Günlük: EU4 - Fransa'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler
(27-06-2019, 02:18)Voidian : Eu4'te rp oyunun sana sunduğu birşey değil, senin kendi kendine bir takım kurallar koyup kendine dayattığın birşey. Oyun harita dışında rp yapabilmen için tek bir mekanik sunmuyor.

Evet. 2013 yılında çıkan bir oyun olan eu4 üstüne binbirton dlc eklenerek bugüne kadar gelmiş olan eu4.
Gelin şimdide hearts of iron 4'e bakalım. Bu oyunun mekanikleri çok kolay ve basit fakat bize rp'sellik sunan mekanikleri var. 2016'da çıkan bu oyunda istersek  tamamen tarihsel istersekde alternatif olarak gidebiliriz. Üstelik rp açısındanda muazzam derece özgürlük veren bir oyun. Hayal gücünü işin içine kattığında gerçekten süper olan bir oyun. Fakat eu4 bana göre fantezik bir oyun. Ve amacı yani nası anlatsam yada şöyle diyeyim eğer eu5 çıkacak olursa hoi4 tarzında olacak ve hoi4'tekine benzer şuanki görev ağacının biraz değişi ulusal odak vb olacak herşey tarihsel açıdan ilerleyecek fakat sen istersende alternatif olarak. O zaman diyeceksinizki koskoca bir serinin içine ettiler. Bu sebeple eu4 fantezik strateji oyunudur. Piyasada hem ayrıntılı hemde zor mekanikler barındıran bir oyun olmadığı dönemde eu4'ü bir buton için eleştirmek yanlış.
Oyunun mekaniklerine ters zaten. Fakat eu5 çıksa ve dediğim gibi olsa ben rahatsız olmam, fakat büyük bir kitle rahatsız olur. Yani çözüm rpsel mekaniklerde değil. 
Bence paradox eu4 ve hoi4'ü bir kenara bırakıp cold war temalı bir oyun geliştirmeli.
Ben oyunda rpmi kendi hayal gücümle yapabilecek bir düzeydeysem 2013 yılında çıkmış olan bir oyun için ve sırf rp mekaniği barındırmadığı için eleştirmem.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Fransa'daki Harita Değişiklikleri ve Yeni Ülkeler - Yazar: Alduin - 27-06-2019, 02:32

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.