EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Relg. AE azalttığı için Hre içinde yayılmak için birebir
[+] 1 üye Hammurabi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Religious ne zamandan beri AE azaltıyor? Ben mi yanlış hatırlıyom.
Sic Parvis Magna
Ara
AE azaltmiyor. Verdiği CB ile açılan savaş daha az agresiflik veriyor
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-02-2017, 08:02)murathan3459 : Bir yandan Hre bir yandan da İnka oynarken birazda ticaret kasmaya yönelmek istiyorum.En ideali ve güzeli Hollanda olarak belirledim sizce bu mükemmel ülkemize uygun idealar nelerdir?
2 koloni ideasının yanına ekonomi şart gibi görünüyor.Askeri olarak çoğu yerde quantity önerilmiş ve dini ideanın cbsinin önemli olduğu yazılmış çizilmiş peki sizlerin görüşü nedir.Tam olarak hangi idealar "cuk" diye tabir edebileceğimiz şekilde olur.

Aramızda Hollanda'yı yalayıp yutmuş arkadaşlardan tavsiyeler bekliyorum.Hollanda'nın yönetim biçimi kendine hasmış, bununda tam olarak ne olduğunu belirtirseniz aklımda ki soru işaretlerinden birisi eksilmiş olur.Teşekkür eder, iyi forumlar dilerim efenim :)

edit:Buradan Burgundy'i rival atamayan Avusturya'ya sesleniyorum, "Allah belanı verecek Avustur, Papalık nedir olum gel şu Burgundy'e dalıp bağımsızlığımı kazandır." 15 kere restart yaptım el insaf paradox...

Hollandadaki yönetim biçimi garip bir yönetim biçimi. Osmanlıdaki harem sistemi gelesiye kadar en iyisi olarak nitelendiriliyordu. Bana kalırsada o şekilde. Yönetime göre tıpkı harem sistemindeki gibi heir seçiyorsun ama 3 heir arasından değil 2 tanesi arasından seçiyorsun. Bu iki tanesinden birisi Statist grubundan oluyor diğeri orangist grubundan. Heir  seçimi ve eventlere verdiğin yanıtlarla sürekli bu iki grup arasındaki güç oranını belirliyorsun.

Statist grubu güçlü durumdaysa %10 Naval Force Limit, %5 Global trade Power, +1 Republican Tradition kazanırsın
Orangist grubu güçlü durumdaysa  %25 Land Force limit, -%10 Stability Cost, -1 Republican Tradition

Ticaret üzerine yoğunlaşacaksan Statist, Askeriye üzerine yoğunlaşacaksan Orangist taraf güçlü olsun. 

Hollanda olarak önerim ise  Low Countries bölgesinde dikkatli ilerlemeni önermek olur. Bölgede alacağın her toprak hem büyük devletleri etkiler hemde çok fazla AE verir. Üzerine Burgonya ölürse kapat zaten oyunu. :) 
Singleplayer için ilk bağımsızlık savaşında Netherland için gerekli toprakları elde etmeye çalış. Güçlü bir ticaret devleti olduğun için İngiliz kanalı ve onu besleyen ticaret bölgeleri ilk hedefin olmalı. Bölgedeki ticaret gücünü sürekli kontrol et. HRE içerisinde genişlemek gibi bir derdin varsa ya geç formla yada formladıktan sonra HRE içerisine girebilecek kadar küçük ol. Yoksa erken dönemde HRE imparatoruyla başedebilmen imkansız gibidir. HRE içerisine girebilmen için gereken koşullar 100 dev + Kendi Development Miktarının Yarısı kadar imparatorla ilişkin olması gerekiyor. Yani 200 developmentin varsa 100+100 ve imparatorla 200 ilişki ile topraklarını tekrardan HRE içerisine ekleyebilirsin. Tabi o kadar developmenti kazanırken imparatorla ilişkinde düşürecektir o yüzden dikkat et.
Ara
(24-02-2017, 14:34)jax61 : AE azaltmiyor. Verdiği CB ile açılan savaş daha az agresiflik veriyor

Demek istediğim buydu eksik kurmuşum cümleyi
Ara
(24-02-2017, 16:02)Aeschyli : Hollandadaki yönetim biçimi garip bir yönetim biçimi. Osmanlıdaki harem sistemi gelesiye kadar en iyisi olarak nitelendiriliyordu. Bana kalırsada o şekilde. Yönetime göre tıpkı harem sistemindeki gibi heir seçiyorsun ama 3 heir arasından değil 2 tanesi arasından seçiyorsun. Bu iki tanesinden birisi Statist grubundan oluyor diğeri orangist grubundan. Heir  seçimi ve eventlere verdiğin yanıtlarla sürekli bu iki grup arasındaki güç oranını belirliyorsun.

Statist grubu güçlü durumdaysa %10 Naval Force Limit, %5 Global trade Power, +1 Republican Tradition kazanırsın
Orangist grubu güçlü durumdaysa  %25 Land Force limit, -%10 Stability Cost, -1 Republican Tradition

Ticaret üzerine yoğunlaşacaksan Statist, Askeriye üzerine yoğunlaşacaksan Orangist taraf güçlü olsun. 

Hollanda olarak önerim ise  Low Countries bölgesinde dikkatli ilerlemeni önermek olur. Bölgede alacağın her toprak hem büyük devletleri etkiler hemde çok fazla AE verir. Üzerine Burgonya ölürse kapat zaten oyunu. :) 
Singleplayer için ilk bağımsızlık savaşında Netherland için gerekli toprakları elde etmeye çalış. Güçlü bir ticaret devleti olduğun için İngiliz kanalı ve onu besleyen ticaret bölgeleri ilk hedefin olmalı. Bölgedeki ticaret gücünü sürekli kontrol et. HRE içerisinde genişlemek gibi bir derdin varsa ya geç formla yada formladıktan sonra HRE içerisine girebilecek kadar küçük ol. Yoksa erken dönemde HRE imparatoruyla başedebilmen imkansız gibidir. HRE içerisine girebilmen için gereken koşullar 100 dev + Kendi Development Miktarının Yarısı kadar imparatorla ilişkin olması gerekiyor. Yani 200 developmentin varsa 100+100 ve imparatorla 200 ilişki ile topraklarını tekrardan HRE içerisine ekleyebilirsin. Tabi o kadar developmenti kazanırken imparatorla ilişkinde düşürecektir o yüzden dikkat et.

Waow verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim hocam :) 
Evet bağımsızlık savaşı sırasında kral öldü dirildi, öldü dirildi.Savaşta Bir Avusturya'ya bir Fransa'ya bir de kendime toprak aldım ve 33 agresiflik yedim.Üstüne bir de bana gelen kral agresiflik azaltma özelliği de vardı.Hre içine genişlemekten çok Flemenk bölgesinin dışına çıkıp biraz Alman topraklarını yutmak istiyorum ama bunu ileri ki zamanda yapacağım ki kendi topraklarına dev basmış olsunlar.Yönetim biçimi güzelmiş güç dengesini aşırı büyük yapmak sorun çıkartır mı? Kesin bir yerden sonra isyan riski oluyordur, olmuyorsa olmalı  :smiling: Tamamen trade gideceğim ama Avrupa'yı biraz boşlamanın acısını tekrar çekmek istemiyorum.

İdealar ise aklımı karıştırıyor bir yandan gemiler için denizcilikle ilgili idea istiyorum bir yandan askerler için de lazım eee enflasyon kapıda :)
Exploration, expansion, ekonomi, religious (Sadece hre için değil afrika'ya da lazım), quality, naval-maritime, ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum hocam :)
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
holanda ile navala pek gerek yok. daha doğrusu navala gerek yok..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
(24-02-2017, 20:54)jax61 : holanda ile navala pek gerek yok. daha doğrusu navala gerek yok..

Britanya topraklarına çıkmayı planladığım için İngiliz gemileriyle baş edecek donanma lazım ve koloni de en önemli rakibim İngiltere olacak her türlü en azılı düşmanım İngiltere  :smiling: Gemilerin güçlenmesi için idea almak yararıma olmaz mı?
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
ya yapay zekaya karşı donanma çok da gerekmiyor fakat multiplayer olsa alınablir ..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-02-2017, 14:14)jax61 : ya yapay zekaya karşı donanma çok da gerekmiyor fakat multiplayer olsa alınablir ..

Bilemedim şimdi  :roll: Zamanı geldiğinde duruma göre giderim o zaman, sağolun hocam  :smiling:

Bu ticaret şirketlerinin olayı bulunduğu konumda ki ticarette üstünse bize tüccar sağlıyormuş bundan başka bir özelliği varmıdır? Deniz aşırı bazı bölgeleri yapmak mantıklımıdır? Örnek vermek gerekirse Fildişi Sahilleri'nde ki bölgeleri ticaret şirketi yapmak ne kadar mantıklıdır?
Ara
(26-02-2017, 02:43)murathan3459 : Bilemedim şimdi  :roll: Zamanı geldiğinde duruma göre giderim o zaman, sağolun hocam  :smiling:

Bu ticaret şirketlerinin olayı bulunduğu konumda ki ticarette üstünse bize tüccar sağlıyormuş bundan başka bir özelliği varmıdır? Deniz aşırı bazı bölgeleri yapmak mantıklımıdır? Örnek vermek gerekirse Fildişi Sahilleri'nde ki bölgeleri ticaret şirketi yapmak ne kadar mantıklıdır?

http://www.eu4wiki.com/Trade_company Buradan bakabilirsin hocam getirisine götürüsüne.Eğer oradaki ticaret gücün %50 üzerine çıkarsa +1 tüccar kazanırsın.
Önceden ticaret şirketleri kurmak mantıklıydı hem ticari güç hem de tüccar getirisi bakımından fakat gelen state sistemi ile tartışılabilir durumda bu konu.O kıyı bölgeleri ucuz puanlar karşılığı kendi kültürüne çevirip state de yapabilirsin bu da sana orada manpower, vergi gibi gelirler de sağlayabilir.Oynayış tarzına göre kurup kurmamayı kendin kararlaştır derim.
Ara
(26-02-2017, 03:06)iberkay :
(26-02-2017, 02:43)murathan3459 : Bilemedim şimdi  :roll: Zamanı geldiğinde duruma göre giderim o zaman, sağolun hocam  :smiling:

http://www.eu4wiki.com/Trade_company Buradan bakabilirsin hocam getirisine götürüsüne.Eğer oradaki ticaret gücün %50 üzerine çıkarsa +1 tüccar kazanırsın.
Önceden ticaret şirketleri kurmak mantıklıydı hem ticari güç hem de tüccar getirisi bakımından fakat gelen state sistemi ile tartışılabilir durumda bu konu.O kıyı bölgeleri ucuz puanlar karşılığı kendi kültürüne çevirip state de yapabilirsin bu da sana orada manpower, vergi gibi gelirler de sağlayabilir.Oynayış tarzına göre kurup kurmamayı kendin kararlaştır derim.

cevabınız için teşekkür ederim hocam
Fildişi Sahilini Portekiz ve Kastilya paylaşmıştı.Benin'in altından bir yer kolonileştirip, Benin'e saldırıp 3 toprak aldım.Portekiz ile komşu olduğumda koloni cbsi geldi.Portekiz'i ilk defa tek başına gördüm ve fırsat bu fırsat diye saldırıp hepsini aldım.Oraları ticaret şirketi olarak bırakıp Zanzibar'a yürüme düşüncesindeyim.Trade olayını pek bilmediğim için ve +1 tüccar için oraya hiç dokunmadım.Bu arada Hollanda ile oynuyorum Hafta'nın Ülkesi etkinliğinde bir kaç taktik verilmiş onu yapmaya çalışıyorum.Bakalım ne kadar doğru ne kadar yanlış olacak.

Bir de ticaret şirketine verdiğimiz yerleri core yapmamak gerekiyor sanırım.core yapınca şirket nereye gidiyor anlamadım.
Ara
(26-02-2017, 03:51)murathan3459 : Bir de ticaret şirketine verdiğimiz yerleri core yapmamak gerekiyor sanırım.core yapınca şirket nereye gidiyor anlamadım.

Core derken state i kastettin galiba.State yaparsan zaten ticaret şirketinden otomatik olarak çıkar.Çünkü ticaret şirketi şartlarında minimum %75 otonomi gereklidir.State yapınca zamanla düşeceği için otomatik olarak çıkar
Ara
(26-02-2017, 04:46)iberkay :
(26-02-2017, 03:51)murathan3459 : Bir de ticaret şirketine verdiğimiz yerleri core yapmamak gerekiyor sanırım.core yapınca şirket nereye gidiyor anlamadım.

Core derken state i kastettin galiba.State yaparsan zaten ticaret şirketinden otomatik olarak çıkar.Çünkü ticaret şirketi şartlarında minimum %75 otonomi gereklidir.State yapınca zamanla düşeceği için otomatik olarak çıkar

Anladım hocam çok teşekkür ederim :)
Ara
İşgal edilmemiş kendi toprağımdaki düşmana saldırdığımda neden attacker konumda olup -2 terrain yiyorum?
Ara
Hangi versiyon? SS atar mısın? Öyle bir durum olmaması lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
O dediğin husus kale savunmalarında geçerli, kaleyi kuşatmakta olan birime saldırırsan sen defansta oluyorsun. Diğer durumlarda saldırıyorsan attacker sensin doğal olarak.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Daha önceden sordum mu hatırlamıyorum ama bu sorun için steamdaki bi arkadaşımın epey  başını ağrıtmıştım. Daha önce sorduysam mantıklı makul bi cevap alamamışım belliki yeniden soruyorum. Bu disiplin ne işe yarar? Aynı şekilde askeri taktik ne işe yarar? Şimdi şöyle bişi sorucam hatta ss'i de var (http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=865853330) (http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...=865852682). Spain le oynarken resimdede görüldüğü üzere Morocco bana kök söktürüyor. Oyun zorluğu normalde. Hemen başlayan olur diye söylüyorum. Terraindir, komutan faktörüdür, tradition faktörüdür bunlar yüzünden yenişmişsin diyen olmasın. Çünkü aşırı sinirli durumdaydım. Daha dün Prusya ile 12k askeri East Frisia'da 3-4'k lık bir birime daldırttım. Moralim direk yarıdan başladı inmeye. 2-3 k kayıp verdim. Moraller hemen hemen eşit disiplinim 112.5 düşmanın 100. Ha belki terrain yemişimdir. Ama yine de çok saçma abi 4 k birime karşı uzun süren bi muharebeden 2-3 k kayıp yemek. Bu disiplin ne işe yarıyor madem. Şu resimlere bakın Allah aşkına ilk resimde kazanıyorum savaşı ama kıl payı. Army tradition nasıl kazanılır diye birisine sormuştum dedi ki Osmanlıyla mesela  10-15k ile 2 katı düşmana gir yada o sana girsin yeniçeri faktörüyle disiplinle zaten çok rahat patates edersin böylece yüksek tradition kasarsın dedi. (Bunu diyen adamın 3.7k saati var oyunda) ama gel gör ki spain olsun başka bi devlet olsun bu imkansız. Yani 125 disiplinle çok salakça muharebeler kaybettiğimi biliyorum. Osmanlıyla Tilemsan'a karşı abi ne kadar terrain yiyebilirim ki. Yok Allah yok disiplin bir halta yaramıyor. Disiplinde takla attırdığım ama moral'den kaldığım için eşit sayıdaki ordularımın yenildiğini biliyorum Milana. Ciğerim soldu her oynadığım nation'la quality ve offansif idea kasmaktan ki bu halde bile yenemiyorum. O 3.7k saati olan arkadaşım dediki Savoyla oyun başı Aragon'lu Napoli'i Kastilya'yı ve Fransa'yı patates ediyorum tek başıma. ulan Savoy bu lan Savoy. NasıL beceriyosun bunu anlamak istiyorum. aynı şekilde mil advisorlerden land force limit modi. veren bi advisor aldım. gırnata'da 8k limitim yine 8k kaldı.

Şimdi bir diğer çektiğim sıkıntıda Prusya ile  oynuyorum. Alplere doğru Bavaria'ya doğru bi hat çektim kalelerden. Yani dümdüz her şehirde kale var ancak bu AI o kaleleri kuşatmadan taa Lübeck'e kadar çıkıyor üstelik kalelerin üstünden hoplaya hoplaya. Bende savaştayken misal Frankfurt'ta kale var diyelim ve Frankfurt'un altından burguBdy topraklarına gidicem diyelim. Burgundy ile Frankfurt ally olsun. Ben diğer tek topraklı devletlerden geçiş izni alıyorum deli gibi relation cezası yiyorum ama Frankfurt toprağını işgal edemediğim için ilerisine geçirtmiyor. Bunu yaşadım. Bana demeyin  yok öyle bişi olmaması lazım diye. Oluyor hocam. Set çektim Çin Seddi gibi kale döşedim bütün şehirlere ama geldi AI hepsinin üstünden geçti ve ülkemde cirit atıyor ele geçirmeden kalelerimi. Allah aşkına şu disiplin'le kaleleri ele geçirmeden ülkede dolaşma işini bana tam anlamıyla açıklayın yoksa cinnet geçiricem vallaha çok müşgül durumdayım billaha. Osmanlıyla Tilemsana yeniliyorum varmı daha ötesi. Oynamayı bilmediğimden değil. Bir faktörden ötürü yeniliyorum ama taktik üstünlüğüm var disiplin üstünlüğüm var. Ne sorun varki yeniliyorum.

Sormayı unuttum.
HRE nasıl dismantle edilir ? (Prusya'yla protestanım ve kral benim tek seçmen benim 100 prestijim var dismantle edemiyorum)
HRE formları nasıl kabul edilir ? (yani prenslikler onay vericek bizde onaylıcaz. Bu nasıl olacak. Biz bir etki kullanamıyor muyuz Avusturya'yken.)
Free City yapmak nasıl bi avantaj sağlar ?
Seçmen atamazsak ne olur ?
Bizans'la HRE nasıl kurulur?
Ara
İdea seçmeden bir event ile fazladan diplomat ve kolonici sahibi olunabilinir mi?
Ara
(01-03-2017, 16:31)zencefil : İdea seçmeden bir event ile fazladan diplomat ve kolonici sahibi olunabilinir mi?

Hiç rastlamadım
Ara

Konuyu Okuyanlar: 25 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.