EU4 - İmparatorluklarınız
Ming
Diplomasi odaklı oynadım. Britanya toprakları için province warscore cost reduction stackledim. Osmanlı genişlemesin diye Safeviler ile müttefik oldum (Ming ile oynarken oyun boyunca herhangi bir savaşta müttefiğe ihtiyaç duymuyorsunuz).
eu3zf6z.jpg
g3thjgo.png
fo1ppp9.png
Ara
Boğdan-Romanya (Dracula's Revenge)
Eflak ile başlamak zor olacağından Boğdan'ı tercih ettim. Roman's Invasion eventi gelmeden Lehistan ile müttefik oldum (Burada önemli bir nokta var, eğer Lehistan Litvanya'yı PU alırsa topraklarınıza göz dikiyor, müttefik kalamıyorsunuz, Lehistan Litvanya ile birleşmemeli). Eflak'ı yutup bir iki müttefik daha buldum. Hersek'e no cb savaş açtım, savaş bitmeye yakın Bosna da Hersek'e savaş açtı, Hersek'i vassal alıp Bosna'nın topraklarını da aldım. Bu esnada Osmanlı Bizans'ı yutmasına rağmen başkentini İstanbul'a taşımadı, imparatorluk olmadı. Osmanlı, Venedik ve Macaristan'dan gerekli toprakları alıp oyunu tamamladım.
lr9qnql.jpg
[+] 1 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Antemoro (Where are the penguins?)
Antemoro müslüman olduğu için Kilva ile müttefik olabiliyorsunuz, bu sayede enstitü yayılım bonusu alıyorsunuz. Adayı temizledikten sonra anakarada altın madenleri için Mutapa'ya no cb saldırdım (sahil şeridinde toprağı olmadığından core yapılamıyor, bu yüzden önce komşusu olan küçük devletlerden birini vassal aldım. Vassalınıza komşu olan düşman topraklarını kendinize alabiliyorsunuz). Kilva beni rival seçti, onu da annexledim. Bir an önce Ümit Burnu'nu kolonize edip Güney Amerika'ya gittim, sonra da Avusturalya'ya. Osmanlı ile kimse bana saldırmasın diye müttefik oldum.
9q56lr6.jpg
rfpats9.png
[+] 5 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Alodia (Kushite Restoration)
Kolay bir başarımdı. Hızlıca komşu küçük devletleri yuttum, sünni isyanını tetikleyip müslümanlığa geçtim, Osmanlı ile müttefik olup başarımı tamamladım.
g3grq96.jpg
[+] 2 üye Salomon nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Baya eğlenceliydi ...
Ancak gereğinden fazla güçlü olmus özellikle askeri açıdan fazla op
e8ua45k.jpg
[+] 3 üye CengizHannn nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
mm2aky3.png

377aeal.png

başarım yüzdesi az olunca zor sandım ama çerezlik başarım çıktı
[+] 2 üye taylanhavertz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
USA WC
usawc.png?ex=662fbff4&is=662e6e74&hm=528...b9393a8cd&
[+] 6 üye BeRDuSH nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
mad7em0.png

4k9lfw3.png
[+] 6 üye taylanhavertz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1y7qzhn.png
hsteikq.jpg
İmparator olana kadar ve imparatorlukta reform hareketlerini durdurana kadar çok eğlenceliydi( protestan olur din savaşı ile imparator olurum demiştim ama şansım yaver gitti katolik olarak kalıp imparator oldum) sonrası çok sıkıcı ve bir hayli beklemeli bir oyuna dönüştü. Sıkıntıdan 2 3 büyük devletle aynı anda savaşıyordum en son. Ama kesinlikle İsveç en eğlenceli ilk 5 devletten biri.
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
[+] 3 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
?imw=5000&imh=5000&ima=fit&impolicy=Lett...rbox=false
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
afi3a3s.png

k8571fo.png
[+] 3 üye taylanhavertz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

oynadığım oyunun sonuna geldim güzel ve zevkli bir oyun oldu
Ara
Ara
i6hn722.png

lcldoxu.png
[+] 4 üye taylanhavertz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
lugn4oy.png
4u9kkdn.png
Timur Babür oyunu. Çok sıkıldım DLC cırt şu anlık
Onen i-estel elyë, ú-chebin estel anim.
[+] 2 üye Tusalant nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni DLC ile gelen horda görev ağaçlarından sonra oyunu bir kez daha deneyeyim dedim. Mançu başlangıcı dışında önceden hiç hordalarla oturup oynamadığım için ne beklemem gerektiğini bilmiyordum, Oyrat ile başladığım oyunda yegane zorluk ile karşılaşmadım. Ülkeyi salak saçma yerlerden çıkıp 1k 1k kuşatan yapay zeka dışında genel olarak dümdüz bir oyun geçirdim, Mutlakıyet Çağı'ndan önce Moğol İmparatorluğu'nu kurma başarımını çok geç görmesem ona kasabilirdim fakat ben başarımı gördüğümde çağın başlamasına birkaç ay kaldığından onun dışındaki tüm horda başarımlarını almış oldum. Yapay zeka Ming aşırı kötü oynadığından size herhangi bir tehdit teşkil etmiyor ve kolaylıkla ezip geçebiliyorsunuz. Genel olarak görev ağacını beğenmedim, ağacın genişlemesi yerine yeni görevlerin eskisinin yerini almasından kaynaklı Yuan'ı 50-60 yıl gecikmeli kurmak zorunda kaldım çünkü Oyrat görevleri gereksinimleri bir tık saçma. Horda ağaçları olarak aradığımı bulamadım, normalde Tengrici kalmak istiyordum fakat görev ağacının saçma yapısı ve Moğol İmparatorluğu kurunca Çin İmparatorluğu'nun dağıldığını geç öğrenmemden ötürü Konfüçyüsçü oldum lakin istediğim sonuçları alamadım.

yYrAFC6.png
WhaW8Am.gif
[+] 4 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kvklvds.png

d3k8iem.png
[+] 3 üye taylanhavertz nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.