Sohbet: Fikir Söyleşileri #3: Türkiye'de Dindarlık Azalıyor Mu?
(20-07-2019, 21:14)Ibn Khaldun : Doğrunun göreceli olduğu, 3-4 haneli sayılardan oluşan toplulukların new age zırvalarını yaydığı, gerçeğin yitirildiği bir çağda yaşıyoruz. Yok olmak bir yana önümüzdeki dönemde özellikle semavi dinlerin nicel olarak daha da genişleyeceği bir ortam var. Çünkü rakiplerine kıyasla daha derin bir düşünsel altyapıya sahipler. Rakiplerden kastım new age zırvaları ve bilimsel paradigma. Aslında akademik biçimsellik olan bilimin dine alternatif olarak sunulması da bir başka hayret verici durum.

Ben aksini düşünüyorum. Ruhçuluk gibi Yeni Çağ dinleri, semavî dinler artık insanları kesmediği için ihtiyaçtan doğmuş dinler.
Bilim sosuna batırılarak güncellenmiş bâtıl inançlar. Çağdaş dünyanın çağdaş olmak isteyen ferdi, inancın da çağdaş olanını tercih ediyor e hâliyle.
En az bin yıllık köhne kavramlarla kendini ifade etmeyi kendine yakıştıramıyor.
Kalksın bir deve çobanı gibi "nûr" mu desin durduk yere? Tabii ki "enerji" diyecek, "frekans" diyecek ve dahi "manyetizma" diyecek.
Ortada hiç bir sebep yokken bir Ortaçağlı gibi "cennet bahçesi" mi desin? Tabii ki "yüksek bilinç" diyecek.

Evet, semavî dinlerin altyapısı sağlam, edebî değeri kıyas kabul etmez ama 21. yüzyıl insanının edebiyatla pek işi yok zaten.
Güncel bir iki bilimsel terimle süslenmiş, öyle çok da insanı yormayacak, kısıtlamayacak, yargılamayacak inançlar kendisi için daha kolay ve pratik.

Önce eski ile yeniyi iyi niyetle sentezlemeye çalışacak. Çoğunlukla başaramayacak, kendisine karşı dürüstse birinden vazgeçmesi gerektiğini fark edecek.
Hele de bilimle ters düştüğünü gördüğünde geri bırakacağı inancı çok büyük ihtimalle eskisi olacak.
Gözlemlediğim kadarıyla Yeni Çağcılık, neredeyse her sınıfta eski dinlerden daha kolay yayılma ve gelişme imkânına sahip.
Tabii bir süre yenici takılıp daha sonra eskisine dönenler de var ama payı azdır diye düşünüyorum.

Türkiye'de bildiğimiz anlamda dindarlık azalıyor mu? Azalıyor. Birçok sebep sıralanabilir ama sebeplerin arasında AKP hükümeti filan yok.
"Bu hükümet çok kötü, dini istismar ediyor, bu yüzden dinden soğudum, ühühü" diyen de ne bileyim...
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 1 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Fikir Söyleşileri #3: Türkiye'de dindarlık azalıyor mu? - Yazar: uçan erişte - 25-07-2019, 05:46

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.