EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Merhaba, Yeniçeriler başıma bela oldu. Ülkede birçok disaster çıktı(Internal power struggle, Janissary coup, Plot of the Harem). Revolution dışındaki diğer ikisi de yükleniyor.  :grinn: Bunları nasıl kaldırıp Batılı teknoloji grubuna geçebilirim?
Ara
Merhaba, aşağıdaki iletide sorularınızın büyük bir kısmı için cevap vardır diye düşünüyorum. Bunların dışında sorunuz varsa yönlendirebilirsiniz.

(11-05-2024, 16:02)Menars : Mutlakiyet çağında decadence mekaniğinden kurtulmak lazım. Diğer türlü sürekli sana eksi özellikler verip duracak ve estate mekaniklerini değerlendiremeyeceksin. Fakat teoride 0´da tutmak mümkün. Sürekli savaşmak, topraklarındaki otonomiyi 0´da tutmak gibi şeylerle artmasını engelleyebiliyorsun.
Ben tetiklediğin senaryoyu yazayım. 
Öncelikle bilmen gereken bu disaster tetiklendiği zaman yanında 4 tane disaster getiriyor. Bunlar sırasıyla; yeniçeriler, harem, paşalar ve eyaletler. Bu dördünü tetiklemeden disasterı bitirebiliyorsun ama her biri Osmanlıya özel bonuslar veriyor. Bu disasterları nasıl bitireceğini daha önce bilmiyorsan ülken uzun bir süre boşlukta kalıyor. Bu yüzden bu disasterları nasıl bitirmen gerektiğini hatırladığım kadarıyla yazıyorum.
  1. Harem disasterı için padişahın 15 veya üstü skill puanı olması lazım. Bununla direk disasterı bitirebiliyorsun. Zaten en kolayı bu olması lazım.

2. Yeniçeri disasterı uzun süren bir disaster. 3 veya 4 kere isyan ediyorlar. Her birinde daha da güçleniyorlar. Decisionlardan yeniçerilerle anlaşabiliyorsun. Eğer anlaşırsan yeniçeriler kalıyor fakat mansur army özelliğini alamıyorsun ve batı ordusuna geçemiyorsun. 

3. Paşa disasterı için 2 adm ideası bitirmen lazım ya da tüm ülkendeki otonomi bayağı düşük olması lazım. En kolayı 2 adm ideası bitirmek. Zaten single oynuyorsan 2 adm ideası açman olası.

4. Eyalet disasterı için absolutism 70 üstü olması lazım ve tüm eyaletlerin otonomisi %10 altı olması lazım. Bu yüzden bu disasterı en sona bırakman lazım. Çünkü yeniçeriler absolutismi bayağı düşürüyor. 
Şimdi bunları bildiğine göre disasterı iyi bir padişah varken tetikliyorsun ve hızlı bir şekilde hepsini yok ediyorsun.
WhaW8Am.gif
[+] 1 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-07-2024, 02:20)PCOyun : Merhaba, aşağıdaki iletide sorularınızın büyük bir kısmı için cevap vardır diye düşünüyorum. Bunların dışında sorunuz varsa yönlendirebilirsiniz.

(11-05-2024, 16:02)Menars : Mutlakiyet çağında decadence mekaniğinden kurtulmak lazım. Diğer türlü sürekli sana eksi özellikler verip duracak ve estate mekaniklerini değerlendiremeyeceksin. Fakat teoride 0´da tutmak mümkün. Sürekli savaşmak, topraklarındaki otonomiyi 0´da tutmak gibi şeylerle artmasını engelleyebiliyorsun.
Ben tetiklediğin senaryoyu yazayım. 
Öncelikle bilmen gereken bu disaster tetiklendiği zaman yanında 4 tane disaster getiriyor. Bunlar sırasıyla; yeniçeriler, harem, paşalar ve eyaletler. Bu dördünü tetiklemeden disasterı bitirebiliyorsun ama her biri Osmanlıya özel bonuslar veriyor. Bu disasterları nasıl bitireceğini daha önce bilmiyorsan ülken uzun bir süre boşlukta kalıyor. Bu yüzden bu disasterları nasıl bitirmen gerektiğini hatırladığım kadarıyla yazıyorum.
  1. Harem disasterı için padişahın 15 veya üstü skill puanı olması lazım. Bununla direk disasterı bitirebiliyorsun. Zaten en kolayı bu olması lazım.

2. Yeniçeri disasterı uzun süren bir disaster. 3 veya 4 kere isyan ediyorlar. Her birinde daha da güçleniyorlar. Decisionlardan yeniçerilerle anlaşabiliyorsun. Eğer anlaşırsan yeniçeriler kalıyor fakat mansur army özelliğini alamıyorsun ve batı ordusuna geçemiyorsun. 

3. Paşa disasterı için 2 adm ideası bitirmen lazım ya da tüm ülkendeki otonomi bayağı düşük olması lazım. En kolayı 2 adm ideası bitirmek. Zaten single oynuyorsan 2 adm ideası açman olası.

4. Eyalet disasterı için absolutism 70 üstü olması lazım ve tüm eyaletlerin otonomisi %10 altı olması lazım. Bu yüzden bu disasterı en sona bırakman lazım. Çünkü yeniçeriler absolutismi bayağı düşürüyor. 
Şimdi bunları bildiğine göre disasterı iyi bir padişah varken tetikliyorsun ve hızlı bir şekilde hepsini yok ediyorsun.
Padişah skillleri yeterli değil. RP oynadığım için değiştirmeden deneyeceğim. Ülkede eyalet yok, yani yapmadım. Ama yine de yükleniyor görünüyor. Yeniçerilerle ilgili birkaç defa event geldi bazılarında savaştım, bazılarında para vererek erteledim. Gelecek eventlerde isyancılarıyla birkaç defa daha mı savaşmam gerekiyor?
Ara
Yeniçeri felaketi başladıktan sonra gelen felaket görevleri arasından "Handle the Janissaries" görevini yaparsanız "Face the Janissaries in the Balkans" kararı açılacak, bu kararı geçirip büyük bir isyan bastırmanız gerekiyor. Sonrasında "Modernize the army" görevini tamamlayıp az önceki kararın Anadolu için olan versiyonunu geçirip tekrar isyanı bastırmanız gerekiyor. Sonra "Devshirmes Shackles" görevini tamamlayıp kararın Başkent versiyonunu geçirip yeniçerileri 3. kez mağlup ettiğinizde onlarla olan işiniz bitmiş oluyor, "Internal Struggles" sona erdiğinde batılı birimlere geçebiliyorsunuz.
WhaW8Am.gif
Ara
Teşekkür ederim. Ne zaman merak ettiğim bir konu olsa sayenizde çözüme kavuşturduk.
Ara
Rica ederim, her daim.
WhaW8Am.gif
Ara
Selamlar. İnsan gücünü nasıl arttırabilirim.
Çünkü asker basamıyorum.. Sonsuz teşekkürler.
Ara
İnsan gücünün en büyük kısmı binalardan geliyor fakat bu daha ileri aşamalı, erken aşamada Nicelik fikir grubu dışında çok fazla çözüm bulunmuyor. Bolca askeri gelişmişlik basıp bina kurmaya çalışın.
WhaW8Am.gif
Ara
Selamlar. Anlayışınıza sığınarak iki sorum olacaktı. 1- Osmanlı'yla Genoa, Lucca, Nizza, Tripoli ve Fas'ın kıyı kesimlerini aldım. Mısır bölgesi core state, Cezayir ve Kırım da vassalım. Bu bölgelerde hangi şehirleri ya da kısımları state yapmamı, nereleri şirkete vermemi önerirsiniz? İleride ana ticaret merkezimi de Genoa'ya taşımayı düşünüyorum. Oyundaki en iyi trade nodeu Genoa diyenler var. Siz ne önerirsiniz? 2- Yeni aldığım toprakları state yapmadan direkt şirkete vermeyi denediğimde otonomi %90'da sabitleniyor. Fakat state yapıp daha sonra state bozup öyle şirkete verdiğimde otonomi %50'de sabit kalıyor topraktan aldığım gelir daha fazla oluyor. Bu bir tür bug mu yoksa önce state yapıp, dinini falan değiştirip sonra şirkete vermek daha mı mantıklı? Çok teşekkürler.
Ara
(27-07-2024, 00:31)bsck223 : Selamlar. Anlayışınıza sığınarak iki sorum olacaktı. 1- Osmanlı'yla Genoa, Lucca, Nizza, Tripoli ve Fas'ın kıyı kesimlerini aldım. Mısır bölgesi core state, Cezayir ve Kırım da vassalım. Bu bölgelerde hangi şehirleri ya da kısımları state yapmamı, nereleri şirkete vermemi önerirsiniz? İleride ana ticaret merkezimi de Genoa'ya taşımayı düşünüyorum. Oyundaki en iyi trade nodeu Genoa diyenler var. Siz ne önerirsiniz? 2- Yeni aldığım toprakları state yapmadan direkt şirkete vermeyi denediğimde otonomi %90'da sabitleniyor. Fakat state yapıp daha sonra state bozup öyle şirkete verdiğimde otonomi %50'de sabit kalıyor topraktan aldığım gelir daha fazla oluyor. Bu bir tür bug mu yoksa önce state yapıp, dinini falan değiştirip sonra şirkete vermek daha mı mantıklı? Çok teşekkürler.
1- Belli noktalar var onları trade companylere ver, trade haritasında görürsün liman ya da pazar vardır oraları vermen daha iyi olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam trade node da %50 lik trade powera sahip olursanız size ekstra merchant vereceği için min 50 li olacak kadar vermeniz iyi olur. Ceneviz ve Venedike gelen ticaret yolları başka yere dağılmıyor bu nedenle en iyi trade nodelarıdır. 2- Boşuna admin mana harcamamak için ben önermem zaten oradan vergiden değil bölgenin üretilen malına ve trade gücünüze göre trade den para kazancaksınız. Birde trade company yapınca dini isyanlar çıkmaz eğer one faith başarımı almayacaksanız uğraşmayın derim.
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
[+] 1 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-07-2024, 01:55)Tusalant :
(27-07-2024, 00:31)bsck223 : Selamlar. Anlayışınıza sığınarak iki sorum olacaktı. 1- Osmanlı'yla Genoa, Lucca, Nizza, Tripoli ve Fas'ın kıyı kesimlerini aldım. Mısır bölgesi core state, Cezayir ve Kırım da vassalım. Bu bölgelerde hangi şehirleri ya da kısımları state yapmamı, nereleri şirkete vermemi önerirsiniz? İleride ana ticaret merkezimi de Genoa'ya taşımayı düşünüyorum. Oyundaki en iyi trade nodeu Genoa diyenler var. Siz ne önerirsiniz? 2- Yeni aldığım toprakları state yapmadan direkt şirkete vermeyi denediğimde otonomi %90'da sabitleniyor. Fakat state yapıp daha sonra state bozup öyle şirkete verdiğimde otonomi %50'de sabit kalıyor topraktan aldığım gelir daha fazla oluyor. Bu bir tür bug mu yoksa önce state yapıp, dinini falan değiştirip sonra şirkete vermek daha mı mantıklı? Çok teşekkürler.
1- Belli noktalar var onları trade companylere ver, trade haritasında görürsün liman ya da pazar vardır oraları vermen daha iyi olacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam trade node da %50 lik trade powera sahip olursanız size ekstra merchant vereceği için min 50 li olacak kadar vermeniz iyi olur. Ceneviz ve Venedike gelen ticaret yolları başka yere dağılmıyor bu nedenle en iyi trade nodelarıdır. 2- Boşuna admin mana harcamamak için ben önermem zaten oradan vergiden değil bölgenin üretilen malına ve trade gücünüze göre trade den para kazancaksınız. Birde trade company yapınca dini isyanlar çıkmaz eğer one faith başarımı almayacaksanız uğraşmayın derim.
Teşekkür ederim.
[+] 1 üye bsck223 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
sailor çekmek istiyorum kolonimi ''private enterprise'' mı yapayım yoksa self governing yapıp hızlı büyümesine izin versem uzun vadede daha mı iyi olur
Ara
Genel olarak Meksika, Peru gibi fetihler ile genişleyen koloniler dışındakileri self governing başlatıp sonra private enterprise geçirmek daha iyi oluyor.
WhaW8Am.gif
Ara
(29-07-2024, 23:23)PCOyun : Genel olarak Meksika, Peru gibi fetihler ile genişleyen koloniler dışındakileri self governing başlatıp sonra private enterprise geçirmek daha iyi oluyor.

Crown colony neden iyi olmuyor?
Ara
Soru denizciler açısından olduğu için crown colony yapmanın mantığı yok. Crown colony %1 denizci verirken private enterprise %30 veriyor. Bu durum self governinglerde %0.2 olsa da daha hızlı genişledikleri için sonradan çevirmek daha kârlı.
WhaW8Am.gif
Ara
ilk 2 idea explo expan, 3. ideay mil açmak istiyorum aklımda aristocratic quality yada naval var, görevden verdiği flagshipi merak ettiğim için düşünüyorum sizce hangisi olmalı
Ara
Mevcut durumdaki askeri ihtiyacınıza göre değişir ama zaten bu kadar dominant bir konumdayken ofansif fikirleri tercih ederdim sanırım.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Offensive idea iyi fikir
Ara
Hre içerisinde imparator olarak avustur oynuyorum ve protestanlık otoriteyi mahvediyor hre içi savaşı önleyen yasayı geçirdiğim için savaş açamıyorum protestan league de oluşmadı galiba 1630a kadar oturmaktan başka çare var mı
Ara
O yasayı geçirince zaten religious peace olmuş olması lazım, yani ligler çıkmayacak. Kendi ayağına sıkmışsın.
WhaW8Am.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 31 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.