Osmanlı Türk devleti miydi?
Digerbüye awekedir bence 2 kisi ontarafa oy vermis biri sen.
Ara
Osmanlı Devleti "Türk Devleti"dir.Bunda çoğu kişi hemfikir.Ben Celali İsyanları ile Osmnalı'nın Türk Devleti olmadığı iddiası ile bir bağlantısı olmadığı üzerinden gidicem.

İlk Celali isyanı Yavuz döneminde şii karakterli bir isyan olarak çıkmıştır.Bundan sonraki bütün isyanlar (Anadolu'da çıkan) Celali İsyanları adı ile anılmıştır.İlk isyanın dışındaki isyanların hepsi ekonomik karakterlidir.Savaşların uzun sürmesi, toprağın iş görecek adam azlığından az kalması, paranın değer kaybetmesi ve savaşlar yüzünden devletin yeni vergiler salmasıdır(salma hukukta vergilendirme, yeni vergi yükümlülüğü anlamında kullanılır.) Bu yüzden halk vergilerini ödeyemediği için isyan edip vergilerin düşürülmesini talep etmişlerdir.Arada eşkıyalık yapanlarda olmuştur ama geneli vergiler yüzündendir.En kanlı bastırmayı Kuyucu Murat Paşa yapmıştır.ondan sonraki isyanlar fazla büyümemiş Köprülü döneminde ise hemen hemen bitmiştir.Yani bu isyanlar hanedanı devirip yeni "Türk" kökenli hanedan getirmek vaya bağımsızlık için değildir.Ayrıca Fransız İhtilali'nden sonra Anadolu'da "Türk" milliyetçi isyanları da çıkmaması bunu destekler.Çünkü halk hanedanı asla yabancı addetmemiştir.Zaten İslam'ın etkisi ile milliyetçilik dediğimiz kavram Türklerde yoktur.Bundan kastım kimseyi milliyetinden dolayı ayrı tutmamasıdır.İsteyen istediği kişi ile evlenmiştir.Eğer milliyetçilik etkisini kabul etsek herkesin kendi milliyetinden evlenenmesi gerekirdi.

Osmanlı Hanedanı'na yapılan en büyük eleştiri Türk kökenli olmayan kişilerle evlenmeleridir.Bunun da bir nedeni vardır.1. si bir aileden kız alıp o ailenin nüfuz kazanmasını engellemek, 2. si ise Timur'un Yıldırım'ın hanımına yaptırdıklarıdır.Bu nedenlerle hanedan üyeleri evlilik yapmamaya ve başka etnik kökenli kişileri cariye olarak almaya başlamışlardır.Bunu delen ilk kişi Kanuni olmuş ve Hürrem'e resmi nikah kıymıştır.Genç Osman da bunu delmiş ve devşirmeleri tasviye etmek için Türk kökenli birisi ile evlenmiş ama düşlediklerini yapmaya fırsatı olmamıştır.Yani bu açıdanda Osmanlı'nın Türk olmadığını iddia etmek abesle iştigal etmektir.
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
[+] 3 üye çiftbaşlıkartal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@GaulTurk

Kaldı ki Devşirme sistemi de devleti Türklükten çıkarmaz.İskan politikası boşuna uygulanmadı.
Ara
Osmanlı zaten Türk onda hemfikiriz de bence hanedan evlilikleri konusunda daha seçici olmalıydılar.

Ben CK II de bile buna dikkat ediyorum. Ondan :D
[+] 2 üye Kubrat nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1844 Turkish Empire
Görsel

1861 Turkey in Europe
Görsel

1890 Turkish Empire
Görsel

Anadolu Selçuklu devleti (Sultanlık) -> Devlet-i Aliyye (İmparatorluk) -> Türkiye (Cumhuriyet)

Hepside Turkiye.
[+] 3 üye PiriReis nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben olsam direk kurulus doneminde mogollarla evlenirdim ilhanlıları falan üstüme gecirirdim. Gerci Ck2 de yapmadıgım sey degıl
[+] 1 üye Jasebon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@GaulTurk

Bence ilk paragrafta söylediğin şey saçmalık. Diğer konulardan kasıtın nedir anlayamadım. Bu konuyu açmak için gelişme evresine gerek yok. Ankette isterse 100 oy vs 0 oy olsun, yine de bu konu kalır. Biri fazla oy aldı diye zafer kazanmış olmaz.
Ara
(26-12-2015, 22:07)Kubrat : Osmanlı zaten Türk onda hemfikiriz de bence hanedan evlilikleri konusunda daha seçici olmalıydılar.

Bende hiç dikkat etmem CK 2 de.Zaten 200 den fazla hanedan üyesi olduğu için önüme gelenle evlilik yapıyordum.Oynun yarısı milleti evlendirmekle geçiyordu :D .

Dediklerin tartışılabilir tabi kimi doğru der kimi yanlış der bu kişilere kalmış bir durum.  :-)
Biz Lozan'la sadece bir devleti tasfiye etmedik.Aynı zamanda hayallerimizi de tasfiye ettik...
Ara
Hanedanı yabancı Cariyelerle karışmış olan ama Türk diye nitelendirdiğimiz çok uluslu bir devletti fakat sadece Türkler asker olabiliyordu devşirmeler hariç. Devlet adamlarınında devşirme olma zorunluluğunu unutmamak lazım.
Ara
(26-12-2015, 23:50)Ketolar : Hanedanı yabancı Cariyelerle karışmış olan ama Türk diye nitelendirdiğimiz çok uluslu bir devletti fakat sadece Türkler asker olabiliyordu devşirmeler hariç. Devlet adamlarınında devşirme olma zorunluluğunu unutmamak lazım.

Yanlışları düzeltelim.
1)Devlet adamlarının devşirme olma zorunluluğu yoktur.Fatih Çandarlı ailesinin nüfuzunu kırmak için devşirme kökenli paşalara daha çok değer vermiştir ama son sadrazamı Türk olan Karamani Mehmet Paşa'dır.Piri Paşa da Türk kökenlidir.Yani devşirme olma zorunluluğu yok.Zaten son devşirme paşa yanılmıyorsam Tarhuncu Ahmet Paşa'dır ve 16-17. yy da görev yapmıştır.

2)Askerlerin hepsi Türk kökenli değildir zaten devşirme sisteminin esas amacı orduya asker sağlamaktır ve yeniçerileri oluştururlar.Yeniçeri ocağı III. Murat'tan itibaren Türk kökenli asker alınmıştır.Ama tımarlı sipahi olan atlı unsur çoğunlukla Türk'tür.

3)Cariye olayı karışık ama bu onların Türklüklerini etkilemez.Eğer bunu kabul ediyorsanız bugün Anayasa'nın kurallarını da tanımıyorsunuz demektir.
Ara
Kayı boyu söğüte yerleştiğindeki raporlara göre 400 türkmen çadırında oluşuyordu. Kurucular Türkmen soyundan geliyor zaten. Daha ne tartışmanın anlamı var bu konu ile ilgili?
Ara
Celaliler dediniz de Aklıma şu müzik geldi:

https://www.youtube.com/watch?v=MJDGFxLI7hI

Alttaki yorumlara dikkat ederseniz, Çoğu Osmanlıya karşı.

Edit: Bir arkadaşımız bunu alaya almış. Ben altındaki yorumlara bakın diye verdim bunu.
[+] 2 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ülkeyi Türkler kurmuş daha ötesi var mı ?

Ben kolay kolay tartışmalara yorum yapmam ama sadece komik. :D

Bazen Turks diye anılır zaten.
D99lQz.jpg
Ara
Dedemin anlattığı kadarıyla bizim bölgedeki köyler uzun süre osmanlıdan uzak kalmış. Türkmenleri sevmez miş halk derdi. Orduya katılmada 1. Dünya savaşından biraz önce başlamış diye biliyorum.

(27-12-2015, 01:23)Kızılderili : Ülkeyi Türkler kurmuş daha ötesi var mı ?

Tarih hocası anlatmıştı. Bir asker esirlikten kurtulup milli mücadele sırasında ic anadoluya dönüp köyüne gidiyordu. Kurtulus savasini koyde kimsenin umursamadigini gorunce sinirlenip siz turk degilmisiniz diye soruyor aldigi cevap ise biz osmanliyiz, turkler dagin obur yamacinda yasar oluyor. (Turkmenleri kastediyo koyluler)

(27-12-2015, 01:23)Kızılderili : Ülkeyi Türkler kurmuş daha ötesi var mı ?

Tarih hocası anlatmıştı. Bir asker esirlikten kurtulup milli mücadele sırasında ic anadoluya dönüp köyüne gidiyordu. Kurtulus savasini koyde kimsenin umursamadigini gorunce sinirlenip siz turk degilmisiniz diye soruyor aldigi cevap ise biz osmanliyiz, turkler dagin obur yamacinda yasar oluyor. (Turkmenleri kastediyo koyluler)
Ara
Uyarı: Bu yazdıklarım hakkında "Sen de mi Türk olmadığını destekliyorsun" sonucunu çıkarmayın. Bunu "Türk devletir" diyen kısım için yazıyorum.

Hafız Ahmet Paşa'nın Şiiri; 

"sakın türkü insan sanma.

bir an bile olsa türkle birlikte olma.
türk eline şeker olsa o şeker zehir olur.
türkün başını keserken sakın gam yeme.
baban da olsa türkü öldür."

(Kaynak: aktaran, şakir keçeli, a.g.y., s. 121.)

Türk Şairi Baki'nin Kanuni'ye Sunduğu bir Şiir;

"her taç yoksulluk ve yokluk ehline baş tacı olamaz.
ey hoca türk toplumundan olanın başı kabadır.
türk, sultan olma yeteneğinden yoksundur."

(kaynak: burhan oğuz'dan aktaran, şakir keçeli, a.g.y., s. 118.)

Osmanlı Tarihçisi Naima;

Osmanlı tarihçisi Naima "tarihi"nde türkler için; nadan (kaba) türk, idraksiz türk, hilekâr türk ifadelerini kullanmaktadır.

(kaynak: naima mustafa efendi, tarih-i naima, türkçeleştiren: zuhuri danışman, istanbul, c.1, s.168, 238, c.2 s.536. c.3, s.1180, c.4 s.169.)

hırvat kökenli, sadrazam kuyucu murat döneminde (1606-1611);

155.0000 insan doğranmış ya da diri diri kuyulara doldurulmuşlardır. aman dileyen insanlara kuyucu'nun yanıtı "vurun şu pis türkün başını" olmuştur.

(kaynak: çetin yetkin, türk halkı... s.161.)

Ara
(26-12-2015, 23:33)çiftbaşlıkartal :
(26-12-2015, 22:07)Kubrat : Osmanlı zaten Türk onda hemfikiriz de bence hanedan evlilikleri konusunda daha seçici olmalıydılar.

Bende hiç dikkat etmem CK 2 de.Zaten 200 den fazla hanedan üyesi olduğu için önüme gelenle evlilik yapıyordum.Oynun yarısı milleti evlendirmekle geçiyordu :D .

Dediklerin tartışılabilir tabi kimi doğru der kimi yanlış der bu kişilere kalmış bir durum.  :-)

Bozulmamış kan olayı benim için önemli. Oyunda bile :)
Ara
"Tarih hocası anlatmıştı. Bir asker esirlikten kurtulup milli mücadele sırasında ic anadoluya dönüp köyüne gidiyordu. Kurtulus savasini koyde kimsenin umursamadigini gorunce sinirlenip siz turk degilmisiniz diye soruyor aldigi cevap ise biz osmanliyiz, turkler dagin obur yamacinda yasar oluyor. (Turkmenleri kastediyo koyluler)"

Bugünde çok duyuyorum biz Osmanlıyız cümlesini bugün bile duyuyorsak o dönemde duyulması gayet normal günümüze kadar ulaşmış.

Osmanlı Türkleri sevmezdi zaten, kullanırdı hep onları.
Ara
"Türkler güçlüdür" veya "İngilizler iyi denizcidir" tarzı sözler kültürel övgülerdir. Irk veya DNA'nın bu tarz övgülerde yer edinmez. Tıpkı bunun gibi Osmanlı bir Türk devletidir dediğimizde aklımıza ırk ve DNA değil kültür gelmelidir. Osmanlı Devleti Anadolu-Türk kültürü içinde çıktığı için Türk devleti kabul edilir. Yoksa Osman Bey isterse %100 Arap olsun farketmez. Tıpkı Kıpçakların bir zamanlar Arap devletlerinde önemli yer almaları ancak isim verememeleri gibi.
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı sanılanın aksine Türk devleti değil (15. ve 20. Yüzyıllar arası) islam devletidir. Beylik döneminden devlet dönemine geçiş süresince dine hizmet için ummetcilik düşüncesini uygulanmışlardir(19. Yüzyıldaki ümmetçilik düşüncesinden bahsetmiyorum.)

Yeni fetihler sonucunda Türklük unutulmamistir fakat devletin amacı dine hizmet ve cihat olduğu için alfabe Arapça ve dil ise Farsça, Arapça sözcükler ile karışmıştır. Buda oransal olarak Türklüğün düşmesine yol açmıştır. Bunun sebebi ise dediğim gibi Osmanlının insanlara ırk ile değil din ile yaklasmasindandir. (Avrupa'daki düşünce o zamanlar Türk=Müslüman olduğu için genel olarak bilgiler saptirilmistir.)

Türklük duygusu ise 20. Yüzyılda Kurtuluş Savaşı ile güçlenmişdir. (Fransız Ihtilali ile akımlar başlamıştır.) Ki zaten Kurtuluş Savaşı nin kazanılması Türk Milliyetçiliği ile olmuştur.

Toparlarsak, Osmanlı geniş kitalara hakim olduğu için Türk milliyetçiliği azalmış Ümmetçilik artmıştır, bu sebeple Osmanlı (Türk kökenli) Islam devletidir.
[+] 1 üye Xepluper nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O zaman ingilterede ingiliz devleti degil hıristiyan devleti? Bu ne dusmanlıktır boyle Osmanlı.dini islam olan bir Turk devletidir. İgilterde dini hiristiyanlık olan bir ingiliz devletidir farkı anlayabiliyorsunuz dini. Hani Din, Kultur falan
[+] 1 üye Jasebon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.