Evrim mi Yaratılış mı?
Metafizik ne zamandan beri Bilim'in açıkladığı bir şey oldu ? Dinler, akılda başlayıp akılda biter. Bir inançtır. Düşünebilen her varlık bir din icra edebilir. Hak yahut gerçeğin ne olduğu vicdan ile alakalıdır. Bilim'in açıklamaya uzak ya da eksik olduğu bir tür mucizeler ise tamamen İnanç'a bağlıdır. Asla ve asla inanılması için bir bilimsel gerçeğe ihtiyaç yoktur. Keza Dinlerin "mantıkta" gelişmesine veya düzenlemesine - evrilmesine - ihtiyaç yoktur. Çünkü çoğu dinde yaratıcı herşeyi geçmiş ve gelecekteki herşeyi yoktan var etmiştir. Bu da olmuş ve olacak herseyin yaratıcı tarafından bilinip ortaya koyulması demektir. Bilim ise zaten var olan, belki de gözünüzün önünde uzun yada kısa zamandır duran şeyin ortaya kanıtlarla desteklenerek cikarilmasina yardımcı olur.

Yukarıdaki cumlelerimde baştan aşağı bir din ismi vermedim çünkü Evrim her din için bir tartışmadır ve ileride kabul edilmesi zorunlu bir gerçektir. Kuranla bir sıkıntısı bulunmayan bir teori, yobazlasip din(ler)i saptirmaya çalışan bir takım kişiler tarafından yalanlaniyor. 

Yarın bir gün insanlar Evrim kesin olarak kabul edildiğinde ne diyecekler ? Dinler çöküş noktasına mı gelecek yoksa bu insanların yobaz olduğu mı söylenecek ? Eğer dinin Evrimi kabul etmesini bir Reform olarak görüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü reform eskimisin yerine gelir, onu diri tutmak icin ortaya koyulmuştur o Reform. Oysaki İslam Evrimi yalanlamaz ve karşı cikmaz. Evrim dünyaca kabul edildiğinde İslam'ın da bunu onaylaması yalnızca gerçek olanın ortaya çıkması demektir. Çünkü her kitap belki binlerce bilgi saklar yalnızca doğru gözle bakmak gerekir. Ben Kur'an'ı okudugumda Allah'ın yeri göğü nasıl yaratmis, firavun nasıl helak olmusu görmedim. Araya gizlice serpiştirilmiş ve yalnızca düşünen insanların görüp de hayret edebileceği şeylere inandım. 

Evrim ve Yaratılışın başı çakışıyor gibi gözükebilir. Lakin her bilimsel bilgide bir karanlık bulunduğu gibi evrimde de bir siyahlık ve o kitabın içinde bir gözle görülecek gizli bir bilgi vardır. Ve eminim bunların üzerindeki perdeler kalktığında Evrim ve Din'in ( en azından bir tanesinin ) uyum içerisinde olduğu gozukecektir. 

Bu arada Kur'an'a ve İslam'a daha fazla bağlanmama neden olan kişi bir Ateistti ve hala da ateist. Lakin ben onun sayesinde Kur'an'a ve İslam'a dogru gözle bakıyorum ve hakikati görüyorum. En azından buna inanıyorum, vicdanımi özgür kılıyor ve bilime engel olmuyorum, aynı Bilimsel bir kitap olan Kuran'da müslümanlara gerçekten emredildiği gibi.
[+] 7 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Konuyla ilgili çok bilgim, en azından bilimsel bilgim yok o yüzden Bilal'e anlatır gibi anlatırsanız sevinirim. Günümüz insanlarının çamurdan yaratılmış Adem ve onun kaburgasından yaratılmış olan Havva'nın soyunun üremesi ile meydana geldiğini savunan Kuran evrimle nasıl çelişmiyor?
Ara
Bunu Kuran savunmuyor işte.Kuranda buna dair bir ayet yok.
Ey Peygamber! Rabbinin meleklere şöyle dediğini hatırla: "Ben, kuru balçıktan, şekil verilmiş kokuşmuş çamurdan bir insan yaratacağım." Hicr 28
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
"Andolsun biz insanı kuru bir çamurdan, değişmiş cıvık balçıktan yarattık..."(Hicr, 15/26).
"İblis: `Ben bir salsaldan (kurumuş çamurdan) değişken bir balçıktan (Hamein mesnun) yarattığın insana secde edemem.` dedi."(Hicr, 15/33).
Gerek bu ayetlerde, gerek de senin verdiğin ayette bundan bahsediliyor işte, nasıl buna dair bir ayet yok ?
Ara
Kaburgadan yaratılma olayı yok yani.Çamur olayına takıldıysan insanın topraktan yaratıldığını ima eder ve yaratılmaya devam ettiğini.Basit bir örnekle İnsanın vücudundaki şeylerin toprakta olduğunu (yediğin içtiğin şeyler yani) söyler.Burada kafana takılan kısım nedir onu anlıyamadım.Direk heykeltıraş gibi anlarsan olayı tabi yanlış anlaşılır.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
Ara
Görüşlerim değişti.
[+] 2 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Menars Bahsi geçen ayetlerde anlatılmak istenen insan vücudundaki şeylerin toprakta olduğu olabilir, bu konuda kesin bir şey söyleyemem. Fakat ilk anlamlarıyla bakarsak senin reddettiğin heykeltıraş yaklaşımına daha yakın. Bu ayetlerden senin çıkarımını yapmak ve diğer çıkarımları reddetmek aşırı varsaymaktır.
Ara
@Probang

Uzmanlık alanım teoloji değil lakin temel kavramları, argümanları ve tartışmaları gayet iyi biliyorum. İnanmamak da bir inançtır. Bir şeye inanmak nasıl bir tercihse,  inanmamak da tercihtir. Sonuç olarak ateizm bir inançtır.

Deizm hakkında bir şey söylemedim ve söylemek de istemedim zaten. Hangi cümlemden böyle bir algı oluştu ayrıca merak ettim. Tanrı oladabilir olmaya da bilir diyorum ben. Daha ne diyeyim.

İnanıyorum dediğim kısma takıldıysan, korktuğum için inanmak istiyorum, islam dini hak din ise (ki bu görüşe yakınım) o dine mensubum diyorum. Dini inkar ettiğim yok. İnkar etsem zaten tanrıya da inanmam. Zira anlamı kalmıyor benim adıma. Korku temelinde düşünüyorum, tanrıya inanıp dini inkar edersem zaten yanacağım vaat ediliyor.

Ateizm derneği kurucularına gelirsek bir programda kıvıra kıvıra " ya tanrı oladabilir olmayada bilir" minvalinde bir cümle kurduklarını çok net hatırlıyorum. Bu saatte uğraşmak istemediğim için söz konusu videoyu aramadım.

O zaman şunu da soralım evrim teorisi hakkında. Darwin'in kitabını yazdığı ağaçkakan örneğini ele alalım. Bir ada düşün. Yaşam şartları standart. Bu standartlara uymak için evrim geçiriyor canlılar. Bu değişim rastgele mutadyonlarla ortaya cıkıyor. Peki milyon yıl sonra canlı türü niye o kadar fazla olabiliyor o coğrafyada. Bir süre sonra evrimin durması veya daha doğru ifadeyle tek tipleşmesi gerekmez mi? 

Bu kısma kadar olan tartışmadan çok memnunum ve üslubundan rahatsız olsam da herhangi bir sıkıntı yok. Lakin son kısımda sinir uçlarıma dokunuyorsun. Zira niyet okumaktır bu yaptığın. Benim korktuğumu veya fikrim değişir diye okumadığımı nereden çıkarıyorsun. Tanrının olmadığını bilsem benim için büyük bir mutluluk olur zira din benim yaşam tarzım adına bir engel. Ben dindar biri olmasam da yinede dikkat etme zorunluluğunda hissediyorim kendimi.

Tarih bölümünde bu tarz yorumları ben yapıyorum. Zira olay belli ne olduğu belli. Olmuş diyor adam, öyle bir şey yok, cahilsin diyorum çünkü yok. Lakin teoriler üzerinden konuşup çok kesin sonuçlara varmak sağlıklı değil. 

Son olarak neyi savunduğunu da tam olarak anlamış değilim. Yani ne anlatmak istiyorsun, evrim vardır mı diyorsun, tanrı yoktur mu diyorsun. Türlü gibi oldu ortalık.
Ara
Aslında varsayım yaptığım yok.Kuran bütün olarak bakılacak bir kitaptır.Yaratılış ile ilgili ayetlere bakarsak yaratılışın aşamalı olduğu topraktan ve sudan geldiğimizi anlıyabilirz.Kuran´da önemli olan husus bütüne bakarak yorum yapmaktır.
Victor Hugo
Ara
Görüşlerim değişti.
Ara
Şu dediğim yorumu yüzyıllar önceki alimler söylüyordu diyen kardeşim elmalılidan aldım o yorumu.Şu konuda hemfikiriz balçıktan balçık bildiğimiz üzere toprak şu karışımı ancak bu aşamalı değildir.Allah ol dedi ve oldu.
Toprak su diğer şeyler belli bir zamanla Adem babamızı oluşturdu dersen Aden aleyhisselam ilk insan olmaz Ol deyince olduran yaratıcıyı da saf dışı bırakmaktadır.Müslüman olup buna nasıl inanırsın.
bunu ortaya çıkaranlar da tıpkı ılımlı islam diyenlerde ki anlayış aynıdır.Müslüman gençleri yozlaştırmak.

Diğer konu İslam tarafsız bakmayı önlüyor diyene.Müslüman olmayana Kurandan örnek vermem saçma olur.Biz islama inanıyoruz bize olmadığını açıklamış.
Önceden evrimcilerle müslümanlar arasında tartışma olurdu girmezdim konuya.İslama vakıf olan biri onun anlayacağı şekilde anlatır.Ne yazık ki benim o kadar ilmim yok.
Müslüman olup buna inanan kardeşim o dinlediğiniz hocaları değiştirin bu emir değil iyi dilektir.

Son olarak Müslüman olana desen namaz yok oruç yok karıya kıza bakma var zina karşıdakinin rızası varsa serbest nefs ister bak müslüman olarak söylüyorum biz istesek de doğru olanı inkar edemiyoruz.
İnanmayan kardeşlerime de Allah inşallah onları İslamla buluşturur.
Ara
Öncelikle Hz.Ademin ilk insan olduğunu sana inandıran şey nedir ? Kuran´da ilk peygamber olduğu yazıyor ve peygamberler bir topluma gelir.Dediğin alimde çok yakın bir zamana ait bir alim değil bu arada.
Victor Hugo
Ara
"Allah sizi (Hz. Âdem`i) bir topraktan, sonra bir meniden (Hz. Âdem`in neslini) yarattı." (Fatır, 35/11).
"... sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere: 'Âdem`e secde edin.' dedik..." (Â'raf, 7/11).
[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Adem parantez içinde farkındaysan orada Ademe lafzen birşey yok mealciler işine geldikleri gibi ekleme yapıyorlar sadece....
Victor Hugo
Ara
Sanılanın aksine Kuran'daki çamur atfı da Evrimle örtüşen bir şey olabilir.

Mâlum, dünya ilk ortaya çıktığında son derece yüksek sıcaklıklara sahip bir magma topuydu. Zamanla soğuyarak bilim adamlarının "Kara Dünya" dediği bir evreye geçti. Yani üst katmanı tamamen soğumuş lavlardan oluşan kayadan bir kütle. Suyun oluşmasıyla canlılık büyük ölçüde ivme kazandı.
Şimdi, bu çamur dediğimiz şey binlerce senede un ufak hâline gelmiş kaya (mineral) parçacıkları ile suyun karışımından ibaret.
O kaya parçacıkları henüz canlılık oluşturacak bir potansiyele sahip değil. Ancak su büyük bir çözüngen görevi görüyor.
Çamurun içerisinde kat kat kil tabakaları bulunuyor. Moleküler yapısı esnek ve su sayesinde bu katmanlar sürekli hareket hâlinde. Yani Türkçesiyle cıvık.

Bilim adamları bu esnek kil tabakaları arasında suyun içinde yüzer hâldeki moleküllerin milyonlarca olasılığı denediğini ispatladılar.
Bunu düz bir olasılık hesabı olarak görmemek gerek. Sonuçta atomların ve moleküllerin birleşebilmeleri için son yörüngedeki elektron sayıları temel ölçüttür. Yani her atom bir çeşit anahtar ve kilittir. Bileşik oluşturabilmeleri için sadece kendi son yörüngesine uygun atomlar veya moleküllerle bir araya gelebilir. Çamur gibi mükemmel bir ortamda yüzen parçacıklar sıcaklık, basınç, elektron bombardımanı (yıldırım) gibi şartlar sağlandığında daha karmaşık molekülleri ve aminoasitleri oluşturuyor. Hatta canlıların temel yapıtaşı olan haberci RNA molekülleri dahi oluşarak protein sentezi başlıyor.

Evrim'i kabul etmeyenlerin ortak noktası şu: "Yea o kadar trilyonlarca olasılık nasıl kendinden oluşuyor?"
Hâlbuki evrende sınırlı sayıda element var. Kara Dünya öncesinde yüksek sıcaklık ve basınç etkisinde oluşan yeni elementler hariç olmak üzere tabiat şartlarında bu elementler sınırlı şartlarla sürekli bir araya gelebilecek potansiyele sahip. Çünkü bir X elementinin Y elementiyle birleşebilmesi için son yörüngesindeki elektronların uyumlu olması lazım (yani kabaca elektron toplamı 8 olmalı). Uyumluysa birleşiyor, değilse birleşmiyor.

Kara Dünya sonrasında bu elementlerin tamamı (atmosferdekiler hariç) kayalarda bulunuyor. Ancak adı üstünde kaya. Öyle duruyor. Zamanla birçok nedenle ufalanıp toz, kum ve toprak hâline geliyor. Ve suyla birleştiğinde içinde katrilyonlarca mineralin yüzdüğü, oradan oraya sürüklendiği ve birbiriyle kimyasal etkileşime girip moleküller oluşturduğu bir yapı ortaya çıkıyor. Evet, çamur, yani kaya+su bileşimi canlılığın oluşmasında büyük bir rol oynuyor.

Kuran'da yaratılış bahsinde çamura ve suya atıflar var. Bu, Müslümanlar için büyük bir fırsat. Söz konusu ayetleri bu şekilde yorumlarsanız çelişmediğini görürsünüz. Hem dininizi yüceltebilir hem de bilimsel bir gerçeği kabul etmeme gafletinden kurtulursunuz.
Ha, "Hayır efendim, çamurdan iki eliyle yoğrulup pişirilmiş heykele üflenince insan ortaya çıktı ve ilk insanın ve kardeşlerinin çiftleşmesiyle bizler meydana geldik." diye yorumluyorsanız zaten siz olasılık hesaplarına girmeye hiç kalkmayın. Yani ilginç olan şu. Yukarıdaki mitolojiye inanıyor ve bunu mantıklı buluyorken moleküllerin kanıtlanmış bir şekilde bir araya gelmesini makul görmüyor.

Evrim insanlara neye inanıp neye inanmamaları gerektiğini öğütlemez. O dinin işi...
Burada inanç iki şekilde devreye girer:
Ya tüm bu varoluşun bu kadar ince planlanmış olduğunu görünce "Bunun arkasında bir güç olmalı!" der ve teist ve/veya deist olabilir.
Ya da "Madem bunlar kendiliğinden oluşuyor, e öyleyse bir Tanrı'ya ne hacet?" deyip ateist olabilir.

Kişisel fikrim ise tüm bu işleyişin amacı ne? Zamanında bir yıldız tozuyken şimdi bu foruma ileti gönderebilen bir kişiye dönüşme fikri, isteği veya arzusunun maksadı nedir?
Bilim büyük ölçüde "Nasıl?", "Ne zaman?" ve "Nerede?" sorusuna yanıt veriyor. Ama "Niçin?" sorusuna yanıt veremiyor. Şimdilik...
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 6 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Şüphesiz, Allah Katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "ol" demesiyle o da hemen oluverdi. (Al-i İmran Suresi, 59)
Bu da son örneğim ben elimden geleni yaptım.Kardeşim daha fazlası kötü şeylere sebep olacak.Bilirsin ki sebep olan işleyen gibidir.Allah bizi doğru yoldan ayırmasin selametle
Not:Araştırmadan bilmeden ilk insanın Adem aleyhisselam olduğunu kabul ederdim.Neden ademoğlu dendiğini düşünmek aklıma bile gelmedi.Sayende öğrenmiş olduk.Kpss beni bayağı uzaklaştırmış onu da görmüş oldum
Ara
54:45'ten sonrasına bir bakın: https://www.youtube.com/watch?v=Duxg3ApfQSs
2:26:40'ı açıp dinleyin: https://www.youtube.com/watch?v=tK2k00U-Mrc
Ara
Öncelikle bilim bazı şeyleri kesin olarak bilirken bazı şeyleri çözemediğine herkes hemfikir.

Ben ise çoğu kişinin yanılgıya düştüğü bir kkonuya değinmek istiyorum:
Aslında Allah'ın yaptığı her şeyin bilimde bir açıklaması vardır. İnsanların bu konuda yanılgıya düşmesinin sebebi anlatılan mucizelerin, olayların bilim tarafından henüz açıklanamamış olmasıdır. Fakat sonsuz kudret ve ilim sahibi bir tanrının yani bilimi yaratan, ölçüyü koyan kişinin bilimi bilmemesi mümkün değildir. Bilimde olan her ilerleme Kur'an da da çözülmelere yol açıyor. Belki ileriki zamanlarda Kur'an daki şeyleri çözeceğiz belki de çözemeyeceğiz. Fakat Kur'an'ın tamamını kesin olarak bilimle açıklayamadığımızdn ve elimizde Kur'an'ın Allah tarafından gönderildiği bilgisi olduğundan bize de Allah'ın -nasıl yaptığını- öğrenene kadar "inanmak" ve araştırmaya devam etmek düşüyor...

Furkân, 2. Ayet: O öyle bir ilâhtır ki, göklerin ve yerin hükümranlığı kendisinindir. O hiç çocuk edinmedi, hükümranlıkta ortağı yoktur. O, her şeyi yaratıp bir ölçüye göre düzenleyerek takdir etmiştir.
[+] 1 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evrim sayesinde tonla ilac uretebildik, biyolojide bilinmeyenleri bilebildik.

Peki soruyorum size yaratilis teorisiyle sacinin teli gozuken kadinlari taslayarak öldurmek disinda ne yaptik?

Bugun evrim teorisinin yasaklandigi malum ortadogu ulkelerine bakiyorum kadinlara yapilan katliamlarin haddi hesabi yok. 

Evrimin bize kazandirdiklari ortada, yaratilisin bize kaybettirdikleri  belli.

Evrimsel yaratiliscilik ayri tabii baskalarina saygi duyan kimseyi öldurmeye calismayan insanin basimizin ustunde yeri var dini milleti ne olursa olsun.
Ara
Hooovv yukarıdaki mesajda ne oldu yav? Rönesans tablosu gibi :/

Körükörüne yaratılış demiyorum da yaratılış fikrinden yola çıkarak kimi taşladın kimin saçına ne oldu orda!?
[+] 3 üye Aytaç nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.