Günlük: EU4 - Fransa'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler
(26-06-2019, 22:48)tahr1bad : Oyun sadece fethetmekten ibaret olsaydı evet paint yakıştırması kabul edilebilirdi fakat halkın refahından tutun, kültür/din gruplarına verilen tolerans ve buna bağlı çıkan otonomiler/isyanlar, ticaret, eventlar, mal grupları ve gelir gider dengesi tamamen insana ve insanı yönetmeye dayalı mekanikler, gidişatı fetihlerden daha çok etkileyen diplomatik aksiyonlar oyunu basitçe 'harita boyamak' olarak tanımlanamayacak kadar derinleştiriyor. Tüm bunları harita boyamanın bir parçası olarak görürseniz, o zaman da harita boyama kalıbı çok daha derin bir anlam alır nazarımda.

Uzun süredir tartışmayı takip ediyorum. Sessizliğimi bozmayayım dedim ama artık dayanamadım, yazıyorum.

Oyunda kültür ve din birer butonla çözülebilecek basitlikte ve cüzi etkilere sahip. Tüm oyun kültür diye birşey yokmuş gibi oynasanız hiçbir şey kaybetmiyorsunuz.
Oyundaki isyan mekaniği zaten en çok eleştirilen bir mekanik. Buna daha fazla yorum yapmaya gerek duymuyorum bile.

Ticaret mekaniği, mal grupları diye bir şey yok oyunda. İngiliz kanalında 600 gemi gezdirip dünya ticaretini kontrol etmek gibi absürt bir ticaret mekaniği mevcut. Mal grupları desen hiç dikkat edilmeyen ufak tefek bonuslar dışında aralarında hiç fark olmayan unsurlar. Bir ülkede bir malın az olmasına göre fazla olmasına göre değişen bir fiyat bandı mevcut değil. Ticaret yaparken neyin ticaretini yaptığın belli değil. Kiminle ticaret yaptığın belli değil. Kanalda yüzlerce gemi gezdirerek olacak iş değil bu. Oyunun değişmesi gereken yegane mekaniği ticaret.

İnsanları yönetme kısmını da tam anlayamadım. Yine varlığını yoksayarak oynayabileceğimiz tuhaf bir estate mekaniği var ki çoğu kişi için 20 yılda bi monark puan almaktan fazla anlam ifade etmiyor.

Diplomatik aksiyonların da AI'yi manipüle etmekten öte olmadığını söylemekte fayda var. Zaten bi yerden sonra AI'ye ihtiyacın kalmayınca saldır annexle truce bekle tekrar saldır döngüsüne girip harita boyamaya başlıyorsun.

Oyunun ciddi bir potansiyeli var. Ama bunu kullanmamakta ısrar ediyorlar. Oyunu casual ouncu kitlesinin radarında tutacak şekilde yüzeyel tutmaya çalışıyorlar. Bu konuda Paradox'u da suçlayamayız. Sonuçta para kaliteden önce geliyor. Kitle bunu istediği sürece oyunu bir harita boyama oyunu olma yolunda ilerletecekler. Bununla ilgili steamda, redditte, plazada açılmış onlarca konu var. Ama geliştiricilerin verdiği yanıtlar oyunun harita boyama oyunu olmasından memnun oldukları yönünde. Geliştiricilerin üstüne çok da söz söylemeye gerek olduğunu sanmıyorum. İstersen festival kapsamında geliştiricilerle yapılacak soru cevap etkinliğinde bunu kendilerine de sorabilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Fransa'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler - Yazar: altnkurt - 27-06-2019, 00:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.