EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(14-02-2018, 21:45)altnkurt :
(14-02-2018, 21:30)4S0S : Kudüsü kıbrıstan başka bir ülkeyle kurabiliyor muyuz?

Rodos'la.

Provence ile de kurulabiliyor, sanırım cradle of civilizationla gelmişti.
Ara
Başarımı soruyor galiba. Tapınakçılar veya Kıbrısla kurarsan eğer King of Jerusalem başarımı açılıyor.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Başarım olarak Provence ile de 'Good King Rene' isimli Provence ile Jerusalem kur başarımı da var.
Ara
(15-02-2018, 14:59)iberkay : Başarım olarak Provence ile de 'Good King Rene' isimli Provence ile Jerusalem kur başarımı da var.

Hmm evet son patchle eklenmiş.
Ara
Albania oynarken ortodox olsak katolik müttefikler bundan büyük oranda etkilenir mi? Bölgedeki neredeyse tüm topraklar ortodox. -20 ilişki kaybı olur diyorlar o kadar da etkilemez diye düşünüyorum ama emin olamadım malum zor bir campaign tekrar başlamak istemiyorum.
Ara
(14-02-2018, 15:48)iberkay :
(14-02-2018, 14:47)4S0S : army drillde orduyu kaça bölüp çalıştırıyorsunuz mesla 10 20 30 k kaçar kişilik gruplar halinde

Genel olarak bütün orduyu drill etmeye çalış.Ben orduları aynı sayıda çıkardığım için (örnek olarak 10/4/6) yüksek supply limiti olan şehirleri seçip bu örnekteki ordulardan 4 tane varsa 2 sini birleştirip 40 birimle antreman yaptırıyorum.Savaş zamanı direk 2 ye bölüp normal sayım ile savaşıyorum.

(14-02-2018, 14:52)KARTAL : Drill - Legder ve slacken tam olarak ne oluyor bunlar? Bir de Nasıl kullanılıyor ?

Drill açıklanmış zaten.Coc ile gelen orduyu başında komutan varken antreman yaptırmak.Bu sayede profesyonelizm kazanıyorsun.Sadece normal birliklerin drill e giriyor paralı birlikler drill yapılamıyor.Ayrıca drill yaptıkça drill yaptırdığın ordu da ekstra özellikler kazanır.

Ledger şurası :
Kısacası ülkelerin istatiksel verileri diyebiliriz.

Slacken olarak direk bir terim bulunmamakla birlikte, 'slacken recruiting standards' isimli bir terim var bunu soruyorsun sanırım.Bu terim de direk olarak Cradle of Civilization la gelen profesyonelizm ile alakalı.Üstteki soruda arkadaş sormuş drill yapınca profesyonelizm kazanıyoruz, profesyonelizm ile mp alıyoruz diye işte 'slacken recruiting standards' %5 profesyonelizm verip 24 aylık mp kazandığın buton.Bu buton da askeri sayfada yer alıyor.

Çok Teşekkürler.Bu konu ile ilgili aklımdaki soruları cevaplandırdın.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
beyler en çok vakit geçirdiğiniz eğlendiğiniz ülkelerden önerebilecek var mı?
[+] 1 üye 4S0S nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Brandenburg Prusya Almanya
İngiltereden güneş batmayan imparatorluk
Hordalarla yakıp yıkmak
Avusturya ile habsburgu yayıp pu almak
Bunlar benim hoşuma gidenler
Ara
İyi akşamlar
Osmanlı ile Avrupa ülkeleri arasında oyunun sonlarına doğru askeri kalite açısından fark açılıyor. Osmanlı ile bu fark nasıl kapanır.
Ara
nicelik ve profesyonellik. uzun soluklu savaşta limit manpower ve prof yüksekse rakiplerinden biraz olsun farkı kapatabilirsin.
Ara
oyun başında kastilya ile askerleri navarradan erişim izni alıp koyunca surrender of maine eventi gerçekleşmiyor bunu fark ettım event olur olmaz ingiltereye dalmak için bekliyordum 10 oyun yaptım hiç birindede gerçekleşmedi hardda oynamanında etkisi vardır belki
Ara
Arkadaşlar mandate of heaven dlcsini aldım bugün tributary state yapıyorum 5-6 tane ülkeyi ama hiçbirinden katkı gelmiyor. Katkı geliyor gibi gözüküyor özgürlük istekleri de yüksek değil ama gelmiyor neden ?
Ara
(17-02-2018, 20:40)nachzehrer : Arkadaşlar mandate of heaven dlcsini aldım bugün tributary state yapıyorum 5-6 tane ülkeyi ama hiçbirinden katkı gelmiyor. Katkı geliyor gibi gözüküyor özgürlük istekleri de yüksek değil ama gelmiyor neden ?

Yıllık gelir katkılar.
Ara
(17-02-2018, 20:27)4S0S : oyun başında kastilya ile askerleri navarradan erişim izni alıp koyunca surrender of maine eventi gerçekleşmiyor bunu fark ettım event olur olmaz ingiltereye dalmak için bekliyordum 10 oyun yaptım hiç birindede gerçekleşmedi hardda oynamanında etkisi vardır belki

maine event inin gerçekleşmemesi için belirli koşullar var.

1. fransa ile savaşta olmamak
2. maine eyalet kontrolü ingiltere de olmaması ( örnet brittany ile savaştasın, brttany maineyi işgalde tutuyor)
3. Fransa ile truce'un olması
4. yılın 1450 ve daha sonra olması. 

bunların dışında hiç bir etken bu event'i etkilemez.
Ara
(17-02-2018, 20:48)Zebercet :
(17-02-2018, 20:40)nachzehrer : Arkadaşlar mandate of heaven dlcsini aldım bugün tributary state yapıyorum 5-6 tane ülkeyi ama hiçbirinden katkı gelmiyor. Katkı geliyor gibi gözüküyor özgürlük istekleri de yüksek değil ama gelmiyor neden ?

Yıllık gelir katkılar.

Hepsi aynı anda mı geliyor belirli bi dönemde mi ya da? Baya oldu çünkü ama herhangi bi bilgilendirme uyarısı da gelmedi
Ara
(17-02-2018, 20:53)nachzehrer :
(17-02-2018, 20:48)Zebercet :

Yıllık gelir katkılar.

Hepsi aynı anda mı geliyor belirli bi dönemde mi ya da? Baya oldu çünkü ama herhangi bi bilgilendirme uyarısı da gelmedi
Valla o kadarını bilmiyorum da yıllık veriyor işte muhtemelen tributary olduğu tarihten itibarendir. Yani yılda atıyorum bir askeri puan veriyorsa bunu çıplak gözle ayırt etmek zor. :grinn:
Ara
Moskof oynarken vassallara karşı nasıl bir yol izlenmeli? Ne zaman annexlenmeli?
Annexlemeden önce beslemek mantıklı mı?
Ara
1454. :p

Bana kalırsa beslenmeye değecek bir vassal yok, hızlıca genişleyeyim diyorsan Novgorod sonrası ADM çıkmıyor diye Kazan'ı vs Perm'e yedirebilirsin gibi ama dediğim gibi benim yapacağım bir şey değil pek.
influence ideasını almıcaksan boşver direk kendine al
Ara
iberian weeding eventini engellemenin bir yolu şartı var mı
Ara

Konuyu Okuyanlar: 38 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.