Hanedan Oyunu: Habsburg Hanedanlığı
FRIEDRICH V VON HABSBURG

Görsel

GİRİŞ  - ENKAZ

Nihayet uyguladığım suikast başarılı olmuştu ve ölmek bilmeyen babamı hem Avusturya Arşidüklüğünün başından hem de Kutsal Roma İmparatorluğunun başından atmıştım. 65 yaşına kadar hüküm süren babamın hükümdarlığında ülke ekonomisi ciddi zarar ediyordu ve enflasyon tavan yapmıştı. Dün gibi hatırlarım danışmanlarımızın " aman İmparatorum paraları çarçur etmeyelim her ay zarar ediyoruz " demesi üzerine babamın "hiç sorun değil Anton, Tirol'deki altın madeninden bozdurur bozdurur harcarız, tükenecek değil ya" diyişini. Üstelik İtalyan kızlara olan düşkünlüğü hem İmparatorluğu hem de Avusturya Arşidüklüğü diplomatik alanda zayıf bırakmıştı. Sarayda Ferraralı prenseslerin ne işi vardı? Avusturya neden Ferrara ile kraliyet evliliğine sahipti? Habsburg hanesinin son üyesi benken ve benim ölümüm durumunda Arşidüklüğün ve daha önemlisi İmparatorluğun başına Trastamaralar geçecekken, tüm bu kızlar bizden kimle evliydi? Diplomatlarımız neden batı Almanyada bir köy olan Aachen'le diplomatik ilişkilerimizi geliştiriyordu? Koca Avrupada devlet mi kalmamıştı?

13 İmparatorluk vilayeti İmparatorun otoritesi altındaki ülkelerin himayesi altında değildi. Yani İmparatorun otoritesi yok sayılıyordu, Berlin'in hemen aşağısındaki Neumark kenti babamın iktidarında "müttefiğimiz" Polonyalılara peşkeş çekilmişti. Bunu da Polonya ile olan Kraliyet Evliliğimizle ve saraydaki Leh hatunlarla ilişkilendiriyorum.

Yanı başımızdaki Macaristan Krallığında da tahtı Burgonya hanesinin gayrimeşru bir koluna, Trastamaralara kaybetmiştik. Bu da yetmezmiş gibi 10 sene içerisinde kadim Venedik Cumhuriyetine ve Papalık Devletine son vermezsem İtalya'nın Kutsal Roma İmparatorluğu'nu terkedeceği gerçeği soğuk su etkisi yaratmıştı ve sanki alacak toprak sayısı azmış gibi bir de bu devletlerle uzun mu uzun ateşkes antlaşmalarımız vardı.

İş başına geçtiğim gibi aylık 5 altını cebe indiren Johann Leopold'u işten çıkardım ve yerine 1.2 altın + akbile gecegündüz çalışarak asker kapasitemizi yükseltecek olan kadim dostum Georg'u getirdim. Ülkenin yönetimi pek önemsenmediğinden yönetim konusunda danışmanımız ise bulunmuyordu. Hemen Almanya'nın derinliklerinde bulunan çocukluk arkadaşım Viktor'u Viyana'daki sarayıma çağırtıp kendisini üretimden sorumlu bakan yaptım. Onun sayesinde tüm ülkenin üretkenliği %10 arttı. Ancak babamın yarattığı enkazı toparlamaya yeterli değil.

Zamanımız azdı, ancak bizi asıl zorlayan az olan zamanın da gerisinde kalmamış olmamızdı. Papalık gibi dinle yönetilen teknolojiyle alakası bulunmayan devletler, Almanya'nın içlerindeki köyler dahi 7. seviye askeriye teknolojisine sahipken Avusturya ne yazık ki teknoloji 5'teydi...

Ancak tüm bunlar Friedrich V von Habsburg'u yıldırmayacak! Avrupa'ya kimin İmparator olduğunu bir kez daha göstereceğiz.

DEVAM EDECEK.
[+] 5 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Habsburg Hanedanlığı - Yazar: jax61 - 30-10-2015, 01:22
RE: Hanedan : Habsburg Hanedanlığı (Katılım Bekliyoruz) - Yazar: Duman - 05-11-2015, 02:59

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.