[MP] EU4 - Multiplayer : Ocak 2017
Toprak satımı kesinlikle iptal mi ?

Geçen mp'de CW olarak elimde olmadan Theodoroyu vassallayan ai neticesinde onu annex etmiştim. Toprak bağım olmamasıyla birlikte karadenizde bir üstülük
kurma gibi bir niyetim de yoktu. Mecburen annexledim çünkü yer kaplıyordu ayrıca genişleme alanı yoktu, tüm karadeniz sahilleri osmanlı tarafından elegeçirlimişti.

Eğer mp'ye gelebilseydim Theodoruyu Osmanlıya satacaktım developmenti 35 duka'dan. Bu kural esnetilmesi zorunlu bir kural. Tarihte de yapılmış örnekleri var.

Çok uzağa gitmeden çeyiz olarak Germiyanoğlu topraklarının satılmasından bahsedebiliriz.

Tabi'ki ülke formlamaya gerek olan ve koloni kurulabilmesi için atlama noktası oluşturmak hariç

Ama eğer Polonya batıya doğru genişlemeyecek ve Prusya ile düşman olmayı düşünmüyorsa uzun vadede yahut savaş önlemek istiyorsa Danzigi satabilir.

Bana göre yukarıda yapılmış tüm tartışma yanlış hususlar üzerine ama saygısızlık olmasın diye birşey demedim. Yine de bu konuda ısrarcıyım.

Bu gişile 3-4 mp sonra yeni gelen oyuncunun sınırlarına asker yaklaştırılmasın gibi kurallar dahi görülecek gibi.
Ara
Threaten War diye bir seçenek var.

Ayrıca tarihsellikten bahsedip Polonya Danzig'i satabilir demen çok hoş olmuş :) Danzig'in uğruna dünya savaşı çıkarttı Lehler çünkü.
Toprak satışının yasaklanması en olması gereken şeydi bence. Gerçek tarihte görülmüş olsada oyunda gerçek tarihte olduğu ile alakası olmayan bir şekilde uygulanıyor. Bir süre sonrada zaten oyun al gülüm ver gülüm olayına dönüşüyor buda mp zevkini baltalıyor. O toprağı yapayzekanın alması oldukça şanssız bir olay ama genel olarak oyuncularda satacakları toprakları fethetmekten kaçınsınlar. Yoksa oyun savaş oyunu değil takas oyunu oluyor.
Ara
(23-01-2017, 00:26)altnkurt : @chaos10ur @Aeschyli Fikirlerime değer verildiğini görmek mutlu ediyor. O kadar şeyi boşa yazmamışım. Bu yöntemi en azından bu mpde deneyip artılarıyla eksileriyle görmüş oluruz. Beğenilmez veya suistimal edilirse yine farklı alternatifler düşünürüz.
Ben teknik ve ailevi sorunlardan dolayı 15 tatilde mpye katılamayacağım. 15 tatil bittiğinde hala katılınabilecek bir ülke olursa girer keyfime bakarım.

bende kullanılması gorusundeydim fakat ilk yaptımız onerilerin acıklıkları vardı ondan dolayı kabul edilmesin dedim hep. aeslinin ve sizin yazdıgınız maddeler kotuye kullanılabilirdi oyun esnasında bende onları acıklamaya calıstım. cunku sizin maddelerinizde yazan rivalin rivali , rivalin savasları muhabbeti işlerin dengesini bozardı hep onu soyledim. fransanın rivalleri olduda ingiltereye gondermedi ama ingilizin rivalleri fransaya para attıgı an oyun bası adaya cıkmıs ve super guc olma yolunda emin adım atan bi fransa olurdu onu anlatmaya calıstım. afrikada 1vs1 de oyun basında herhangi bir devlete yapılan para yardımı savasın seyrine buyuk olcude sekil verir onu anlatmıstım sanırsam anlasılamadım. yani dusuncelerimiz cok guzel ve iyi niyetli ama herkes boyle kullanmıyor o oyuna start verilince. tabiki bu dediklerim olasılık ama %1 bile olsa var yani ne yazikki. cunku (sozum meclisten dısarı kimse uzerine alınmasın) bizim oyuncularımız 1445 olsun dunya bizim olsun mantıgı oldugundan birini yenmek icin veya egosunu tatmin etmek icin yapmayacagı seyler yok , gercekten limitleri zorluyorlar hatta geciyorlar bile. biz sınırlama getiririz fakat insanız bizde gozden kacabiliriz herkes sonucta oyuna odaklanacak gm de olsun hostta olsun. surekli kim kime ne gonderdi diye takip edecek bosta biri olsa tmm ama oyuncunun hem oyunu kontrol etmesi hemde kendi oynuna odaklanması zor. aesliyle uzunca enine boyuna actık ve boyle karar aldık. örnek toprak satımında aesli ne dusunuyorsun dediginde direk sunu soyledim olası ingiltere playeri fransaya iskoctan kaldır garantini vereyim reconquestlerini derse ispanyaya gecmis olsun demistim. cunku ingiliz icinde aslında karlı iş iskocu belese yutma. ben cok mp de gordum bu anlasmayı %80 oranında boyle oluyor ingiltere fransaya verir topragı kendisi adayı alıp buyur sonradan artık duruma gore fransa ingiltere savası cıkar. ya da cogu zaman savas acmadan savas tehditini sozle yaparak 'bak o zaman saldırmayım bana buraları ver' deyip savasmadan 0 agresiflik alarak toprak satanlar oluyor. bazı seyleri yasadıgımdan tedbir amaclı hep yazılar yazdım sırf benim dediklerim dogrudur demiyorum ama yasadım gordum orda olduysa burda olmaz garantisini kim verebilir onu demek istemistim.
Ara
OCAK 2017 MULTIPLAYER
  1. @chaos10ur: Fransa
  2. @jax61: Vijayanagar
  3. @busbesman345: Portekiz
  4. @Kaiser-i Rum: Kastilya
  5. @Aeschyli: Moskova
  6. @iberkay: Brandenburg
  7. @Leon: Brunei
  8. @viciadotr: Bohemya
  9. @TRansef: İngiltere
  10. @mahoin12: Osmanlı
  11. @EthemSisli: Floransa
  12. @PCOyun: Avusturya
  13. @Bolshevik: Tunus
  14. @Evolvedin: Japonya
  15. @Warwars: Polonya
  16. @sezar5: Timur
  17. @MakroFaj: Etiyopya
  18. @Tigin Yusuf: İsveç
  19. @salih: Delhi
  20. @KaymakPürüzü: Memlük
  21. @napolyon94: Ak Koyunlu
  22. @Xepluper: Hollanda
  23. @sisisi: Butua

Aşağıdaki oyuncular yeniden ülke belirtmeli. Tavsiye edilen ülkeler:
  • Ming
  • Songhai
  • Cusco
  • Kırım
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Harita güncellendi arkadaşlar. Yarın saat 20:30'da lobi kurulur. 21:00 başlangıç saati ama daha erken gelmeniz rica olunur. Oyunu geç başlatmayalım.

3vZz2O.png
[+] 6 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1-)Kongo
2-)Songhai
3-)Mali
Ara
Japonya ile çok masum duruyoruz Doğu'da.
Ara
Arkadaşlar gelmeyecekler veya gelemeyecekler şimdiden bildirsin lobi ekranında mağdur olmayalım.
Ara
Harita gayet guzel olmus.Oyuncular dogal olarak Avrupa`da yogunlassalar da Afrika`ya Hindistan`a Endolezya`ya kadar oyuncu olmasi guzel.Bir tek Ming`i birisinin oynamasi bosluk dogurmus.yarin oyunda gorusuruz insallah.
Ara
@sisisi kilwa destek atıyor bağımsızlığına.. bilmem oynadınmı da.. butuaya çok aşırı kötü eventler geliyor. bir denemelik oynadım yani ülke felaket üstüne felaket yaşadı.. Allah kolaylık versin kardeşim.

umarım uzun soluklu bir oyun olur. arkadaşlardan ricam fiilien yıkılmadan lütfen oyunu terketmeyin.devamsızlık yapmamaya çalışın.

bu arada napolyon94 ün akkoyunlu olayını anlayamadım. umarım orda yaşamayı becerebilir :P
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Carib'e de şerhim var hajum, bakıcam gelebilirsem.
Ara
oynamamışsan oyun başı mutapa birkaç müttefik edinse de bir süre sonra ortalık karışıyor ve müttefiklikleri bozuluyor. kritik süreç kilwanın yıkılmaması , en azından sen bağımsızlığı alana dek. yoksa halin duman olur. kilwadan desteği aldıktan sonra mutapa yalnız kalır ise allah ne verdiyse vuruyorsun. 30 yıl sonra kilwa dahil her yeri alırsın.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Katılım var mı ve boş ve önerilen ülkeler neler acaba söyler misiniz? Ona göre katılayım ve ne zaman başlıyor acaba?
Ara
Ming boş, minge gidebilirsin.
Ara
Oyun başlayınca bi' el atında bağımsız olayım xd
Ara
Ming zor ve hiç oynamadım ama tamam olur. Ne zaman başlanıyor.
Ara
Dağıtımları duman yapıyor mingi bilmeyen geçmesin dağılmaya çok musait ulkedir
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Bende geliyorum da nerelere kaldı ?
A leader is a dealer in hope

Ara
Yukarda haritada bos gözüken yerler açıktir arkadaşlar. Öneri olarak Ayutthaya-Malacca-Uzbek-Bengal-Kırim vb ülkelere geçebilirsiniz.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.