EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Anladım teşekkür ederim. Taht talebinde bulunmak ne işe yarar. Bir de bildirimlerde Tartışmalı miras diye bi haber çıkıyor o nedir?
Ara
Eğer bir ülkenin Varisi yoksa , Tartışmalı Miras olarak yukarıda sana gösterilir. O ülkeyle Hanedan Evliliği yaparsan ve eğer kralları varis yapamadan ölürse o taht direk sana PU olarak bağlanır. Eğer evlilik attığın ülkedeki heir(varis) senin hanedanından olursa ve hanedan bağın (evliliğin) bulunuyorsa Tahtlarında İddia elde edebilirsin ve sana "Claim The Throne" (Tahtı Ele Geçir) savaş sebebi gelir savaş açıp savaş ile PU alabilirsin.

PU'nun ne olduğunu bilmiyorsan Burgundy açıp Holland-Brabant-Flanders'e veya Aragon açıp Naples'e bakabilirsin.

Ek olarak bir ülke sana direk olarak kralları varissiz ölünce bağlanıyorsa orada savaş çıkma ihtimali vardır. Örnek olarak Fransa'nın Avusturya'yı PU alması üzerine Kastilya'nın Fransaya savaş açması. Böyle bir durumda Kastilya savaşı kazanırsa Avusturya'yı kendi PU'su yapabilir. Kaybederse Fransa'da kalır.
Ara
Anladım. Portekiz'le oynuyorum ingiltere ile kraliyet Evliliğim var ve benzer hanedan Tarafından yönetiliyoruz. Ingiltereye taht talebinde bulunsam bana bir fayda Sağlar mı yoksa gereksiz savaşlara mı sürükler beni?
Ara
İngiltere ile aran çok bozulur -20 prestij kaybedersin ve savaş hakkı kazanırsın İngiltereyi PU yapmak için.
Ara
(18-05-2016, 22:17)Redtay : Protectorate(Himaye) - Ticaret Transferi - Koloni Devlet Yönetmek ilişki sınırında sayılmıyor.

Ticaret transferi ne zamandan beri diplomasi slotlarından yemiyor?
G0kMNN.png
Ara
1.16 güncellemesinden sonra sanırım
[+] 1 üye semihuygur nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
nerede privateer yaparsam daha fazla kazanırım
Ara
Sevilya / Karayipler / Brezilya 

Çünkü o taraflardan hazine gemileri geldiği için daha fazla altın kaldırırsın. Mesela Meksika'dan 200 altınlık bir filo yola çıktı, bunun olası güzergahlarında korsancılık yaparsan 200 altından  40-50* altın ele geçirirsin. Bu durum poliçeler, filo büyüklüğü gibi etkenler ile  değişkenlik göstermekte.

Eğer ticaretlerini baltalamak istiyorsan bu sefer en değerli ticaret noktalarına filolarını gönder. Böylece diğer devletler daha az para kazanır. En değerli yerler genelde English Channel, Sevilla ve Lübeck'tir.
[+] 1 üye Blackwhist nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir ülkeye saldırdığımda onun müttefiklerinin müttefikleri gelebiliyor bu hangi durumlarda geçerli ?
Ara
Co belligerent olarak seçersen gelirler, İmparator her zaman co-belligerent sayılır.
Savaş açarken düşmanın müttefiklerinin yanında tik yeri var.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
O tiki attığım zaman o devlet istesede istemesede savaşa gelecek sanıyordum böyle birşey olduğunu bilsem basarmıydım o tiklere :D

Bu arada mesela Osmanlı Ragusanın garantörü.
Ben Ragusa devletine saldırdığım zaman Osmanlının müttefikleri gelebilirmi Yoksa gelmesi için yine o tikleri atmammı gerekiyor ?
Ara
O tike basmazsan savaşta o devletin toprağını 2 kat fiyata istiyorsun, o tike basarsan normal fiyata istiyorsun ama müttefiğini çağırabiliyor. Yani bir bakıma gel bakalım benim seninle de işim var diyorsun o ülkeye, o da kendi müttefiğini çağırabiliyor bu durumda.

Garantörlükle savaşa giren kendi müttefiğini çağıramaz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Osmanlı'ya karşı haçlı seferi çağrısı yaptım kabul edildi savaşı nasıl başlatabilirim?
Ara
(20-05-2016, 20:44)semihuygur : Osmanlı'ya karşı haçlı seferi çağrısı yaptım kabul edildi savaşı nasıl başlatabilirim?

Herhnangi bir cb ile savaş açabilirsin haçlı seferi yapmak eu4 de sadece kaliteli birkaç bonus verir ck2 deki gibi bir durum söz konusu değil
p8RNv0.png
Bütün Avrupa komple savaşa girmiyor mu yani ?
Ara
  • Hayır sadece haçlı ilan edilen ülkeyle savaşan katolikler ;
  • 28px-National_manpower_modifier.png +30% National manpower modifier
  • 28px-National_tax_modifier.png +10% National tax modifier
  • 28px-Morale_of_armies.png +10% Morale of armies
  • 28px-Prestige.png +1 Yearly prestige
  • 28px-Papal_influence.png +1 Yearly papal influence
  • 28px-Devotion.png +0.25 Yearly devotion
Bonuslarını kazanıyorlar.
Ara
inti dinini nasıl hızlıca reform edebilirim
Ara
'Toprak al, aldığın topraklarda autonomy i düşür. İsyan riskin artacaktır ama reform için Authority'nin 100 olması lazım. Bu eventler ile artıp azalabiliyor. Reform geçirdiğin vakit ülkende isyanlar çıkacaktır buna hazırlıklı ol.
Ara
Arkadaşlar benim şöyle bir soru(nu)m var.Koloni oluşturmak istiyorum.Bunun için koloni kurmaya uygun yerleri keşfedebilmek amacı ile gemiler gönderdiğimde açık denizde gemilerim hasar görüyor ve batıyor.Gönderdiğim gemi türü Carrack.Ayrıca gemiye explorer'da ekliyorum.

Gemilerimin açık denizde hasar görmemesi için ne yapmam gerekiyor ?
Ara
Hangi yılda nereleri araştırmaya çalışıyorsun?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 32 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.