Etkinlik: EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka
valla ayağımı hep sağlam bastım. deyim yerindeyse yıl 1626 ve öyle vara yoğa saldırmadım. kazanamayacağım savaşlara girmemeye çalıştım. bir tek fransa ve mskova ile müttefik iken polonya saldırdı. moskova geldi fransa sattı beni. o zaman biraz zorlandım ama yine de wp aldım. sornasındaysa aptal moskova aisi gitti ingiltere ile ittifak oldu. beni bıraktı. beraber devam edebilsek commonun işi bitmişti çoktan. yalnız kalınca fransaya sığındım. ama o da ne rusyaya ne de commona gelmediği için öylece bekleyip ekonomik olarak güçlenmeye çalışıyoruz.son darbeleri sona saklıyoruz.

taktiğe gelince. isveçi yutmak için bir miktar toprağa ihtiyacınız vardır. bunu ya norveçi annexleyerek ya da livonian üzerinden novgoroda girerek sağlayabilirsiniz.sonrasında yokolan tötonları yeniden uyandırmak işinize gelebilir. fırsatını bulduğunuz vakit tötonlardan en azından bir parça toprak alın ve mümkünse geciktirmeyin. zira polonya ilk fırsatta yutar. asla koalisyon oluşacak savaş anlaşmaları yapmayın. bir kalemde silinebilir elinizdekini de kaybedebilirsiniz.bu bağlamda influence ideası hem pularınızı daha sağlam tutmaya hem de agresifliğe fayda sağlayacaktır. rival almamışsa moskova mütefik olur. fransa uzun vadede olur. protestanlık patladığında eğer geçmişseniz protstan deevletler her türlü müttefik olacaktır. osmanlıyı kulanırım derdine düşmeyin. osmanlının rivallediği batılılar muhtemelen müttefiklik isteyeceklerinizdir.

protestanlığa geçişte acele etmeyin. eğer isveçte patlarsa isveçle beraber geçersiniz. eğer geçmemişse geçmek ve ona geçişi emretmek pek hoş olmayan durumlara yol açabilir. siz en iyisi protestanlığa kadar isveçi yutun gitsin. başınıza bela olmasın.

protestanlık için ayrıca imparatorluğun din durumunu da iyi takip etmek lazım. amcera arayışına girmeyin.ama uzun vadede avusturya ile uğraşmak istemiyorsanız hre din savaşını kazanmanızı öneririm.

danimarkanın neredeyse tüm ideaları denizcilik üzerine. bu yüzden askeri açıdan oldukça zayıf bir devlet. ben ofansifle başladım defansifle devam edeceiğim. sağlam bir ordu için danimarkanın hayli askeri idea alması gerekebilir. denizciliğe gelen bonuslarıyla ingiliz donanmasını dahi yenebilecek güce erişmeniz mümkün.

ben polonya litvanyayı yokedecek fırsatı bulamadığım için değerlendiremedim. siz bu fırsatı yakalarsanız acımayın ve common + moskova daıtın. moskovayıdağıtamazsanız iyi geçinmeye çalışın. biriken favorlarınızı trusta çevirirseniz ilerisi için daha sağlam bir müttefiklik bağı kurabilirsiniz. ben mesela fransa için yaklaşık 50 ffavoru trusta harcadım. şimdi ilişki nerdeyse hiç 150 nin altına düşmüyor. moskova ile bunu yapmayı unuttum. anında sattı ve rivalledi.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: Redtay - 31-12-2016, 13:51
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: ferevon - 31-12-2016, 16:11
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: jax61 - 01-01-2017, 03:58
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: jax61 - 02-01-2017, 06:24
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: jax61 - 02-01-2017, 22:24
EU4 - Haftanın Ülkesi #30: Danimarka - Yazar: Ferreke - 28-06-2018, 19:51

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.