Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz?
Ben de birkaç ekleme yapayım o halde;

Genel Dünya Tarihi;
-Tüfek, Mikrop ve Çelik / Jared Diamond -> (Tarihi kişilikleri ve devletleri anlatmaktan çok insanlık tarihini anlatıyor)
-Dünya Tarihi 101 / Tom Head -> (Daha az detay ile daha geniş bir çağ yelpazesi arıyorsan alınabilir)
-Hunlar'dan Günümüze Türk Askeri Kültürü / Çoklu Yazar -> (Adından da anlaşılabileceği üzere geniş coğrafyalara yayılmış çeşitli Türk devletlerindeki askeri yapıyı ve kültürü anlatmayı baz alıyor)

Genel Türk Tarihi;
-Türklerin Serüveni / Çoklu Yazar -> (Genel Dünya Tarihi kitaplarının Türk Tarihine adapte edilmiş bir hali gibi. Türk tarihine yeni atılacaksan eğer, bu kitapla başlamanı, ardından dönem dönem, devlet devlet ayrı şekilde anlatıya sahip olan kitaplara geçmeni tavsiye ederim.)
-Sorularla Eski Türk Tarihi / Ali Ahmetbeyoğlu -> (İslam öncesi Şamanist Türk Devletlerinin hakkında çeşitli malumatlar içeren bu kitap ise soru-cevap şeklinde ilerliyor.)
-Türklerin Tarihi / Jean Paul Roux -> (Bu kitap bir tık daha ağır. Yukarıdaki kitaplardan sonra okuman daha mantıklı olacaktır. Bu kitap da aynı şekilde Genel Türk Tarihi hakkında bilgiler içeren cinsten.)

Osmanlı İmparatorluğu Tarihi;
-Devlet-i Aliyye 1-4 Ciltler / Halil İnaclık -> (Şu ana kadar Osmanlı İmparatorluğu üzerine yazılmış en detaylı ve kapsamlı kitaplardan birisi kendisi. Devlet-i Aliyye'nin tarihine merakın varsa propaganda usûlü kitaplar yerine böyle has tarihi çalışmaları okumanı tavsiye ederim.)
-Sultanın Casusları: 16. Yüzyılda İstihbarat, Sabotaj Ve Rüşvet Ağları / Emrah Safa Gürkan -> (Açıkçası ben de henüz bu kitabı satın alıp okumadım fakat Emrah Safa Gürkan'ın anlatımının biraz ağır olduğuna dair birkaç duyum aldım, bakacağız. Kitabın içeriği muhtemelen ismi ile denk.)
-The Sultan's Admiral / Ernle Bradford -> (Ünlü Türk-Osmanlı amirali Barbarossa, nam-ı diğer Barbaros Hayreddin Paşa'nın bir biyografisi. Kitabın Türkçe tercümesi olduğunu sanmıyorum fakat bana kalırsa anlaşılabilir bir kitap idi. Lisede dil bölümünü seçtiğim sene okuduğum kitaplardandı kendisi.)
-The Grand Turk: Sultan Mehmet II / John Freely -> (Adından da anlaşılabileceği üzere İmparator II.Mehmed'in hayatını baz alıyor)
-Fatih Sultan Mehemmed Han / Halil İnalcık -> (Eğer Fâtih dönemi hakkında Türkçe bir kaynak dahilinde bilgi edinmek istiyorsan, okuyacağın kitap tam olarak bu.)
-The Ottoman Empire and the World Around it -> (Bu kitabı da henüz okumadım fakat yanlış hatırlamıyorsam Osmanlı Tarihini tıpkı Halil İnalcık'ın Devlet-i Aliyye'si gibi kapsamlıca -ekonomik,sosyal,siyasi ve diğer yönlerden- irdeleyen bir eser.)

Ortaçağ Dönemi Tarihi;
-Ortaçağ / Umberto Eco -> (Umberto Eco'nun şaheseri. Muhteşem bir anlatım ile sizleri resmen Ortaçağ dönemine ışınlıyor. Dönemin sosyal yapısı, loncaları, şehirdeki kuruluşlar, yollar bayırlar, ortaçağda müzik-sanat, ortaçağı oluşturan ana unsurlar gibi pek çok konuya çok sağlam bir anlatımla değiniyor. Tavsiyemdir.)
-Ortaçağda Entelektüeller / Jacques Le Goff -> (Bu kitap için ''Ortaçağ Bilim Tarihi Kitabı'' demem çok da yanlış olmaz sanırım. Ortaçağ'daki üniversite ve eğitim, dönemin bilim insanları ve entelektüellik gibi pek çok kavrama değiniyor.)

Diğer Kitaplar (Liste biraz uzadı, bu kitapların açıklamaları olmayacak);
-Timurlenk-Bozkırların Son Göçebe Fatihi / Beatrice Forbes Manz
-İbn Battuta Seyahatnamesi / İbn Battuta
-Marco Polo - Seyahatname / Marco Polo
-A Short History of the Byzantine Empire / Dionysios Stathakopoulos
-Kıtlık ve Bolluk: Avrupa’da Yemeğin Tarihi / Massimo Montanari
-Veni, Vidi, Vici: Everything you ever wanted to know about the Romans but were afraid to ask / Peter Jones
-Dinin Kökenleri / Sigmund Freud
-Büyük Petro / Paul Bushkovitch
-Tek Adam 1-3 Cilt / Şevket Süreyya Aydemir

2. Dünya Savaşına pek ilgim olmadığı için kitap önermedim fakat internetten yapılacak küçük bir araştırma ile ilgili kitaplara rahatça ulaşabilirsin. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
[+] 5 üye WARTH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: Aiakos - 02-01-2021, 23:39
Kitap Önerisi - Yazar: Faramir - 02-01-2021, 23:46
Kitap Önerisi - Yazar: Aiakos - 02-01-2021, 23:49
Kitap Önerisi - Yazar: Faramir - 03-01-2021, 00:00
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: WARTH - 03-01-2021, 01:56
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: Faramir - 03-01-2021, 02:25
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: WARTH - 03-01-2021, 02:34
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: Faramir - 03-01-2021, 03:32
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: WARTH - 03-01-2021, 11:43
Tarih Kitapları Önerebilir Misiniz? - Yazar: Semavi7 - 03-01-2021, 07:21

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.