Türkler Islam yerine Hristiyanlığı seçseydi?
Tartışma: Türkler Islam yerine Hristiyanlığı seçseydi? Tarih nasıl bir yol gösterirdi bize?

1428047707_islam-ve-hristiyanlik1.jpg
Ara
Öncelikle ne Selçuklu ne Osmanlı olurdu.Ortadoğuya zor yerleşen bir Türk - Hristiyan devleti oluşurdu.
Ara
Yol gösteremezdi, hristiyan bir devletin o dönemde Orta Asya'dan batıya ilerlemesi imkansızdı, Türklerin Anadolu'ya yolculuğunun temeli Orta Asya kültürünü, dinlerini geride bırakması ile başlar, İslam hem kültürel olarak, hem dinsel olarak Türkleri asimile etmeseydi hristiyan Türk devleti Orta Asya'da bir süre hayatta kalma mücadelesi verir ve yıkılırdı. Tabii bunları kesin yargılarla söylemiyorum, zira milyonlarca olasılık var.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hrıstiyanlık, Türk geleneklerine ve toplum yapısına en aykırı dinlerden biridir. Yıllarca Müslümanlar ile savaş verirdik ve en sonunda asimile olur veya yıkılırdık. Müslümanlıkta günümüzde 2 milyar değilde 100-200 milyon kişiyi kapsayan bir din olurdu.
76561198032000419.png
[+] 1 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Türklerin zaten tamamı İslamı'ı seçmemiştir. Budacılık, Ateşperestlik, Hinduluk, Ortodoksluk, Katoliklik, Gregoryen, Musevilik gibi çeşitli dinleri seçen boylar olmuş. Bağlı olunan kültürlerin etkisi altına girmişler, tıpkı İslam'ı seçenlerin İslam kültürünün altına girdiği gibi.
Hıristiyanlık ile Türkler arasında giderek yükselen bir İslam egemenliği olmasaydı, yani Hıristiyanlık ile birçok Türk boyu daha yoğun bir temas hâlinde olsaydı, benim tahminim, Bizans İmparatorluğu'nun hanedanlığı Türklere geçerdi. Bu da birçok şeyi değiştirirdi.
Dinî yaşayış açısından benzer şekilde Tengricilik + Ortodoksluk karışımı bir inanış benimsenirdi. Başka Hıristiyan ülkelerdeki tuhaf olaylar için yine "Gerçek Hıristiyanlık bu değil!" diyenler çıkabilirdi.
Günümüze gelindiğinde Macaristan benzeri bir ülke olurduk sanırım. İnsan hakları, toplumsal yaşam, hoşgörü gibi birçok açıdan şimdikinden daha iyi olurduk.
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 3 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Benim aklımdaki senaryo şu şekilde, eğer Ortodoksluğa geçen Türk boyları da İslamı seçenler gibi başarı gösterebilseydi coğrafyalarında, Selçuklular benzeri bir hanedanın Hazarın güneyi yerine Hazarın kuzeyinden yayılarak Kırım topraklarına kadar genişlemesi ve orada ortodoksluğu seçerek ortodoks bir devlet kurup Kiev ve civarına kadar yayılması, ardından bu ortodoks devletten kopanların Gürcistan Ermenistan derken Anadoluya yerleşmesi.

Bu senaryoda belki Bizans hiç yıkılmayabilirdi, belki de çok daha farklı bir yapıda Türk Anadolu Krallığı olabilirdi. Belki de bu sefer Ortodoks olduğumuz için Konstantinopolis'i ele geçirmeye çalışabilirdik. Bu senaryoda Anadoluya girmeye çalışanların yine farklı boydan Türkler mi olacağı yoksa Arap veya Persler mi olacağı soru işareti var ancak Araplar Anadoluya saldırı düzenlerken Türklerin haçlı çağrısı yapması enteresan bir senaryo olurdu.

Türklerin Ortodoksluğa geçmesinin Moğolları da etkileyeceğini düşünüyorum, belki Moğollar da Ortodoksluğa geçebilirdi bu durum tarihin akışını bir hayli değiştirebilir, Ortodoks Moğolların Rusya topraklarında "din kardeşliği" sebebiyle tamamen yayılıp büyük bir Tataristan benzeri bir devlet kurma ihtimali olabilir. Anadoluda Ortodoks Türklerin macerasının Amir Timur bölgeye teşrif edene dek sürme ihtimali de bir hayli yüksek.

Bir ara Crusader Kings 2'de Tengrist bir Türk boyuyla başlayıp Ortodoksluğa geçmeliyim. :)
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
@Duman Tengrizmi reform et bence. Ben artık hep öyle yapıyorum daha zevkli oluyor.
Ara
(20-01-2016, 05:49)uçan erişte : Türklerin zaten tamamı İslamı'ı seçmemiştir. Budacılık, Ateşperestlik, Hinduluk, Ortodoksluk, Katoliklik, Gregoryen, Musevilik gibi çeşitli dinleri seçen boylar olmuş. Bağlı olunan kültürlerin etkisi altına girmişler, tıpkı İslam'ı seçenlerin İslam kültürünün altına girdiği gibi.
Hıristiyanlık ile Türkler arasında giderek yükselen bir İslam egemenliği olmasaydı, yani Hıristiyanlık ile birçok Türk boyu daha yoğun bir temas hâlinde olsaydı, benim tahminim, Bizans İmparatorluğu'nun hanedanlığı Türklere geçerdi. Bu da birçok şeyi değiştirirdi.
Dinî yaşayış açısından benzer şekilde Tengricilik + Ortodoksluk karışımı bir inanış benimsenirdi. Başka Hıristiyan ülkelerdeki tuhaf olaylar için yine "Gerçek Hıristiyanlık bu değil!" diyenler çıkabilirdi.
Günümüze gelindiğinde Macaristan benzeri bir ülke olurduk sanırım. İnsan hakları, toplumsal yaşam, hoşgörü gibi birçok açıdan şimdikinden daha iyi olurduk.
???
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 5 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Atalarımız bu kadar hoşgörülü,temiz ve yardımsever olmazlardı.
çok demokratik ve gelişmiş olan batılı ülkeler gibi bizde afrikadaki kabilelerin kanlarına girer,belki amerikadaki yeni keşfedilmiş insanların kanına girer oraları soyan milletlerden biri olurduk.(bunların hepsini Anadoluya girdiğimizi varsayarak söylüyorum)
batı gibi bizde tuvalet ahlakını bile öğrenemeyebilirdik.
zorla dünyayı hristiyan yapmaya falan çalışırdık vs. vs.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İslamiyet sadece Arabistan'da olurdu.
G0kMNN.png
[+] 5 üye GaulTurk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Haçlı seferleri belki çıkmaz, Çıksa bile Haçlı zaferi olasılığı daha yüksek olurdu.
[+] 2 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bayrağımız ay yıldız yerine haç olurdu muhtemelen :P
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-01-2016, 12:37)Royal Guard : Atalarımız bu kadar hoşgörülü,temiz ve yardımsever olmazlardı.
çok demokratik ve gelişmiş olan batılı ülkeler gibi bizde afrikadaki kabilelerin kanlarına girer,belki amerikadaki yeni keşfedilmiş insanların kanına girer oraları soyan milletlerden biri olurduk.(bunların hepsini Anadoluya girdiğimizi varsayarak söylüyorum)

Hristiyan pis kaka, Müslüman iyi hoşgörülü? Anlıyorum hocam.
Ara
Ortodoks mu olacağız Katolik mi? Ona göre değişebilir.

Muhtemelen Ortodoks olurduk.
[+] 1 üye Rodemape32 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence yine aynı olurduk yine büyük bir ülke mutlaka kurulurdu. Türk - İslam yerine daha farklı bir karışım olurdu. Sonuçta Araplarla aynı değiliz. Kendimize has bir yapımız olurdu yine.
D99lQz.jpg
Ara
(20-01-2016, 17:37)ferevon :
(20-01-2016, 12:37)Royal Guard : Atalarımız bu kadar hoşgörülü,temiz ve yardımsever olmazlardı.

Hristiyan pis kaka, Müslüman iyi hoşgörülü? Anlıyorum hocam.

daha önceki bir mesajda gördüğüm iletiden rahatsız olduğum için böyle yazdım.Hristiyanlara karşı kin falan beslediğim yok ama anlattıklarımda yalan değil hani.
amerikayı kırıp geçiren afrikayı köleleştiren insanların dinini zorla değiştiren ve auto da fe'lerde hristiyan olmayanları yakanlar biz değildik.

o dönem biz hoşgörülüydük onlar böyleydi şimdi durumu tersine çevirdiler şu dönemde müslümanlar dinini doğru düzgün bilmiyorlar ne yazıkki.
[+] 4 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yahu üstte birisi yazmış da gülücük attım soru işareti göründü. Macar ların hosgorusunden bahsetti aklıma Macar sinirini geçmeye çalışan bacak kadar bir çocuğa tekme atan Macar gazeteci geldi aldı beni bir gülme. Biz hakiki müslümanların iyiydik be hacı. Bakmayın son 100 yıl çok bozulduk. İnşallah düzeleceğiz.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 5 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-01-2016, 10:16)jax61 : Yahu üstte birisi yazmış da gülücük attım soru işareti göründü.  Macar ların hosgorusunden bahsetti aklıma Macar sinirini geçmeye çalışan bacak kadar bir çocuğa tekme atan Macar gazeteci geldi aldı beni bir gülme.  Biz hakiki müslümanların iyiydik be hacı.  Bakmayın son 100 yıl çok bozulduk. İnşallah düzeleceğiz.

Bir Macar gazetecinin yaptıkları yüzünden insan hayatının en çok değer gördüğü Avrupa'nın tamamını yargılayabiliyorsan "Müslümanlar kafa kesiyor." diyenlerden ne farkın var?

Anlayamıyorum ya, neo-liberalizmin had safhada olduğu bir ülkede yaşayıp, sosyal demokrat Avrupa'ya cani gözüyle bakmak komediden başka bir şey değil arkadaş. Adamlar rasyonel bir şekilde ülkelerini yönetiyorlar, kendi vatandaşına muhteşem değer veriyor, sana ve diğer 3. dünya ülkesi vatandaşlarına değer vermiyor ve sende kızıyorsun, valla çok garip.
[+] 2 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kendi vatandaşına değer vermesi tabii ki güzel birsey ama başka insanlara gelince is insan yerine koymuyorsa hoşgöruden bahsedebilir miyiz. İstisna ülkeler vardır mutlaka. Ayrıca benim asıl parmak basmak istediğim nokta 100 yıl içinde bizim kaybettiklerimiz .yoksa avrupa tu kaka demedim ama çok da masum değiller yani.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 3 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Son 100 değilde, İslam dünyası ne zaman bilimsel ilimleri arka plana atıp, dini ilimleri ön plana çıkardıysa o zaman gerilemeye başladı. Yani 1600'lü yıllardan sonra başladı diyebiliriz çürüme. Millet dünyada yeni yerler keşfetmek için uğraşırken, bizim şeyhülislamlar paçalı don fetvası çıkarırsa bunun olması gayet normal.
76561198032000419.png
[+] 7 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.