Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(31-05-2021, 12:53)PCOyun : Oyunu dün birkaç saat daha oynadım ve genel olarak oyunun mekanikleri hakkında en ufak fikrim yok. Asıl sorun oyunu muhtemelen fazla EU4 gibi oynuyorum. IR'de normalde oynarken şöyle farklı şeyler yapabilirsin diyebileceğiniz neler var? Şu ana kadar sadece Mısır oynadığımı da eklemek isterim. Belki ülke pek yeni oyuncu dostu değildir.

EU4'e nazaran ağırlık verilmesi ve dikkat edilmesi gereken noktalar, iki oyunun farklılıklarını daha iyi ayırt edebilmeni sağlayabilir.

Ticaret malları, ordu birimleri ve düzenleri, teknolojiler, askeri gelenekler ve nüfus mekanikleri. Bunlar aklıma gelen başlıca farklılıklar. Imperator'da nüfus yönetimi çok önemli. Kültür ve din, binalar ve şehirleşme tamamen nüfus kontrolü üzerine etkileşime girebildiğin konular. Teknoloji planlaması ve önceliklerine göre sıralaman, askeri gelenekleri de hakeza ordu düzenlerine ve tercihlerine göre ayarlaman gerekli. 

EU4'den farklı olarak karakterlerle etkileşime girme olayı var. Ancak bu seçeneklerden çoğunluğunu kullanmana dahi gerek kalmıyor oyun boyunca. En önemli değişken karakterlerin sadakatleridir. Aynı şekilde ülkedeki başlıca aileleri tatmin etmen gerekli. 

Ordu düzeni, lejyon birimleri vs de EU4'ün 3 farklı birimine nazaran çok daha çeşitli kalıyorlar. Ancak çok güçlü ülkeler karşında olmadığı sürece ince ayarlar yapıp ufak bonusların peşinde koşmuyorsun. 

Oyunun farklılığını en iyi tarihsel olaylar üzerinden yaşayabilirsin diye düşünüyorum, bu konuda Aes'in taktiklerini izleyip, tarihte iz bırakmış uygarlıkları tekrar kurmaya çalışabilirsin. İskender İmp, Asur, Babil, Girit, Sicilya, Gaul, Pers İmp bazı seçeneklerden olabilirler. 

Ticaret, deniz birimleri, farklı kültür ve dinden insanlar, paralı askerler gibi farklı mekanikleri kullanmanı gerektirecek bir ülke oynamak istersen de kesinlikle nihai tavsiyem Kartaca olacaktır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Imperator: Rome - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar - Yazar: elefsar - 31-05-2021, 13:28

Konuyu Okuyanlar: 29 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.