Sohbet: Oyun Sohbetleri #2: Oyunları %100 Olana Kadar Oynamak
st-oyun-transparan.png

Oyun Sohbetleri #2: Oyunları %100 Olana Kadar Oynamak

Strategyturk Oyun Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Sohbetlerinin ikincisine hoş geldiniz.
Bu konuda başarımları dahil yapılacak bir şey kalmayana kadar oyunları oynamak hakkında konuşacağız.
Bir sonraki oyun sohbet konusunda konuşulmasını istediğiniz konuyu Oyun Sohbetleri Konu Dizisinde belirtebilirsiniz.

oyun-ayrac.png

Tek kişili hikayeli oyunlardan online oyunlara hemen hemen her oyunun bir "%100" yaparak tamamen bitirilme durumu vardır. Elbette online oyunlarda bunun sınırı oldukça yüksektir. Örneğin mobalar için her kahramanı satın almak veya kart oyunları için oyundaki her karta sahip olmak; bunların üstüne oyundaki en yüksek dereceli lige ulaşmak gibi örnekleri daha da genişletilebilir. Ayrıca bu oyunların sürekli güncelleme aldıklarını da hesaba katarsak %100 yapılsalar bile bir süre sonra gelen yeni içerikler ile tekrardan oynamak gerektiğini unutmayalım. O yüzden bu konuda daha çok online olmayan oyunları %100 yapmaktan bahsedeceğiz ama online oyunlar hakkında da söyleyecekleriniz varsa yorum olarak yazmaktan çekinmeyin.

2.png

Hepimizin bir şekilde bitirdiği oyunlar vardır. Genel olarak oyunun ana hikayesini tamamladığımızda oyunu "bitirmiş" kabul edebiliriz. Ama ana hikaye kadar, hatta belki de daha çok vaktimizi alacak yan görevleri unutmamak lazım. Yan görevleri de yaptık diyelim peki ya başarımlar? Oyun içi başarımlar ve özellikle Steam başarımları bir oyunun %100 olması için önümüzdeki en büyük engellerdir desem yalan olmaz. Başarımların zorluğu bir yana, bazıları o kadar gereksiz ki bunlara ayrılan zamana gerçekten değer mi diye insan düşünmeden edemiyor.

3.jpg

Bu konuda aklıma gelen en ilginç örnek GTA San Andreas oldu. Milletin arabasını çaldığımız, çetelerle savaştığımız ve bankalar soyduğumuz oyunda "Oyundaki tüm at nallarını topla." şeklinde bir görev çıktığında niye dedim, niye böyle uğraştırıcı ve oyunla ilgisi olmayan bir şeyi yapayım dedim. İşin ilginci, tüm at nallarını topladığımızda ne ödül kazanacağımız da yazmıyordu (ya da ben hatırlamıyor da olabilirim). Merak edip az önce baktım ama spoiler olmaması için buraya yazmayacağım. İsteyen Google amcaya sorabilir. Neyse ödülü açıkcası beni hiç cezbetmedi. Tüm at nallarını internetten bakarak bile toplamak bayağı vakit alacak bir iş. Bu verdiğim örnek oyunun %100 olmasındaki zor adımlardan sadece biri ve bunun gibi örnekleri daha da sıralayabiliriz.

Varsayalım ki oyunu cidden %100 yaptınız. Daha fazla yapılacak bir şey yok. Peki daha sonra bu oyunu tekrar oynar mısınız? Şahsen bir oyunu %100 yapsam geri dönüp tekrar oynamam diye düşünüyorum. İlk oynayışımda %100 yapmaya odaklanmam, belki ikinci veya üçüncü oynayışlarımda eğer gerçekten değeceğini düşünüyorsam %100 yapmaya çalışırım ama bunun için sonunda çok iyi ödülleri bulunmalı. Yeni bir oyun için mekan, silah veya karakter aklıma gelen ödüller. Kozmetik ödülleri online olmayan oyunlarda gereksiz buluyorum.

4.png

Peki siz oyunları %100 yaparak bitirmeye çalışır mısınız? Eğer yapıyorsanız bundan kazandığınız ödüller ile tatmin oluyor musunuz yoksa sadece %100 olmasını bilmeniz yetiyor mu? Ne gibi ödüllerin olmasını tercih edersiniz?

oyun-ayrac.png

Sohbet Başlıkları
%100 Yaparak Bitirdiğiniz Oyunlar
Oyun İçi Başarımlar
Harcanan Zamanın Değeri
Tatmin Edicilik ve Verilen Ödüller
Tekrar Oynanabilirlik

oyun-ayrac.png

tTRiYax.png
[+] 4 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Oyun Sohbetleri #2: Oyunları %100 Olana Kadar Oynamak - Yazar: reddga - 23-04-2020, 20:55

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.