Etkinlik: EU4 - Haftanın Ülkesi #4: Töton Tarikatı
En kolay ve en güçlü prusya bu ülkeyle kuruluyor. Taktiğimiz şu şekilde oyun basında diplomatlarımızdan birini avusturyaya diğerini de moskovaya ilişki geliştirmeye yolluyoruz. Moskova ile müttefik olduğunuz da diplomatımızı çekip promerenya mı wolgast mı ne batımızdaki hre ülkesine casus yollayıp claim atıyoruz avusturya ile maksimum ilişkiye ulaştığımızda düşmanlarından bizle en alakasız olanına burgundy venedik vs alaycı hakaret yolluyoruz bu hem avusturyanin görüşünü arttıracak hemde paramız cebimizde kalacak ve hre ye girmemizi sağlayacak. Şimdiki hamlemiz claim oluşturduğumuz promerenya yı düşman seçip savaş ilan etmek boşa çıkan diplomatlarımızdan birini polonyaya diğerini livonyaya casus ağı oluşturmaya yolluyoruz yeterli casus ağına ulaşınca da livonyaya ve litvanya ya (sakin polonyaya atmayın yoksa moskova savaşa gelmez) claim atıyoruz bu arada promerenyayi komple alıyoruz aldığımız şehirleri merkez haline getirdikten ve ordu limitimizin tamamını doldurduktan sonra moskova nin da durumunu (man power vs) kontrol edip kalalerimize savunma tebliği uygulayip polonyayi rival alıp litvanya uzerinden toprak vaadiyle çağirdiğimiz moskova ile beraber dalıyoruz bilgisayar zayıf tarafa yani size öncelik verecektir. Tek yapmanız gereken savunmada durup parca parca gelen düşman ordularını ezmek ve kalelerinizi korumak bunu da kolayca yapacaksınız çünkü polonya ve litvanya ordusu oyun basında töton ordusundan çok daha zayıf. Tek dikkat etmeniz gereken orduları birbirine çok yakınken savaşmamak çünkü asker sayıları sizden çok daha üstün ancak şunu da belirteyim kalelerinizde savaşırken 15k ordu ile rahatlıkla 30k polonya ordusunu döversiniz. Moskova size ulaştıysa veya düşman orduları bittiyse bu defa saldırıya siz başlayın ve kuşatma yapın ancak bundan önce yaparsanız bir anda yakalanıp savaşı kaybedebilirsiniz. Antlaşmada kendinize ve moskovaya toprak alın ve sonrasında danzig i vasal olarak salın bu danzig eventinin gelmesini engelleyecek ilerde. Sonrasında yapmanız gereken tek bulduğunuz ülkelere dalıp dalıp genişlemek ve moskova dışında güçlü bir müttefik bulmak ne olur ne olmaz diye çünkü ileride osmanlı ile papaz olma ihtimaliniz çok yüksek ben 1490 da kırım a kadar ulaşmıştım ve polonya, litvanya, büyük orda, kırım in çoğunu yemiştim. Batıda ise az az olmak şartı ile genişlemiştim sonrasında yeni yama geldi diye çöp oldu save
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Haftanın Ülkesi #4: Töton Tarikatı - Yazar: Fleps - 19-05-2021, 00:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.