Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(21-05-2020, 15:34)Aeschyli : Karakter bağlılık etkileşimleri tam olarak nasıl oluyor. Arsa falan mı dağıtmalıyız sürekli?

Verimli ticaret nasıl yapılıyor. Başkent fazlalıkları haricinde ne varsa kabul etmek genelde yararlı olur mu?

Sadakat %33'ün altına düştüğü zaman sadakatsiz oluyorlar. Generalse orduları senin emrine uymuyor, vali ise kontrol ettikleri vilayetin sadakati düşüyor. Arsa dağıtmak kısa vadede sadakat artmasına sebep olurken uzun vadede karşı tarafın "power base" ni arttırıp daha da güçlenmesine ve para biriktirip daha fazla arazi almasına sebep açıyor. Tek olumlu yönü ise verilen bölgenin ekonomisine pozitif etkilemesi. Yani bildiğim kadarıyla Eu4'de eskiden olduğu gibi factionlara belli ölçüde toprak verme mantığı bire bir yok. Ben mümkün olduğunca arsa dağıtmıyorum, ancak sadakati ne olursa olsun yükselmezse elimde bir koz olarak veriyorum.

Ticaret ise, başkent dışında da tüm eyaletlerde ne ithal edebiliyorsan edeceksin. Çoğu zaman yeni oyuncuların gözünden kaçan birşey bu. Başkent dışı eyaletlerde de ithalat sınırını doldurmak önemli. Başkent ise politik puanın el verdiği ölçüde ticaret yolu veren düğmeyi spamlayacaksın. Ne ithal edeceğin tamamen senin izleyeceğin stratejiye kalmış. Örneğin ben Roma oynarken ağır piyade basacağımdan dolayı başkent fazlası bonusu almak için demir ithal ederim. Ordu masraflarını azaltacağı için tuz ve şarap, mutluluğu arttırıp dolaylı yoldan geliri arttıracağı için boya ve zeytin, bina basma maliyetini azaltacağı için taş, başkent vergi gelirini arttıracağı için ise değerli taşlar vs gibi. Tabii ki çoğunlukla başkentte nüfus bol olup aç kalacağı içinde buğday gibi yemek ürünlerinide ithal ederim. Vatantaş sayısı ve mutluluğu da yine ticari yollar gibi önemli.

(21-05-2020, 19:24)cennaro : Limanlarımdan birinde pirate haven var, ne gibi opsiyonları var bu durumun mesela bunu düşmanlarıma karşı kullanabilir miyim?

Evet kullanabilirsin, tıpki özel asker kiralama mekaniği gibi korsan donanmalarını kiralayıp düşmanlarına karşı kullanablirsin. Yalnız pirate haven senin topraklarında olmasına karşın belli bir süre sonra sana da yağma yapabildiği için biraz sıkıntı. Eğer başka ülkede pirate haven varsa onlara karşı savaş nedeni elde edebilirsin. Her ülkede pirave haven yasaklamak için yada teşfik etmek için yasa vardır. Keyfine göre ister yasaklarsın bu durumda kendi topraklarında olanlar kaybolur, ister izin verirsin. En önemli avantajı ise bulunduğu toprağa ufak bir vergi ve pop artışı sağlaması.

unknown.png

unknown.png
[+] 3 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yazar: Sezar - 21-05-2020, 23:02

Konuyu Okuyanlar: 44 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.