Sohbet: Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi
Demokrasi üzerinde çok şey yazılabilecek ilginç bir olgu bana kalırsa, bu gibi tartışmalarda özellikle Churchill'in demokrasi hakkında söyledikleri aklıma geliyor: Demokrasiye karşı en güçlü argüman, ortalama bir seçmenle girilen 5 dakikalık sohbettir. Demokrasinin ideal bir şekilde işleyişi için demokrasi başta olmak üzere belli değerleri sindirmiş ve kültürünün bir parçası haline getirmiş bir halka sahip olmanız gerekiyor. Evet monarşilerle kıyaslandığında, ülkenin kaderinin tek bir adamın ağzından çıkacak söze bakmaması her zaman daha tercih edilesi bir şey gibi görünse de, bu tek adamın Kral olsun veya başka bir şey, verdiği kararların ve ülkenin bu kararlardan etkilenişinin her zaman demokrasi düzeninde alınan kararlardan ve ülkenin durumuna olan etkisinden kötü olmayacağını düşünüyorum. Yani diktatör de olsa "doğru diktatör" ve demokrasi de olsa "yanlış demokrasi" olabiliyor belli şartlar gerçekleştiğinde. Demokrasiyi ideal kılan husus bana kalırsa "haketme" faktörüdür, eğer halkın %60'ı veya %70'i seçime katılan bir unsura oy veriyorsa, o unsurun kararları doğrultusunda o ülkenin başına gelenler benim gözümde hakedilmiş şeyler oluyor çünkü halkın bir kefilliği durumu söz konusu. Ve bence bu "haketme" faktörü "doğru yönetim biçimi" tartışmalarında hakettiği değeri görmeyen unsurlardan birisi.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

Bu Konudaki Yorumlar
Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Sezar - 22-04-2018, 11:28
RE: Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Raijin - 22-04-2018, 11:58
Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Awake - 22-04-2018, 14:22
Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Kaiser-i Rum - 22-04-2018, 15:21
Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Sezar - 30-04-2018, 18:57
RE: Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Dionysos - 02-05-2018, 10:37
RE: Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Duman - 02-05-2018, 14:05
Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: hadjibaba - 11-05-2018, 23:51
RE: Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: basileus - 27-06-2018, 19:54
Kültür Sohbetleri #4: Demokrasi - Yazar: Sezar - 29-04-2020, 22:49

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.