Günlük: CK3 - Roads to Power: Nüfuz
pwZSE7X.gif

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu yazıda Roads to Power'daki nüfuz mekaniği tanıtılıyor.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/dev...i.1687086/ :Nüfuz yeni bir kaynak türü, siyasi sermayenizi ve Bizans gibi İdari yönetim biçimine sahip ülkelerdeki etkinizi yansıtıyor. Bu kaynak başkalarını manipüle edebilme becerinizi, lehinize sonuçlar elde etmek adına sahip olduğunuz kozları sembolize ediyor. Birçok yönden Nüfuz harcayarak başarılı olmanız mümkün, tabii ki bunun için önce Nüfuz elde etmeniz gerekiyor. Diğer kaynaklardan farklı olarak yoğun bir şekilde Nüfuz elde etmek oldukça zor.

Nüfuz İdari yönetim biçimine sahip ülkelerin kılcal damarlarını oluşturuyor. Güçlü bir İmparator veya üst kademe bir Vali istediğini yapmakta özgür gibi görünse de, işin hakikati bundan oldukça uzak. Bu kaynak İdari yönetim biçiminde kimin ne kadar hareket alanına sahip olduğunu gösteriyor ve gerçek anlamda güçlü imparatorlar nüfuzlarını kullanarak hükümdarlıklarını güvence altına alabiliyorlar, örneğin ordunun desteğini elde edip problematik valileri bu şekilde görevlerinden alabiliyorlar.

Görsel

Görsel

Farklı Nüfuz Seviyeleri Siyasi Planlarda ne kadar etkili olduğunuz hususunda belirleyici bir rol oynayabiliyor. Bu da yüksek nüfuza sahip karakterlerin gerçek anlamda siyasi manipülasyon ustası olacağı anlamına geliyor.

Nüfuz Kazanmak
Aylık Nüfuz kazanımınız ülkenizdeki konumunuza, manipülasyon becerinize ve planlardaki başarınıza bağlı. Aşağıda nüfuz kazanmanızı sağlayabilecek çeşitli faktörleri inceleyebilirsiniz:

Valilik Özelliği
Vali olduktan sonra karakterlerin görevlerinde ne kadar etkili olduklarını ölçmek adına oyuna Vali özelliği ekledik (Bizans'ta Strategos ismi kullanılıyor). Bu özellik kademeli bir şekilde aylık nüfuz kazanımı da sağlayan çeşitli bonuslara sahip.

Görsel

Süzerenin Konseyi
İmparatorun konseyinde koltuk sahibi olmak nüfuz sahibi olmanın en kolay yollarından birisi. Bu şekilde İdari yönetim biçiminde işinize yarayabilecek diğer bonusların yanı sıra aylık olarak nüfuz da elde edebilirsiniz.

Görsel

Valilik Sorumlulukları
Valiler çeşitli yollar aracılığıyla fazladan nüfuz elde edebilirler. Eğer bir idareciyseniz, öncelikli göreviniz sorumluluğunuzda olan bölgelerin denetimi ve yönetimi olacaktır. Eğer bu görevleri layıkıyla yerine getirebilirseniz en başta nüfuz olmak üzere çeşitli kazanımlar elde edersiniz.

İttifaklar
İttifaklar her ülke için önemlidir ve İdari yönetim biçimine sahip ülkeler bu noktada istisna teşkil etmezler. Eğer bir başka soylu ailenin hane reisiyle müttefik olursanız, bu size aylık nüfuz sağlar. Ne kadar çok soylu aile ile müttefik olursanız o kadar çok nüfuz elde edersiniz.

Görsel

Malikane Geliştirmeleri
Malikanenizin ana binası geliştirildikçe farklı miktarlarda nüfuz sağlar. Daha fazla nüfuz kazanmanızı sağlayan Misafir Odaları gibi iç ve dış binalar da mevcuttur.

Görsel

Görsel

Yerleşim Geliştirmeleri
Yerleşimlerinizde çeşitli binalar inşa etmek nüfuz kazanımınızı arttırabilir. Örneğin yeni İskerlet Avcıları binaları Akdeniz'e kıyı topraklarda inşa edilebiliyor ve aylık nüfuz sağlıyorlar.

Görsel

Nüfuz Harcamak
Şimdi nüfuz nasıl kazanılabildiğini öğrendiğimize göre, gelin nüfuzu nelerde harcayabileceğinizden bahsedelim. İlk olarak nüfuz hem kendiniz hem de aile üyeleriniz için Valilik elde etmenin en önemli araçlarından birisi, genellikle farklı şekillerde siyaset basamaklarını tırmanmanızı sağlıyor.

Konsey Pozisyonu Talep Etmek
İdari yönetim biçimlerinde vasallar nüfuz harcayarak konseyde koltuk sahibi olma talebinde bulunabiliyorlar. Bunu yapmak oldukça pahalı olsa da, çeşitli yollarla bu maliyeti azaltmanız mümkün. Aynı zamanda koz kullanarak pozisyon talebinde bulunabiliyorsunuz, bu da nüfuz kullanmaya nazaran daha ekonomik bir seçenek olarak öne çıkıyor.

Görsel

Örgütleşmeye Girmeye Zorlamak
Koza ihtiyaç duymadan, diğer vasalları nüfuz kullanarak örgütleşmeye katılmaya zorlayabilirsiniz. Taht talibi örgütleşmelerinde oldukça etkili olurlar.

Görsel

İttifaka Zorlamak
İttifak teklifinde bulunurken nüfuz kullanarak bu teklifi daha kabul edilebilir hale getirebilirsiniz.

Görsel

Arzuhalde Bulunmak
İdari yönetim biçimlerinde, süzerene bir arzuhalde bulunmak prestij yerine nüfuz harcar.

Görsel

Valiliği Güçlendirmek
Nüfuzunuzu kullanarak valilerinize yardım edebilir, bunun karşılığında görüş kazanabilirsiniz.

Görsel
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Valla bir dizinin yeni bölümünü bekler gibi topraksız karakterle oynama bölümünü bekliyorum. Bunlar fa güzel şeyler ama neredeyse 10 yıldır beklediğim bu özellik yanında bir hiç .s
[+] 1 üye MelaRossa nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu idari yönetim biçimini istediğimiz devlette seçebiliyor muyuz?
Ara
(22-06-2024, 11:46)Semavi7 : Bu idari yönetim biçimini istediğimiz devlette seçebiliyor muyuz?
Secilmiyordur da kabileden feodale gecmek gibi oluyordur bence.
[+] 1 üye casaryus96 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.