Veda
Paradoxfan, türk strateji toplulukları için gerekliydi, vazifesini yerine getirdi ve kendi kendinin sonu oldu, keşke daha sağlıklı bir biçimde olsaydı ama yapacak bi' şey yok.

Burada "gerekliydi" diyorum çünkü herkesin internet ortamında oturup kalkmayı öğrendiği bir forum sitesi olmuştur, bu Türkiye'de de yabancı forumlarda da 2012'ye kadar böyleydi, benim için de Paradoxfan bu site oldu. Şu an belki -ben dahil- çok az kişide olan sosyal bilinç Paradoxfan üyelerinde benim kayıt olduğum tarih olan 2010 sonlarında vardı. Yani o zamanlar bir şeyler bilmediği belli ama öğrenmek isteyen çocuklara karşı bir sempati, bir sahiplenme içgüdüsü vardı. Bu yüzden de yazım kurallarını ve topluluk içerisinde nasıl konuşacağını bilmeyen ama bi' şeyler öğrenmeye meraklı bir çocuk için Paradoxfan gibi siteler her zaman bir eğitim kursu oldu. Zamanında yapılan hikaye yarışmaları, senden yaşça büyük olduğunu bildiğin kişilerin belirli kurallar altındaki multiplayer kültürünü göstermesi/öğretmesi, haklı olan tarafı kendin bulabileceğin/destekleyebileceğin ve kendini birey hissedebileceğin forum tartışmaları, o zamanlar için çok hızlı bilgi alışverişi imkanı vb. özellikler yüzünden Paradoxfan bana ve tahmin ediyorum ki çoğu kişiye çok şey öğretmiştir.

Burada başarı bana göre, o zamanın yönetimi de dahil yönetim kadrolarında değildi, çünkü Paradoxfan aslında özel değildi ve hiçbir zaman da iyi yönetilmedi. Paradoxfan'ı benliğine kavuşturan şey doğru insanlarla şans eseri olarak -ya da o zamanların strateji oyuncusu kitlesinden dolayı- ulaşmasıydı. Paradoxfan kim ne derse desin her zaman kendi yağında kavrulmuş bir "arkadaş grubuydu", şu anda Strategyturk Forumları'nda yapılan forumculuk anlayışı hiçbir zaman var olmamıştı bile. Bu sebepten dolayı son 3-4 senedir Paradoxfan sancılı bir biçimde son nefesini vermeye çalıştı, geçtiğimiz günlerde de nitekim verdi.

Paradoxfan'a bana zamanında çok şey katan insanları kapsayabilen bir platform olduğu için teşekkür ederim fakat son senelerde dönüştüğü duruma ise halen üzgün ve topluluk sağlığı açısından baktığımda öfkeliyim, bu yüzden Paradoxfan benim için de tam bir "eski dost"...
[+] 5 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
31/01/2019 - Forum Makaleleri #12: Eski Dostlara Veda - Yazar: Xepluper - 02-02-2019, 11:16

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.