EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Biliyorsunuz ki,
Oyunun başında piyade ve ceza alana kadar süvari,
Orta ve son dönemlerde ise az sayıda süvari yüksek sayıda topçu ve piyade basmak gerek.
Peki hangi seneden sonra topçu sayısını artırmak gerek? Mesela tüfekli birimler açıldıktan sonra atlıları azaltıp topçuları arttırmak sizce mantıklı mı?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(20-04-2020, 00:18)Defterdar : Biliyorsunuz ki,
Oyunun başında piyade ve ceza alana kadar süvari,
Orta ve son dönemlerde ise az sayıda süvari yüksek sayıda topçu ve piyade basmak gerek.
Peki hangi seneden sonra topçu sayısını artırmak gerek? Mesela tüfekli birimler açıldıktan sonra atlıları azaltıp topçuları arttırmak sizce mantıklı mı?

combat width e göre ayarla. ön sırada piyadeler olur. arka sıraya da topçular ve süvariler. ön sırada piyadeler olduğu için ordunun en fazla moral eksilen birimleri piyadeler ..kaçan piyadelerin yerine yeni piyade takviyeleri eklenir her zaman.piyadeler artık gelmezse arka sıra şok yemeye başlar ki bunlar topçular oluyor.

buna göre ön sırayı dolduracak piyade sayısından biraz fazla piyade, tercihen 4 süvari veya hiç koymayabilirsin ,bazısı öle yapıyor, kalanı da topçu.. savaşırken atıyorum combat width 40 , muharebeye 80 birim asker sokarsan ful combat width doldurmuş olursun.. buna en az 40 piyade koymalısın ki ön sıra ful piyade olsun. ben 48 koyuyorum. arkaya tercihen şok için 8 süvari ,hiç koymayabilirsin, 24 de topçu koyuyorum. şimdi burada süvari koymazsan piyade şoku ile idare edersin, artilery şoku çok da muhim değil..ben fire ile yürüyeceğim dersen topçuyu 30 yaparsın 50 de piyade koyarsın olur biter.oyun sonuna dogru topçunun fie gücü baya üst düzey oldugu için hiç süvari kullanmayan çok..her halukarda topçular ön sıraya düşmemeli, erken şok yememeli..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
arka sırayı topcu doldurucak kadar paran varsa doldur çok faydası var.
Ara
İkinize de çok teşekkür ederim ama bir soruma cevap gelmemiş:
Hangi seneden sonra topçu sayısı artmalı,süvari azaltılmalı?
Ara
(20-04-2020, 01:08)Defterdar : İkinize de çok teşekkür ederim ama bir soruma cevap gelmemiş:
Hangi seneden sonra topçu sayısı artmalı,süvari azaltılmalı?

Seneden ziyade teknoloji ile alakalı. Belli bir teknolojiden sonra Artillery birlikler +1 Fire alıyor ve bu zamandan itibaren muharebelerdeki etkileri büyük oranda artıyor. Bunu göz önünde bulundurarak zamanla artırabilirsiniz. Bahsettiğim teknolojiye de oyunun teknoloji açma kısmında askeri teknolojinin oradaki bilgilerden ulaşabilirsiniz.
WhaW8Am.gif
Ara
1609 yılında ve 1570 yılında iki bonus alıyorlar. O yıllara doğru atlıları azaltıp topçuları arttırmak gerek...
Peki atlılar...Onlar nasıl etkili kullanılırlar? Oyunun başında Shock etkili olduğundan konulabildiği kadar koyarım ben...Peki siz?
Düzenleme:1492 yılında da bir bonus alıyorlarmis
Ara
(20-04-2020, 01:59)Defterdar : 1609 yılında ve 1570 yılında iki bonus alıyorlar. O yıllara doğru atlıları azaltıp topçuları arttırmak gerek...
Peki atlılar...Onlar nasıl etkili kullanılırlar? Oyunun başında Shock etkili olduğundan konulabildiği kadar koyarım ben...Peki siz?
Düzenleme:1492 yılında da bir bonus alıyorlarmis

Bu video ve devamı işine yarayacaktır diye düşünüyorum. Tüm ihtimaller deneniyor.

Ara
Bu arada PCOyun teşekkürler

@argoargoo
Tesekkurler
Ara
(20-04-2020, 02:08)Defterdar : Bu arada PCOyun teşekkürler

@argoargoo
Teşekkür ederim ama video yok?

Güncelledim.
Ara
Vijayangar devletinin the tamil trade guild görevini nasil yapacam
Ara
(20-04-2020, 10:26)kralılgaz : Vijayangar devletinin the tamil trade guild görevini nasil yapacam

+1 stability yapman ve tamil külütüründeki toprakların otonomilerinin düşmesini ve unrestleri bi şekilde 2'nin altına indirmen lazım
Ara
tamil kültürünü ortadan kaldirirsam yeterli olur mu
Ara
Askeri teknolojide olmam gereken seviyeden 1 geriyim.
İdari ve Diplomatik teknolojide olmam gereken seviyeden 3 geriyim.
Ve sadece 6 fikir açtım.
Sizce toparlayabilir miyim?
Yıl 1534
Not:Böyle olmasının sebebi İrlanda'yım İngiltere'ye toprak kaptırmamak için hakkım olmayan çok fazla toprak aldım.
Ara
Sağlam puanlı bir monark gelirse kolayca toparlarsın bence.
estatelerin influancesini yükseltip puan alarak 150şer puan alabilirsin.Bir süre çok gerekli olmadıkça idea açmamaya çalış kolay toparlanır diye düşünüyorum.
Ara
Teşekkürler.
Ara
vijayangar oyunumda bharati formlayim mi
Ara
Fikirlerina bak sen karar ver:
https://eu4.paradoxwikis.com/Bharat
Ara
Koloni bölgesinde toprak alınca oe artmıyordu diye hatırlıyorum.

Peki benim 5 bölge corelayıp Peru kurmak için fetih yaptığım bölgede niye her aldığım bölge oe arttırıyor.

Bir şeyi yanlış mı yapıyorum?
Ara
Osmanlı ile extansion ve AE'i düşüremiyorum. Öneri var mı?
Ara
(23-04-2020, 02:28)alpth : Koloni bölgesinde toprak alınca oe artmıyordu diye hatırlıyorum.

Peki benim 5 bölge corelayıp Peru kurmak için fetih yaptığım bölgede niye her aldığım bölge oe arttırıyor.

Bir şeyi yanlış mı yapıyorum?

Corelaman gerekiyorsa oe artar. Direkt kolonine bağlanırsa veya corelaman gerekmeyecek şekilde direkt koloniyken alırsan oe artmaz.

(23-04-2020, 10:12)Yasin Ahmet : Osmanlı ile extansion ve AE'i düşüremiyorum. Öneri var mı?

Claimsiz toprak alma, 2.cil düşmandan toprak alma, influence ideası aç vs vs. klasik öneriler.
Sic Parvis Magna
Ara

Konuyu Okuyanlar: 33 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.