Victoria 3 Türkçe Dil Desteği Sağlanması
Ayrıca bir ek yapmak istiyorum; yukarıdaki mali hesap aşağı yukarı doğrudur. Ama şöyle bir gerçek de var ki oyun sektöründe en başından beridir çoğu yapımcıda en büyük 5-6 dilde yayınlayıp diğerlerine hiç elleşmeme yönünde bir tutum var. Yani İtalyanca ya da Lehçe gibi maddi getirisi (kimi oyunlarda) TÜrkiye'den katbekat yüksek ülkelere bile çeviri yapmıyorlar genelde. Bu niye böyle tartışılır açıkçası, çünkü ne bileyim Need for Speed tarzı neredeyse metinsiz oyunlarda bile bu basit külfete girilmedi hiçbir zaman neredeyse. Paradox'un tutumundaysa iki şey etkili gibi gözüküyor; gerçekten de dolar kuru, yani Türkiye'de cidden oyuncu kitlesi çoğu Avrupa ülkesine göre çok geniş olsa da maddi olarak çok kazandırmıyor. Peki niye kazandırmıyor? İkinci şeye geliyoruz; Paradox oyunlarını oynayanlar genelde Çemişgezekli çobanlar değil, bunun hepimiz farkındayız sanırım. Nispeten tarihe ilgi duyan ve ekseriyetle ( her zaman değil çünkü orangutan gibi EU4 oynayan bir sürü Gamer Youtubera şahit oldum) TC ortalamasının üstünde zekaya ve birikime sahipler ve doğal neticesi olarak da kitlenin büyük kısmı en azından oyunu oynayabilecek kadar İngilizce biliyor. Bİlmeyenler de iyi birer gamer oldukları için biraz oynayınca ısınıp neyin ne olduğunu çözüyorlar.
Hasıl-ı kelam bunlar genelde bir araya toplanıyor ve bir oyunun o dilde çıkmama sebepleri oluyor. Paradoxun bir oyunu Korece çıkardığını yazmışsınız; bildiğim kadarıyla Kore Paradox'a çok alaka duyan bir pazar değil ama 50 milyonluk nüfusun çok ciddi kısmı gamer ve 1 dolar 1100 won civarında daima, yani 1'e 1lik bir oran var, satın aldığında iyi para bırakıyor.
İşte bunlar hep.....
[+] 2 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Victoria 3 Türkçe Dil Desteği Sağlanması - Yazar: hadjibaba - 27-05-2021, 09:48

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.