EU4 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oradan da toplama yaptırsam ana merkezdeki gelir düşüyor. Ticaret burada bittiği için İstanbul dahil buraya aktarsam nasıl olur? Ticaret ideası aldım.
Ara
(03-06-2017, 00:12)etzel : Senin vasitanla bende şunu sorayım.Genoa venedik ingiliz kanalı gibi ticaretin bittiği yerler ticaret yolundaki ticari şehirlerden daha mi avantajlı

daha çok gelir sağlarsın eşit koşullarda çünkü ticaret orada toplanıyor fakat atıyorum osmanlı da genelde istanbul bölgesinde diğer devletlerin ticaret gücü az olur çünkü bölgenin şehirleri osmanlıda olduğu için. Mesela istanbul yerine venedik yapsan bir sürü devlet o ticaretten pay alacak. Ondan dolayı gelirin azalacak.
[+] 1 üye ragnarl7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İstanbul'daki ticareti ileri aktarırsan çok ortakçı çıkar. Payın düşer.
Sic Parvis Magna
Ara
İstanbul iyidir. Sen alexandria da geliri yahut bir gelriin venediğe ver üstğne boş zamanlarında gemilerini yolla
Ara
persia vasalım ve ld si 100de 100 oldu prestij basarak ld düşürmeye çalıştım ama işe yaramadı 40 prestij bastım -ye düştüm ama 100de 100 olan ldden 1 bile aşağı inmedi :S

ayrıca castil gırnatayı yok etmesine rağmen endülüslü mülteciler eventi bi türlü gelmedi.coptic osmanlı olduğum için midir acaba? yıl 1480.20 yıldır bekliyom ama gelmedi
Ara
Endülüslü mülteciler eventi mi var oyunda bana hiç denk gelmedi. :flushed: 

18836400_10211946947524543_739370465_o.j...e=59365620

Arkadaşlar bu manpower limiti neden artmıyor olabilir? Oyunun başından beri tek bir toprağa bile otonomi basmadım hatta isyanlar bir an önce çıksın da köklerini kazıyayım diye otonomi düşürdüm. Diğer taraftan en değerli bölgelerimi hep state yaptım. Aldığım şehirler mi çok çöp sizce? Şöyle 500k civarına çıkarabilsem daha gönül rahatlığıyla oynayacağım, sanki en ufak savaşta manpowersız kalacağım gibi. Sınırlara takılmayın bu arada benim klasik oyunum ülkeleri ikiye üçe bölüp zayıflatıp olası tehlikelerini erkenden bertaraf etmeye dayalı. Oyun sonuna kadar da törpülüyorum yavaş yavaş. :closedtongue:

Bir de Ming beni ikidir rival atıyor. Ben dost olup işime yaramayacağını bilsem bile sırf korkup bana savaş açamamaları için müttefik olmak istiyorum ancak olmuyor. Dinimi Kıpti yaptığım için olabilir mi? Çünkü son Fransa oyunumda adamlar oyun sonuna kadar Osmanlı ile müttefik kalmıştı. Neye göre rival atıyor yapay zeka?
Ara
fikirleri tamamladın mı osmanlının ? Yetmiyorsa quantity alabilirsin
Ara
(04-06-2017, 18:30)ragnarl7 : fikirleri tamamladın mı osmanlının ? Yetmiyorsa quantity alabilirsin

Kalite ve Saldırı gittim de, Quantity alsam bile maksimum manpower limitine etki etmiyor diye biliyorum, asker limitini ve manpower yenileme hızını arttırıyor. Ve bu yüzen gereksiz görüyorum o ideayı, onun yerine Savunma alacağım bir dahaki sefere.
Ara
Şehirler çok etki etmiyor manpower limitine. Bildiğim kadarıyla her askeri development +25 asker veriyordu ordan düşünürsen fazla etki etmediğini anlarsın. Üzerine mp veren binaları yapmakta çok mantıklı değil. Eğer Asker bakımından sorun yaşıyorson paralı asker basman oldukça mantıklı. Administrative idea sayesinde masrafları düşüyor zaten. Üzerine mp binalarına harcayacağın gereksiz parayı tax ve production binalarına verirsin.
Ara
Son yamayla paralı askerler fahiş fiyatlara fırladı, bunları bile zar zor beslediğim için sürekli borca batarak oynarım eğer paralı asker basarsam. Yine de aralara paralı asker atmadıkça bu sorunun çözümü yok gibi. Teşekkürler.

Arkadaşlar Quantity ideası direkt olarak toplam manpower miktarını arttırıyormuş. Ben sadece manpower yenileme hızına fayda sağlıyor sanıyordum, özür dilerim. Quantity aç diyen arkadaşa da tekrardan teşekkürler.
Ara
Paralı askerler pahalılaşsada kullanmak oldukça zaruri bir olay. Özellikle 1700 yılından sonra sadece paralı piyadelerden oluşan ordular oluşturmak size fetihlerde çok yardımcı olur.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar müzik paketlerinin hepsi var ancak sürekli aynı şarkılar usandırdı ironman kaydı bozmadan kendi müziklerimizi ekleyebiliyor muyuz yoksa arkaplanda mı açmak lazım oyun sesini kısıp?
Ara
Sene 1598, Japonya ile oynuyorum, Avrupa'yı keşfettim, beni keşfettiler.

Katolikliğin Japonya'ya gelmesi için ne yapmam lazım ?
Ara
(06-06-2017, 17:09)Xepluper : Sene 1598, Japonya ile oynuyorum, Avrupa'yı keşfettim, beni keşfettiler.

Event ile geliyor. 1600lerin ortalarında geliyor sanırım.
Ara
(06-06-2017, 14:17)Zebercet : Arkadaşlar müzik paketlerinin hepsi var ancak sürekli aynı şarkılar usandırdı ironman kaydı bozmadan kendi müziklerimizi ekleyebiliyor muyuz yoksa arkaplanda mı açmak lazım oyun sesini kısıp?

http://www.eu4wiki.com/Music_modding

Ironman bozmadan eklemek mümkün ama Paradoxun tırtlığı yüzünden müzik eklemek için böyle uğraşman gerekiyor.
Ara
(06-06-2017, 17:28)Zebercet :
(06-06-2017, 17:09)Xepluper : Sene 1598, Japonya ile oynuyorum, Avrupa'yı keşfettim, beni keşfettiler.

Eventlere baktım da Japanese kültür toprağın Katolik olmasını istiyor, ama son yamada Japanese kültürü kalktı ve üç parçaya bölündü, hem nasıl Katolik yapabilirim kendi başıma ana karadaki toprağı ?
Ara
(06-06-2017, 17:48)Xepluper :
(06-06-2017, 17:28)Zebercet :

Eventlere baktım da Japanese kültür toprağın Katolik olmasını istiyor, ama son yamada Japanese kültürü kalktı ve üç parçaya bölündü, hem nasıl Katolik yapabilirim kendi başıma ana karadaki toprağı ?
Bak onu bilmiyorum ben Japonyayı 1.19.1 sürümünde kurup hristiyan yapmıştım son sürümde hiç Japonya oynamadım. Yalnız Avrupayla ticari ilişkiler üzerine bir eventle bir toprağın Katolik oluyordu, eventin devamında şehirlerin rastgele Katolik olmaya devam ediyordu, %51 olunca da benimsiyordun diye hatırlıyorum.

Diğer arkadaşa da teşekkür ederim öyle deneyeyim madem.

Edit :

"Japonya'da bir çoğunluğu Hristiyan olan bir daimyo iseniz desicion kısmından Katolik olabilirsiniz. Eğer Japonya'da bir ülke iken eğer Avrupa'nın sizi keşfetmesini beklerseniz bir dizi event serisi başlayacak. "Western Wrecked Ship" eventinde ilk seçenek ile Avrupalılara yardım ederseniz Katoliklerin ülkenizde yayılma eventleri gelecek. Bırakın yayılsınlar. Eventle çıkacak bir Katolik isyanı işgal ettiği her şehri Katolik yapacak ve %51'i geçtikten sonra Hristiyan olabileceksiniz"
Ara
@Zebercet

Orayı ben de okudum, "Japonya ile sanırım Hristiyan olunmuyor" yazmıştı bi' adam ama eski versiyon diye bi' umudum vardı.
Ara
Great Horde ile oynarken Süvarı - Piyade oranı ne olmalı?

WC için vassalların annexlenmesi gerekiyor mu 1821'e kadar yoksa vassallarımızı da bize bağlı sayıp WC başarımını açar mı?
Ara
World Conqueror başarımı için vassalları da bağlı sayıyor ancak bu vassallar tributary olmamalı.
Golden Horde ile oynuyorken yapabiliyosan hepsini atlı yap farketmez.

Konuyu Okuyanlar: 29 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.