[MP] Victoria 2 - Multiplayer: Haziran 2020 (HPM)
(31-05-2020, 19:54)Mabella : Geçen mp'de ve sonrasında fransa'nın avusturya-ingiltere, sardinya savaşına müdahil olma çabası sebebiyle çıkan tartışmalar üzerine açıklama yapmak zorunda hissettim. Mevcut kurallar daha önceki mplerde denenmiş fakat mükemmel olmayan kurallardır. Daha iyisini oturup, tartışarak üretmek yerine "bence bu yapılan kuralın etrafından dolanmaktır, gm el atmalı" veya "bana göre kural ihlali ama.." diyip topu GM'e atarak zan altında bırakmak da hiç olumlu karşılamayacağım bir durumdur.

1. Maç oynanırken kural değişmez. Mevcut kurallarda bir savaşa böyle bir şekilde müdahil olmayı engelleyecek bir hüküm bulunmamaktadır.
2. Arkadaşlar kimse özellikle size karşı oynamıyor. Neden bana saldırmaya bu kadar hevesliler diye sormak için çok basit bir diplomasiye sahip bir oyun. Mplerde İtalya ilk defa kurulmuyor. İngiltere devleti İtalya'yı kendi etkisindeki Sardinya ile kurmak isteyebilir. Bunun için de illa ki sizinle savaşmak zorunda. Fransa da aynı şekilde güçlü bir avusturya yerine onu dengeyelebilecegi bir İtalya olsun isteyebilir. Bunun için her halükarda Avusturya'yı zayıflatmak istiyecektir. Tabi bunu yaparken eğer savaşa tüm güçleriyle katılmaya çalışırsa, kuzeydoğusundaki erken kurulmuş ve çok güçlü Almanya'ya toprak kaybedebilecegini de öngörmektedir. Sen de aynı şekilde Almanya'yı yanına çekip Fransa'yı ezmeyi düşünebilirdin. Almanya'nın mevcut durumu koruyup, güçlü bir Fransa- İngiltere istemeyeceginden eminim.
3. Fransa'da bu hamleleri yapan asıl oyuncusu değil, yedek oyuncusudur. Asıl oyuncusu ile yaptığım görüşmede, kendisini böyle bir savaşın Avusturya'ya haksızlık olacağını ve savaş cb araştırmasını iptal edecegini söyledi. Şimdilik bu durum engellenmiş sayılsa da ben başka bir mpde aynı şekilde yaşanabilecek bir olayda Avusturya oyuncusunun yapıcı olmak yerine yine topu gm'e atacağını öngörüyorum.
4. Yine Avusturya oyuncusu yaptığı açıklamada "Eğer kuralları uyacak iradeye sahip değilseniz ve de uygulamaya zorlayacak insiyatife sahip değilseniz o kuralları kaldırın çünkü insanların oyunun mahvetmekten başka bir şey yapmıyorsunuz" demişti. Bunu yargılamak kesinlikle etkinlik ruhuyla bağdaşan bir konuşma degildir. Gm zaten bir oyuncunun, diğerinin oyununu mahvettiğini görürse gerekli önlemleri almakla yükümlü.
5. Bu tür mplerde etik olmayan pek durum yaşanabilir ve yaşanmakta da zaten. Oyuna yeni başlamış colombia oyuncusunun, hedeflerini taa kuzey amerikadan asker çıkartıp baltalamak etik değildir. Aynı şekilde polonya eventinin varlığından dahi haberdar olmayan rusya oyuncusuna, askerleri hazırda tutup, isyan çıktığı gibi tüm gücüyle fransa'dan rusya'ya kadar gidip o oyuncuyu yıpratıp, ülkesinde isyanlar çıkmasına sebep olmak da etik değildir. Böyle oyunculara kurallar dahilinde bir yaptirim uygulama gücüm olmasa da, benzeri bir durum onların başlarına geldiğinde daha az yapıcı olacağımı da bildireyim.
6. Bu forumda düzenlenen etkinlikte sadece etkinlik kuralları değil, forum kuralları da geçerlidir. Hele ki etkinlik sonrası forum üzerinden bu kuralları ihlal edecek şekilde sataşma, alaya alma, yöneticilere veya kullanıcılara saygısızlık içeren sözler de cezasız kalmayacaktır.

Yazdığım sebeplere dayanarak Avusturya oyuncusu @SatanistKesenKedi etkinlikten çıkarılmıştır.

Bir diğer konu ise Çin'e geçmesini öngördüğüm @Menars ile ilgili kurallar dışında iş yaptığımın düşünülmesi. Çin bilindiği üzere medenileşmemiş ve oynanması yasak ülkelerden birisi. Çin'in medenileşip, hızlıca sanayileşip, dünya pazarını çökmesine sebep olabilmesinden dolayı oyuncu verilmemekte. Lakin ben inisiyatif kullanarak, kendisine de güvendiğim için ve oyuncu sayısının çokluğundan dolayı verebileceğim sınırlı ülke olması sebebiyle kendisine çin'e geçebileceğini söyledim. Eğer diğer oyuncular bundan rahatsız olacaksa ve etkinliğin ileri ki dönemlerde patlayacağını düşünmekteler ise kendisini başka bir ülkeye alabiliriz. Lakin ben sorun olmayacağını düşünüyorum. Umarım da yanılmam

Avrupa kıtası için söz sahibi olabilecek Fransa neden benim ülkeme karışıyor? Birebir bir şekilde kimseye karşı oynanmıyor demişsin @Mabella ama Fransa direkt hiçbir çıkarı olmaksızın bana karşı bir şekilde Meksika ile dostluk yapıyor. Bu bariz bir şekilde diplomasi değil oyunun başında Kolombiya'da oynayan arkadaşın olayları büyütüp bana karşı bir antipati yaratmasından kaynaklı. Fransa oyuncusu mesela Osmanlı'ya bile oraya saldırma diye ültimatom vermişti chatte. Toprak bağlantısı bile yoktu diye hatırlıyorum Osmanlı' nın saldırdığı devlet ile
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Victoria 2 - Multiplayer: Haziran 2020 (HPM) - Yazar: HulkSpider03 - 31-05-2020, 20:57

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.