[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Sürekli ağlaman, yenilince "mızıkçılık" yapıp oyundan ayrılman falan bunları anlayabilirimde. İzmirlilerle problemin nedir senin ya. :)
Ara
Adam gibi yenseydin ben hala MP'de olurdum ama senin yapamayacağın bir şey bu. Mesele yenilmek değil. Mesele senin gibi rahatsız edici oyuncularla aynı oyunu oynamak.

Bu genel bir kanı benim bir derdim yok. :Cry
G0kMNN.png
Ara
(27-08-2015, 13:26)GaulTurk : Bu tüm yaptıklarını İzmirli oluşuna vuruyorum.

Neyi varmış bu kadar İzmir'in ya merak ettim şimdi.
Ara
Bende İzmirliyim, bende merak ediyom neyimiz var bizim diye. :p
Ara
Bizim bi İzmirli arkadaş vardı Awake'yi ona benzettim ordan geldi. :Cry
G0kMNN.png
Ara
GaulTürk şu an izmirdeyim yaptığın yorumlardan sonra burada halk ayaklandı seni protesto ediyorlar  :Cry 

Ya adam awake'ye kızıp öyle Söyledi bir anlık öfke yani abartmayın.
Kaderimiz neyse o
Ara
(27-08-2015, 14:11)GaulTurk : Adam gibi yenseydin ben hala MP'de olurdum ama senin yapamayacağın bir şey bu. Mesele yenilmek değil. Mesele senin gibi rahatsız edici oyuncularla aynı oyunu oynamak.

Bu genel bir kanı benim bir derdim yok.

Senin kadar sorunlu, sorun yaratan bir insan daha tanımadım hayatımda. Yenilmek neden bu kadar koyar ki bir insana? Alt tarafı oyun.

(27-08-2015, 14:46)burak2327 : GaulTürk şu an izmirdeyim yaptığın yorumlardan sonra burada halk ayaklandı seni protesto ediyorlar  :Cry 

Bir insan birine kızdı diye tüm şehre söver mi? Sorunlu işte.
Ara
Al işte :Cry Alt tarafı bir oyun olsa karşındaki oyuncunun da emeğini düşünüp ittifakının oyununu heba edip eğlencesini kaçırarak oynamazdın. Müttefikim olup beni kullanarak toprak kazanıp beni de hançerlersen bu oyun ve eğlence olmaktan çıkar. Benim karşıma düşman olarak doğru düzgün gelip savaş açıp hakkınla kazansaydın başımın üstünde yerin vardı.

Hahah adama İzmirlisin dedik, tüm şehre sövdüğümüzü söyledi :Cry  Nasıl bir suçluluk psikolojisidir bu, kendisini yansıttım sövme olarak algıladı :P
G0kMNN.png
Ara
Güldürdünüz gene :)
(27-08-2015, 14:52)Awake :
(27-08-2015, 14:11)GaulTurk : Adam gibi yenseydin ben hala MP'de olurdum ama senin yapamayacağın bir şey bu. Mesele yenilmek değil. Mesele senin gibi rahatsız edici oyuncularla aynı oyunu oynamak.

Bu genel bir kanı benim bir derdim yok.

Senin kadar sorunlu, sorun yaratan bir insan daha tanımadım hayatımda. Yenilmek neden bu kadar koyar ki bir insana? Alt tarafı oyun.

(27-08-2015, 14:46)burak2327 : GaulTürk şu an izmirdeyim yaptığın yorumlardan sonra burada halk ayaklandı seni protesto ediyorlar  :Cry 

Bir insan birine kızdı diye tüm şehre söver mi? Sorunlu işte.
Bir anlık sinir ile adam öldürenler var bu ülkede. Tamam bu bir oyun ama bazen fazla kaptıra biliyor insan ayrıca Gaultürk haklı oyun ahlakı diye bir şey var.  Müttefiklik bozarsın ama hemen arkasına da savaş açıp düşman kesilmezsin.
Kaderimiz neyse o
Ara
(27-08-2015, 15:08)GaulTurk : Al işte :Cry Alt tarafı bir oyun olsa karşındaki oyuncunun da emeğini düşünüp ittifakının oyununu heba edip eğlencesini kaçırarak oynamazdın. Müttefikim olup beni kullanarak toprak kazanıp beni de hançerlersen bu oyun ve eğlence olmaktan çıkar. Benim karşıma düşman olarak doğru düzgün gelip savaş açıp hakkınla kazansaydın başımın üstünde yerin vardı.

Hahah adama İzmirlisin dedik, tüm şehre sövdüğümüzü söyledi :Cry  Nasıl bir suçluluk psikolojisidir bu, kendisini yansıttım sövme olarak algıladı :P

Dostum ben finnoya girdiğimde o zamana kadar ortak hareket ettiğimiz Odessa tüm ordusuyla bana hücum etti. Adama ana avrat sövmem gerekiyor senin mantığına göre o zaman. Fırsatçılık denen birşey var. Sorun onun saldırması değil, sorun senin fazla güvenmen. Bir oyun için fazla güvenmişsin demek ki.
Ara
(27-08-2015, 15:12)burak2327 : Bir anlık sinir ile adam öldürenler var bu ülkede. Tamam bu bir oyun ama bazen fazla kaptıra biliyor insan ayrıca Gaultürk haklı oyun ahlakı diye bir şey var.  Müttefiklik bozarsın ama hemen arkasına da savaş açıp düşman kesilmezsin.

Oyunun içindeki olayları bilmeden, prensipleri okumadan yorum yapmayın beyler, taraf tutayım derken komik duruma düşüyorsunuz. Prensiplerde komşu oyuncular müttefik kalamaz diye bir madde var, dibimde devasa bir vassal devlet oluşturunca arkadaş prensipler uyarınca müttefikliği bozdum, üstüne de en büyük vassalına Support Independence attım, asla savaş açmadım. Arkadaş sorunlu olduğu için anlayamıyor böyle şeyleri.
Ara
Adam tüm oyununu senle ally olmak üzerine kurmuş, daha sonra istediği olmayınca sızlanarak oyundan ayrılıyor. Böyle oyuncuları MP'ye almak çok tehlikeli. Oyuna alınırsa dahi aman ally olmayın daha sonra başınızın etini yer.
Ara
Miltiades senin yorumlarını es geçiyorum kardeşim, anlıyorum seni. Awake benzeri bir harekette de sen bulunmuştun ve yine tartışmıştık, ondan böyle körükörüne Awake'yi destekliyorsun ikidir.
Birbirlerini destekleyenler belli, hep aynı kişiler. Bir de asla müttefik olmayın ve oyuna almayın demiş, asıl müttefik olunmaması gerekenler bunlar. Müttefikine toprak kazandıran ile mi müttefik olsunlar yoksa sizin gibi müttefikinin vassal'ına support atanla mı.

Support atınca tüm loyal vassal'larım da %100 ile bağımsız olmaya çalıştı. Bakın kendisi ortak büyük düşman yoksa ittifak olunmaz diyor; 1. kendisi Great Parthia ile müttefik olmuş ortada hiçbir güç yok, 2. madem ittifak kalınamıyor derdin nedir de ardından 1 ay geçmeden tüm vassal'larımı ayaklandırıyorsun, sebebini söyleyip ittifaklığı kes ve bi nefes al. Ki öncesinde de Carthago support attı (düşmanım ve ayrıca ortak düşmanımız), eyvallah dedim, tek başıma girdim ve yendim. Savaş biter bitmez bu arkadaş müttefikliği bozup benim zor zamanımda bir daha support attı :Cry . Bana çok güçlendiğimi söylüyor, kendisi 3 katım toprağa sahip ve bol bol genişleme alanı var biz tek yönde vassal'lar ile zar zor oynuyoruz, borç batağındayız. Yorumu size bırakıyorum. İttifak olmayacaktın benimle bunları yapacaksan bu kadar basit, mesele kaybetmek değil çocuk değiliz.
Prensipleri kılıf olarak kullanma kardeşim, bu yaptıkların zor durumdaki güçsüz ittifakını bitirmektir. Ayıp.

Bu arada "Benden korktuğu için MP'den ayrıldı" dediği için yazıyorum. Yoksa derdim değil laf anlatmak.
G0kMNN.png
[+] 2 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-08-2015, 15:41)GaulTurk : Miltiades senin yorumlarını es geçiyorum kardeşim, anlıyorum seni. Awake benzeri bir harekette de sen bulunmuştun ve yine tartışmıştık, ondan böyle körükörüne Awake'yi destekliyorsun ikidir.
Birbirlerini destekleyenler belli, hep aynı kişiler. Bir de asla müttefik olmayın ve oyuna almayın demiş, asıl müttefik olunmaması gerekenler bunlar. Müttefikine toprak kazandıran ile mi müttefik olsunlar yoksa sizin gibi müttefikinin vassal'ına support atanla mı.

Support atınca tüm loyal vassal'larım da %100 ile bağımsız olmaya çalıştı. Bakın kendisi ortak büyük düşman yoksa ittifak olunmaz diyor; 1. kendisi Great Parthia ile müttefik olmuş ortada hiçbir güç yok, 2. madem ittifak kalınamıyor derdin nedir de ardından 1 ay geçmeden tüm vassal'larımı ayaklandırıyorsun, sebebini söyleyip ittifaklığı kes ve bi nefes al. Ki öncesinde de Carthago support attı (düşmanım ve ayrıca ortak düşmanımız), eyvallah dedim, tek başıma girdim ve yendim. Savaş biter bitmez bu arkadaş müttefikliği bozup benim zor zamanımda bir daha support attı :Cry . Bana çok güçlendiğimi söylüyor, kendisi 3 katım toprağa sahip ve bol bol genişleme alanı var biz tek yönde vassal'lar ile zar zor oynuyoruz, borç batağındayız. Yorumu size bırakıyorum. İttifak olmayacaktın benimle bunları yapacaksan bu kadar basit, mesele kaybetmek değil çocuk değiliz.
Prensipleri kılıf olarak kullanma kardeşim, bu yaptıkların zor durumdaki güçsüz ittifakını bitirmektir. Ayıp.

Bu arada "Benden korktuğu için MP'den ayrıldı" dediği için yazıyorum. Yoksa derdim değil laf anlatmak.

Ben kimseyi bitirmedim, oyununu kendinden büyük vassallar kurarak oynuyorsan bu senin hatan, ben atmasam üstten Visigoth zaten Support Independence atacaktı vassallarına. Greater Parthia ile ittifak olmam oyunun başında Arabistan'da kurulan abes büyüklükteki ve 50k ordulu Najran'a karşı kendimi güvenceye almak istemem, yani kusura bakma ikimizi de tehdit eden bir büyük güç vardı, oyun okuman 0 olduğundan ötürü bu tip şeyleri anlayamıyor olabilirsin, es geçiyorum. Ben bir ülke yönetiyorum, kimseyi hayrına savunacak, koruyacak, genişlemesine izin verecek değilim, prensipler gereği ittifağı bozdum ve amaçlarım gereğince de güçsüz anında vassallarına Support Independence attım. Bu bir ahlak meselesi değil, EU devlet yönettiğin bir Grand Strategy, fetihlerde binlerce kadının tecavüze uğradığı, çocukların katledildiği bir dönemde geçiyor oyun farkındaysan, gerçek hayatla karıştırmayı bırak şu oyunu.

Daha öncede sırf iyi niyetimden sana özelden yazmıştım yapma böyle, insanlara hakaret etme, insanları yargılama, herkes tarafından antipati kazanıyorsun böyle yaparak demiştim. Anlaşılan çocuğa laf anlatmaya çalışıyormuşuz.

Burak2327'de yeni Sidekickin heralde, hayırlı olsun.
Ara
1. İsteyen istediği şekilde genişler, vassal ya da ilhak, kendini bu şekilde savunmazsın. 2. Varsayım yaparak kendini savunamazsın, çok saçma. 3. :Cry Najran yok olalı 30-40 yıl oldu. Najran dağılınca da Great Parthia ile müttefikliği bozup Support Rebels atsaydın ya kendine yakışır şekilde. 4. Her yorumunda bir sıfatını görüyoruz bu maddede de bencilliğini ortaya koymuşsun. Müttefik olduğun adamı savunmak zorundasın bu kadar basit. Eğer o müttefik sen daha battle kazanamıyorken gelip düşman ordularına "müttefiksin" diye kafa atıyor ve kazanmanı sağlıyorsa o adamı savunmak zorundasın, savunmayı geçtim o adamı böyle arkadan vuramazsın. 5. Kendi ağzınla itiraf ettin ama lütfen prensipleri kılıf olarak kullanma, komik duruyor. 6. Bu bir ahlak meselesi falan değil ilgisi yok, bu oyun ahlakı ile ilgili bir şey. Karşındaki oyuncunun bu hareketinden sonra neler düşüneceğini ve oyundan soğuyacağını bencilliğin sebebiyle düşünememiş olabilirsin. 7. Saçmalamışsın, sen de öyle düşünüyorsundur büyük ihtimal.

Hakaret etme diyorsun ama zaten burada görüyor herkes kimin hakaret ettiğini, antipati kazanan da belli, önemli değil ne dediğin.

Sidekick ne demek bilmiyorum ama birini destekleyene bu tür bir laf atamazsın.

Neyse artık bir şey yazmayacağım, zaman kaybetmeye değmez.
G0kMNN.png
[+] 1 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(27-08-2015, 10:07)Steafun : Vay arkadaş halen daha toprak kaybedip çıktı şeklinde ithamlar alıyorum. Benim multiyi terketme sebebim konulan prensiplerin yarısının çiğnenmesine ses etmeyen admin ve daha oyun başı saçma sapan şekilde kurulan üç kişilik clan müttefikliğinin üzerime gelmesiydi şunu anlayın bir zahmet artık.

23 kişi bulunan bir oyunda kural ihlalinde oyunu durdurup son save'e dönme gibi bir lüksümüz yok malesef, ben oyuncuyla konuşmuştum claimi olmayan toprakları sana iade edecekti ancak sen -49 prestijdeyim bu ülkeden daha adam olmaz dedin ancak şuanda AI Jandarids Anadoluyu birleştiriyor.

Öyle bir olayda oyun yöneticisinin genelden oyuncuyu multiplayerdan bağırarak kovmasını bekliyorsan bu da yapacağım şeylerden değil. Özelden konuştum adamla. 3 kişilik clan müttefiği dediğin adamlar da daha geçen multiplayera kadar birbirleriyle savaşıyorlardı.

(27-08-2015, 10:52)forgiven :
(27-08-2015, 01:52)Duman : Burada önemli olan "yıkıldı" diye oyuncu tarafından bırakılan ülkelerin AI kontrolünde şahlanışlarını izlemekten bıkmış olmamız. Oyuncuların belli olaylar sonrası hevesi kaçabiliyor, belli planlarla yönetilen ülkede bu planları imkansız hale getirecek gelişmeler yaşanınca " bu ülkeden daha adam olmaz " denilebiliyor ama bizim düzgün bir oyun için bunları minimuma indirmemiz lazım.

Oyunun başından itibaren Ilkhanate fiilen yıkıldı, Jandarids toprak kaybedip bıraktı, Warszawa toprak kaybedip bıraktı, Finno toprak kaybedip bıraktı, Almohad savaş kaybedip bıraktı, Yorkland toprak kaybedip bıraktı. Enosis Ellines muhtemelen ülkesinin halini görse daha devam etmez vs. vs.

Neden her kötü bir hadisede oyunu bırakıp gidiyorlar :/

Genel olarak singleplayerda sürekli kazanan, kazanmadığında savescumming yapıp bir önceki save'e dönüp tekrar deneyen arkadaşlar zor durumdayken ülke yönetmesini bilmiyorlar (bu lafım herkese değil) bu durumda ülkeleri bütünlüğünü halen koruyorken planladıkları bir olay gerçekleşmediğinde heveslerini yitirip " bu ülkeden daha adam olmaz " diyebiliyorlar.

Tekrar belirteyim bu MPde herhangi bir kural yok. Bu mp benim listelediğim belli prensipler var ve bu prensipler genel bir oyun anlayışını oluşturuyor, benle aynı oyun anlayışına sahip olmayan kişileri mplerde istemiyorum ve mpye katılan herkes benle aynı oyun anlayışına sahip olduğunu kabul ederek katılıyor ancak oyun içerisinde görüyoruz ki bazı oyuncular halen çocukça oynama peşinde olabiliyor bu oyunu. Bu kişilerden biri de burak2327, kendisi Osmanlı'nın Timur'a kankasını geçirip tüm İran topraklarını Osmanlı vassalı İran'a sattırdığı bir oyunda benim oyun yöneticisi olarak müdahale edip Osmanlı'nın vassalını serbest bıraktırmam sonrası bunu benim oyun içerisinde Osmanlı'dan çekinmem üzerine yaptığım bir hamle olduğunu söylemişti. İşin komik tarafı ben Britanyayım oyunda yani Osmanlıyla herhangi bir rekabet içerisinde değildim aksine müttefiktim. Bu hareketlerinden sonra oyuncunun multiplayerların sağlığı için zehirli doğasını idrak edip daha multiplayerlara dahil etmedim.
@GaulTurk

Banane kardeşim senin oyundan soğuyup soğumamandan, yeter yahu, seni avutmak için mi oynuyorum oyunu ülkemi genişletmek için mi? Oyunda yenildin diye insanların kişiliklerine laf atmaktan, zırlayıp ağlamaktan başka bir şey yaptığın yok. Oyun başından beri hiç bir playerla savaşa bile girmedin ama hala "oyun ahlakı, oyun ahlakı" diye zırlıyorsun ya, şu oyunda entrika, yalan, komplo olmayacakta hangi oyunda olacak? Bu kadar saf mısın?
Ara
Awake Gaultürk sana gerekli cevabı vermiş zaten ama bende bir kaç bir şey ekliyim. Mplerde karşıma çıkarsan vay haline açık net düşmanımsın kısaca oyun meydanlarında görüşürüz :)
Kaderimiz neyse o
Ara
İşte bu yüzden dumanın bu belli bişey çıkarınız yoksa mütefik olmuyın çünkü birden o mütefikin düşmanın olabiliyor ki nil çok belli afrika genişlemesi bitince olacaktı zanzibardaki oyuncuylada  mütefiktiler sanırsam 
aynı zamanda vassaların yokolması dramını dumanda yaşadı bu yüzden vassalarınızdan güçsüz olnuycaksınız en azından toplamlarının yarsından fazla gücünüz olacak dip puanla annexlenme bu yüzden geldi millet sırf vassal feed yapmasın oyun zorlaşsın diye
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.