HoI4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(02-07-2016, 20:52)bar232 : Birlikleri ekipman ve eğitimleri tamamlanmadan çıkartsak ne olur ?

eğitimlerini tamamlamadan çıkarsalar 1lvl olarak çıkıyorlar -%25 combat modifier yiyorlar hasarları düşüyor galiba tam bilmiyorum orasını
eğitimlerini tamamlarlarsa 2 lvl olarak çıkıyor %0 etkisiz
çıktıktan sonra egsersiz yaptırırsan +%25 combat modifier geliyor.
3 lvlden fazla tecrübeye savaşarak ulaşıyolar
Ara
Beyler ben almanya ile 1940 a kadar 150 birliğin üstüne çıkamıyorum.Çıksamda birliklerim zayıf kaldığı için polonyayı bile yenemiyorum.(hepsi 3.level)
Ara
(06-07-2016, 21:03)bar232 : Beyler ben almanya ile 1940 a kadar 150 birliğin üstüne çıkamıyorum.Çıksamda birliklerim zayıf kaldığı için polonyayı bile yenemiyorum.(hepsi 3.level)

Eğitim süresini düşüren bir danışman vardı. %10 sanırım.
Ara
@bar232

1940'a kadar 150 birim gayet iyi bir seviye, Polonya'ya ise 60 birim yetmeli, hatta artmalı. Savaş taktiklerinde bir hata yapıyor olmalısınız, ordularınızın ekipmanları tamamsa ve askeri doktrinleri hızlıca gittiyseniz rahatça işgal edebilmeniz gerekiyor Polonya'yı.

Almanya ile oynayanlara küçük bir tüyo, Maginot hattı için ayrı bir ordu grubu oluşturun ve bu ordu grubu hep defansif modda kalsın, Hollanda ve Belçika üzerinden açacağınız yolla işgalinize başlayın. Maginot hattına saldırmak insan gücünüzü hızlıca kaybetmeniz anlamına gelecektir, zira ordularınızın hattı aşması çok çok zor.
Ara
150 birim çok kardeşim napıcan o kadar tümeni. Hadi Rusya neysede Avrupaya çok. Sonra erzak yetersizliğinde orduların ceza alır. Polonya için üç tane 24lük ordu yeter. 5 tank 5 motorize 14 piyadelik ordular kuruyorum başınada panzer generali tamamdır on numara. Sadece Fransa işgali için iki tane 5 tank 5 motorizeden oluşan ordu kurup bunları kendim yönetim lüksenburg üzerinden Manşa doğru ilerleyip Belçikadaki müttefik kuvvetleri çeviriyorum . Bunu yaparken üç dört gün bekliyorsunuzki müttefik kuvvetler Belçika ve Hollandayı kurtarmak için kuzeye aksın. Sonra bir giriyosunuz hepsi paket. Dar alana çok asker sıkışınca erzak cezası alıyorlar. Tabi bunu yaparken majinoyada saldırın siz onları çevirirken majinodakiler önünüzü kesmesin. Sonra Fransanın düşmesi bir iki hafta. Çok asker yığarsanız erzak cezası alırsınız yaptığınız saldırılar başarısız olur. Geride bir iki ordu bulundurun yine yirmi dörtlük gedik olursa onla kapatırsınız. Saldırınızı planlarken kesinlikle erzak harita modunu kullanın. Tabi hava üstünlüğü olmazsa olmaz. Çok ve gereksiz tümen basacağınıza uçak basın bol bol basın.
Ara
Arkadaşlar bu destek birliklerinden lojistik birimi ne işe yarıyor?
Ara
Yeni bir güncelleme gelmiş içeriği nedir?
Ara
Haberler bölümünde konusunu açtım, ufak bir hotfix.
Birliklerin yanındaki sarı ünlem ne anlama geliyor?
Ara
Ordu görevlendirdiğin cepheye ulaşamıyor.
Bu ne demek? Ordu zaten cephede ikmalide var.
Ara
Şimdi disarmed nation seçsem yani en az mp geleni, nüfus artışında bir hızlanma olur mu?
Ara
(24-09-2016, 21:51)Semavi7 : Bu ne demek? Ordu zaten cephede ikmalide var.

Oyunda tooltipte belirtildiğine göre olay o şekilde. Kırmızı ünlem işareti bir birimin herhangi bir cepheye atanmadığını gösterirken sarı ünlem işareti bir birimin atandığı cepheye ulaşamadığını gösteriyor. Bir ihtimal bug olabilir.

@zencefil

Hayır.
Savaş sebebi çıkarmanın süresini ve istediği pp yi nasıl azaltabiliriz çünkü nasıl olduğunu bilmiyorum ama bazen oluyor ve erken dönemde bu durum için ne iyidir?
Ara
Almanya ile oynuyorum. Çok güzel batıyı hallettim geldi sıra Rusya'ya. Fakat bir türlü cepheyi çözemiyorum kış geliyor daha Minsk'e yeni gelmiş oluyorum. Rusya'nın bütün ordusu benim sınırda, Roman ve Macar sınırında kimse yok. Orda iyide merkez cephe hep tıkanıyor. Tümenlerimde hiç 20 cephe genişliğini geçmedim ama gene de olmuyor. Şimdi en son bütün zırhlı orduları güneye çekip deneyeceğim. Acaba bütün zırhlı tümenlerim hafif tank idi onları orta tanka çevirdim ondan mı oldu. Yani kadroları da eksik değil en fazla 30 40 tank açık var tümenlerde. Havada da eşitiz. Birde bu yapay zeka kıskaç harekatı yapamıyor. Aslında kıskaç için ayrı bir buton ekleseler iyi olur. Arazide yayılmadan ilerleyen düşman hattını mızrak gibi yarıp geçen ve manevra yapan bir özellik. Bu arada bir tane 40 tümenli piyade ordum 4 tanede 5 tank 5 motorize ve 14 piyadeden oluşan ordum var sınırda. 19 piyade 3 hafif tank ve 1 motorizede yedekte.
Piyadeler 7xİNF + 2xART [+ ART/ENG/LOG]
Zırhlılar 2xSP-ART + 3xARM + 4xMOT [+ ART/REC/MAIN/LOG] ( Hafif zırhlıda 3 hafif zırhlı ortada ise 3 orta zırhlı yaptım)
Motorize 7xMOT + 2xSP-ART [+ART/REC/ENG]
Ara
Arkadaşlar cephe çizerken bişey buldum. Cepheyi tekrar şekillendirmemizi sağlayan tuşa basıp oku cephe çizgizinden ileriye doğru çekince bir yol çizebiliyoruz ama bu bir işe yaramıyor. Bu özellik nedir ve nasıl kullanılır?
Ara
Oyuna girince başlangıç ekranında takılıyor.Donuyor oyun hiçbir şey yapamıyorum.Orjinal-Modsuz.
Ara
(24-09-2016, 22:53)zencefil : Şimdi disarmed nation seçsem yani en az mp geleni, nüfus artışında bir hızlanma olur mu?

Oyuna etki edecek bir şey olmaz. Milyonluk devlerde böyle bir problem olmadığı için geçerli bir strateji değil düşündüğün.

(25-09-2016, 13:43)zencefil : Savaş sebebi çıkarmanın süresini ve istediği pp yi nasıl azaltabiliriz çünkü nasıl olduğunu bilmiyorum ama bazen oluyor ve erken dönemde bu durum için ne iyidir?

Bu "World Tension" yani dünyanın gerilimine bağlı. Gerilim arttıkça claimler ucuzlar ve atılma süreleri kısalır.

(25-09-2016, 15:53)Semavi7 : Almanya ile oynuyorum. Çok güzel batıyı hallettim geldi sıra Rusya'ya. Fakat bir türlü cepheyi çözemiyorum kış geliyor daha Minsk'e yeni gelmiş oluyorum. Rusya'nın bütün ordusu benim sınırda, Roman ve Macar sınırında kimse yok. Orda iyide merkez cephe hep tıkanıyor. Tümenlerimde hiç 20 cephe genişliğini geçmedim ama gene de olmuyor. Şimdi en son bütün zırhlı orduları güneye çekip deneyeceğim. Acaba bütün zırhlı tümenlerim hafif tank idi onları orta tanka çevirdim ondan mı oldu. Yani kadroları da eksik değil en fazla 30 40 tank açık var tümenlerde. Havada da eşitiz. Birde bu yapay zeka kıskaç harekatı yapamıyor. Aslında kıskaç için ayrı bir buton ekleseler iyi olur. Arazide yayılmadan ilerleyen düşman hattını mızrak gibi yarıp geçen ve manevra yapan bir özellik. Bu arada bir tane 40 tümenli piyade ordum 4 tanede 5 tank 5 motorize ve 14 piyadeden oluşan ordum var sınırda. 19 piyade 3 hafif tank ve 1 motorizede yedekte.
Piyadeler 7xİNF + 2xART [+ ART/ENG/LOG]
Zırhlılar 2xSP-ART + 3xARM + 4xMOT [+ ART/REC/MAIN/LOG] ( Hafif zırhlıda 3 hafif zırhlı ortada ise 3 orta zırhlı yaptım)
Motorize 7xMOT + 2xSP-ART [+ART/REC/ENG]

Almanya ile oynuyorsan lightları silmelisin. Alman panzerlerinde nam salan oyunda medium olan Panzer III ve Panzer IV. Özellikle Rusya ile focus'tan tank anlaşmasını yaparak oyun başı medium tankları alabilirsin. Light tanklar ile Sovyet birimini yarman zor çünkü anti tank koymuş olabilir. O yüzden sadece tank birimleri oluşturup blitzkrieg uygulamalısın. Ben multide çok şahit oldum buna. Almanya ile oynamak diğer ülkeler gibi değil gerçekten çok iyi blitz uygulaman lazım. Yani kastım şu ; düşman hattı çektikten sonra bir bölgeden sadece medium tank/SP art barındıran (6-8 birim template içi yeterli / CW 20 veya 40 olacak şekilde) tümenin ile gedikler açacaksın düşman üzerinde daha sonra motorize birlikler ile bu gedikleri tutarak düşmanı çevreleyeceksin , tıpkı tarihte yapılan barbarossa operasyonu gibi olacak yoksa zaten Sovyetleri öyle koca bir hat çekip yenmek Almanya'ya inanılmaz ekipman ve insan kaybına sebep olur.
n20GdM.png
Ara
Bnm bi sorum olacak ülke ismini nasıl değiştiricez
Ara
Dosyalardan mı yoksa oyun içinde mümkün mü diye mi soruyorsun?

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.