Etkinlik: EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka
Danimarka ekonomik açıdan sıkıntılı bir devlet. Ben Danimarka oyunumda zamanında hem Prusya'yı hem de Lübeck Novgorod Hamburg falan almama rağmen ekonomonin belini doğrultamadım. Gerçi o zamanlar yeni başladığım zamanlardı ticaret olayını çözememiştim ama gene de kolay değil.

Oyun başladığı zaman Polonya ile müttefik olmak gerek. Bölgedeki en ideal müttefik odur. Sonrasında Danish Trade görevini alıp Danzig ve Neva bölgesini almak lazım. Bu noktada Prusya üzerindeki davadan doalyı Polonya ile aranız bozulabilir ama sürekli bir elçi bırakırsanız ittifak bozulmak muhtemelen. Sonrasında Baltıklara da iyice yerleştikten sonra Rusya'ya doğru genişlemek gerek. İşte tam da bu noktada Polonya hayati önem taşıyor. Polonya ile Moskovayı çok rahat ezebilirsiniz. Ama bunun için hızlı olup Moskova büyümeden ezmeniz lazım. Bir diğer nokta ise İngiltere. İskoçya üzerinden. İngiltere rivallerseniz Fransız desteği ile rahat biçimde yersiniz. Üstelik arada İrlandayı da alabilirsiniz. Ayrıca Hamburg ve Lübeck gibi şehirleri Avusturya zor durumdayken saldırıp almak bayağı yararlı. Ya da Lübeck almak için Danzig şehrini serbest bırakabilirsiniz. Bu durumda Danzig muhtemelen Lübeck ticaret ligine girer. Sonrasında Danzig'e savaş açıp Lübeck'i alabilirsiniz. Ama feci koalisyon yersiniz muhtemelen

Norveç pek sıkıntı olmaz ama İsveç çok sıkıntı. Gelen eventlerle bağımsızlık isteği sürekli artıyor. O yüzden hep arayı iyi tutmak lazım. Çünkü tek bir kere bile %50 olursa başka devletlerden destek alıyor. Ben daha önce İskandinavya'nın dışına çıkmayacağım, Kuzey Amerikada kolonileşeceğim dediğim için zorlandım tutmakta. Ama gene de Rusya ve İngiltereye doğru genişlenirse pek sıkıntı olacağını sanmam.

İdealar mevzusuna gelince, valla ben Avrupa'da oynuyorsam klasik influence alırım agresiflik azaltması için. Ama özel olarak İsveç ve Norveç'in daha kolay ilhakı için de gerekli. Sonrasında askeri kuvvet çok düşük olduğu için Quality alınabilir. Üçüncü olarak da keşif ideası alınıp kolonileşmeye başlanırsa bayağı güzel olur.

Bence Protestan olunmalı. Zaten başlarda Danimarkanın toprağı az olduğu için olması kolay olacaktır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: Redtay - 31-12-2016, 13:51
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: ferevon - 31-12-2016, 16:11
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: jax61 - 01-01-2017, 03:58
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: jax61 - 02-01-2017, 06:24
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: jax61 - 02-01-2017, 22:24
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: MelaRossa - 07-01-2017, 13:59
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: Ferreke - 28-06-2018, 19:51

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.