Crusader Kings III Türkçe Yama - Ana Konu
Satış oranı elbette etkilidir, tam anlamıyla neye nasıl karar verdiklerini bilmediğimiz için elimizde sadece veriler ve varsayımlar mevcut. Abone sayısını ön plana çıkaran husus, Türk oyuncularla oyunu Türkçe oynayanlar arasındaki çizgiyi belirginleştirmesi, elbette bu raddede Ironman meselesinin de değerlendirilmesi gerekir fakat bir firma herhangi bir dilde dil desteği sunmayı planlıyorsa, mevcut kitlesinden ziyade bu dil desteğiyle kazanabileceği kitleyi gözetir diye düşünüyorum. Bu noktada "oyunu Türkçe oynamayı tercih etmeyen veya buna ihtiyaç duymayan Türk oyuncu" zannedildiği kadar önemli bir faktör olmayabilir, zira onlar Türkçe dil desteğiyle kazanılabilecek kitlenin bir parçası değiller.

Çok basit bir hesap yapalım, oyun çıktıktan 1 ay sonra 1 milyon satış rakamını geçtiği ifade edilmiş. Steam'de şu an 11 bin abone var. Geçtiğimiz 6 aylık dönemde bu sayının artmadığını varsayalım, bu %1.1 eder. Şu anda Steam'de 140 bin ve 120 bin aboneli modlar var, oradan da mukayese edebilirsiniz. Bunun üstüne Türkiye'nin CK3 ve eklentilerinin en ucuz fiyata sahip olduğu 2. ülke olduğunu katalım, şu anda TL ile yaptığımız alışveriş dolarla veya euroyla yapılan alışverişlerin 5'te 1'i değerinde. Northern Lords 7 dolar, biz 1.5 dolara alıyoruz. Böylelikle %1.1'imiz pazar payı olarak %0.22 oluyor. Korsan kullanım vb. meselelere hiç girmiyorum.

Toplu mail yaklaşımı Strategyturk olarak doğru bulmadığımız bir yaklaşım, benzer yaklaşımlar CK3'ün çıkışı öncesinde de bazı kişiler tarafından denenmişti fakat sonuç vermedi. Peki ne yapabiliriz? Her şeyden önce güçlü bir topluluğa sahip olabiliriz. Bazı verilerde, pazar payında istediğimiz noktalarda olmasak da, çeşitli yollarla "biz de buradayız" diyebiliriz. Fark yaratabiliriz, topluluk olarak yaptıklarımızla ses getirebiliriz. Oyunun çıkışının üstünden kaç ay geçti, şu an Steam Atölyesinde %100 yegane yama Türkçe. Bu yaratılmış bir farktır, Türk topluluğunu öne çıkarır. Kendimizi daha fazla göstermemiz gerekiyor, bir gün ofiste "Türkler 50 kişi CK3 Multiplayer yapmış, Twitch'te yayınlıyorlar gördünüz mü?" diye konuşulmamız gerekiyor. Başka bir gün "Bir mod gördüm, adamlar Türk kültürüne 100 tane yeni giysi/şapka eklemişler, bayağı da güzel yapmışlar." dedirtebilmemiz gerekiyor. Orada mesele şapka/giysi değil, Türk topluluğun "ben buradayım" demesi. En azından benim yaklaşımım bu şekilde.

Biz elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz ancak bu konunun ilk mesajında da belirttiğimiz gibi üyelerin desteği büyük önem sarfediyor.
[+] 11 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Crusader Kings III Türkçe Yama - Ana Konu - Yazar: Duman - 07-05-2021, 16:09
CK3 - Rehber Talep Konusu - Yazar: yanke152 - 08-09-2020, 21:16

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.