II.Bayezid yerine Cem Sultan Padişah Olsaydı?
@human

Türk kimliğine önem vermemek. İlginç. Öncelikle yerel elitlere dokunmama ilk padişah zamanlarında da vardı sonrasında da vardı. İkincisi ben zaten tüm hayatından değil sadece hayatının son kısmından bahsettim. Üçüncüsü Fatih, hanedana rakip bir Türk hanedanı görmek istemediği için devşirmelere fazla önem veriyor. Misal Osmanlı'da Karamanlılar pek sevilmez çünkü onlara rakip olabilecek potansiyele sahiptir. Hatta Çandarlı'da bunun için katledildi bu bilinmeyen birşey değil. Zaten ordu niye bakmıyor demişsin ama bu adamlar savaş için yetiştiriliyor. Bir-iki sene savaş olmayınca kazan kaldırıyorlar. Yani Cem onlara zul değil lütuf. Misal Harold Lamb'ın kitabında böyle bir bilgi var ama Kanuni dönemi ile alakalı. Ayrıca ordu Bazyezid'in pasifliğinden daima şikayetçi olmuşlardır. Yavuz'u desteklemelerinin bir nedeni de budur.

Konu ile alakalı değil ama değindiğin için belirtiyim. Fatih'in Roma'nın varisi olma iddiası iki temele dayanıyor. 1)Constantinepol'e sahip olması( ki Constantin'den beri resmi başkent İstanbul idi) 2) kan bağı idi( I. Murat zamanında idi sanırım D. Roma hanedanı ile evlilik yapılmıştı ve Osmanlı hanedanı ile D.Roma hanedanı arasında kan bağı olmuştu.) Yani elitlere dokunmama aslında genel Osmanlı politikası idi Fatih'e özel bir durum değil.

Belge şuan gösteremem o kadar kitap var ki hangisinde hatırlamıyorum ve hepsi Alanya'da ve ben Eskişehir'deyim.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 1 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
II.Bayezid yerine Cem Sultan Padişah Olsaydı? - Yazar: çiftbaşlıkartal - 24-02-2016, 18:50

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.