Etkinlik: EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya
Kastilya ile bana göre multiplayerlarda doğru oynayış şu şekildedir.

Duman'ın Multiplayer Kastilya Rehberi
Oyunun başında tüm hamlelerinizi etkileyecek tek bir soru var. Portekiz oyuncu mu? Portekiz eğer oyuncuysa sizin sözünüzü dinleyip sadece ama sadece sizin dediklerini yapacak şekilde oyunu ilerlettiğinden emin olmalısınız. Eğer Portekiz bir şekilde kendi kafasına göre hareket ediyorsa ileride çok rahatlıkla başka bir güçle müttefik olup size çok büyük sıkıntılar doğurabilir, bu sıkıntılar sadece kolonilerde ve ticarette değil, İberya'da dahi başınızı ağrıtabilir. Kastilya için en kötü şey, beklenmedik bir anda Fransa ile müttefik olmuş Portekiz'dir.

Ben Portekiz oyuncularına 2 seçenek veririm. Dilerlerse Güney Amerika'ya taşınmalarında kolaylık yapabilirim, yani adım adım topraklarını bana vererek Güney Amerika'ya başkentini taşıyıp orada Brezilya bölgesini kendi hakimiyeti altına alarak kıtasal bir süpergüç haline gelebilir. Diğer seçenekte ise anakarada kalır ancak yine de bir tercih yapması gerekir. Ya Amerika'daki güzel yerleri alabilir ya da Afrika ve Asya'daki. Ancak ortak hareket etmeye başladıktan sonra ikinizin de her iki yöne doğru ilerlemeniz gerekecek, çünkü Asya'da Portekiz'e veya Amerika'da İspanya'ya açılan herhangi bir savaşta her iki ülke de bölgeye üsleri aracılığıyla erişebilir olmalı.

Eğer Portekiz'den sizin sözünü dinlemiyor olduğuna dair bir his alıyorsanız ilk işiniz Portekiz'i yokedin. Ardından ben Kuzey Afrika'da büyük bir march devlet kurmayı yeğliyorum, çünkü o bölgeyi core etmek çok fazla ADM istiyor ve İspanya olarak bu ADM puanına açık bir şekilde sahip değilsiniz. Bu march devlet kimi alakasız savaşlarda harikalar yaratabiliyor ve oyunun ileri döneminde eğer Osmanlı Kuzey Afrika'ya sulanırsa Osmanlı için de zorlayıcı bir unsur olabiliyor. Gerekirse tüm Kuzey Afrika Osmanlı'nın işgali halindeyken oturup İberya'ya çıkartma yapmasını bekleyebilirsiniz, sizin değil marchınızın toprakları işgal altında olduğu için WE almazsınız.

Kastilya oyuncusu oyundaki ticaret merkezlerini ezbere bilmelidir. Bilmiyorsa arkada bir haritada sürekli o ticaret merkezlerine bakarak kolonileşmelidir. Her koloni bölgesinde 5 toprağa ulaşarak bir tane devasa koloni yerine olabildiğince fazla koloni bölgesinde çok koloni devleti kurup ardından onları güçlendirmeye bakmalıdır. 

Avrupa siyasetinde Kastilya için Aragon'u otomatik PU'ya almak çok önemli bir şey ancak Aragon PU olmadı diye de yıkılacak değil. Öncelikle Fransa ile tarafsız bir ilişkiye sahip olup Aragon'a girmesi durumunda Avusturya İngiltere vb. onun herhangi bir düşmanı ile müttefik olup savaşlarda bir de Güney cephesi açacağınızı açık bir şekilde ifade edin. Çoğu Fransa Almanya'ya vs. ilerlerken bir yandan da Pireneler'de muharebe yapacak kapasitede değildir. Olsalardı Fransa seçmezlerdi.

Aragon'u PU yaptıktan sonra Avrupa siyasetindeki ANA politikanız ticaret ve koloniler. Eğer Fransa koloni gitmiyorsa, öte yandan Britanya kendisini izole etmiş bir şekilde kolonileşiyorsa hedefiniz Britanya olmalıdır. Gerekirse Fransa ile birlikte olarak Britanya'ya karşı hareket edebilirsiniz. Ancak hem Britanya hem Fransa yavaş bir şekilde kolonileşiyorsa bu durumda Fransa'ya karşı fırsat kollar bir şekilde hareket edin. İleride kolonilerinizin yüksek LD'ye sahip olmaması için anakarada güçlü bir ülke haline geldiğinize emin olun. Napoli'yi entegre ettikten sonra eğer politik konjonktür onu uygun görüyorsa İtalya'da ilerleyin. Asla Avrupa'da iki güce birden zıt gitmeyin, her zaman ona karşı oynayacağınız kişi tek kişi olmalı. Askeri olarak çok güçlü bir devlet olmayacaksınız, ancak doğru bir politika ile harikalar yaratabilirsiniz.

Son olarak eğer kuzey komşunuz benim yönetimimde bir Fransa ise yegane müttefiğiniz Portekiz'i de yanınıza alarak Memlük'e savaş açıp tüm ordunuzla Mekke'yi fethetmeye çalışmayın. @Steafun Bu hareketiniz üzerine Fransa'dan savaş ilanı yiyince tüm Avrupa'yı harekete geçirip İngiltere, Avusturya(Macaristan) ve Polonya(Litvanya)'yı çağırıyorsanız, en azından o savaşı kazanın.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Redtay - 13-08-2016, 21:59
EU4 - Haftanın Ülkesi : Kastilya - Yazar: Duman - 13-08-2016, 22:30
RE: EU4 - Haftanın Ülkesi : Kastilya - Yazar: Leon - 13-08-2016, 23:38
EU4 - Haftanın Ülkesi : Kastilya - Yazar: Aeschyli - 13-08-2016, 22:42
RE: EU4 - Haftanın Ülkesi : Kastilya - Yazar: Duman - 14-08-2016, 16:04
EU4 - Haftanın Ülkesi : Kastilya - Yazar: jax61 - 17-08-2016, 10:52
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Crodo - 30-01-2017, 19:58
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Crodo - 30-01-2017, 21:19
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Spear - 30-01-2017, 23:01
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: PiriReis - 31-01-2017, 01:15
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Crodo - 02-02-2017, 20:07
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: altnkurt - 05-07-2017, 15:20
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Laas - 26-04-2019, 00:37
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Selene - 26-04-2019, 19:39
EU4 - Haftanın Ülkesi #16: Kastilya - Yazar: Legnica - 20-09-2021, 20:10

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.