[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015 [2]
hansa avrupayı ele geçirdi osmanlı commo savaşında commoya saldırıp toprak aldı 
rusyadan topraklar adlı
osmanlıdan viyanayı aldı
ingilteredenn londrayı aldı
fransayla müttefik

rusyayı tehtid etti
ben irandım benide etti ve osmanlı müttefikim satmam demiştim savaş başladı ve bende saldırdım

bundaan önce osmanlı commoy saldırırken hansa ve mütleri commoya saldırdı
tüm avrupa hansa liderrliğinde osmanlıya saldırdı
herkezle bi derdi vardı ve savaş açıldı ve kazanıldı
evet osmanlı commo rusya için tehtiddi
ben (iran) içinde hindistanda nnolcağı belli olmaz dedi ve osmanlı mütüm die girdim bu kadar basit.
Ara
Iyi yeni multi sistemini sevdim.
Ara
Evet yine geldik olayin basina. HAnsa bence de yanlis yapti. Birakacakti osmanli viyanadan oteye yardiracakti. Birakacakti rusya commonu full annex edecekti osmanliyla beraber.Birakacakti ingiltere tum hansanin marechlarini serbest biraktiracak avrupaya tekrar ingilizlerin cikmasini saglayacakti,afrikadan osmanli yine yardira yardira atlas okyanusuna kadar devam edecekti. Hayret ettigim nokta niye ruslarin taa cinin iclerine kadar ilerlemesine ses cikarmadi.

Hersey bi yana goze batan st petersburg , danzig londra ve viyana.

ha unutmadan parçalanmıs bir italyayi dusman almak yerine fransa aldigi icin o da ayri bir goze batti.Kaldi ki alinan topraklar ai ispanyadan koparak serbest kalmislardi.yani zaten oralar ispanya tarafindan fethedilmisti ama nedense o donemde goze hic mi hic batmadilar.

Koca oyun boyunca hansanin opyunculardan aldigi 4 toprak parçasi hansanin tehdidi sayildi ve hansanin yokolmasina sebep olan savasa sebep sayildi.Madem derdiniz toprkti savas basinda adam size bu topraklari sundu alip ciksaydiniz.

Amac o degildi ama hansayi yoketmekti. Hansanin marchlarinin onu savunmayacagini ve savas sonunda da full isgal ettiginiz taktirde serbest kalacaklarini biliyordunuz. Bunu bile bile full isgale gittiniz.kısacası adama yaşama şansı tanımadınız.

bahsettiginiz savaslarda adam sizden bir iki toprak alıp çıkarken siz full işgal ve ulkenin pertine neden oldunuz. aradaki farkı iyi gozetin artık ve savunmayı bırakın şu savaşı.
Ara
(13-08-2015, 01:22)Duman : Bu mp ile benim kurduğum multiplayerlarda  " kim olursan ol yine gel - multiplayer kalabalık oynayınca güzel " mentalitesinden çıkılmış " quality over quantity - az kişiyle oynayalım adam akıllı kişilerle oynayalım " mentalitesine geçilmiştir.

Multiplayerlarda kural olmaması bu yöne gidişatın bir göstergesiydi, bunla birlikte artık insanların " ben darkradın mplerine girmem " dediği dönemden de Darkrad'ın " ben X'i mp'me almam " dediği bir döneme daha geçiş yapmış bulunmaktayız. Burada son multiplayerda yapılan terbiyesizlikleri anlatmayacağım oturup ancak kimse Hansa'nın diplomatik mapa bakıp aldanmasın Hansa son 100 senedir marchlarını zor elinde tutan - 4 adet Rebellious vassala sahip bir ülke bu demek oluyor ki bu vassallar savaş durumunda Hansa'ya hiçbir şekilde yardım etmiyorlar.

Dediğim gibi bundan sonra önümüzdeki yol benim kendi oyun anlayışıma yakın bulduğum - İran'ın Hansa'ya savaş açıp 120k asker taşımak yerine oyun boyunca Osmanlı ile rekabet içerisinde olduğu, Rusya ve Commonwealth'ın kanka olmak yerine Commonwealth'in al kankam sen de batılılaş diye Danzig'i Rusya'ya verdiği bir MP yerine Commonwealth ve Rusya'nın oyun başından beri rekabet içerisinde olduğu ancak tüm dünyada bu rekabetler yaşanıyorken aynı zamanda hiçbir ülkenin de diğerinin canına kast eder bir biçimde şu hareketleri yapmadığı bir anlayış olması gerekiyor. Savaş dediğini sınırdaki 2 toprak için yaparsın - ben savaş başı teslim oluyorsam ülkeye benden isteyebileceği toprakları sunuyorsam ve bu ülke benim teklifimi bırak reddetmeyi cevap dahi vermeyip bana 250k ordu sürüyorsa başkentime burada bariz bir zihniyet farkı vardır - insanların da zihniyet farkı bulunduğu kişilerle eğlenebileceğini açıkcası zannetmiyorum.

Saygılar, mp esnasında kırdıklarımız olduysa affola.

açıkcası bunları diyosan avrupanında fransayla mücadele etmesi lazım fransa hansa commo mütlüğüde senin dediğinin içine girer. beni karşına aldıysan bende saldırırım bu kadar basit ing fransa savaşında ing yerine fransa destekleyip londrayı alıyorsun sonra bunu diyosun gerçekten ilginç. Fransa italyayı alırken yardım ediyorsun bunlar normal . Persia ottoman saçma ki önceden savaşıldı osmanlıyla diye biliyorum . Açıkcası bana kim inanır kim inanmaz bilmem beni kimsede tanımaz ama oyunda haksızlık yapılan taraf yok savaş istendi yapıldı kazzanıldı bu kadar basit . savaş sonrası ülkeyi dağıtan sensin . Dediğin gibi varsa sıkıntı mp girmem sorun yok benim açımdan bu oyunda herkez kaybetmeyi kaldıramıyor buda bi gerçek insanlara oyun esnasında argo vb konusan kişilerde belli ayrıca. Ben persim osmanlının yanında girerim dedim sana bana hindistanda nolcağı belli olmaz diye tehtid ettin napmalıydım beklemelimiydim benim hedefim hindistandı ve osmanlıyı yenemezdim diplomatik yoldan aramı iyi tutup kendimi sağlama aldım bu kadar basit . Devletleri biz yönetiyoruz siyasetide biz belirliyoruz . hansa avrupadaki devletleri sömürge yapıp fransayla hiç savaşmayıp dipdibe olmalarına rağmen saldırmadılar .Ama iran osmanlı saçma geliyor . Açıkcası güzel oyundu bunlar olmasa herkezin eline sağlık oyunda yenilmekte var yenmekte bunu kaldırabilmeli insanlar hep kazanamazsınız. 
Ara
Allah aşkına, başkenti düşene kadar teslim olmayan Hansa, savaş başlangıcında teslim olsa yine atardık 4 topraklık barışı. Şunu propaganda aracı olarak kullanıp durmayın artık.
Ara
(13-08-2015, 02:33)jax61 : Evet yine geldik olayin basina. HAnsa bence de yanlis yapti. Birakacakti osmanli viyanadan oteye yardiracakti. Birakacakti rusya commonu full annex edecekti osmanliyla beraber.Birakacakti ingiltere tum hansanin marechlarini serbest biraktiracak avrupaya tekrar ingilizlerin cikmasini saglayacakti,afrikadan osmanli yine yardira yardira atlas okyanusuna kadar devam edecekti. Hayret ettigim nokta niye ruslarin taa cinin iclerine kadar ilerlemesine ses cikarmadi.

Hersey bi yana goze batan st petersburg , danzig londra ve viyana.

ha unutmadan parçalanmıs bir italyayi dusman almak yerine fransa aldigi icin o da ayri bir goze batti.Kaldi ki alinan topraklar ai ispanyadan koparak serbest kalmislardi.yani zaten oralar ispanya tarafindan fethedilmisti ama nedense o donemde goze hic mi hic batmadilar.

Koca oyun boyunca hansanin opyunculardan aldigi 4 toprak parçasi hansanin tehdidi sayildi ve hansanin yokolmasina sebep olan savasa sebep sayildi.Madem derdiniz toprkti savas basinda adam size bu topraklari sundu alip ciksaydiniz.

Amac o degildi ama hansayi yoketmekti. Hansanin marchlarinin onu savunmayacagini ve savas sonunda da full isgal ettiginiz taktirde serbest kalacaklarini biliyordunuz. Bunu bile bile full isgale gittiniz.kısacası adama yaşama şansı tanımadınız.

bahsettiginiz savaslarda adam sizden bir iki toprak alıp çıkarken siz full işgal ve ulkenin pertine neden oldunuz. aradaki farkı iyi gozetin artık ve savunmayı bırakın şu savaşı.

Vassalların savunamaması bizim sorunumuz değil bilmiyoduk ayrıca. Ve toprakları teslim ettiğindende haberim yok. benim savaşa girmemdeki amaç osmanlının müttefiki olmam ve tehtid edilmem. 2.cisi de amaç toprakları geri almaktı bildiğim.
Ara
Neyse beyler yeter artık başlarım EU'ya size bir şey olmasın. Bir daha ki MP'ye oyuncular nasıl daha historical oynar, müttefiklikler nasıl daha historical oluşturulur buna kafa patlatırız. Gelin Alsancak'ta rakı balık yapalım, çıkıştada kabak tatlısı yeriz. (Ciddiyim.)
Ara
Neyi bilmiyordunuz. ondan mı support yapyordu commonla otto .Ya bu oyunu hiç oynamadın ya da sırf savaşını savunmak için geçerli sebep arıyorsun. . ingiltereye biz niye savas açtık. brandenburg supportu için açmadık mı.

hatta açmadan önce uyardık supportu kaldır diye.vallahi pes diyorum .Düzeltmeyi de boylece yapayim.İngiltereye savaşı ben değil hansa açtı ben de destek oldum.

neyse dediğim gibi yorgan gitti kavga bitti. haden hayırlı geceler...
Ara
WZb2R4.png

:/

Rakı balık senden se awake uçak masrafınıda karşıla geliyorum izmire
(13-08-2015, 01:37)jax61 : Fransa istatistikleri

ngEVlN.jpg

Tebrikler dostum. Benden aldığın bayrağı iyi yerlere getirmişsin. :heart:
[+] 1 üye SHD nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yalnız bu sadece bunla alakalı değil bence ben tüm mplerde şunu görüyorum.1-2 tane büyük ülke diğer ülkelere 2 toprak veriyor onları müttefiği yapıyor.Bazı oyuncular Tall büyüyorlar bunu tehtit olarak algılayıp her birlikte saldırıyorlar her oyunda bu oluyor.Oysaki at gözlüğü takmış arkadaşlar hiç etraflarına bakmıyorlarki kuşatılmışlar.Mesela bu oyun Hansa´nın Fransa ve CW ile müttefik olması zorunlu nedeni ise Rusya ve Osmanlı´nın açgözlü tavırları olduğunu düşünüyorum eğer İspanya´yı da oyuncu yönetiyorsa oda aşırı genişlemişti sonra AI geçti İtalya´yı falan verdi dediniz.Osmanlı her türlü İspanya´ya girmeli idi bu savaşa kim geliyorsa gelsin.Eğer savaşı Avrupa kaybetmişse burada ağlamanın faydası olucağını sanmıyorum.Kuzey Afrikayı ele geçirmiş Portekiz ve İspanya varken Osmanlı´nın ilk amacı burayı temizlemek olmalıydı.İran ve Osmanlı nasıl bir ilişki kurdu bilmiyorum ama Osmanlı daha güçlü olucağı yerde aşırı güçsüz durmuş Fransa´nın attığı istatistik ile zaten anlaşılabildiğini düşünüyorum.İstanbul ticaretini havaya uçurmak varken batıya viyana´dan sonra niye saldırmaya devam etti onuda anlamış değilim.Aslında Fransa ile savaşıp İtalya´yı alabilirdi.Rusya Çin´in en içlerine doğru yolculuğunu başlatmış fakat bir St.Petersburg için savaş açmış buda decision içinse tamam al çıkta adam size toprakları önermiş çıkmanız mantıklı olurdu.Hansa orada Tampon görevi görüyordu.Belki bilmiyorsunuzdur söyliyim disloyal vassallar size fayda yerine zarar sağlıyorlar ki bunuda Fransa´nın olası bir savaş açmasını engellemek için tutmuş olması mantıklı.Neyse ben burada birini suçlamıyorum fakat her oyun saçma ittifaklar ve saçma savaşlar insanı biraz yorar ya :D
Ara
Ne Yaptınız İspanyama... Hain Justicar.  :huh:
Ara
(13-08-2015, 12:56)menars : Yalnız bu sadece bunla alakalı değil bence ben tüm mplerde şunu görüyorum.1-2 tane büyük ülke diğer ülkelere 2 toprak veriyor onları müttefiği yapıyor.Bazı oyuncular Tall büyüyorlar bunu tehtit olarak algılayıp her birlikte saldırıyorlar her oyunda bu oluyor.Oysaki at gözlüğü takmış arkadaşlar hiç etraflarına bakmıyorlarki kuşatılmışlar.Mesela bu oyun Hansa´nın Fransa ve CW ile müttefik olması zorunlu nedeni ise Rusya ve Osmanlı´nın açgözlü tavırları olduğunu düşünüyorum eğer İspanya´yı da oyuncu yönetiyorsa oda aşırı genişlemişti sonra AI geçti İtalya´yı falan verdi dediniz.Osmanlı her türlü İspanya´ya girmeli idi bu savaşa kim geliyorsa gelsin.Eğer savaşı Avrupa kaybetmişse burada ağlamanın faydası olucağını sanmıyorum.Kuzey Afrikayı ele geçirmiş Portekiz ve İspanya varken Osmanlı´nın ilk amacı burayı temizlemek olmalıydı.İran ve Osmanlı nasıl bir ilişki kurdu bilmiyorum ama Osmanlı daha güçlü olucağı yerde aşırı güçsüz durmuş Fransa´nın attığı istatistik ile zaten anlaşılabildiğini düşünüyorum.İstanbul ticaretini havaya uçurmak varken batıya viyana´dan sonra niye saldırmaya devam etti onuda anlamış değilim.Aslında Fransa ile savaşıp İtalya´yı alabilirdi.Rusya Çin´in en içlerine doğru yolculuğunu başlatmış fakat bir St.Petersburg için savaş açmış buda decision içinse tamam al çıkta adam size toprakları önermiş çıkmanız mantıklı olurdu.Hansa orada Tampon görevi görüyordu.Belki bilmiyorsunuzdur söyliyim disloyal vassallar size fayda yerine zarar sağlıyorlar ki bunuda Fransa´nın olası bir savaş açmasını engellemek için tutmuş olması mantıklı.Neyse ben burada birini suçlamıyorum fakat her oyun saçma ittifaklar ve saçma savaşlar insanı biraz yorar ya :D

İnatla anlamadığınız şey şu, Hansa etrafı tehdit ede ede toprak alırken (Danzig, Riga, Petersburg, Viyana) Osmanlı ve Rusya oyun boyunca sadece 2 playera saldırdılar, biri ben, diğeri Hansa. Hansa'nın vassallarını annexlemek yerine kendi oyun zevkini artırmak için 5 tane march yapması bizim sorumluluğumuzda değil, öte yandan ben CW olarak oyun sonunda (1750) son bir fırsat kaybettiğim toprakları geri almanın yolunu gördüm ve bana önerilen müttefikliği kabul ettim. Her şeyden öte oyunun en güçlü devleti Fransa idi, ben Hansa'nın "müttefiğiyken" kendi kültürümdeki toprakları almak istediğimi söylediğimde bana "Konigsberg or War" derken Fransa HRE topraklarını aldığında sesini çıkarmadı. Soruyorum size, müttefiğiniz size "Konigsberg or War" dese ona güvenebilir misiniz? Burak'a da söylediğim gibi, bilmediğiniz noktalar var ve bunlar oyunu yanlış yorumlamanıza sebep oluyor, Duman'ın oynayış esası etrafında ona "loyal" olmayacağını bildiği herkesi ezmek ve sindirmek üzerine olduğu için bu kadar tepki çekti oyun boyunca, kusura bakmayın, her şey historical rival lık değil, sonuçta hepimiz insanız ve oyun boyunca gördüğümüz davranışlar yaptığımız şeyleri etkilemekte.
Ara
(13-08-2015, 12:56)menars : Yalnız bu sadece bunla alakalı değil bence ben tüm mplerde şunu görüyorum.1-2 tane büyük ülke diğer ülkelere 2 toprak veriyor onları müttefiği yapıyor.Bazı oyuncular Tall büyüyorlar bunu tehtit olarak algılayıp her birlikte saldırıyorlar her oyunda bu oluyor.Oysaki at gözlüğü takmış arkadaşlar hiç etraflarına bakmıyorlarki kuşatılmışlar.Mesela bu oyun Hansa´nın Fransa ve CW ile müttefik olması zorunlu nedeni ise Rusya ve Osmanlı´nın açgözlü tavırları olduğunu düşünüyorum eğer İspanya´yı da oyuncu yönetiyorsa oda aşırı genişlemişti sonra AI geçti İtalya´yı falan verdi dediniz.Osmanlı her türlü İspanya´ya girmeli idi bu savaşa kim geliyorsa gelsin.Eğer savaşı Avrupa kaybetmişse burada ağlamanın faydası olucağını sanmıyorum.Kuzey Afrikayı ele geçirmiş Portekiz ve İspanya varken Osmanlı´nın ilk amacı burayı temizlemek olmalıydı.İran ve Osmanlı nasıl bir ilişki kurdu bilmiyorum ama Osmanlı daha güçlü olucağı yerde aşırı güçsüz durmuş Fransa´nın attığı istatistik ile zaten anlaşılabildiğini düşünüyorum.İstanbul ticaretini havaya uçurmak varken batıya viyana´dan sonra niye saldırmaya devam etti onuda anlamış değilim.Aslında Fransa ile savaşıp İtalya´yı alabilirdi.Rusya Çin´in en içlerine doğru yolculuğunu başlatmış fakat bir St.Petersburg için savaş açmış buda decision içinse tamam al çıkta adam size toprakları önermiş çıkmanız mantıklı olurdu.Hansa orada Tampon görevi görüyordu.Belki bilmiyorsunuzdur söyliyim disloyal vassallar size fayda yerine zarar sağlıyorlar ki bunuda Fransa´nın olası bir savaş açmasını engellemek için tutmuş olması mantıklı.Neyse ben burada birini suçlamıyorum fakat her oyun saçma ittifaklar ve saçma savaşlar insanı biraz yorar ya :D

Şimdi bana karşı iddalarda bulunmuş aç gözlülük felan bu oyunda aç gözlülük felan yapmadım ben elimden geldiğince nötr ve barışçıl kalmak istedim örnek olarak golden oyuncusuna saldırmak için bir çok rahat posizyon vardı playerdan korku felan da değil ama gel gör ki reformlaştıktan kısa bir süre sonra dönüp saldırdı Mesela manchu ülkesine bir oyuncu geçti geldi m yanında oldum gene ai topraklarını karimiza olacak şekilde paylaştık  

Rusya askeri gücü normal olarak 100 kişiyi zorlarsan 130 kişiyi besleyebilmekte hansa ise 255 askeri rahat bir şekilde karşılamakta 
Ruslar kaleleri kapattığı için ordu sayısını 300 e kadar çıkarmıştır ama 
Savaşlar dumanın dediği gibi adil olmuyor ...

Savaşta sırf benle barış teklifinde bulundu ama söyle bir durum var ben eyw diyip peteri ve rigayi alsam
1.Müttefikler tarafından ihanetle suçlanabilirdim ki haklı sebepleri olurdu
2.Müttefiklerim ağır şekilde kayıp ederlerdi 
3.Sonradan toprakları geri almaya çalışabilirdi 1. ve 2. olayların olması durumunda doğu tarafından destek alamayıp tekrardan toprakları iade etmek zorunda kalabilirdim

E şimdi mantıklı düşünürsek bu riske niye gireyim hansanın tehtid olmaktan çıkması gerekiyordu 

Şavaş açılma sebebinin genel olayı da burada başlıyor 

Bazı ülkeler için ve bazı oyuncular için önemli prestij toprağı vardır o toprak elinde değilse oyunda eziksindir malüpsundur genel olarak bunlar başkent topraklarıdır ama değişkenlikler oluyor 
Bu oyunda benim için 2 önemli toprak vardı biri moskova biride eskiden neva olan st.petersburg 
Tahminimce osmanlı içinde viyana ile istanbul cw içinde warşova ile danzigtir 

Bu topraklar oyunda elinde olmadığında istiyorsan büyük bir süper güç ol değersiz ve anlamsız kalıyor osmanlı imparatorluğu ama istanbul yok roma yok viyana yok ama çine kadar her yer onda oldumu olmadı 
Portekizi düşünenim adam büyük büyük kolonileri afrikadan çine ticaret şirketleriyle ayda deli bir imkana sahip olan portekizde lizbon yok lizbon ispanyada nereye kadar portekiz eyvallah diyecek 

Özet geçersek hansada 3 ülkenin de istediği onlar için kilit bir toprak vardı direk teslim oluyorum deyip toprakları teslim etseydi sıkıntı olmazdı 
ai ları bu kadar yükseltmesi bizim hatamız değil kontrol altına almanın basit bir yolu vardı %51 e gelmeden basıp prestijini harcayacaktı münsteri serbest bıraksa ki zaten dostu belki vassalları loyal olacaktı  benimde vassalım vardı din değiştirdim saniyesinde prestij harcadım ki müttefik arayışına girmesin

(13-08-2015, 14:21)La Valette : Ne Yaptınız İspanyama... Hain Justicar.  :huh:

Abi öyle deme şimdi sonra bana nasıl hain dersin diyip ayrılıyorlar özür bekliyorlar aman editle görmeden
Galiba dediğim anlaşılmadı ben sizi suçlamıyorum dedim.Hatta mantıklı fakat bloklaşmalar bana inanılmaz mantıksız geldi.Hansa bir tehtit olabilir fakat diğer devletler tehtit değilmiş gibi konuşuyorsunuz.Herkes her yerdeki toprağı alabilir politikası gereğince fakat Osmanlı´nın ilk hedefi İspanya Rusya´nın Hansa ve CW olmalı İran´ın Osmanlı ve İran olmalı o zaman daha iyi bir oyun çıkar yani ben bu oyunun amacının en güçlü devlet olmak olduğunu sanıyorum gerekirse adamı arkasından vurucaksın savaşırken saldırcaksın daha güçlü olmak için fakat Hansa dağıldığından oyunun en güçlü devleti Fransa´ya Berlin´in kapıları açılmış oluyor yani oyunda herkes bencil olmalı ve bu oyunun mantığı olduğu için böyle olmalı geçenlerde İngiltere oyuncusu ile Osmanlı tartıştı ve böyle şeyler hep olur fakat hain diye bir daha oynamıcam falan mantıksız oluyor.Bir oyun düşman olursunuz diğer oyun dost bulunduğunuz mevkiler gereğince yani işin özü 1-2 toprak için oyun Fransa´nın zaferi ile biticek.
Ara
Şu oyunda en saçma şey , Rusya'nın Danzig'i iki dakkalığına alayım kanka , batılılaşıp geri vereceğim demesiydi. 1500-1600 da dönen olayları çok iyi hatırlıyorum. Osmanlı'nın zaten CW ve Rusya ile Ally olup Hansa'ya girmesi yanında Persia'yı sürüklemesi tamamen saçmalık. Duman'ın bir deyimi vardı "Mahalle MP'si" işte bu MP ona çok yakındı. Biz bilmiyor muyuz arkadaşlarımızı alıp bi cepheyi komple kapatmayı. Umarım yeni koyulacak kurallar biraz daha düzen getirir. Bazı arkadaşlar bunun oyun olduğunun farkında değil. İşleri gereğinden çok ciddiye alıyorlar. 1800 yılında halen büyümek için toprak alınıyorsa ben daha bir şey demiyorum.
n20GdM.png
Ara
Ciddiye alınsa oyun böyle olmaz diye düşünüyorum.Her oyunun bir mantalitesi vardır.Örneğin bilirmisiniz Vampir ve köylü oyunu vardır.Vampirler ve köylüler polis falan var.O oyunda yalan serbesttir her türlü yalan söyleyip kendiniz gizlersin.O oyunun sonunda sen arkadaşına şöylemi dersin ulan ne pis adamsın vampir olmadığını söylemedin bir daha senle oynamıcam işte oyunun mantığı budur.Oyundur oyunda yapılan haraketler ülke için yapılır arkadaş olduğunuz için değil demin söylediğim oyundada bu oyunlarda yapıldığı gibi bir arkadaş cephesi kuruluyor.Yani bana saçma geliyor oyunun zevki oyun gibi oynanınca güzeldir.Dostluk oyunlarda pek önemli olmuyor bana göre.
Ara
Host'un %100 disloyal olacak Münster vassalına "loyal" oyuncu geçirmesi çok etik zaten, hiç saçma değil, haklısınız taraflı arkadaşlar, karşı tarafın bütün yaptıklarını hiçe sayın, çünkü kaybettiniz evet. Neyse oyuna toplamda 3 defa gelip 20 ülke değiştirmiş gereksiz insanlardan MP dersi almayacağım. Buda yazdığım son mesajdır bu konuya. Eğer kazanmak için oynasaydık, oyunu iddia ettiğiniz kadar ciddiye alsaydık Fransa'da, Hansa'da geri dönüşü olmayan bir şekilde yıkılırdı. Fransa'ya WP attık, Hansa'dan 4 toprak aldık. Abartmaya devam gençler, propagandaya devam.
Ara
(13-08-2015, 15:38)menars : fakat hain diye bir daha oynamıcam falan mantıksız oluyor.

Son yorumlarda iki sefer beni de karıştırmışsın hala utanma belirtisi göstermeyen kötü lafın sahibi arkadaş ile beraber. Bu oyunu beraber oynuyorsak ve bir "oyun" oynuyorsak kimse kimseye "hain" deme ve yalan söyleme hakkına sahip değil. Mantıklı bi açıklaması olamaz. Ki ben harfi harfine açıklamamı yaptım.

(13-08-2015, 15:38)menars : yani oyunda herkes bencil olmalı
(13-08-2015, 15:38)menars : bu oyunun amacının en güçlü devlet olmak olduğunu sanıyorum

Bunlar dahil son yorumlarının hiçbirine katılmıyorum. Oyun anlayışın çok yanlış. Eğlenmek için oynuyoruz, habire entrikalar çevirmek, ittifaklarını 5 kuruşa satmak ve hunharca, abesce, anlamsızca genişlemek için değil. Dostlarına daimi yardımcı olursun, düşmanınla da adam gibi savaşırsın. Müttefikler de zırt-pırt değiştirilmez habire. Daha da; anlamlı ve eğlenceli bir oyun istiyorsan oyunun başlangıcında kendine bir ünvan ve hedef belirlersin ve onu yapmaya çalışırsın, ben bunu yapıyorum mesela, oyun çok çok daha eğlenceli oluyor harita boyamak yerine. Bencil olmak, yalan söylemek, hakaret etmek, saçma genişleyip en güçlü olmaya çalışmak bu dediklerimi kapsamıyor. Mesela ne işi var Rusya'nın Çin'de? Daha CW'deki Slav topraklarını almamışsın, hiçbir ilgin olmayan Çin'e annex atmışsın ve bir de CW'nin yanında savaşa giriyorsun. Osmanlı-İran, CW-Rusya gibi müttefiklikler oyunun dengesini bozar. Ya ben İngiltere olarak Fransa ile müttefik olsaydım? Olur muydu, olmazdı. Bu oyundaki amaç habire anlamsızca genişlemek değil beyler. Mesela Duman'ı aşırı takdir ediyorum bu konuda, tabi Petersburg ve Londra ile aşırıya kaçmış yalan yok.
G0kMNN.png
Ara
Ahahaha Osmanlı ile müttefik olan GB'den açıklamalar. CoD'da RPG kullanıp "no GL" yazan çocuklar gibisiniz.

Fransa-Hansa
Osmanlı-İngiltere
CW-Rusya.

Do the math.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.