Anket Başlığı: Türkiye II. Dünya savaşına daha erken katılmalıydı?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Evet, katılmalıydı

11 16.42%
Hayır, katılmamalıydı

53 79.10%
Bilmiyorum/Fikrim Yok

3 4.48%
Katılımcı sayısı: 67 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Türkiye Almanya’ya karşı 2. Dünya Savaşı’na daha erken girmeli miydi?
1. Dünya Savaşında İngilizlerin baltık denizinde Alman donanmasını nasıl bastırdığı unutuyorsun sanırım. Türkiye hazırlıklı olacaktı diyorsun nasıl bir hazırlık olacaktı o. Fransa'da hazırlıklıydı hatırlatırım. Türkiye nasıl bir hazırlık yapacaktı. Türkiye ordusunu aşağılamak için falan demiyorum. Fransa'nın Almanya'ya karşı direniş süresi 10 Mayıs – 25 Haziran 1940. Türkiye'nin bu Alman ordusuyla karşılaştığında ne kadar hazırlıklı olursa olsun bu süreden daha iyi bir sonuç çıkaracağını dahil kanıtın nedir. Boğaz diyorsun da hava indirme bölüklerini de unutuyorsun. Alman uçaklarına karşı hangi hazırlık yardımcı olacaktı şunu da eklemek isterim jet motorunu bulan ülkeden bahsediyoruz. Hadi Türkiye boğazda tuttu Almanya'yı diyelim eminim bu tutuş Alman V2 roketlerinin (kendileri uzaya ulaşan ilk insan yapımı alettir) savaşa katılmasına kadar sürecekti.

Atlantik, Türkiye karşılaştırmasına gelecek olursak evet İngiliz petrol kaynaklarına yakın ama İngilizlerin Alman Ubotu tehlikesine karşı Atlantik'i bırakacağını zannetmiyorum. En büyük ticaret ortağıyla ABD ile ticaret yolunu kesmek istemez nitekim petrol kaynakları üzerindeki tehdide karşı 1.Dünya Savaşında yaptıkları gibi Basra Körfezine asker çıkarıp Irak'ın kuzeyine ilerleyip Irak'ı korumayı tercih edecekti.

Müttefiklerin Türkiye'yi savaşa çekmek istemelerin tek nedeni onlar Almanları yenecek seviyeye gelene kadar, Almanların silahlarını başka tarafa çevirmelerini sağlamaktı ve bundan son derece emin olarak söylüyorum eğer Türkiye Savaşa girecek olsaydı Alman işgali ile karşılaşacaktı. En geniş noktası 3,6 km olan boğazın Alman ordusunu durdurabileceğini hiç sanmıyorum. O zaman kullanılan topların menzili bu genişlikten çok daha uzun.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Türkiye Almanya’ya karşı 2. Dünya Savaşı’na daha erken girmelimiydi? - Yazar: Amonthos - 04-03-2016, 20:28

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.