Laptop tavsiyesi
Gaming Laptop onerisi istiyorum.

Sogutma sistemi cok iyi olmali. Şimdiki bilgisayarimdan çok cektim bu konuda.

Ekran karti icin rtx4070 yada 4080

Islemci intel yada amd olabilir.

Ram 16 yada 32gb

Ssd 1 yada 2 tb

Ekran boyutu 17 yada üstü 

Bu ozellikleri karşılayan, tercihen tecrübe ettiginiz modeller icin tavsiye rica ediyorum
Ara
@yafeshan çıtayı çok yukarı koyduğun için cevap gelmeyebilir:) Malum kriz ortamı.

Ne aldığımı yazayım, sen üstüne ona göre karar ver.
Lenovo loq serisinden,
İ5/rtx 4050 95w/512 ssd/ 16 gb ram için 27k ödedim ama sanırım aldıktan 1 hafta sonra kampanya yapmışlar (trendyol'da) 25k fiyatı vardı.

Isınma testi: evet sorunlu. Ortalama rtx 40xx serilerinde 85 derece normal karşılanıyor.
Cihazda 4 farklı soğutma çıkışı olmasına rağmen, eğer hem işlemci hem de ekran kartı isteyen bir oyun olursa, fan çıkışının yanına ekmek koy. Kızarmış olarak alırsın :)

Sanırım laptop ne kadar donanımlı olsa da, parçalar çok yakın olduğu için ısınma derdi olacak.

Eğer game laptop yerine steamdeck benzeri bir şey bakarsan, bir nebze daha az ısınma sıkıntısı olduğunu duydum. (Sadece oyun içinse tabi)

Yok saydığın seviyede 60k/100k TL bir cihaz alıcam dersen, kaçarı yok, araştırdığım kadarıyla ısınma olacak malesef
Ara
Laptopda her türlü ısınma oluyor75 85 derece öp başına koy derecesi bu sıcaklarda. Ben 90 derede oynuyorum misal bg3'ü.
Ara
(28-06-2024, 21:57)Semavi7 : Laptopda her türlü ısınma oluyor75  85 derece öp başına koy derecesi bu sıcaklarda. Ben 90 derede oynuyorum misal bg3'ü.
Özellikleri nedir?
Ara
Geçen sene bu zamanlarda Asus Tuf Gaming A15 FA507XIA38 aldım 54 bin TL'ye. Amd Ryzen 9 7940HS, 32GB ram, 1tb SSD, RTX4070, Freedos, 15.6” 144Hz özellikleri var. Bir senedir aktif kullanıyorum. Oyun da oynuyorum, AutoCAD'de devasa boyutlarda projeler de açıyorum, Unity oyun motorunda büyük projeler de açıyorum, Adobe Premiere'de renderlar da alıyorum. Gayet memnunum. Bir tek ekran boyutu aradığınız kriterleri karşılamıyor.

Çok araştırmadım ama örnek olarak yeni modelini şöyle buldum. Bu bulduğumda işlemci yeni nesil. SSD 512gb, biraz daha bakılsa 1tb modeli bulunabilir.
76561198034761601.png
Ara
notebookcheck.net incelemelerine bakiyorum simdi. Oncelikli olarak yuk altinda sogutma performansina bakiyorum. amd ryzen 9lar guzel duruyor. Hem muadili intele gore cok daha ucuz.

@Craetus asus tuf guzelmis ama onlarin sogutmasi pek iyi degil diye aklimda kalmisti.
Ara
(28-06-2024, 22:30)Enesrar :
(28-06-2024, 21:57)Semavi7 : Laptopda her türlü ısınma oluyor75  85 derece öp başına koy derecesi bu sıcaklarda. Ben 90 derede oynuyorum misal bg3'ü.
Özellikleri nedir?
https://www.monsternotebook.com.tr/abra/...5-v13-1-1/
Ara
https://www.hepsiburada.com/monster-tulp...00004WGDS3

ben 40 bin tl ye almıstım, için soğuyacaksa dc de yayın yapayım monsterle ilgili şehir efsanelerinin yarısı yalan sadece dinamik gölgeleri kapatıyorum diğer tüm ayarlar en yüksekte fpsi de 144 de sabitliyorum gereksiz frekans üretiminden doğan ısınmayı da görmüyorum soğutucu kullandıgım taktirde gta5 gibi bikraç oyunda 80 90 derece aralıgını gördüm daha yükseğini görmedim bu bulundugun coğrafyaya göre değişebilir ben yaylada kullanıyorum
Ara
Marka olarak MSI ya da ASUS tavsiye ederim. Kendi sitelerinden istediğin minimum özellikleri sağlayan versiyonlarına bakabilirsin.
Ara
(28-06-2024, 23:16)yafeshan : notebookcheck.net incelemelerine bakiyorum simdi. Oncelikli olarak yuk altinda sogutma performansina bakiyorum. amd ryzen 9lar guzel duruyor. Hem muadili intele gore cok daha ucuz.

@Craetus asus tuf guzelmis ama onlarin sogutmasi pek iyi degil diye aklimda kalmisti.

Gayet yeterli soğutması olduğunu düşünüyorum. Cyberpunk 2077'yi ultrada açabiliyorum ancak en nihayetinde laptop bu. Haliyle 80-90 derecelere geliyor. En azından elimi koyduğum yerler ısınmıyor. Ağır iş yükü oluşturmayan oyunlarda fps limiti 60'a koyduğum zaman yük altındaki masaüstü bilgisayarlar gibi 55-60 derecelerde geziyor.
76561198034761601.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.