EU4 - İmparatorluklarınız
@HUNTERMAN

Aslında CW kurmayı düşündüm ama polonya ile müttefiklerimiz ortaktı o yüzden kasmadım.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
Ben bu oyunu oynarken her zaman gerçeklikten uzaklaşmayarak oynamayı tercih ettim. Mesela geçen sene oynadığım son EU4 seferim buna çok iyi bir örnek. Töton Şövalyeleri ile en zor zorlukta başladım seferime.

Tamamen barışçıl bir politika yürüterek oyunun başında Bohemya ve Moskova ile ittifak kurdum oyun sonuna kadar ittifakımız gelişerek bütün dünyaya örnek olacak bir dostluğa dönüştü. İlk amacım HRE girmek oldu Polonya ve Litvanya tehdidinden dolayı. Sonrasında ölü demenin hafif kaldığı Töton Şövalyeleri ekonomisini canlandırmaya çalıştım yaklaşık bir 200 yıl. Prusya'yı kurduktan ve mezhep savaşını Bohemya'nın da katkılarıyla kazandıktan sonra biraz genişlemenin zararının olmayacağını düşünerek doğu tarafında müttefikim Moskovaya kadar olan bütün toprakları alarak müttefikim ile arama kimsenin giremeyeceğini göstermiş oldum(aynı zamanda Moskova'nın Rusya olmasını da engelledim tabi bu hamlemle. Biraz da p*ştluk yapmak lazım ahahahaaha).  

Doğu bittikten sonra sıcak denizlere indim. Osmanı batıdan tamamen temizledikten sonra kendi haline bıraktım. Orta doğu çukuruna girmeye hiç niyetim yoktu. O da olan biteni anlamış olacak ki batıdan atıldıktan sonra batıya doğru hiçbir hamle yapmadı, doğuya doğru yardırmaya baktı. 

Aynı zamanda bir yandan da İskoçya'yı ve küçük Avrupa ülkelerini aldım. Her ne kadar Bohemya ile müttefikliğimiz dillere destan olsa da fazla yayılmasına elimden geldiğince engel olmaya çalışarak dizginlemeye dikkat ettim ve etrafını temizlemeye çalıştım. En son olarak Fransa'ya girmiştim ki bana verilen sürenin sonuna geldim. En zevkli oyunlarımdan biriydi.

6a123678967c048a399c7619cd47d271.png

dad70019faf7d1d333ce66610ef3c2fc.png

Moral ve Disiplin

pnYX3q.png
[+] 1 üye Shades Of Black nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başarım Aktif Olunca ıronman iconu pasif oldu anlamadım neden teşekkürler paradox
99ADE0A97667E98B694569A594E84B8C730870A6
[+] 2 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Screenshot_16.jpg

Nihayet wc atabildim.

Screenshot_14.jpg

One Faith baya zor açıkçası. Yeni sürümde vassallar ve koloniler din değiştirmiyor. Bağımsız devletlerin bile din değiştirdiklerinden şüpheliyim. Tüm dünyayı tek başıma çevirmek baya zor. Belki Müslüman bir devlet ile deneyip trade bölgelerini otomatik çevirtmeliydim.

Screenshot_12.jpg

Tabi bi de kolonilerin toprağın dinini kendisi çevirmediği gibi bize de çevirtmemesi meselesi var. Ona hiç değinmiyorum.
Sic Parvis Magna
[+] 5 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendi topraklarını isyan çıkartarak çevirtebilirdin.
Ara
"Jewish Germany"

20190411222106_1.jpg
Ara
(11-04-2019, 22:25)BeRDuSH : "Jewish Germany"

20190411222106_1.jpg

Hitlerin kemikleri sızlıyor :joy:
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
DEVLET-İ ALİYYE 1480

Kiev, Kırım ve Atina vassal. Uzun süre kuzeye yöneldim. Şimdi biraz da güneye yöneleceğim. Memlük'ü delirtmeden tabii. Litvanya bitsin Moskof'a kafa atacağım. İyi gene koalisyon yemedim hiç. 1 yıldır belki daha fazladır oynamıyordum. 

ZX0O2k.jpg
Ara
DEVLET-İ ALİYYE 1524

Polotsk, Smolensk ve Kırım vassal. Sonunda Polonya'yı Litvanya'yı ve Moskof'u etkisiz hale getirdim. Bundan sonrası kafalarına vurup ellerinden almaca. Sırada Memlük var inşallah. Arka arkaya iki fotoğraf attım ki fark belli olsun.

MVraO1.jpg
Ara
@alpth guzel gidiyorsun, memlük savaşından sonra direk timura yönel bence. bu arada batıda macaristanı azıcık dövmen iyi olabilir
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(15-04-2019, 09:57)madly : @alpth guzel gidiyorsun, memlük savaşından sonra direk timura yönel bence. bu arada batıda macaristanı azıcık dövmen iyi olabilir

Macaristan da tabii ki plan dahilinde. Sadece Avustuırya'nın Bohemya'nın İtalyanların falan aesi azalsın diye bekliyorum. Venedik'in elinde ne varsa aldığım için delirdiler. Sırbistanı da Macar'dan aldım zaten.
Ara
DEVLET-İ ALİYYE 1560

Kırım, Smolensk ve Lucca vassal. Moskof'u sildik. Litvanya'yla silmeyi biraz sonraya erteledim vakit olmadığı için. Memlük'ü dövmeye devam. Timur'a da yavaştan ilerliyoruz. İki kere mi ne koalisyon yedim ya da bir kere. Bir kere de ben daha rahat hareket edebilmek için Dulkadir üzerinden koalisyona savaş açıp kafa attım. Bu sayede 2 sene sonra rahat rahat yiyebileceğim Dulkadir'le Kazan'ı.

P1gN95.jpg
Ara
(16-04-2019, 02:57)alpth : DEVLET-İ ALİYYE 1560

Kırım, Smolensk ve Lucca vassal. Moskof'u sildik. Litvanya'yla silmeyi biraz sonraya erteledim vakit olmadığı için. Memlük'ü dövmeye devam. Timur'a da yavaştan ilerliyoruz. İki kere mi ne koalisyon yedim ya da bir kere. Bir kere de ben daha rahat hareket edebilmek için Dulkadir üzerinden koalisyona savaş açıp kafa attım. Bu sayede 2 sene sonra rahat rahat yiyebileceğim Dulkadir'le Kazan'ı.

P1gN95.jpg

O değil de ingilterede neler oluyor öyle  :smile: :smile:

ingilizleri adadan şutlamak üzere olan iskoçya

Etiyopyayı Yiyen Adal

10 devletli HRE

ilginç bir oyun olmuş
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(16-04-2019, 03:18)madly :
(16-04-2019, 02:57)alpth : DEVLET-İ ALİYYE 1560

P1gN95.jpg

O değil de ingilterede neler oluyor öyle  :smile: :smile:

Statüko halinde. Ne İskoç ilerliyor ne İngiltere. Bayağıdır aynı.
Ara
Bugün şans üstümde herhalde. ilk wc hedefini bir de hre ile denemek için avusturya açayım dedim. Önce Bohemyayı  pu aldım, Sonra macaristan kendi isteğiyle Pu düştü. En sonda burgundy pularıyla beraber bana kaldı. 

kPrXYP.png
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
Şanslı bi başlangıç olmuş. Wc için HRE en ideal mekaniklerden. Devamını da görmek isterim.
Sic Parvis Magna
Ara
Shadow Kingdom eventini engellemek için Kuzey İtalya'yı küçük devletlere bölüp gerekli yerleri Koalisyon yemeden zorlanmadan kendime aldım. Eventi engelleyip Papa'ya Roma'yı teslim ettim. Şimdiki hamlelerimde kararsızım açıkcası. İlk idea Diplomatik, ikinci olarak Din açtım. Din merkezleri ortaya çıkana kadar Fransayı mı traşlayayım, Osmanlıyla mı dalaşayım karar veremedim.

Yıl 1487

kPCaqe.png

@altnkurt
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(16-04-2019, 23:51)madly : Shadow Kingdom eventini engellemek için Kuzey İtalya'yı küçük devletlere bölüp gerekli yerleri Koalisyon yemeden zorlanmadan kendime aldım. Eventi engelleyip Papa'ya Roma'yı teslim ettim. Şimdiki hamlelerimde kararsızım açıkcası. İlk idea Diplomatik, ikinci olarak Din açtım. Din merkezleri ortaya çıkana kadar Fransayı mı traşlayayım, Osmanlıyla mı dalaşayım karar veremedim.

Yıl 1487

kPCaqe.png

@altnkurt

Bu Avusturya'yla oynamak çok zor. Zaten genel olarak HRE içinde oynamak aşırı sıkıcı. İyi gene başarılı bir oyun oluyor demek ki.

DEVLET-İ ALİYYE 1583

Bugün fazla oynayamadım ama galiba 2-3 kere koalisyona kafa attım. İlkinde süreyi tam ayarlayamadığım için nimetlerinden faydalanamadım ama yeni çıktığım koalisyon savaşı sayesinde Kazan'ı yiyeceğim bir kaç sene sonra nihayet. Macar'a girdim. Wallachia ile Hırvat vassal. Ben saldım. Büyüteceğim. Lucca'yı vassallıktan, Tunus'u da müttoluktan attım. Gereksiz yük oluyorlardı.
BakBpM.jpg26b0X2.jpg
Ara
Evet açıkcası Osmanlı - Timur gibi bam bam vura vura ilerleyemiyorsun en başlarda. Bir de resmen bebek bakıcılığı yapıyorsun Hredeki bütün devletlere. 50-60 tane prenslik, ne savaşları bitiyor ne isyancıları.
                                                                                                                   76561198251634340.png
Ara
(17-04-2019, 08:44)madly : Evet açıkcası Osmanlı - Timur gibi bam bam vura vura ilerleyemiyorsun en başlarda. Bir de resmen bebek bakıcılığı yapıyorsun Hredeki bütün devletlere. 50-60 tane prenslik, ne savaşları bitiyor ne isyancıları.

İngiltere veya İspanya ally ise Fransa'nın içinden geçmen daha iyi olur.Din savaşında hem Otto hem Fransa ile uğraşmak çok zaman kaybettiriyor.Olabildiğince Dip rep. kasıp İngiltere, İspanya, Rusya gibi ülkelerin pu düşmesini bekleyebilirsin.Fransa topraklarını kendine al, din savaşından sonra oradan vassal salarsın.

Bu arada cw'yi arada tokatlaman lazım.Brandenburg'u ally alıp Prusya kurması için gereken toprakları din savaşından sonra verebilirsin.%120 disipline sahip Prusya din savaşını etkileyebiliyor.
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.