[MP] EU4 - Multiplayer : Temmuz 2015 [2]
(13-08-2015, 17:06)Awake : Ahahaha Osmanlı ile müttefik olan GB'den açıklamalar. CoD'da RPG kullanıp "no GL" yazan çocuklar gibisiniz.

Fransa-Hansa
Osmanlı-İngiltere
CW-Rusya.

Do the math.

Aklının yetmeyeceğini ve bunu söyleyeceğini biliyordum. 1. Osmanlı benim düşmanım mı? 2. Osmanlı'dan toprak almam mı gerekiyor? 3. Osmanlı'nın benden toprak alması gerekiyor mu?
Emin ol oradaki en saçma ittifaklık CW ve Rusya. Bi oyundaki tarihi ileri al menüden bak bakalım ne oluyor, tarihin t'sini bilmediğini düşünüyorum. (Osmanlı, İran, Hindustan ve +Rusya ile aynı müttefiklikte çarpışan CW çılgın açıklamalar yapıyor)

Yemin ederim kahkaha attım.

Osmanlı-İngiltere yazmış
İran-Hindistan-Osmanlı-Rusya-CW

do the math :(

Yeni fark ettim hepsi istisnasız birbiri ile tarihte düşman. Yok böyle bir şey :(
G0kMNN.png
Ara
Ahahaha hainler gelip burada hala muhteşem IQlarıyla laf sokmaya çalışıyorlar. Fransa HRE'den toprak sömürdü, GB "çok mantıklı" Osmanlı'yı bütün avrupa karşısında yalnız bıraktı, hatta Osmanlı'nın müttefiki Rusya'yı İsveç'i vermesi için tehdit etti, sonunda Rus orduları tarafından Norveç'den de atılan hain Britanya gelip burada rage atmakta. Muhteşem. Diyecek en ufak söz bulamıyorum, en mantıklı sizsiniz, oyunu en iyi siz biliyorsunuz, duygularınıza hiç yer vermediğiniz için muhteşem playerlarsınız, mutluysanız kapatalım tartışmayı.
Ara
Arkadaşım oyun için yalan söylemek nedir? Senin bahsettiğin oyunun temeli yalan zaten. Ben bu oyuna zevk almak için giriyorum sonuçta kimse "ooo bak ne kadar büyümüş , pro oyuncu" demeyecek. BEST EUROPA UNIVERSALIS IV PLAYER IN TURKEY'den bir tumam aşağıda zaten şu gösterilen kibirler. Ülkelerin tarihsel olarak belli başlı düşmanları var bunları yok saymak imkansız. Sen Rusya ile CW'ye dalmazsan , Osmanlı Rusya ile Ally olursa. Bu oyunda hiç bir zevk felan kalmaz. Poyraz almış Osmanlı'yı halen daha Etiyopya ile uğraşıyor. 50-100 sene sonra oyun bitecek. Sanki dönüpte bu mp'ye bakacak insanlar. Ayrıca Propaganda felan diye tutturmuş ancak propagandalık bir durum yok. Danzig'i nasıl verdiğini görmesek yutturacaksın bize. Onu geçtim ben her türlüsüne karşıyım. Bu oyunda bana en büyük kazığı Hansa atmadı mı?
n20GdM.png
Ara
Belki 2 defada anlayabiliyorsundur, ben atayım. İspanya'ya sorun bakalım nasıl bir ally olduğumu. Karşılıksız savaşına gidip Aragon'a mağlup olurken kurtaran ben bin defa açıklamama rağmen IQ'su patatesinkini geçmeyecek olanlar tarafından bir değeri olmasa da bu lafı duyuyorum.

(11-08-2015, 20:10)GaulTurk : Seninle niye konuşayım zaten. Hem bir insana haksız yere hain diyen hem de bir oyun için yalanlar söyleyen biri konuşulmayı hak etmez zaten.

Osmanlı olayına gelirsek; savaşa çağrı penceresinin belli bir süre geçtikten sonra otomatik olarak kaybolup reddedildiğini bilmiyordum, bunu yeni öğrendim. Pencere geldikten sonra doğal bir analiz yapıp karar vermeye çalışırken pencere birden gitti, çünkü o sırada ordularım ve donanmam bile yoktu, hepsini yeniliyordum onlarla uğraşıyordum (mercenary, update), hatta Osmanlı oyuncusuna "ben bu durumda savaşa gelemem, sonradan katılırım" dedim. Eğer öyle bir karın ağrım olsaydı yıllardır Osmanlı savaşı çıkacağını bile bile Osmalı ile müttefik durmazdım. Boşuna da -25 prestij yemezdim. Ki diğer tarafın teklifini çevirdim. Osmanlı'ya "İspanya'ya girmen büyük hata olur" diyen de benim -dinlemedi orası ayrı-. Ve benim düşmanım ile müttefik olan müttefik nasıl bir müttefiktir tartışılır. Çünkü biz müttefikken Rusya'ya karşı birçok kez çağrıda bulundum fakat hiç müttefik gibi davranmadı ve Rusya ile müttefik oldu, bu da başka bir olay. Benim savaş çağrılarıma gelmemesine rağmen ben müttefik kaldım ve o pencere olayı yüzünden senin gibi bir insanın demesinin çok da bir önemi olmasa da hain ilan edildim. Komik harbi komik. Sen Osmanlı ile iki günlük çıkar dostluğu yaptın diye ben senin ile niye müttefik olayım. Ve -ben tıklamasam da- oyunda savaşa çağrıyı reddetme gibi bir hakkın var ama kimseye "hain" diyip "yalanlar söyleme" gibi bir hakkın yok.

Bir de ben yanlış ithamda bulunmadım diyor utanmadan. Yalanlar uydurup savaş açmamı engelledin, ordularımı dağıttım ve chat'te ben soru sorup cevap alamazken birden direkt savaş açtın. Savaşın ortasında sync yemem de başka bir olay, tabi Duman sağolsun rehost atalım dedi ama oyunda senin gibi bir oyuncu olduğunu hatırlayınca gerek yok sağol dedim.

Oyunun ilk dönemlerinde CW ile müttefikken, CW Osmanlı tarafından yenilince, CW ile olan müttefikliklerini bozup giren de kendileridir. En azından biz 100-150 yıllık müttefiğimize girmiyoruz. Aslında o lafları sen hak ediyorsun ama biz oyundaki hiçbir oyuncuya toprak kaybettiğimiz için hain demeyiz.

Normal şartlarda şurada yazdığım hiçbir şeye cevap verememen lazım.
G0kMNN.png
Ara
(13-08-2015, 16:07)Steafun : Şu oyunda en saçma şey , Rusya'nın Danzig'i iki dakkalığına alayım kanka , batılılaşıp geri vereceğim demesiydi. 1500-1600 da dönen olayları çok iyi hatırlıyorum. Osmanlı'nın zaten CW ve Rusya ile Ally olup Hansa'ya girmesi yanında Persia'yı sürüklemesi tamamen saçmalık. Duman'ın bir deyimi vardı "Mahalle MP'si" işte bu MP ona çok yakındı. Biz bilmiyor muyuz arkadaşlarımızı alıp bi cepheyi komple kapatmayı. Umarım yeni koyulacak kurallar biraz daha düzen getirir. Bazı arkadaşlar bunun oyun olduğunun farkında değil. İşleri gereğinden çok ciddiye alıyorlar. 1800 yılında halen büyümek için toprak alınıyorsa ben daha bir şey demiyorum.

Rusya o toprağı talep etti onu aldı danzig ruslar için o zamanlar 50 toprak değerindeydi başka oyuncu da olsa ya slavlar yada danzig derdim paşa paşa verdi tehtid edildikten sonra orası ançak lehlerin olabilir dedim ve geri iade ettim 

millete karşı ithamlarda bulunmayı bırakın duman açsın yeni mp sini görecem oyununuzu

kısa öz

az konuş bolca oyna
(13-08-2015, 17:22)Steafun : Arkadaşım oyun için yalan söylemek nedir? Senin bahsettiğin oyunun temeli yalan zaten. Ben bu oyuna zevk almak için giriyorum sonuçta kimse "ooo bak ne kadar büyümüş , pro oyuncu" demeyecek. BEST EUROPA UNIVERSALIS IV PLAYER IN TURKEY'den bir tumam aşağıda zaten şu gösterilen kibirler. Ülkelerin tarihsel olarak belli başlı düşmanları var bunları yok saymak imkansız. Sen Rusya ile CW'ye dalmazsan , Osmanlı Rusya ile Ally olursa. Bu oyunda hiç bir zevk felan kalmaz. Poyraz almış Osmanlı'yı halen daha Etiyopya ile uğraşıyor. 50-100 sene sonra oyun bitecek. Sanki dönüpte bu mp'ye bakacak insanlar. Ayrıca Propaganda felan diye tutturmuş ancak propagandalık bir durum yok. Danzig'i nasıl verdiğini görmesek yutturacaksın bize. Onu geçtim ben her türlüsüne karşıyım. Bu oyunda bana en büyük kazığı Hansa atmadı mı?

Arkadaş Fransa-Hansa'ya niye laf etmiyorsun, niye o kadar mantıklı geliyor sana? Onlar komşu değil mi? Almanya-Fransa historical rival değil mi? Şunun cevabını bir Allah'ın kulu veremedi bana ya. Şurada yaptığım tek şey bana karşı yapılan haksızlığı, oyunda herkesin yaptığı komşuyla müttefik olmayı bana karşı kullanmanızı engellemek. Ya anasını satayım İspanya-Portekiz-GB Fransa'ya karşı 100 yıl müttefik kaldılar, kolonileri paylaştılar, buna laf eden yok, Fransa-Hansa Avrupa'nın yarısını dostça parsellediler, buna laf eden yok, herkes tarafından tehdit edilen CW'ye tek kucak açan Rusya, herkes RERERERRÖRÖRÖ. Olayın net tanım ve özeti budur. Madem dengeli ittifaklarla güzel bir oyun oynamak istiyorsunuz, bundan böyle Avusturya'ya adam gibi oyuncu yerleştirinde CW Rusya ile müttefik olma uğruna Danzig'i vermesin.
Ara
Bende onu diyorum işte.Şu oyunda bir Prusya ve Avusturya olsa bak neler oluyor :D
Ara
Tartışma seviyesini yukarlarda tutalım.

U0dqTSp.jpg
v5jjo8.gif
Ara
(13-08-2015, 17:23)Fire :
(13-08-2015, 16:07)Steafun : Şu oyunda en saçma şey , Rusya'nın Danzig'i iki dakkalığına alayım kanka , batılılaşıp geri vereceğim demesiydi. 1500-1600 da dönen olayları çok iyi hatırlıyorum. Osmanlı'nın zaten CW ve Rusya ile Ally olup Hansa'ya girmesi yanında Persia'yı sürüklemesi tamamen saçmalık. Duman'ın bir deyimi vardı "Mahalle MP'si" işte bu MP ona çok yakındı. Biz bilmiyor muyuz arkadaşlarımızı alıp bi cepheyi komple kapatmayı. Umarım yeni koyulacak kurallar biraz daha düzen getirir. Bazı arkadaşlar bunun oyun olduğunun farkında değil. İşleri gereğinden çok ciddiye alıyorlar. 1800 yılında halen büyümek için toprak alınıyorsa ben daha bir şey demiyorum.

Rusya o toprağı talep etti onu aldı danzig ruslar için o zamanlar 50 toprak değerindeydi başka oyuncu da olsa ya slavlar yada danzig derdim paşa paşa verdi tehtid edildikten sonra orası ançak lehlerin olabilir dedim ve geri iade ettim 

millete karşı ithamlarda bulunmayı bırakın duman açsın yeni mp sini görecem oyununuzu

kısa öz

az konuş bolca oyna

Birincisi itham dediğin olay gayet güzel bir şekilde gerçekleşti. Yani ortada itham felan yok. Danzig'in paşalar gibi Rusya'ya teslim edilmesi , Rusya'nın bedavadan batılılaşması ve sonra Danzig'i geri iade etmesi var. Koskoca CW , Rusya ile savaşmayı göze alamıyorsa CW felan oynamasın. Yalandan ülke slotu kaplamaya gerek yok. Danzig'i talep etti aldı nasıl bir kafanın ürünüdür bilmiyorum ama saçmalık olduğu kesin. Biz burada iyi oynamak veya kötü oynamak konusunda konuşmuyoruz. Kıyaklardan bahsediyoruz , oyunun suistimal edilmesini konuşuyoruz. 

(13-08-2015, 17:35)Awake :
(13-08-2015, 17:22)Steafun : Arkadaşım oyun için yalan söylemek nedir? Senin bahsettiğin oyunun temeli yalan zaten. Ben bu oyuna zevk almak için giriyorum sonuçta kimse "ooo bak ne kadar büyümüş , pro oyuncu" demeyecek. BEST EUROPA UNIVERSALIS IV PLAYER IN TURKEY'den bir tumam aşağıda zaten şu gösterilen kibirler. Ülkelerin tarihsel olarak belli başlı düşmanları var bunları yok saymak imkansız. Sen Rusya ile CW'ye dalmazsan , Osmanlı Rusya ile Ally olursa. Bu oyunda hiç bir zevk felan kalmaz. Poyraz almış Osmanlı'yı halen daha Etiyopya ile uğraşıyor. 50-100 sene sonra oyun bitecek. Sanki dönüpte bu mp'ye bakacak insanlar. Ayrıca Propaganda felan diye tutturmuş ancak propagandalık bir durum yok. Danzig'i nasıl verdiğini görmesek yutturacaksın bize. Onu geçtim ben her türlüsüne karşıyım. Bu oyunda bana en büyük kazığı Hansa atmadı mı?

Arkadaş Fransa-Hansa'ya niye laf etmiyorsun, niye o kadar mantıklı geliyor sana? Onlar komşu değil mi? Almanya-Fransa historical rival değil mi? Şunun cevabını bir Allah'ın kulu veremedi bana ya. Şurada yaptığım tek şey bana karşı yapılan haksızlığı, oyunda herkesin yaptığı komşuyla müttefik olmayı bana karşı kullanmanızı engellemek. Ya anasını satayım İspanya-Portekiz-GB Fransa'ya karşı 100 yıl müttefik kaldılar, kolonileri paylaştılar, buna laf eden yok, Fransa-Hansa Avrupa'nın yarısını dostça parsellediler, buna laf eden yok, herkes tarafından tehdit edilen CW'ye tek kucak açan Rusya, herkes RERERERRÖRÖRÖ. Olayın net tanım ve özeti budur. Madem dengeli ittifaklarla güzel bir oyun oynamak istiyorsunuz, bundan böyle Avusturya'ya adam gibi oyuncu yerleştirinde CW Rusya ile müttefik olma uğruna Danzig'i vermesin.

Sana diyorum ki önceki postumda ben hepsine karşıyım. Poyraz benim arkadaşım ama en çok eleştirdiğim adamlardan birisi Poyraz. Rusya olan müttefiklik Osmanlı'nın yaptığı en büyük saçmalıklardan birisi. Oyunda mücadelenin önünü kapatmak amaçlı yapılan her şey oyunun zevkini öldürür. GB-İspanya-Portekiz orduları karada bir Fransa ordularına ancak denk düşüyor. Oradan Fransa ağlıyor "ama ben İngiltere'yi tek başıma dövecektim niye müttefik oluyorsunuz benim oyun kolaylığımı zorlaştırıyorsunuz". Fransa-Hansa konusunda bu olay en azından Fransa'nın kararına bağlı dalıp dalmamak konusunda. Adam çünkü İtalya'da babalar gibi ilerliyor. Yani senin gibi 3 devlet arasında sıkışmamış. İsterse Hansa'ya dalar isterse İtalya'ya , ayrıca Hansa-Fransa müttefikliği seninde dahil olduğun bir müttefiklikti. Osmanlı'ya karşı birleşmiş bir müttefiklik ve yine emin ol Rusya , CW , Osmanlı , Persia işbirliğinden bin kat daha mantıklıdır. Son olarak GB-İspanya-Portekiz müttefikliği Fransa-CW müttefikliğine karşı kurulmuştu. O bahsettiğin yıllarda koloni topraklarının %60'ı boştu. Yani adam önüne bomboş topraklar varken Karayipteki 3-5 ada için savaşmaz. Ne zaman koloni için yer kalmaz o zaman koloni savaşları olur. Son olarak GB'nin kara topraklarını koruması kolonilerinden daha önemlidir. Zaten adam gibi bir imparator olsa bu oyun böyle olmazdı. Ben bundan dolayı diyorum , büyük ülkeleri bilenlerine teslim edeceksin. Sonuçta bir iki istisna hariç oyun sonu kalan 10 ülke Fransa-Avusturya-İngiltere-İspanya-Portekiz-Rusya-Osmanlı-CW-İsveç-İtalya oluyor.
n20GdM.png
Ara
Anlamamakta ısrarcısınız ama ben bir kez daha anlatayım.Ben oyunu teslim aldığımda fransanın 1400 developmenti mevcuttu.Bitirdiğimde 2000 civarı. yani eklenen 600 development.Hre toprakları diye bahsedilen topraklar fransız kültürüne ait 3-5 topraktan başkası değil.Alman kültürüne ait benim dönemimde alınmayan 3 parça toprak var ki hansa tarafından talep edilmiş 1 tanesi münstere iade edilmiş diğer ikisi ise isvicre toprakları oldugu ve isvicrenin fransaya karşı görüşü -200 olduğu için iade edilememiştir.Yetişse onlar da geri verilecekti. Hansa sadece hre ye ait alman kültürü topraklarını birleştirmiştir.iddia edildiği gibi bana hreden toprak hediye etmemiştir. Yineliyorum .aldığım topraklar FRANSIZ kültürüne ait 3-5 parça topraktır.İtalya konusuna gelince.hepinizin bildiği üzere büyük osmanlı common savaşında papalık devleti fransa ile beraber osmanlıya savaş açmış , yenilmiş ve devlet yokolmanın eşiğine gelmişti. fırsatı kaçırmayan ispanya papalığa karşı genişlemiş ve papalık devleti oyundan ayrılmıştı.Bu bağlamda italyada zaten büyük bir güç kalmamış ve italya dağınık bir hal almıştı.Eğer papalık oyuna devam etse tüm italyayı ona geri verebilirdim.Ama etmedi. Bunun yerine ispanya ile anlaşıp italyayı paylaştık.ben isteklerimi bildirdim o kendi istediği yerleri bildirdi ve italya , ispanya fransa arasında paylaşıldı.Yine söylüyorum bunun sebebi artık italyada hakim bir güç kalmamaısydı. Akabinde ispanya oyuncusu mplere gelmemeye başlayınca isyanlar sonucu aldığı italya topraklarını kaybetti.Buun üzerine fransa , italyanın kalan kısmını da kendine bağladı. Fransanın oyun süresince elinde tuttuğu tüm toprak parçası fransanın kendi öz kültürü ve extradan italyayı kapsıyor.Pekala diğer yana dönelim.

1- Osmanlı kendi kültürüne ait toprakları sadece ve sadece ANADOLU toprakları.. annexlediği yerler , suriye ırak mısır karakoyun circassia gürcistan tunus tripoli arabistan yarımadası kırım ,vs vs uzayıp gider
2- rusya kendi kültürüne ait toprakları harici İSVEÇ NORVEÇ Golden horde, nogay , özbekistan , çine doğru devam eden bir topn kültür ve toprak
3- polonya başlıbaşına litvanya, prussia ruthenia toprakları
4 - persia kendi harici kürt toprakları balucistan affgan toprakları hindistana doğru devam eden topraklar.

Göze batan fransa toprakları

Dönüp kendinize bir bakın
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ama burada bir hata var diye düşünüyorum.Mantıklı fakat İmparatorluklarınız farklı değilmi şimdi Anadolu´daki devep. puanı ile Fransa´daki bir değil yada Rusya´daki Fransa toprakları neredeyse 700 devep. puanına yakın birşey hatırlamıyorsam.Oyundaki devletler buna göre tasarlanmış zaten Doğu devletleri dev topraklara sahip ama devep. puanı anca bir Almanya kadar buda oyundaki ayrı bir saçmalık şahsen oyundaki özerklik sistemi baştan alınmalı ve devep. puanları yeniden yapılmalı diye düşünüyorum.Genişlemeler doğal şeylerdir Fransa genişler İspanya genişler fakat birine tehtit oluşturunca o ülke ona cephe alır fakat yine bu oyundan örnek veriyim CW Rusya ile çok güzel anlaşmış gibi gözüküyor.Yani yorumun normal koşullarda inanılmaz mantıklı geliyor fakat oyundaki sisteme bakınca işler karışıyor işte :D
Ara
Kuruldu.
gAX6Pb.png
taxı daha yüksek bi yer varmıydı ben göremedim :D
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
mpmiz bitmistir hayirli olsun arkadaslar..oyun icin tesekkurler. ben necmiye gitmeye calisirken 40k ordumu 300k ile kesen rusya common ikilisine teessüflerimi iletiyorum.. 125 disiplinli 9 moralli orduya tırt ordu dediler ya bisi demiyorum :D
Ara
ilk defa 1821 gördüm tam hayal ettiğim gibiydi :P
B08zjp.jpg
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yok Rusya'nın ordusuna dedim onu. Teşekkür ederim multiye katılım gösteren herkese, kırdığımız olduysa tekrar söylüyorum özür dilerim. Sonraki mplerde görüşmek üzere.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1kNEqj.png
adalet ! ! !? nato saldiri altında
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
[+] 1 üye necmi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ahaha he pardon firenin ordusu :D o degil de mayıs 1820 de cikardim orduyu yola 6 ay sürmeden amerikaya vardim ..şaşkınım :D
Ara
Portekiz olarak oyun boyu tek bir istisna dışında sürekli kazandık. En son İspanyayı da kurarak (pişman olunmultur) amaçlarımıza ulaştık. Altunbaşlar oyun boyunca elimden çıkmadı. Hansa lobisinin oyunun başından beri istediği koloniler ve başkent Lisboayı alamayıp üstüne Lübeck'ide kaybederek en güzel şekilde cezalandırılmıştır.Portekiz ve Altunbaşlar olarak oyunu başarıyla tamamladığımızı düşünüyorum.

gAX6dN.jpg
WZbqAP.jpglyEqYB.jpg
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.